Автор Тема: Книгата "Железопътен Моделизъм" на Ердинч Бекиров  (Прочетена 10219 пъти)

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Цитат на: eurostar link=topic=1155.msg16475#msg16475 date=1231166006
Ето едно предложение от мен, въпреки, че не знам размерите на корицата и дебелината на книгата (може би трябва да има и междинна част между задната и предната корица)...
корицата е супер сигурно си чел съдържанието  ;) ;)

Erdinch

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Относно книгата идеята се зароди когато за първи път се бях регистрирал като читател във библиотека и първата книга която ме заинтригува и я имаше в библиотеката това беше книгата Железопътен моделизъм. Като малък имах едно влакче то се състоеше то един парен локомотив със прикачен тендер. Захранването му ставаше чрез навиване с ключ. Освен парния локомотив и тендера имаше два пътнически вагона. И когато започнах да чета книгата имаше интересни работи. И без това е старо издание издадено
през 1976г. И така просто за своя нужда реших да си направя едно ново Ръководство по жп моделизъм. И така започнах да събирам материали от списанията и т. н. Ръководството ще има някои нови неща ще бъде допълнено. Някои работи ще си приличат с това на инж. Юри Ботев но малко преработени но други не.
Които има някакви предложения относно съдържанието на книгата нека ги сподели.
 

Erdinch

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Призовавм всички хобисти които има желание може да се включат с материали, чертежи
или каквото и да било в написването на книгата.
Относно съдържанието на книгата като за начало ще започва със:
Въведение
Предмет на жп моделизъм.

Глава I. Общи сведения за железопътния моделизъм.

1. Развитие на железопътния моделизъм през XIX век.
2. Направления на железопътния моделизъм.
3. Железопътен моделизъм - увлечение в свободното време.
4. Особености на любителския железопътен моделизъм.
5. Практически приложения на жп моделизма.
5.1. Действащ модел на транспортна система със станция за разпознаване.
5.2. Моделиране в машиностроенето.
5.3. Жп моделизъм в дискотеката.

Erdinch

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цитат на: eurostar link=topic=1155.msg16475#msg16475 date=1231166006
Ето едно предложение от мен, въпреки, че не знам размерите на корицата и дебелината на книгата (може би трябва да има и междинна част между задната и предната корица)...

Корицата е супер

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Цитат
5.3. Жп моделизъм в дискотеката.

 ??? ??? ???

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Цитат на: XRISTO link=topic=1155.msg16510#msg16510 date=1231188179
Цитат
5.3. Жп моделизъм в дискотеката.

 ??? ??? ???

предлагама малка редакция на точка 5.3 "Жп моделизъм в терасата"

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Цитат на: Erdinch link=topic=1155.msg16509#msg16509 date=1231188163
Корицата е супер

Добре, когато знаеш точния размер и дали ще има междинна (странична) част, пиши ми и ще ти я пратя в реален размер в TIF формат (CMYK цветове) с 5 mm за изрязване отстрани. Благодаря за оценката.

P.S.: Според моя скромен опит в моделизма, хората, които не се занимават професионално със слаби токове, изпитват най-големи затруднения именно в тази област - осветление, трансформатори, резистори и т.н.т. Предлагам по някакъв начин да се вмъкне такъв раздел в съдържанието, може би с помощтта на Павел75. Нека графиките да бъдат като в каталог на Roco - цветни и реалистични, а не схематични като в книгата на Ботев (като за професионалисти само).

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Цитат на: XRISTO link=topic=1155.msg16510#msg16510 date=1231188179
Цитат
5.3. Жп моделизъм в дискотеката.

 ??? ??? ???

 ;D ;D ;D
Имаше една статия от мноооого години назад , в култовото тогава списание "Млад конструктор" в което се правеше "дискотечно" осветление.
Монтиран силен прожекто на челото на локомотив , който се движеше на зиг/заг релси (срещуположно включени криви релси) на плоскост монтирана под тавана на "дискотеката".
Ефекта от светенето на този прожектор (от фенерче на батерий) се виждаше на отсрещната стена , под формата на "движеща" се светлина , ту на ляво ,ту на дясно ,с различна скорост (скороста на локомотива *  дължината на "трасето" ) и различна последователност (след стоп и ход назад).

Поне аз за това се сетих , като видях тази точка от бъдещата книга...

 ;D ;D ;D ;D ;D

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Има лаф "Е те тВа ме хвърли в Джаза"  ;D Явно не всички обичат джаз... някои предпочитат диско  :D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
 ;D ;D ;D
Бре , сега може да го гледаме със смях , ама аз тогава бях изпаднал в потрес , за какво искаха да ползват НО-то.
 ;D ;D ;D

Erdinch

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Точно за този материал става въпрос Pach малко е стар но е интересно приложение на жп моделизма и за това реших да го включа в книгата.
Книгата ще бъде А4 формат.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Обаче материалът си има автор, а той съгласен ли е неговата статия да бъде публикувана в твоя труд? Заиграването с авторските права е нож с две остриета - може и никога да нямаш проблеми, но проимаш ли - язък ти за вложените средства, защото мерките за защита на това право са финансоемки и не само. За справка: Закон за авторското право и сродните му права, глава тринадесета "Административнонаказателни разпоредби" и пр.

Erdinch

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Относно книгата тя е за собствени нужди.
Владо да те попитам нали имало нова книга ти виждал ли си я. Познаваш ли се със инж. Юри Ботев.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Познавам се с него и съм виждал книгата. За съжаление съдържанието й ще е с актуалност към 2000 г., но какво да се прави. Мисля, че доста хора ще си я вземат, ако излезе официално изобщо, дори и знаейки този факт. Все пак инж. Юрий Ботев е един от доайените на това хоби, с безспорен принос за развитието му. :yes:

Erdinch

  • Гост
  • Trade Count: (0)
И как е книгата бая дебела ли е от към страници. Радвам се за това.