Автор Тема: Представяне на Bodwen  (Прочетена 3482 пъти)

Bodwen

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (7)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 65
  • Рейтинг: 16
  • HO | III, IV | DB/DR Варна
Представяне на Bodwen
« -: 10 Декември 2008, 00:45:31 »
 :)
Здравейте приятели на ж.п. моделите,

Наскоро се присъединих към вашия форум, позволете ми да се представя.
Казвам се Асен, от Варна съм, но понастоящем живея в София.

В хобито съм съвсем отскоро, абсолютен новак съм и нищо не знам.  :o Преди регистрацията прекарах няколко седмици в запознаване с темите във формума, за да придобия някаква представа за какво иде реч. Разбирам, че предметът е необятен, но  се надявам лека-полека да навляза в нещата.

Попаднах във форума случайно, тъй като до скоро не предполагах, че бих могъл да се занимавам с такива неща. Ето как стана:

От много време (всъщност - от както се помня) имам влечение към всичко, свързано с ж.п. транспорта. Спомям си, че като дете току молех родителите си да се разходим до гарата, когато излизахме на разходка в почивните дни. Правеше ми удоволствие да гледам пристигащите и заминаващи влакове, съсредоточено изследвах механиката на стрелките за отклонение, разглеждах машинариите на локомотивите през тесните им прозорчета...  :) Първото ми влакче беше комплект на PIKO (сега мисля, че им казват 'starter set') с парен локомотив и два пътнически зелени вагона. Страхотно беше. Но понеже някои деца не умеят да пазят :-\, попиля се някъде...

Като пораснах детското ми влечение към гари и влакове не изчезна. Все още с удоволствие току ще се кача да пътувам от някоя гара, а през прозореца на вагона ще гледам съседните коловози и ще чакам с нетърпение да се зададе някой влак. Жалко, че състоянието на нашите железници е толкова мизерно, та съм принуден да сведа до минимум използването на този транспорт, особено заради благоверната, за която съм щастливо женен, като и заради приятелите, с които пътуваме често.

Та, понеже съм споделял своето влечение към всичко ж.п., заради което понякога приятелите са си правили добродушни шеги с мен, за последния ми рожден ден ми подариха... познайте какво! Истинско влакче,  ::) от "Хоби свят", с всичките му там релси, вагончета, локомотивче (парно), захранване, т.е. всичко, за да сглобя една прилична елипса и да го подкарам. В магазина любезните продавачи им обяснили, че влакчето се води НО размер, дали им визитки, както и линк към вашия сайт. И ето ме на, един бъдещ моделист в НО, както се казва.

За съжаление нямам никакви постижения в областта, с които мога да се похваля. Понеже съм физик по образование (но не работя по специалността си), мога да обясня как работи полупроводниковият транзистор, но за нищо на света не мога да го вържа в работеща електрическа схема.  :-[  Като малък не участвах в ТНТМ кръжоци (родителите ми, бог да ги прости, сложиха акцент върху музикалните ми занимания с пиано, както и върху ученето на немски, от който сега знам цели 25 думи), и така не успях да придобия умения за работа с инструменти и други интересни навици, които сега биха ми били полезни. Но, здраве да е, когато има желание, начини се намират.  ;D

Въпреки изключително ограниченото ми свободно време ще се опитам да прочета подробно някои от основните теми, за да придобия известни познания. Предварително моля да ме извините за глупавите въпроси, които без съмнение ще задавам, специално моля за търпение колегите (които виждам, че са истински ветерани в бранша) ако получат от мен например въпроса дали BR 218 е парен локомотив от първа епоха.  ???

Спирам да пиша, дано не съм ви отегчил много...  :)

С най-сърдечни позрдрави и очаквания за скорошна среща
Bodwen (известен също като Асен  :))

P.S.
Във форума много се говори за книгата на инж. Юри Ботев, която, както разбирам, е библията в нашето хоби. Имате ли идея как може да се намери. На Славейков сигурно няма да я има, но в библиотеки или в някой антикварен магазин? Или на ксероксна разпечатка?  Моля посъветвайте  :)


Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Представяне на Bodwen
« Отговор #1 -: 10 Декември 2008, 08:08:57 »

Пичове, множим се !

Асик, както се казва - добре дошъл !
Как можа да замениш Варна за София , бре  :o ? - и аз така , ама преди 42 години ,
бил съм на 2 и яко съм се съпротивлявал !
Но щом са ме качили във влака всичко си дошло на мястото .
Бил съм кротък като агънце , предполагам защото съм се замислил дали ни тегли 06-та или 44-ка  ;D ...и много обичах да броя вагонита като влакът се 'огъне' в завой :)

Така е , приятел...магия!

Предполагам представянето ти ще бъде преместено в темата ' Представете се ' - за което не се сърди ;)

Всяка посл.събота от месеца се събираме в магазина "Хобистронг" - следобед ; заповядай да се видим наживо :)

ivo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2006
  • Рейтинг: 558
  • HO - II-III, София
Представяне на Bodwen
« Отговор #2 -: 10 Декември 2008, 08:14:23 »
:) Здравейте и добре дошъл ... относно книгата на инж. Юри Ботев почти цялата е качена в рубриките ( Макетиране    Електроника ) ...

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Представяне на Bodwen
« Отговор #3 -: 10 Декември 2008, 08:32:11 »
Добре дошъл!Останалато е ...сам ще се увериш!
Успех ... и не се отчайвай - ще помагаме!!!
 ;D ;D ;D

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Представяне на Bodwen
« Отговор #4 -: 10 Декември 2008, 08:55:21 »
Добре дошъл и от мен! Това беше наистина добро представяне :) Пожелавам ти много и приятни часове с хобито :) Сподели, ако имаш желание и номера на сета на РОКО (нещо 5 цифрено трябва да е) да го видим и ние :)

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Представяне на Bodwen
« Отговор #5 -: 10 Декември 2008, 10:19:07 »
Добре дошъл и много приятни часове с хобито и форума!

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Представяне на Bodwen
« Отговор #6 -: 10 Декември 2008, 11:29:51 »
Добре дошъл... Не се притеснявай, като си физик лесно ще се оправиш из тоците... Важното е да не се пуашиш...  ;D

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Представяне на Bodwen
« Отговор #7 -: 10 Декември 2008, 15:08:14 »
Здрасти друже ;D.Хич не се бой,ще се убедиш че доста от хората тук не сме баш ветерани,и ние бая питаме  ;). Няма да се плашиш.ще видиш какъв е кеф като вземеш да сглобяваш къщурки и др... ;)Добре си ни дошъл :)

Bodwen

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (7)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 65
  • Рейтинг: 16
  • HO | III, IV | DB/DR Варна
Представяне на Bodwen
« Отговор #8 -: 11 Декември 2008, 00:15:03 »
Много благодаря за радушното посрещане.  :) Наистина съм поласкан!

Обещавам да не се пуаша, да не се отчайвам, а тоците ще ги оправя - прави, криви, всекакви, няма да се излагаме я!  :)

EMPEROR, не мога да цитирам номер на сетoве, но става дума за сетове на LENZ и на PIKO:

Pro: Start: SET90 and SET100 на Lenz: http://www.lenz-elektronik.de/e/digitalplus/digitalplus_einsteigersets.php
The Digi-Power-Box на PIKO: http://www.piko.de/produkt_db/check.php?page=digipowerbox&grand_id=10