Автор Тема: Кой какви механизми ползва за стрелки?  (Прочетена 90397 пъти)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #105 -: 28 Май 2010, 22:41:46 »
Транзисторите другаруват със резистори, а те влачат със себе си един бюлюк кондензатори...въобще на тази "банда" и трябва текстолит и нещата стават наистина сложни.Предпочитам електротехниката в този случай.Отдолу на масата обслужването не е кой - знае колко сложно, а и перата на релетата няма да се повредят скоро от едно "пикливо" моторче по - малко от мотор на локомотив точно два пъти (като консумация може и да е три пъти по - малко  :yes:).

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #106 -: 29 Май 2010, 07:32:25 »
И въпреки всичко, май никой не разбра, че става дума в статията за връзката между DCC и сервото!  :blink:

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #107 -: 29 Май 2010, 10:53:53 »
За каква пък статия изобщо става на въпрос?!  :this: Ние си говорим какви механизми могат да се ползват и затова как да ги пригодим.Нали не искаш да направим нова тема, в която да пише специално за въпросното китайско серво?И без това теми си има достатъчно, за да "наспорим" нови.  :spiteful:А иначе темата не е за управляване на стрелки чрез ДСС, а се казва "Кой какви механизми използва за стрелки?" Баш сме си на мястото (с изключение на последните два поста  ;D).

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #109 -: 01 Юни 2010, 13:21:41 »
Много ти е тока -  бързо сработва и ако се включи стрелка, ще е като задействано от реле.И все пак би ли споделил как накара въпросната фабрична платка да работи?Нямаше упътване, а кабелите бяха 3-4, ако не се лъжа...чудих се, чудих се и разкарах платката, та директно на моторчето подадох ток.Само че предпорагам, че в самата платка е реверса и чрез нея ще си икономисам двете реленца за реверсивната схемичка.  :spiteful:

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #110 -: 01 Юни 2010, 23:05:58 »
Не си имал упътване, защото има стандарт. Управлява се чрез импулси, чиято дължина задава положението, на което трябва да застане. Хубавото е, че серво-машинката сама се контролира и дори да я отклоня с ръка, тя сама се връща обратно - това върши платката в нея. Така ми отпада задължението да измислям сензори и датчици, за да я следя - задавам и как трябва да застане и нататък тя самичка се оправя.
Работи на 4.2 до 6 волта - ползвам интегрален стабилизатор и не ми се налага да опъвам отделно захранване.
На мен ми помогна този файл - http://www.princeton.edu/~mae412/TEXT/NTRAK2002/292-302.pdf
Тук използвам микроконтролер, но може да се направи и по-просто. На мен така ми е по-лесно, защото ползвам миклоконтролери от години. Мога да си програмирам границите и скоростта. Щом казваш, че е бързо, просто ще променя едно число и ще стане по-бавно. ;)
От друга страна, истинските стрелки толкова бавно ли се обръщат? Някъде четох, че било за 2-3 секунди ... Я ако можеш, цъкни едно клипче и на твоята машинка?

bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1012
  • Рейтинг: 257
    • bgrail.info
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #111 -: 01 Юни 2010, 23:52:14 »
Около 3 секунди трае нормалното обръщане на стрелка.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #112 -: 02 Юни 2010, 00:07:14 »
А тия три секунди делят ли се на съответния мащаб, за да е пълен прословутият реализъм? Или и тук той не важи?   :haha: :dance1: :dance1: Или важи избирателно и постъпателно?  :spiteful:

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #113 -: 02 Юни 2010, 00:17:29 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=132.msg42193#msg42193 date=1275426434
А тия три секунди делят ли се на съответния мащаб, за да е пълен прословутият реализъм? Или и тук той не важи?   :haha: :dance1: :dance1: Или важи избирателно и постъпателно?  :spiteful:

Без майтап, но и аз съм се чудил дали времето трябва да се обръща в мащаб. Но щом скоростта и пътя се обръща би трябвало и времето.
« Последна редакция: 02 Юни 2010, 00:29:28 от pavel75 »

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #114 -: 02 Юни 2010, 00:22:18 »
Хм ... Три секунди, делено на 87 прави 0.034 секунди, тоест трябва да извърши движението за три стотни от секундата ... Нещо не пасва тая логика...
От друга страна, ако три секунди умножим по 87 се получава 261 секунди, което е малко над 4 минути и половина - и така не става ...
Това при 1:87.

mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #115 -: 02 Юни 2010, 06:35:37 »
Единственият параметър, който се мащабира е пътят. Останалите параметри са взаимно свързани с него, т.е. също зависят от мащаба, вкл. и времето. Изчислете скоростта на затваряне, или отваряне на стрелката според реалните стойности  и после изчислете при НО стрелка :
t = 3 sek
S = ? - нека Тошко да каже разстоянието при истинската стрелка
V = S/t

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #116 -: 02 Юни 2010, 08:04:07 »
Ами дали е реално или не - (пък в края на краищата никога не съм виждал как се движи истинска стрелка) мене си ме кефи да става плавно, а не онова "шляп", дето се чува на стрелките с релета от старото П - Пико.  :spiteful:

Цитат на: optron link=topic=132.msg42190#msg42190 date=1275422758
Не си имал упътване, защото има стандарт. Управлява се чрез импулси, чиято дължина задава положението, на което трябва да застане. Хубавото е, че серво-машинката сама се контролира и дори да я отклоня с ръка, тя сама се връща обратно - това върши платката в нея. Така ми отпада задължението да измислям сензори и датчици, за да я следя - задавам и как трябва да застане и нататък тя самичка се оправя.
Работи на 4.2 до 6 волта - ползвам интегрален стабилизатор и не ми се налага да опъвам отделно захранване.
На мен ми помогна този файл - http://www.princeton.edu/~mae412/TEXT/NTRAK2002/292-302.pdf
Тук използвам микроконтролер, но може да се направи и по-просто. На мен така ми е по-лесно, защото ползвам миклоконтролери от години. Мога да си програмирам границите и скоростта. Щом казваш, че е бързо, просто ще променя едно число и ще стане по-бавно. ;)
От друга страна, истинските стрелки толкова бавно ли се обръщат? Някъде четох, че било за 2-3 секунди ... Я ако можеш, цъкни едно клипче и на твоята машинка?


Благодаря ти за разяснението, някога пък може и да ми дотрябва да я вържа с оригиналната платка.Тук ми се струва по - скоро неприложимо, вече наистина усложнява нещата по моя критерий, защото електромеханичната част, която бих изработил е с пъти по - надеждна и здрава от електрониката, която бих сътворил.
Колкото до снимка, довечера ще се помъча да филмирам с канончето и ще кача клипче в тубата.И моят не е бавен колкото ми се иска, но по - бавно не може, отказва да сработи при по - малък ток.  :yes:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #117 -: 02 Юни 2010, 08:45:00 »
Цитат на: mgirginov link=topic=132.msg42197#msg42197 date=1275449737
Единственият параметър, който се мащабира е пътят. Останалите параметри са взаимно свързани с него, т.е. също зависят от мащаба, вкл. и времето. Изчислете скоростта на затваряне, или отваряне на стрелката според реалните стойности  и после изчислете при НО стрелка :
t = 3 sek
S = ? - нека Тошко да каже разстоянието при истинската стрелка
V = S/t

Пичове, нещо май заорахте с тоя реализъм... Сега какво - с електронен хронометър ли ще се мери времето за обръщане на стрелката в съответния мащаб???  :fool: Не е ли достатъчно просто в нашия случай, че движението с моторче става грубо 2-3 пъти по-бавно, отколкото обръщането с обикновено реле? Такова забавено обръщане е съвсем приемливо, без заигравания и безсмислени подробности... Ами ако имате 20 стрелки на макета и 1-2 от тях се движат с различна скорост от другите? И това ли ще е липса на реализъм???

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #118 -: 02 Юни 2010, 08:58:32 »
Ние просто се опитваме да не откриваме топлата вода.
В моделизма  ни (особено напоследък) вече почти никой не го задоволява прословутото "шляпане" на стрелките. В болшинството от случайте, ползват обикновенно или серво машинки или кондензаторни вериги (които забавят реагирането на стрелките след подадената команда) за да получат максимално близко време на превключване както е при истинските стрелки. И наистина е много по-реално, особено ако си видял как се превключват по инфраструктурата (дори в нашата страна).
Много често вече за такова "бааааааавно" (времето за което изговаряш тази дума на глас ;)) превключване се ползват задвижки от т.н. "проводник с памет". Той има определена дължина която се променя "по памет" след като се приложи управляващото напрежение върху него. Тази промяна става сравнително бавно и моделната стрелка не шляпа.
По евтиният вариант на такова задвижване и употребата на съпротивителен проводник (реотан) с известен коефициент на топлинно разширение. Тоест при подаване на номинален ток през него , той се загрява и променя своята дължина. Много френски моделисти точно така си правят реално задвижване на моделните стрелки.
На мен нещо обаче "не ми пасва " защото в такъв момент на задвижване , тока достига почти до 1А  (за НО), и макар да е за кратко време , това е твърде много ако имаш повече от 5/6 стреки на макета си. При това въобще не ми харесва да имам едни своеобразни "реотани" в подмакетното пространство. Обикновенно такова задвижване се прави на малки макети (с 5/6 стрелки) които обаче са малки шедьоври , нещо като много реални и действащи диорами.

А колкото до моделно време - да има такова , но то не се отнася за всичко. Нали автоматичните съобщения на гаровата информация не ги пускате като на забавени обороти (който е имал магнетофон, касетофон или грамофон най-добре схваща за какво става въпрос) а говора на "информаторката" си е разбираем и в реално време. Моделното време е валидно само за движението на влакове, по разсписание било то на макет или на модулни срещи. Дори се правят специални "моделистки" часовници които броят времето четири пъти по-бързо от нормалното време и се окачват на видно място при модулните срещи. Тоест при тях един реален час е "само" петнадесет минути. Но пък са перфектни за "игра по разсписание" в група.
Има такива и софтуерни часовници които (логично) се индицират на компютърни екрани, а и много от програмите за управление на макети също имат такива вградени за показване на "моделното време".
Ако някой се интересува от часовник , ще си намеря "сламките" за сваляне на програмката му. :yes:

Та така... Наистина реализма се гони като висок критерий в моделизма, защото иначе си е обикновенна играчка за подрастващи.
 ;D ;D ;D

ПП.Впрочем от една седмица се "заиграх" с Конрадските задвижки и нещо :scratch_ones_head: ...щракат като електромагнити. Който си е ползвал такива да обясни , така ли трябва да е?

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #119 -: 02 Юни 2010, 10:08:45 »
Цитат на: pach link=topic=132.msg42201#msg42201 date=1275458312
ПП.Впрочем от една седмица се "заиграх" с Конрадските задвижки и нещо :scratch_ones_head: ...щракат като електромагнити. Който си е ползвал такива да обясни , така ли трябва да е?
Да. Разглобявал съм такава машинка (дано Гроздан не ми се сърди) и вътре видях едно моторче с една единствена зъбчатка, която движи рамото. За да се движи бавно, трябват много зъбни колела, за да се получи голямо предавателно число, което в тая машинка липсва. Така че за бавно движение не старат, сори.
Проводниците с памет в момента ги изучавам в университета. Материалът се нарича нитинол. Това е сплав, която е пластична и може да се огъва и деформира, но когато се загрее, възвръща предварително зададена форма, тъй като преминава в еластична форма. Температурата, при която става тази трансформация се задава с регулиране на съотношението на металите - от към 30-на градуса до стотици градуси. Има например брекети, които реагират на топлината на тялото и така се монтират на зъбите.
Примери:
http://www.youtube.com/watch?v=Y7jjqXh7bB4
http://www.youtube.com/watch?v=Pwk9_tXTP4k&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=k20J4NDgAYk&feature=related
Някъде го наричат "мускулен проводник" тъй като ако го разпънеш когато е студен, се свива при загряване и имитира контракция.
http://www.youtube.com/watch?v=k9f-W6Xi_Wo&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=MOldGcb_ZvA&feature=related