Автор Тема: Кой какви механизми ползва за стрелки?  (Прочетена 90544 пъти)

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #75 -: 15 Март 2010, 10:53:50 »
Оточнете броиките за машинките. Моля заявки на личното съобщение. Капаро не искам, при доставка моля само да бъдете точни с плащането. За Жорш не се съмнявам, че е точен! :good:

vlado1

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (6)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 248
  • Рейтинг: 23
  • TT - III,IV еп. DR - АЕЦ/БСлатина/София
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #76 -: 15 Март 2010, 13:02:33 »
Цитат на: XRISTO link=topic=132.msg37967#msg37967 date=1268630733
Цитат на: vlado1 link=topic=132.msg37965#msg37965 date=1268605472
Имай в предвид, че Roco-вските машинки са "леви" и "десни". Ако ще ги обръщаш трябва да вземеш противоположната. Т.е. на лява стрелка - "дясна" машинка. Освен това трябва да завъртиш и подвижната траверса, като я откачиш от сърцето на стрелката и после пак я фиксираш.
Изобщо я най добре си направи първия макет (@760мм) по нормалния начин. Или ползвай geoLine - там машинката е скрита.

Колкото до релсовия път - моля те, не създавай нова тема! Има изписано много по въпроса, а от датата на последната публикация не е пускан на пазара друг релсов път на някоя от фирмите, доколкото ми е известно.  :spiteful:

Нещо изпуснах нишката. Каква нова тема, какъв релсов път ?

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #77 -: 15 Март 2010, 13:33:07 »
Ето една алтернатива: http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.20023
Доставката от този сайт е безплатна, така че това, което се вижда там ($3.94) си е крайната цена на това серво. Остава въпросът доколко ще върши работа за нашите нужди.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #78 -: 15 Март 2010, 14:28:10 »
Цитат на: Dare_Devil link=topic=132.msg37992#msg37992 date=1268652787
Ето една алтернатива: http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.20023
Доставката от този сайт е безплатна, така че това, което се вижда там ($3.94) си е крайната цена на това серво. Остава въпросът доколко ще върши работа за нашите нужди.

Благодарско за линка - веднага поръчах едно за проба.Изкупих го тоя сайт, пък къде блея, че това не съм го видял до сега?!  :no:

Извинявай,  vlado1, тази реплика по - горе не беше отправена към тебе, тоест, цитата ми е грешен. :blush2:Така е, когато се пише сутрин в 7.00.  :(
Визирах друг наш съфорумец, заместващ ме в пускането на нови теми.  ;D
« Последна редакция: 15 Март 2010, 14:33:14 от XRISTO »

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #79 -: 15 Март 2010, 14:43:47 »
Опала, благодаря за линка. Това е невероятно евтино  :nyam: По сайтовете за авиомоделизъм цените са шесторниорни! 

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #80 -: 17 Март 2010, 09:51:09 »
Сервомашинките по принцип реагират бързо. Командват се със широчинно-импулсна модулация. Подава и се импулс с определена широчина, която обозначава на какво положение да застане - продължителност от 1 милисекунда означава крайно ляво положение, 2 милисекунди означават крайно дясно, и всички варианти между 1 и 2 милисекунди означават всички възможни междинни положения. Когато получи импулс, сервото измерва неговата широчина и почти веднага позиционира рамото в съответното положение. Доколкото си спомням, Прогнозис беше показал самоделни механизми за стрелки с такива машинки на неговия макет "Градчето в трапезарията", погледнете клиповете му за да добиете представа. А и в ютуб има много клипове за серво-машинки, разтърсете се.
За да се движи плавно и бавно, трябва да се подават серии от импулси с постепенно нарастваща или намаляваща широчина, което просто означава, че цялото движение се разбива на малки парченца, които се изпълняват с определено закъснение. Поради това, движението не е съвсем плавно, ами е на ситни стъпки, определени от честотата на командващите импулси.
Още нещо - тези машинки имат силен въртящ момент! Предвидете си в механизма нещо, което да се огъне или счупи в случай че се провреди сервото (вътре има един потенциометър например, който може да започне да прекъсва) и изпълни "непозволено" движение, за да не ви счупи стрелката или каквото задвижвате.
Такива работи със сервотата. ;)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #81 -: 17 Март 2010, 11:19:17 »
Аз примерно, смятам да експериментирам - вече поръчах една от бай Китай.Ще пробвам да я пусна с регулатор, защото ако ще ми се движи бързо, то бих ползвал релета и крайни фиксатори - за какъв Х ми е серво тогава?!Целта е да се задействат много бавно.Щом имат сила, значи, че ако подам на мотора ток през регулатор, то имайки впредвид предавките не би се изгубила толкова от  силата, че  да не позволи преместване на стрелката.Колкото до опасността от счупване - хората са измислили микроключета за целта.Е, рискове винаги има, но да гледаме малко по - оптимистично на нещата.А и бих могъл да го подсигуря двойно, тоест ако микроключетата откажат - предаването към стрелката да е със сравнително тънко рамо, което би се огънало и предпазило стрелката от повреда, съответно.Цената не е за пренебрегване, особено ако ще се слагат 20 - тина стрелки на макета, икономията е значителна.  :hi:

Забравих да спомена, че ще изтърбуша всякаква електроника(ако има вградена в сервото) и ще подавам реверсивен ток за обратния ход на стрелката.  :good:
« Последна редакция: 17 Март 2010, 11:21:47 от XRISTO »

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #82 -: 17 Март 2010, 12:11:48 »
Цитат на: XRISTO link=topic=132.msg38105#msg38105 date=1268817557
Аз примерно, смятам да експериментирам - вече поръчах една от бай Китай.Ще пробвам да я пусна с регулатор, защото ако ще ми се движи бързо, то бих ползвал релета и крайни фиксатори - за какъв Х ми е серво тогава?!Целта е да се задействат много бавно.Щом имат сила, значи, че ако подам на мотора ток през регулатор, то имайки впредвид предавките не би се изгубила толкова от  силата, че  да не позволи преместване на стрелката.Колкото до опасността от счупване - хората са измислили микроключета за целта.Е, рискове винаги има, но да гледаме малко по - оптимистично на нещата.А и бих могъл да го подсигуря двойно, тоест ако микроключетата откажат - предаването към стрелката да е със сравнително тънко рамо, което би се огънало и предпазило стрелката от повреда, съответно.Цената не е за пренебрегване, особено ако ще се слагат 20 - тина стрелки на макета, икономията е значителна.  :hi:

Забравих да спомена, че ще изтърбуша всякаква електроника(ако има вградена в сервото) и ще подавам реверсивен ток за обратния ход на стрелката.  :good:
Ако ще ги изтърбушваш и платките няма да ти трябват, на мен биха ми свършили работа. ::)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #83 -: 17 Март 2010, 13:46:48 »
Принципно нямаш проблеми - само да видя какво ще дойде, как ще работи и дали изобщо ще стане за целите, за които съм решил да го ползвам.Аз и за това съм си викнал една бройка - ако става, ще поръчам 15 - 20. :good:

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #84 -: 19 Март 2010, 20:08:55 »
Окей, тенкю!  :good:

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #85 -: 22 Април 2010, 12:20:44 »
Сервото дойде, само ще трябва да му бодна някакъв регулатор на обороти, защото се движи много бързо, а на мене ми се иска да включва срелката бавно, едва забележимо.Иначе е доста дребничко, сила има достатъчно като за език на стрелка.Ще се пробвам тези дни и ще мъча да филмирам готовото "творение", може пък и други да решат да използват този евтин и миниатюрен способ.
Платката я махнах, optron, ще ти я пратя освен по някой софиянец (нали и ти си от София), който купи сгради, скоро и други ще имам за продан, а и три вагона ще махам.Не си струва да даваш 5 кинта за куриер, при положение, че платчицата е сантим на сантим - то ще ти излезе по - евтино да си поръчаш цяло серво.Виж, след пробата, ако е успешна, ще си викна към 15 такива серво мотора.Тогава ще си струва да ти изпратя останалите в автономна пратка, ако искаш.  :hi:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #86 -: 22 Април 2010, 13:56:25 »
Ицо, може да не се притесняваш.. И аз съм поръчал 5 бройки, трябва да дойдат тия дни.. за експериментите с мерклинските стрелки в Spur 1...  :drinks: Ще видим и с големите железа как ще работят...

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #87 -: 22 Април 2010, 18:19:28 »
Да ти кажа, доста мощнички ми се струват и ще свършат работа, но за да работят бавничко ще им трябва много нисък волтаж.Аз ги изпробвах с една батерия 1.5 волта, но пак ми се стори доста бързо движението.Ще мисля за някакъв регулатор.   :hi:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #88 -: 22 Април 2010, 19:18:44 »
Предстоят експерименти... Ще си покаже...  :victory:

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #89 -: 24 Април 2010, 16:55:01 »
Разгледайте този сайт. Може би ще е от полза.

http://www.microminiatures.co.uk/acatalog/Model_Railways.html