Автор Тема: Кой какви механизми ползва за стрелки?  (Прочетена 91090 пъти)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #90 -: 24 Април 2010, 19:42:34 »
Вече са изпробвани въпросните моторчета.Работят сравнително плавно и задържат стрелката в крайно положение без кой знае какви усилия.Сега ще сложа реверсивните релета и двете микроключета - крайни изключватели, а после ще снимам и даже ще се опитам да направя клипче, което да кача в тубата.  :good:

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #91 -: 27 Май 2010, 09:50:18 »
В сканираните  списания открих информация за сервото, което се монтира към декодер. Сервото е точно, като тези от dealextreme.com   ftp://82.103.112.145/Eisenbahn%20Journal/2007/EJ0712.pdf Всичко е тука стр. 91 и 92, осатва да се намери някой да го преведе от немски.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #92 -: 27 Май 2010, 10:52:18 »
Аз се справих вече(още преди месец), но когато дойде фотографа да ми снима колекцията и бързах, та не остана време да щракне едно клипче как се движи със сервото стрелката.На мене ми харесва, бавничко прилепя а не Щрак! - като електромагнитните, доста по реалистична е, но си е въртел докато се сложи, а и ползвах двечки микроключета за крайни изключватели, макар да е слабо сервото - спира и не би повредило езика на стрелката.Захранването - с 1.5 волта (експериментирах доста, но с батерийка се движи бавничко и има достатъчно сила  :good:), при повече ток, щрака доста бързо и е като електромагнит.  :hi:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12277
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #93 -: 27 Май 2010, 11:39:28 »
Тоест работи също като тези от Конрад - скоростно...
Ще търсим още по-реалистично решение... :scratch_ones_head:

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #94 -: 27 Май 2010, 11:43:30 »
При 1.5 волта работи плавно - ще кача клипче в тубата, когато намеря хубава камера за снимки.  :hi:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12277
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #95 -: 27 Май 2010, 11:46:32 »
Волт и половина няма в моделните железници...
Тоест , не става!
А пък към дешифраторите - съвсем... :scratch_ones_head:

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #96 -: 27 Май 2010, 12:33:34 »
За дешифраторите не проблем - хората са изобретили ценеровия диод за тази цел.А стандартно може и да няма, говорим за аналоговите, но винаги може да се сложи едно трафче.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12277
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #97 -: 27 Май 2010, 13:24:54 »
Цитат на: XRISTO link=topic=132.msg41903#msg41903 date=1274952814
За дешифраторите не проблем - хората са изобретили ценеровия диод за тази цел.А стандартно може и да няма, говорим за аналоговите, но винаги може да се сложи едно трафче.
не се решава с едно трафче - това да добавиш от някъде 1,5V е лесно. Всички схемни решения са минимализирани и се "въртят" около ~16 V.
- обратни връзки.
- обвързващи сигнализации.
- индикаторни панели.
- изпълнителни механизми , управлявани от тази обратна връзка
- и т.н.(да не продължавам)
Тоест при въвеждането на още едно напрежение, ще трябва всичко това да го "разделиш" и да промениш връзките в една класическа система.
Това вече не съм убеден, че в крайният си резултата ще е по-евтино, щото вдига нивото на сложност (демек ум и време) , броя на проводници и вторични елементи и т.н.
Като си помисля - нима си струва да се прави всъщност?
Но всеки сам си е решил и го прави по един или друг начин. Точно за това те уважавам Христо - никога не се отказваш, експериментираш, четеш, питаш, правиш и споделяш (нещо важно напоследък тук) - тоест "играеш" си пълноценно с хобито!!!
 :ok: :good: ;D ;D ;D

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #98 -: 27 Май 2010, 16:05:10 »
Обратните връзки се правят с микроключета и релета - този механизъм, дето съм го приспособил се задвижва с 12 волта, а перата на двете реверсивни релета са на 1.5 волта.Въпросните микроключета могат и да са сигнал към светофори, семафори и каквото си поиска човек.То може и с оптрони, ама така и не им разбрах начина на свързване, както схемата.Чичко Гугъл мълчи като бит г_з.  :lol:

Колкото до оскъпяването - евтини са ключетата, а реленца си имам от стари повредени автоаларми бол - да не забравяме, че слагам и аларми на леки автомобили и мотори през свободното време.  :spiteful:
Играчка си е, но мене ме кефи играта с хобито, например, сглобени сгради не си купувам, а ако отнякъде ми припаднат такива ги очиствам - кеф ми е да си ги лепя сам, действа ми отпускащо и успокояващо, както при жените шиенето на гоблени.  :good:
« Последна редакция: 27 Май 2010, 16:09:23 от XRISTO »

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #99 -: 28 Май 2010, 01:47:59 »
Цитат на: XRISTO link=topic=132.msg41915#msg41915 date=1274965510
... оптрони, ама така и не им разбрах начина на свързване, както схемата.Чичко Гугъл мълчи като бит г_з.  :lol: ...
Ми попитай, бе човек. Тука има специалисти по доста въпроси.
Ето ти статия за фотопрекъсвача (това е истинското название на тези "оптрони"):
http://cirictech.com/?p=51
Ако си добре с английския и си запознат с електрониката, ще схванеш как става, лесно е.
Ако някое от тези ти куца, кажи, ще помогна както мога.
Пример: Фотопрекъсвач ползвам в локомотиви за следене и регулиране на скоростта на двигателя.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #100 -: 28 Май 2010, 07:17:32 »
Благодарско, а има ли нужда от други елементи или направо си го свързвам като реле, тоест на двата полюса команден ток, а на другите два веригата, която ще бъде управлявана? И има ли оптрон, който да има "опцията" на релетата нормално включено, тоест в покой да дава контакт, а при активиране да прекъсва връзката и да дава друг, на друго перо, в случая краче?...то ясно, че няма да е стандартен оптрон, който е с четири крачета, но може пък да има с 5?...че схемата ще се обезсмисли, ако оптрона управлява и реле...то по - добре микроключе, защото ще излиза по - евтинко.  :blush2:

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #101 -: 28 Май 2010, 09:42:14 »


Няма нужда от релета , ако ползвате от този модел .

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #102 -: 28 Май 2010, 09:49:55 »
За тоз мудел трябва здрав ХардУЙер.  :spiteful:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12277
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #103 -: 28 Май 2010, 09:56:54 »
Цитат на: XRISTO link=topic=132.msg41915#msg41915 date=1274965510
Обратните връзки се правят с микроключета и релета - този механизъм, дето съм го приспособил се задвижва с 12 волта, а перата на двете реверсивни релета са на 1.5 волта...
За това говоря - освен 12-те волта вече имаш още една система и за 1,5 V.
Става повече...от всичко, усложнява се и т.н.А в хобито и по-специално електрочастта се стремим към и е по-желателно да става по-малко, за да е и по-по-най...

 ;D ;D ;D

ПП.Колкото до офтопа - това не е модел , просто е сменила околовръстен път с централна гара... :on_the_quiet:

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #104 -: 28 Май 2010, 22:21:32 »
Тъпото на оптроните е, че не работят самостоятелно - трябват малко транзистори ... Неудобство, ако не схващаш от транзистори ...
От друга страна, такива схеми са надеждни, защото те нямат движещи се части и контактни пластини - теоретично са вечни.
Прецени си дали си струва играчката и ако да, приготви бира. ;)