Автор Тема: Светлопровод  (Прочетена 6143 пъти)

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Светлопровод
« -: 17 Декември 2007, 00:35:28 »
Със светлопроводния кабел може да се отведе светлина до най-малки детайли в подвижния или неподвижен обект на макета. Въпросът е знае ли някой къде това се продава. С описанията само на немски в Конрад, все едно, че няма описания. А може би там го има!?

Ако го намеря, после ще ви кажа как го ползвам и мисля, че ще е полезно за всички.

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Светлопровод
« Отговор #1 -: 17 Декември 2007, 00:43:04 »
Те хората от край време си ползват оптични влакна... но на немски за съжаление и аз незнам как се казват... тука може би Спас може да помогне...

polval

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Светлопровод
« Отговор #2 -: 20 Декември 2007, 21:10:16 »
Мисля че светлопровод на немски се казва Glasfaserleitung или Lichtleitung.

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re: Светлопровод
« Отговор #3 -: 11 Януари 2008, 13:55:23 »
По повод на оптичните влакна- това е заблуда. Работя в бранша и гарантирам, че не могат да се използват за тази цел.
Дебелината на днешните едномодови влакна първо са пригодени за инфрачерената област на светлината, а затихването на обикновената е достатъчно голямо, и второ с дебелина от 9-10 микрона едва ли ще можете да видите каквото и да било. Евентуално може да се ползва многомодово влакно с диаметър 50 микрона, но такива вече не се намират никъде, а и резултата не би бил задоволителен (дори нямаме в лабораторията такова влакно за да пробвам).

По- скоро биха могли да се ползват някакви полимерни сплави, които имат възможността да агрегират и насочват надлъжно по себе си светлина. Обаче химият ами куца от училище, та не знам какво точно като материал би могло да се ползва.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Светлопровод
« Отговор #4 -: 11 Януари 2008, 16:38:16 »
Преди години си бях купил от полския център в София една оригинална лампа - нещо като НЛО с "пера" отгоре , много ефектна ако само тя свети в стаята...
Та от нея си бях свил въпреки родителското тяло два/три светловода които имаха диаметър около 1,5 мм , много добра гъвкавост и дължина . Мисля да опитам с интензивни светодиоди в "бекграунда" и добро "шлайфане" в челото , щото такива лампи сега се продават в "Практикер" !
Може и да стане ! Впрочем ако си намеря линка през почивните дни ще ви покажа от един друг моделизъм как ползват светловоди!

Dolars

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Светлопровод
« Отговор #5 -: 11 Януари 2008, 22:32:53 »
Аз си взех ама незнам какво да права с тях такаче ги продавам - линк

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Светлопровод
« Отговор #6 -: 12 Януари 2008, 08:13:59 »
Цитат
Със светлопроводния кабел може да се отведе светлина до най-малки детайли в подвижния или неподвижен обект на макета. Въпросът е знае ли някой къде това се продава. С описанията само на немски в Конрад, все едно, че няма описания. А може би там го има!?

Ако го намеря, после ще ви кажа как го ползвам и мисля, че ще е полезно за всички.

Влизаш във първата автоморга,която ти попадне и си ги взимаш - има ги по осветлението на таблата на фиатите,сега не помня дали Регата,Крома или Уно,но щом ти трябват-попитай и ще ти кажат.Казвам го , защото съм работил в автоморга и съм сигурен.  ;)
Пък ти сподели,дали с него се осветява добре,то е ясно,че трябва плексиглас,ама ме интересува дали и на светло ще се вижда?

ritchie

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Светлопровод
« Отговор #7 -: 29 Май 2008, 10:26:35 »
Преди  време  в  МЕТРО  се  продаваха  китайски  коледни  елхи  със  светопроводи
( или  оптични  влакна  ако  по ви  харесва ).  Та  една  такава  елха  с  височина 1.20 м.  струваше  около  45 лв. и  от  нея  може  да  се  извлече  поне  20 м.  такова  влакно ( разбира се  на  части ).  Аз  имам  такава  елха   вкъщи  и   всяка  коледа,  като  я  запалим  се  изкушавам  да  я  разфасовам,  но  за сега  се  въздържам.  :-)
« Последна редакция: 29 Май 2008, 10:35:47 от ritchie »