Автор Тема: ROCO MultiMAUS 10810  (Прочетена 112252 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #75 -: 04 Октомври 2012, 11:35:38 »
Практически това за отделния ресет (променливата СV-64) е много по удобно,
от връщането към фабричните настройки, каквото всъщност се прави чрез променливата СV-8.
Когато това стане чрез СV-8, дори адреса става стандартно програмируемия съгласно стандарта NМRA ,
тоест локомотива отново придобива трети адрес.

Друг начин (различен от предложения от Емчо) за записване и лесно запомняне на локомотивите е да се ползва,
функцията за библиотека с имена на локомотиви, с каквато разполага Мултимаус, като не забравяте да им
присвоявате еднакви адреси за управление в тях и в имената им от библиотеката. Предимството на тази функция
е че работи и с букви (тоест не пишете L0012 например), което е още един начин да си "кръстите" различните локомотиви.
Например "TAIGA", "BLUE-1", "BLUE-4", "DB234", "BR-52", "CARGO" или "2-KoF" и т.н.

Мнооого по-приятно ми е да работя с имена на локомотиви,
 при това адресите също могат да се ползват и в директен режим "локомотиви",
но всъщност е въпрос на индивидуални предпочитания.


 :scratch_ones_head:...обаче пак ще трябва да прочетете ръководството, ако искате да "схванете" и тази функция как работи.

...............................

Икар за да прочетеш упътване и научиш всичко за въпросния неизвестен дешифратор ползван от Флайшман,
просто прочети съдържанието на променливата СV-8, чрез някоя компютърна програма, щото МултиМауса няма обратна връзка.
Тоест той не може да чете  обратно записите в променливите. Все пак за толкова пари, не би трябвало да искаш супер централа нали!?
По съдържанието на СV-8 и таблиците в стандарта NMRA, ще откриеш фирмата
производител на дешифратора и нататък е лесно - мрежата е пълна с ръководства за всички дешифратори.
След като си го намериш, прочиташ отново таблиците (този път за съответния дешифратор) и
вече ще знаеш какво да си запишеш като стойност в СV-то за управление на светлините.
Както и точно кое е това СV, за твоя моделдешифратор. В доста от дешифраторите, то е различно и може и за това да се държи
по този начин управлението на светлините ти.

Това вече можеш да го направиш и през МултиМаус щото той не чете, ама записа върху старото съдържание, независимо какво има там.
Ако нещо объркаш или не се държи както искаш (светлината или дешифратора),
 то или връщаш към фабрични настройки (каквито може би са ти в момента)
 чрез същото СV-8 (внимание! ...и адреса става "стандартния" - трети)  и пак правиш нов запис,
или направо правиш нов запис в СV-то за светлините.

Сподели опита си тук, ако желаеш след това.
 ;D ;D ;D

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re:ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #76 -: 13 Март 2013, 20:38:12 »
Какъв код от бутоните (функция) се натиска за да се ресетне и доведе до първоначалните настройки Мултимауса? Питам, защото натиснах нещо, но нямам спомен какво в бързината и когато искам да отида в библиотеката и дам на NEW 7, после натисна *ОК ми изписва Р_ _ 1 и до там................. Сега забелязах, че и когато не е на библиотека историята е същата.



P.S. Открих "топлата вода"! Ресетването на мишката става по следния начин:
01. Вади се кабела на самата мишка.
02. Натискат се едновременно бутоните „Shift” и “MENU” при включването на кабела към мишката.
03. Ресетването връща мишката до заводските настройки!



Благодарности на Пламен (pach)!  :hi: :drinks:
« Последна редакция: 13 Март 2013, 22:05:02 от TheJackal »

ivo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2006
  • Рейтинг: 558
  • HO - II-III, София
Re:ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #77 -: 14 Март 2013, 07:57:53 »
мултиМАУС ръководство на БЪЛГАРСКИ:

http://www.railwaypassion.com/?cid=10&NewsId=115


pevtimov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #78 -: 29 Август 2013, 20:10:02 »
И аз ви благодаря много за положения труд  :hi:. Изключително полезна тема. Уточненията на колегата emilchaushev са безценни. Доста се чудих защо с един и същи декодер, един локомотив насича много дразнещо, а друг върви съвсем плавно. :good:
« Последна редакция: 29 Август 2013, 20:12:39 от pevtimov »

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #79 -: 05 Септември 2013, 09:18:41 »
Имам декодери на Kühn, модели: 81330 - Decoder N025-P, 0.7A, NEM651 и 82330 - Decoder N45-P, 0,8A, NEM651, шест пина без звук, фирмата за сега не произвежда със звук.  Смея да твърдя, че декодерите са перфектни и се държат много добре! Въпроса ми е следния: "На F4 и F5 ми излизат следните функции: на F4 намалява на половина скоростта на локомотива, а на F5 се намлят чувайки оборотите на мотора на локомотива, без да се променя скоростта - това за маневрена дейност ли се ползва? Най силно това се вижда и чува на локомотив Tenderlokomotive BR 81  Art.-Nr. 02211 - последното производство на фирмата.
Другият ми въпрос е минималната и максималната скорост с еднакви цифри ли трябва да е за тези адреси и същото ли важи за забавяне и ускоряване?

Снимки на декодерите на Kühn
модел: 81330 - Decoder N025-P, 0.7A, NEM651


модел: 82330 - Decoder N45-P, 0,8A, NEM651

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #80 -: 05 Септември 2013, 09:53:15 »
Декодерите от фирмата ли са купени или от другаде?
Струват ми се "пипани" и евентуално препрограмиране би трябвало да се направи.
Фабричните настройки ли описваш?

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #81 -: 05 Септември 2013, 11:57:48 »
Да, купени са от представител - http://www.elriwa.de/ . По настройките единствено съм сменил адреса на локомотива (CV1) и после там където го слагаш с име съм му дал стъпка 128. Другаде нищо не е пипано по адресите и настройките му.

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #82 -: 25 Септември 2013, 10:34:40 »
Кое CV отговаря за осветлението или при всяка марка декодер е различно?

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #83 -: 25 Септември 2013, 19:05:44 »
Всичко би трябвало да е описано в инструкцията на декодера.
Там ще намериш отговори и на по горните си питания.

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #84 -: 09 Юли 2016, 12:17:53 »
Здравейте!
Понеже  пристигна локомотивът със звук, ми е малко трудно да свикна с новостите и ми трябва малко помощ.
Локомотивът го задвижвам с Роко Мултимаус. Но не мога да разбера едно нещо- Защо мога да използвам звуковите функции само до F19?
Някой знае ли как "да отключа"  другите функции, които са до 28. Смисъл как да ги задам от Мултимауса? :unsure:`

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #85 -: 09 Юли 2016, 12:19:49 »
Съжалявам, че отново пиша, но се сетих и друго нещо.
Мога ли да намаля звука по някакъв начин, понеже локомотивът се чува доста силно?

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #86 -: 09 Юли 2016, 13:32:14 »
Здравей stivi1504! Разбира се, че можеш да намалиш звука. Съветвам те обаче, ако е фабрично настроен декодера да не го пипаш. Погледни в упътването на декодера кое CV отговаря на силата на звука, предполагам, че е 123 - 125.  :hi:

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #87 -: 10 Юли 2016, 14:58:58 »
Цитат на: TheJackal link=topic=1457.msg104709#msg104709 date=1468060334
Здравей stivi1504! Разбира се, че можеш да намалиш звука. Съветвам те обаче, ако е фабрично настроен декодера да не го пипаш. Погледни в упътването на декодера кое CV отговаря на силата на звука, предполагам, че е 123 - 125.  :hi:

Здравей!
Благодаря, че отговори толкова бързо, но за съжаление въпросите ми не спират.
Понеже съм начинаещ в сферата Мултимауса и изобщо на локомотив със звук, много трудно се ориентирам кое какво е. Смисъл не знам какво е CV и т.н. Ако можеш да ми кажеш как да го намеря в Мултимауса, или да снимам упътването и да ми кажеш къде, защото аз наистина и на представа си нямам къде и как да намеря тези числа, и изобщо как да настройвам каквото и да е. Много ще съм благодарен ако можеш да ми помогнеш, за да разбера как да си настроя звука, ако трябва ще снимам каквото трябва от упътването.

А както казах въпросите не спират. Междувременно ако някой знае- Защо мога да използвам звуковите функции само до F19? Знаете ли как "да отключа"  другите функции, които са до 28. Смисъл как да ги задам от Мултимауса?

mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София
Re: ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #88 -: 10 Юли 2016, 15:35:40 »
Момче, вземи и прочети упътването на централата, най-сетне!

Tatcho

  • Trade Count: (17)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 308
  • Рейтинг: 29
  • БДЖ, DB, Privat Bahn
Re: ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #89 -: 10 Юли 2016, 16:58:51 »
Привет!
CV-то представлява променлива опция на поставения в локомотива декодер.
Пример:
CV1 е за определяне адреса на локомотива ( чрез декодера монтиран в него) варива 1-127.
CV2 служи за настройка на минималната скорост на локомотива (чрез декодера монтиран в него).
CV3 служи за настройка на ускорението на локомотива (чрез декодера монтиран в него).
и т.н. до CV256

Как и откъде да видя тези CV-та?
Пример:
Взема се упътването и листовките придружаващи локомотива (или от интернет, чрез сайт на производител/търговец) за да се разбере марката и версията на декодера.
Обикновенно придружаващите локомотива листовки помагат за това.
Най-често срещани и използвани декодери от големите фирми производители на локомотиви са ESU, Uhlenbrock, Zimo, Bachmann, Viessmann.
Влиза се в сайта на производителя:
Пример за ESU LokSound V4.0:
http://www.esu.eu/startseite/sled
след това от разделите Downloads/Instruction manuals/ Digital decoders/ LokSound V4.0/ Instruction manual for LokSound V4.0 family изтегля се инструкцията за употреба под формата на PDF файл и в него са посочени всички поддържани от съответния декодер CV-та  ( в примера ESU LokSound V4.0 ).

За пълна яснота и коректна настройка на декодера чрез CV описани в инструкцията е препоръчително владеенето на английски/немски език.

Как да използвам декодерните функции от F0 до F28?
Първо, трябва да се уверим, че се поддържат от съответния декодер. Това става след като се прочете инструкцията на декодера намиращ се в локомотива ви.
Второ, трябва да се уверим, че тези функции от F0 до F28 се поддържат от притежаваната от вас цифрова централа. Това става след като се прочете придружаващото упътване/инструкция на централата.

Допълнително улеснение е да се потърси из форума (или бе само линк за сваляне в тази тема?) превод на инструкцията РОКО-Мултимаус на български език, която бе преведена от колегата PACH.

Добре е да се прочете самата тема назад в която има много добри указания и примери от колегите през годините.
Поздрави.


« Последна редакция: 16 Юли 2016, 16:04:29 от Tatcho »