Автор Тема: Лекуване на студено-синьото излъчавени на "белите" светодиоди  (Прочетена 4203 пъти)

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Белите светодиоди навлизат все по масово в жп моделизма. Някои от фирмите слагат малко по-скъпи светодиоди, които си светят почти като обикновенните крушки, за съжаление обаче този тип warm white LED светодиоди са доста по-скъпи и трудно намираеми от обикновенните бели (леко синеещи) светодиоди.
Тъй като ми предстои осветяване на доста вагони, събирани през годините, а пари за това не ми се дават, си поставих за задача да направя малко проучване и опити за да намеря покритие с което това синеене да бъде отстранено без съществено да се влияе интензитета на светене. След малко ръчкане из нета намерих ето тази статия:
http://www.trainweb.org/girr/tips/tips7/white_led_tips.html
Тук се дават доста интересни данни за белите светодиодите, както и някои от методите за лекуване на синьото сияние. За съжаление въпросните материали(бои на Тамя) просто тук е невъзможно да се намерят. Затова влагайки малко творчество и използване на материали които могат да се намерят тук(бои за художници), стигнах до следния извод:
Използвайки изключително малко количество боя за стъкло Marabu 422(с жълто - оранжев цвят и цена от 2,60лв) получавате от светодиода бяла светлина без синкаво сияние, както и без характериното позеленяване на светлината при  ползване на чисто жълта боя. Получения цвят е силно наподобяващ лунно бялата светлина от енергоспестявщите лампи, както и този от халогенните.
Към момента не мога да пусна сравнителна снимка, но като съм готов ще я прикача за да видите разликите.

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Я кажи може ли некое вагонче да осветим,ама немам ни крушки,ни нищо :blink: .Ако може cash & carry  :pleasantry:

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Мите, аз точно щото хванах да си правя осветление за едни DR-ски вагони, та се наложи да търся решение на въпроса. Обикновенните бели със тяхното синеене, не седят някак си естествено в тези вагони. Затова и търсих решение. Ако утре или в други ден приключа с монтажа ще щракна едно фото за да се види разликата.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Това е интересно и навременно! :good:
Бои на Тамия , би трябвало да се намират в магазините за стендови модели .Вече доста от тях , работят и с поръчка по внос на "екстри".
За ГДР-ейските вагони не знам , но наште Y-реци си светеха с луминисцентно бяло , по купетата , а пък нощното осветление си бе доста синкаво!
Всичко е въпрос на вкус и предпочитания.
Доколкото знам белите светодиоди се делят на два вида - лунно бяло (въпросните синеят малко ако са пуснати на максимален ток , щото светят с пълният си интензитет) и слънчево бяло .Тези , вторите , са си направо трепач за нашето хоби , но още не съм се занимавал с такива - само знам , че са си доста по скъпи от "лунно" белите.
Ще проучвам нещата като стигна до осветлението ми...

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Ето и въпросното фото. Правилния цвят е най десния. В средата е с жълт но при светен това леко зеленее. Светодиодите са еднакви. разликата е цвета(филтъра) с който са минати двата десни диода. Левия не е боядисван с нищо. Пиниза е да се спестят излишно дадените пари за чисто белите диоди, които не знайно защо са по-скъпи. Синеещите са подходящи само за новите вагони 4-5-та епоха, 1-2-3 епоха са с бели до жълти в зависимост колко е изпаднала съжтвентата жп администрация в текущия момент.
Пробвах и с кафяво, но ефекта не струва!
Тънкия момент е боичката да се слага по много малко, защото иначе започва да свети оранжевеещо.
« Последна редакция: 09 Март 2009, 10:07:07 от lubomir »

luci

  • Гост
  • Trade Count: (0)
пробвал ли е някой, да разтвори в мрачена киселина (прозрачен) плексиглас - настърган, след 1-2 дни се получава добре хомогизирана прозрачна смес в добре затворената стъклена бутилчица.

отделя се доза, Добавя се малко бял плексиглас и жълта боичка (по ръзможност не акрилна).
разбърква се добре..

след още един ден имате леко мътен разтворен концентрат който след капване въху LED се втвърдява със "сешоар" :) за около 3мин..
Може да се формира като крушка и свети много естественно..

на проби и грешки могат да се докарат доста старинно светене на жълтеникави крушки от III ep. ако се налага. В много микро снимки на макро в StopMotion снимането се ползва тази техника, както и отливане на стълбове и улични лампи с епоксидна смола или двукомпонентно лепило .. с внедрени в лепилото тънки жички, по лъсно самата "крушка" е LED , които е или SMD или е изтърган почти до криснала, и после е оформен по следния начин:

LED-а е капнат с разтворения с хлороформ или мравчена киселина плексиглас. После е спуснат в студена вода.. Получила се е капчица.. като крушка, която е матова до бяло..
Ако не трябва да е матова, просто се изчаква да изсъхне без добир до влага ..

 

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
А не е ли по лесно да се купят примерно ей такива светодиоди и човек да не си тормози живота?
http://cgi.ebay.de/50-LED-1-8-mm-WARM-WEISS-LEDs-warm-white-sunny-weiss_W0QQitemZ370249930060QQcmdZViewItemQQptZAutoteile_Zubeh%C3%B6r?hash=item56349d954c
Не излизат чак толкова скъпо, има-няма малко под 50 ст. за брой с доставката...
« Последна редакция: 25 Февруари 2010, 18:28:18 от widowmaker »

венелин

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Не се мъчете, аз съм обработил над 50 диода с патинатори различни цветове на водна основа, външните светят сякаш плафона е пълен с мухи, няма и помен от синкавия цвят, вижте снимките в състаряване.

luci

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цитат на: widowmaker link=topic=1462.msg36969#msg36969 date=1267114325
А не е ли по лесно да се купят примерно ей такива светодиоди и човек да не си тормози живота?
http://cgi.ebay.de/50-LED-1-8-mm-WARM-WEISS-LEDs-warm-white-sunny-weiss_W0QQitemZ370249930060QQcmdZViewItemQQptZAutoteile_Zubeh%C3%B6r?hash=item56349d954c
Не излизат чак толкова скъпо, има-няма малко под 50 ст. за брой с доставката...

аз освен че ползвам топли казвам че е лесно и да им се придаде форма.. а има някои "топли" които светят пак неестествено поради монохроматичната им светлина а не заради спектъра..