Автор Тема: мащабната скорост  (Прочетена 11273 пъти)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
мащабната скорост
« -: 21 Декември 2007, 06:40:08 »
Значи,искам да ви питам как се оправяте с мащабната скорост,в смисъл,от лока ли я ограничавате (с някакъв резистор) или при трафа.Понеже съм поръчал различни машини,включително и маневрени,иска ми се да не могат да се движат по-бързо от тяхната мащабна скорост.От друга страна ако огранича трафа - ограничавам и другите локове в тази отсечка...не знам... ???

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: мащабната скорост
« Отговор #1 -: 21 Декември 2007, 08:36:19 »
За какво ти е да ограничаваш моделната скорост? И при това от локовете?! Всичко е до лично възприятие - пускаш машината да се движи и ако ти е бързо, намаляш. Това е според мен. Не може един парен лок с тежка товарна композиция да се движи с 200-та, но едно ICE може и т.н., и т.н. Аз например, най-лесно се ориентирам за моделна скорост като си пусна пътническа композиция. По честотата на тропане на колелата по джонтовете си давам сметка за скоростта. И понеже съм фен на железниците и често се возя в тях, по спомена от движението в действителност, разбирам и с колко горе долу се движи влакът на макета. Нещо такова.
:)

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re: мащабната скорост
« Отговор #2 -: 21 Декември 2007, 10:55:35 »
това са стандартите на MOROP европейската асоциация за жп моделизъм
на немски http://www.morop.org/de/normes/nem661_d.pdf
на френски http://www.morop.org/fr/normes/nem661_f.pdf

там са всички норми на сайта http://www.morop.org

NoHaB

  • Trade Count: (7)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 260
  • Рейтинг: 11
  • N-Scale-Плевен-Стремеж към 5-та и 6-та епоха...
Re: мащабната скорост
« Отговор #3 -: 22 Декември 2007, 08:38:37 »
Цитат на: Vlado link=topic=147.msg780#msg780 date=1198218979
За какво ти е да ограничаваш моделната скорост? И при това от локовете?! Всичко е до лично възприятие - пускаш машината да се движи и ако ти е бързо, намаляш. Това е според мен. Не може един парен лок с тежка товарна композиция да се движи с 200-та, но едно ICE може и т.н., и т.н. Аз например, най-лесно се ориентирам за моделна скорост като си пусна пътническа композиция. По честотата на тропане на колелата по джонтовете си давам сметка за скоростта. И понеже съм фен на железниците и често се возя в тях, по спомена от движението в действителност, разбирам и с колко горе долу се движи влакът на макета. Нещо такова.
:)

По същия начин разбирам и аз със каква скорост се движи композицията и взависимост от дължината и я забавям... ;)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: мащабната скорост
« Отговор #4 -: 22 Декември 2007, 08:44:05 »
Цитат
За какво ти е да ограничаваш моделната скорост?

Защото съм с аналогово захранване,което не е много-много автоматизирано и по него се движат едновременно няколко различни лока.Сещаш се,че не може един експрес да се движи със скоростта на товарен влак,а пък да не говорим ако са от различни епохи.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: мащабната скорост
« Отговор #5 -: 22 Декември 2007, 13:08:29 »
Цитат на: xpp1969 link=topic=147.msg807#msg807 date=1198305845
Цитат
За какво ти е да ограничаваш моделната скорост?

Защото съм с аналогово захранване,което не е много-много автоматизирано и по него се движат едновременно няколко различни лока.Сещаш се,че не може един експрес да се движи със скоростта на товарен влак,а пък да не говорим ако са от различни епохи.
Това наистина е довод! При аналоговото нещата стоят наистина по коренно различен начин. Аз вече съм леко глезен с това дигитално (там такъв проблем няма), а както знаем "ситият на гладния не вярва" та затова без да помисля изказах горното мнение. :)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: мащабната скорост
« Отговор #6 -: 02 Януари 2008, 07:33:47 »
Ами не мога да отделям за влакове чак такива средства,че да се аналогизирам :
-първо съм от провинцията,а както е известно тук заплатите са доста по - ниски и цените по магазините доста
  по - високи отколкото в София и другите големи градове.
- второ съм семеен и доста от средствата отиват за семейството.

...та за хобито остават трохите.
Ама все пак не е ли възможно с някакви по - яки резистори да ги "скопявам" откъм скорост?Моля,някой ако си е правил подобни експерименти - нека сподели.

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re: мащабната скорост
« Отговор #7 -: 06 Януари 2008, 15:11:01 »
Здарвейте,
Аз съм с аналогово управление. Направил съм си 3 независими кръга на макет, по което карам 3 композиции. Приложил съм следната схема за захранване:
1. Трафа мие с регулиране, но съм го оставил на MAX.
2. От трафа всеки кръг минава през реверсивен ключ за промяна на поляритета към релсите, респективно посоката на движение.
3. На всекки кръг съм поставил по един регулатор (който напрактика е променлив резистор) на FLIESHMANN- 6954.

Така всеки кръг си е със собсвена скорост, която регулирам от регулатора (или както му е името).
Аз лично предпочитам моделите да "пъплят". Високите скорости винаги са нереални и грозни при мащабирането поради радиуса на кривите.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: мащабната скорост
« Отговор #8 -: 06 Януари 2008, 20:56:21 »
Аз съм изчислил, че при 100 км/ч в мащаб N влакът трябва да измине 10.4 метра за 1 минута или 1 метър за 5.76 секунди. Така си определям мащабната скорост. Като знаете каква скорост развива прототипът, можете да прецените как да го карате.

За НО би трябвало да е горе-долу два пъти повече - тоест, около 20 метра в минута (за 100 км/ч).

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re: мащабната скорост
« Отговор #9 -: 16 Април 2008, 20:52:02 »
Има отговор на задаката: Видях го в един немски сайт. Човека си беше направил тахо-вагон сам. понеже аз съм фен на такава джаджа се поинтересувах. В каталогче на Конрад има такъв  с километраж от велосипед.  Той е програмируем и мери средна, максимална V ,  изминаат пробег, време и тн.  Чичката беше използвал обикновен вагон и просто забил магнитче на колелото  и датчика. Да спомена че е в мащаб HO. Та беше  написал формулката:   d - диаметъра на колелото на вагончето което ползва.    d x 3.14 x 87 / 2       където  87 - е мащаба  HO ,  за ТТ ще е 120 и тн.   Формулката важи за всички километражчета. има такива за по 10 кинта. Но при мене се яви проблем в изработката, километража е много голям за моя мащаб и не може да мине през порталите на тунела.  ;D ;D ;D   

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: мащабната скорост
« Отговор #10 -: 16 Април 2008, 22:40:05 »
Цитат на: jopeto link=topic=147.msg3810#msg3810 date=1208368322
Но при мене се яви проблем в изработката, километража е много голям за моя мащаб и не може да мине през порталите на тунела.  ;D ;D ;D   
Радвай се ;D, защото ако беше влязъл проблемът ти ще стане още по-голям: да влезеш и ти за да видиш колко показва вътре ...  ;D ;D ;D

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re: мащабната скорост
« Отговор #11 -: 17 Април 2008, 10:04:16 »
 За проблема има решение, ама не ми се инвестират пари в не-чак толкова важни работи. Продават се безжични километражчета, датчика е компактен и е на батерийка от часовник може даже да се  скрие в закрит вагон, самото километражче да седи при трафовете и клавишите. Даже ми идва едан идея да направя този вагон към ремонтен влак и евентоално и един почистващ вагон. Така влакът ще придобие и практически смисъл.

kbeykov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: мащабната скорост
« Отговор #12 -: 17 Април 2008, 16:33:52 »
Цитат на: eurostar link=topic=147.msg1015#msg1015 date=1199645781
Аз съм изчислил, че при 100 км/ч в мащаб N влакът трябва да измине 10.4 метра за 1 минута или 1 метър за 5.76 секунди. Така си определям мащабната скорост. Като знаете каква скорост развива прототипът, можете да прецените как да го карате.

За НО би трябвало да е горе-долу два пъти повече - тоест, около 20 метра в минута (за 100 км/ч).

Ето и един начин да изчислите скоростта, с която би се движил моделът в реални размери.

Първо изчислете истинската скорост на влакчето:
За време от 1 сек. изминава ... метра.
След това превърнете в км/ч: умножете м/сек по 3,6 и ще получите резултата в км/ч.
Резултата умножете по мащаба на модела (за НО - 87, ТТ - 120 и т. н.) и ще получите търсената скорост. Така ще знаете каква скорост симулира влакчето и дали съответства на реалната.

Давам пример:
Моят ICE 3 се движи максимум с около 1,1 м/сек.
1,1 х 3,6 = 3,96 км/ч
3,96 х 87 (за НО) = 344,52 км/ч - което е максималната скорост за този влак.

Дано съм ви помогнал. По обратния начин може да се изчислят скоростите по отделните части на макета, ако се пресъздават ограниченията. Така ще знаете колко да намалите, за да не изглежда неестествено прекалено бързото движение на влакчето.

Поздрави!

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: мащабната скорост
« Отговор #13 -: 17 Април 2008, 19:02:36 »
И аз определям мащабната скорост на ухо / око: било по потропването на колелата, било като наблюдавам как минават вагоните спрямо разни обекти край линията. Наистина е тъпо, когато един парен лок се пъне като изтребител по писта на самолетоносач, но пък от друга страна съм малко против прекаляването с всевъзможни уреди дори и за това. В крайна сметка трябва да оставим поне малко място на въображението и да преценим нещата според това дали и как ни харесват, а не според съответните мащабни изчисления. А самите локомотиви – поне при мен, при аналоговото, – като че ли фабрично имат разлика в оборотите. При едно и също напрежение от трафа, дизелите и електрическите винаги се движат по-бързо от парните. Разбира се, когато намалявам напрежението, всичките локомотиви в движение намаляват скоростта си, но парните продължават да се движат по-бавно.

topalov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:мащабната скорост
« Отговор #14 -: 24 Ноември 2010, 21:25:53 »
Цитат на: Tramway link=topic=2820.msg49433#msg49433 date=1289997992
Цитат на: pach link=topic=2820.msg49416#msg49416 date=1289986912
Точно!
Тук в началато на сайта може да си ги припомнят всички моделисти които са забравили понятията като
"моделна скорост", "мащаби" и т.н.
http://www.railwaypassion.com/?cid=96&NewsId=5
Както и за наклоните в моделизма (за пореден път)
http://www.railwaypassion.com/?cid=102&NewsId=11
За моделните наклони не помня формулите, но за скоростите е:
Vm = (V/M)2
Където Vm е скоростта на модела;

V е скоростта на оригинала;
М е мащаба.
Например скорост от 100 km/h в Н0 ще изглежда реално ако моделът са движи с (100/87)2 = 1.32 km/h или 367 mm/s.


Понеже тук е публикувана формулата за моделна скорост, ще питам и аз тук:

Имам леко притеснение откъде се взе това "на квадрат"? И има ли то почва у нас?
Пример: Влак движещ се със 100 км/ч в НО ще се движи с 1,32 км/ч - дотук ОК!
Но, влак движещ се с 200 км/ч в НО вече ще се движи с 5,28 км/ч - това вече е 4 пъти повече от предната скорост
И най-шокиращото за мен е TGV-то 320 км/ч в НО ще се равнява на 13,53 км/ч или с 10 пъти повече от влака, който ще се движи със моделните 100 км/ч на макета!

Тъп ли :scratch_ones_head: съм или има много гнило в таз формула! Емо?

Предварително моля, ако ще се развихря спор, то той да иде, барабар с моето мнение, в нова тема!

Самосезирам се и си местя поста от онази тема, тук в тази!
И след малко ще си отговоря сам на въпроса за скоростта на моделите, щото този "квадрат" ми разгони фамилията
   :blush2: