Автор Тема: Въпрос за съвместимост м/у декодери и управление.  (Прочетена 11561 пъти)

i_deck

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Здравейте
Реших аз да си цифровизирам едно макетче, което още не съм завършил, но хич не съм наясно с
тези работи, та се престраших да питам тук.
Като за начало (със сигурност ще има и други питания от моя страна) въпросът ми е следния:
поръчал съм си декодери на Digitrax DH123D - http://www.digitrax.com/prd_mobdec_dh123d.php
Ще мога ли да ги управлявам с Lokmaus или Multimaus или да търся друго управление?

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Първо - Добре дошъл! :)
Колкото до декодерите, принципно не би трябвало да имаш проблем, въпреки че Герваско разправяше, че не е баш така от личен опит. Но все пак при него ставаше въпрос за комбинацията - ЕСУ - ДИГИТРАКС. Така че освен успех да ти пожелая, друго незнам какво...  :drinks:

i_deck

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Мерси за отговора. Току що ги поръчах декодерите. Сега ще трябва да си търся управление. Въпроса е да не се набутам и да взема някое, което няма да ми върши работа. Засега ще изчакам за още съвети. :)

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Затова най-добре като дойдат декодерите, някой колега от форума да дойде с неговото дигитално у вас или обратното и да тествате преди да си купил  :good:

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
според мен диджитрах декодерите вървят с мултимаус на роко но не могат да се програмират а есу въобще не ги чете. пробвай. опит-пари, пари -опит - СЪВЪРШЕНСТВО

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Ти ако на фалита му викаш съвършенство, то аз съм много близко до съвършен  :lol: :lol: :lol:

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Не знам за дигитракс, обаче аз имах проблем с 4-5 декодера от преди 2 г(които изглеждаха много примамливо заради цената в конрад), които са производство на TAMS-немска фирма. В комбинация с мултимауса, декодерите замръзват и локомотива става неуправляем по време на движение за 10-15 сек(което си е много и води до принудително натискане на бутона СТОП - инак катастрофата е неизбежна. Не помогна нито поставянето на ГОЛЯМ допълнителен кондензатор към декодера, нито пренастройката на всички възможни CV-та. Да не говорим че мултимауса не можеше да го програмира, та трябвяше да използвам стария маус. Той пък не може да пише над 100.... Изобщо  боклук :angry: Загубеното време и вложени пари в опити да ги накарам да заработят ми излезна в пъти по-скъпо. След проучване в нета се оказа че фирмата дава едно доста странно обяснение, а не решение на проблема. Като резултат декодерите събират прах в момента. Така че наистина всички пишат за съвместимост между централите и декодерите, но реално не всичко е толкова добре колкото изглежда. Но виж принципа "опит-пари, пари -опит - СЪВЪРШЕНСТВО" важи в пълна сила. В края на краищата ученето също струва пари ;D Човек само като изгори персонално му стават ясни някои неща. При всички положение аз не бих се хванал на въдицата за евтина европейска с-ма за управление с евтини американски декодери. Просто две евтини неща ми идват в повече :lol:
Освен това почти всички декодери са еднакви на външен вид ;D. За незапознатия човек в такъв случай разликите в цените на различните производители е неоправдана.
Оказва се, че дори при една и съща елементна база, софтуера играе не по маловажна роля, и крайния резултат може да бъде от впечатляващо разочароващ при някои известни производители до впечатляващо добри при други по-неизвестни.
Същия пиниз се забелязва и при моделите: няколко фирми правят един и същ модел(примерно БР132), обаче всичките фирми с различни цени(и с различни конструкции, проблеми, детайлност, надежност...).
Ако все пак позволиш да ти дам съвет, то той е: Вземи си управлваща с-ма от същия производител от който вземаш декодерите. Това ще ти гарантира горе долу нормална работа. За съжаление евтини декодери обикновенно си искат скъпи с-ми за управление и обратното.
Така че препоръчвам пробването. Парите са си твои и ти ще решаваш.
« Последна редакция: 14 Март 2009, 09:38:05 от lubomir »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Много си прав за "евтини декодери -скъпа система"!
Не знам как са декодерите , но за системата на Диджитракс съм чувал добри отзиви...
Май ще трябва да се примириш с някой парични загуби (които не е задължително да са точно в този момент) но в крайна сметка , ще си избереш нещо сам!
Впрочем да беше попитал преди да почнеш с покупките , защото понякога първата стъпка те праще в девета глуха докато не се осъзнаеш!
Колкото по - рано се усетиш толкова по-малки ще са ти загубите. ;)
Ако не се усетиш , е все едно за продължаваш да купуваш стартови сетове и да се чудиш , що не ти харесват!
Може би ще трябва да споделят опит тук колегите ,кои аджеба са най-ползваните в българско декодери , като това не значи , че са най-добрите ,но поне ще знаеш че работят задоволително - масовото използване на даден модел , не е реклама а натрупан опит!

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цитат на: pach link=topic=1489.msg21112#msg21112 date=1237017136
... ,кои аджеба са най-ползваните в българско декодери ...
Е отговора на тоя въпрос по нашенско винаги ме е измъчвал. Причината е че от 100 възможни отговора  ще получиш 200! ;)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Прав си!
Но все от някъде трябва да започнем нали?
Анкета няма да правя обаче.
Любо , ако имаш време , опиши ти с каква система си , какви са ти впечатленията и т.н.
Знам ,че си с "твойте" декодери (още преди да им станеш дилър) , които ги бях загледал в мрежата като лаик и чрез шестото ми чувство , (а и цените ми се видяха най-приемливи в отношение цена-възможности)  ги харесах от раз!
Обикновенно шестото ми чувство никога не ме е подвеждало , друг е въпроса ,че все не му вярвам и чак когато се върна на този си избор , разбирам ,че е трябвало да му се доверя от самото начало!(магарешка ми работа  :haha:)
За сега пак не съм му се доверил , щото пък и по "принуда" се уча с Роковските неща , с което напълно оправдавам лафа "той като вземе от нас стартов сет (в случая - дигитален) ще не ще , ще се научи и все от нас ще взима!!! :spiteful:" - но едва ли ще остана на тях...
Та с каква система си и как се сработва тя с декодерите на ЕсТи (ST)???
 ;D :)

i_deck

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Благодарен съм на всички за отговорите. Ще мисля какво управление да си взема. Засега обаче ще изчакам и ще задавам въпроси :). Имам 3 локомотива, два от които са старички на PIKO. Може ли на тях да се инсталират декодери, проблем ли е, че моторите са по-старички (освен това единия лок Е144 е с 2 мотора и незнам дали декодера ще може да го захранва)? И ще мога ли да заменя лампичките със светодиоди. Ще ми се да дойда на някое от събиранията, които организирате, но живея във Варна.
Поздрави

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цитат на: i_deck link=topic=1489.msg21175#msg21175 date=1237145505
два от които са старички на PIKO. Може ли на тях да се инсталират декодери, проблем ли е, че моторите са по-старички (освен това единия лок Е144 е с 2 мотора и незнам дали декодера ще може да го захранва)?  И ще мога ли да заменя лампичките със светодиоди.
        :nono: Тези си ги карай така .На подобен  локомотив   http://www.conrad.de/goto.php?artikel=246197   ,който не е скъп и е чисто нов ,спокойно може да се сложи декодер,че и звук :good:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Принципно лампичките могат и се сменят със светодиоди (през съответните резистори разбира се) и на по-старите локомотиви е възможно да се сложат декодери , стига да си майстор в ръцете , да намериш място в локомотива (без рязане най-малко на тежестите - не става ) и да умееш да си настройш обратната връзка между старият двигател и декодера.
Виж това за управление на ДВА двигатела и на мен ми е любопитно - нека по-запознатите да опишат кво и как ;)
Любомире??? :) :blink:

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Цитат на: pach link=topic=1489.msg21190#msg21190 date=1237184476
да умееш да си настройш обратната връзка между старият двигател и декодера.

Пламене, това можеш ли да ми го обясниш по-подробно (може и на лична), защото и на мене ми предстои същата операция, макар да отлагам във времето поради финансови причини?  :blush2:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Не съм стигнал до този урок  :on_the_quiet: - някой по-запознат трябва да те светне :spiteful:  и то при условие , че декодера ти въобще има обратна връзка... :swoon:
 ;D