Автор Тема: Предложение за раздел "Железопътен моделизъм | Railway modelling"  (Прочетена 6073 пъти)

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Така както пуснах една темичка за V220/221, може би не е лоша идея да направи една тема за "BR130/132/232", "119/219/229" и т.н. и т.н. за повечето известни серии и всеки да сподели мнението си за конкретна изработна на конкретна фирма. Минуси, плюсове и т.н. По този начин ще се получи и нещо като сравнителна таблица (образно казано) и ще помогне и на останалите колеги при избор на бъдещ модел.
А защо не и първи пост да е табличен вид и да се попълва с всяка нова публикация.
Пример:
                        BRAWA       ROCO      FLEISCHMANN ..........
Кат. Номера
Епоха
Задвижване
Изработка   
Осветление
...

И с някаква оценка от 1 до 10 или кратко описание (далечен пример за таблично представяне http://www.jvc.bg/product.php?id=XV-BP1E&catid=100082&sub=ts#product-tabs ) според мен ще направим нещо полезно, а и от друга страна ще каталогизираме производството от даден модел на дадена фирма.

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Напълно подкрепям. Аз преди бях пуснал подобна тема относно предимствата и недостатъците на отделните фирми като цяло, но правилно беше отбелязано, че трябва да се разглеждат отделните модели, а не генерално производството на този или онзи производител. Защото всяка фирма си има така да се каже изключителни модели "флагмани", но и такива, които са не чак толкова хубави. Изборът на производител е особено важно нещо, тъй като не сме толкова паралии, че да си купуваме например 07-ца хем на Роко, хем на Брава, хем на Трикс или BR 220 и на Роко, и на Флайшман. А производствените дефекти са отделна тема, защото е нормално от серия да речем 5000 локомотива от даден модел на Роко 2-3 да се окажат дефектни и е много неприятно точно един от тях да попадне у някой от нас, който цяла година си е събирал мангизи за такъв локомотив.

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Нещо обаче няма много привърженици на темата кат гледам така...
« Последна редакция: 19 Юни 2009, 14:27:22 от EMPEROR »

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Знам ли защо....Преди известно време намерих една статия относно първия "платинен" комплект на Роко с V200 и три вагона за крайградско движение. Това чудо когато излезе, струваше над 1000 лева...Във въпросната статия германците точно и ясно бяха описали кусурите на един от първите декодери на Роко със звук и на някои други неща...Преведох всичко на български...и до там. А във форума имаме човек дето има такъв комплект и той можеше да каже вярно ли е написаното в статията или не....Аз сега чакам един такъв локомотив V 200 от същия чешит и между другото се поразтърсих точно поради тази причина, да не се разочаровам после, ако евентуално си го купя. Но не знам...може би хората се гордеят с моделите и си ги обичат, хубави или лоши, и им се свиди да описват недостатъците им на всеослушание. Не става дума да търсим под вола теле, а за явни недостатъци, които ако не се споделят, биха разочаровали всеки от нас, който е решил да си купи даден модел...

Иначе за какво е този форум...само за да си мерим пишките с извинение кой какъв брой и колко по-хубави модели има....За радост има колеги, които правят чудесни представяния на своите локомотиви и не им спестяват недостатъците. Идеален модел няма, но все пак доста мангизи хвърляме и би трябвало да се подхожда и малко критично към това, което си купуваме.

В Унгария например един от най-големите хоби магазини в Будапеща (аз знам поне 20, сигурно има и още) е собственост на българин, който е адаш на един наш много известен доставчик на модели. Този магазин също е един от основните дистрибутори там на Роко и Брава. И миналото лято като ходих там, за малко да купя един Хеншел V160 на Брава (въпреки че имам абсолютно същия на Флайшман), но продавачът управител директно ме попите: "За какво ти е, в смисъл да си го държиш на витрина и гледаш, или да го използваш в движение". Аз казах естествено, че нямам намерение само да си го гледам и да събира прах, при което човекът директно ми каза: "Ако е затова, по-добре си купи този локомотив от друг производител, защото Брава наистина е с много голяма детайлност, виждам, че ти харесва, но задвижването е под всякаква критика и след няколко години ще ти е много жал за модела, понеже или ще дадеш двойно повече за части и ремонти, отколкото струва самият локомотив, или ще го изхвърлиш". Щом търговецът го казва. Ако беше тука в България няма съмнение, че това нещо щеше да се "спести".....
« Последна редакция: 19 Юни 2009, 14:33:40 от IKAR »

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Ами точно за статистика и за да подпомогнем бъдещите купувачи със съвети и идеи според техния джоб. А и ще се проследи през годините примерно цената на даден модел от дадена фирма за какви пари може да се намери. Изобщо мисля, че с малко повече желание би станало доста добре и полезно, да има събрано инфо на едно място за дадена серия.

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Именно това е целта. Конкретно при мен работата е, че изобщо не съм "техничар" и следователно не мога да отворя и разглобя до последния чарк определен локомотив и да му видя конструктивните недомислици. Като добавим и това, че доста рядко ми остава време за "хоби" как да ги установя на практика....Затова и като купувам, гледам да проуча потенциалния обект, да не се окаже "отвън принцеса, а отвътре дрипла". Например ако не беше Любомир да каже, че задвижването с червячна предавка и зъбно колело с прави зъби е абсолютна инженерно-конструктивна глупост, нямаше откъде да го науча това от друго място. А локомотиви с такава конструкция се "бълват" от повечето "мастити" фирми....Като казах знам ли защо, въпросът ми беше защо аджеба малко от нас проявяват интерес към въпросната тема.
« Последна редакция: 19 Юни 2009, 14:45:09 от IKAR »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Де жа вю... :resent:

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
хаиде отваряте го този нов раздел понеже ии на мен ми е интересно аз тепърва започвам да си събирам колекция и смятам че такъв раздел ще е от голяма полза за всички не само за начинаещите като мен  :blush2: