Електроника и Електротехника | Electronics and Electrical Engineering > Аналогово управление | Analog Control

Осветление на локомотива и още...

<< < (5/12) > >>

CaLLlo:

--- Цитат на: eurostar link=topic=177.msg1554#msg1554 date=1201970830 ---Павел,
Два от диодите, които пробвах без резистор изгоряха моментално. Третия го запоих към резистор и свети без да нагрява... Еврика! Другите два диода, които бяха на платки нагряват. Сега обаче имам следния въпрос: над мотора на локомотива има едно странно нещо (картинката тук долу), което не знам какво е и за какво служи. Но фабричните диоди на новия локомотив са свързани директно към това нещо без резистор или поне аз не го виждам.

--- Край на цитат ---
;D ;D Ми естествено че ще изгорят ... и то моментално ... ;D ... Светодиодите за разлика от много други неща които познаваме, задължително вървят с резистор, който определя тока през тях - вече са обяснили как се изчислява. Дори и с транзистор да ги пускаш както някой написа, токът пак ще се определя от такъв резистор. Тачо вече е написал, че светодиодите се ползват обикновенно с максимален ток до 20 mA, след 50 mА почти всеки модел светодиод вече е изгорял и това всичкото при напежение около 2 V. Много лесно като надвишиш дори и със съвсем малко това напрежение и светодиода е цъфнал ;D А ти колко си му подал 12 или 24 ? Та затова се слага резистор винаги.

За второто нещо с картинката: кондензатор 100 nF, който не служи нито за намаляване на искренето на моторчето, нито за изглаждане на пулсациите на правото напрежение, а само за както е казал Тони - "да не смущава телевизора". При дигитално управление служи и за още нещо, затова и е с по-голям капацитет отколкото при по-старите модели - Не се подават управляващи импулси от централата директно и върху мотора, защото той ги шунтира.

XRISTO:

--- Цитат на: CaLLlo link=topic=177.msg2650#msg2650 date=1205020550 ---Бих казал дори и когато един светодиод се използва само, никак не е зле да се включи паралелно на него обикновен диод в обратна посока, с което се осигурява максималното обратно напрежение да не надвишава 0,7V.

--- Край на цитат ---

Правя този цитат, защото се сблъсквам със следният проблем:
 Правя осветление на един парен безтендерен и вече съм стигнал до момента на свързване.Този съвет, дето го дава Ясен не окъсява ли релсите? Не е ли по правилно да се сложи след светодиода обикновен, който да издържа на по-голям обратен ток и така да предотвратява изгарянето на светодиода?А, забравих да спомена, че локът ще се ползва временно като аналогов и затова съм се замислил относно обратните тоци.  :yes:

TheJackal:
Вързвай - запоявай смело! Единият край на диода за едното колело от едната страна , другият край от другата страна. Свети като ден без значение в коя посока ще върви локомотива - се едно, че имаш вагон - ресторант!  ;D :drinks:

widowmaker:
По добре е да използваш тази простичка схема, полевакът работи като генератор на ток.
При това положение, светодиодите ще светят равномерно в диапазона 2-3.5В (в зависимост от използваният светодиод) до максималното напрежение:



Шунтирай транзистора с един диод, вързан наобратно заради обратното напрежение на самоиндукция, възникващо при прекъсване на захранването на мотора (недобър контакт с релсите примерно)
Още по добър вариант от обратния диод е да вържеш 2 ценер диода за 24 волта с катодите един към друг и да закачиш двата свободни анода към изводите на мотора. Просто не трябва да използваш за задвижването трансформатор, който дава повече от 15-16 волта - при пулсиращо изправено, нефилтрирано напрежение, както и при променливо, разликата между ефективна и амплитудна стойност на тока е sqrt*2, т.е.  диодите ще почнат да пускат, когато ефективното напрежение (волтмера мери точно такова!) стане 17В - 17*(sqrt*2) = 24
Естествено, че могат да се ползват и 30-36В ценери ако работното напрежение на транзистора го позволява в случая и двата имат 50В, т.е. спокойно могат да се турят до 36В.
Транзистора се избира с максимален дрейнов ток, колкото ти е нужно за добро светене на светодиода - 10-15 мА стигат на топло-белите и на червените.
Ако транзистора е с по малък дрейнов ток, могат да се вържат 2 и повече в паралел.
Могат да се ползват например 2SK117BL (тошиба) , 2SK301R (панасоник) има ги в Пулсатор Електроникс, за 117 добре е да се ползват такива с букви BL  (буквите са след означението: 2SK117BL), вместо GR, просто са за по голям дрейнов ток.
За 301 буквата е R. Тока се мери много лесно - гейт-сорс на късо и към минуса на 9 волтова батерия, дрейна през милиамперметър към плюса. Ако не са сбъркани изводите, транзистора ще пусне максималният си ток на канала, щото Ugs=0V, това е.
Купуваш примерно 10-на и си подбираш по двойки колкото ти трябват.

Данните на 117:
http://www.synthdiy.com/files/2008/2sk117.pdf

и на 301:
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/panasonic/2SK0301.pdf

Схемата е изпробвана от мен още преди 15-на години на една пиковска людмила.


staff123:
Здравейте!
Искам да сложа диодно осветление на Piko BR185 и BR189. Идеята ми е такава, че когато лока се движи напред, то предните светлини да са бели, а задните - червени. Предполагам, че е възможно, но не съм сигурен, че знам как и с какви диоди. Тези дето ги има в Конрад Artikel-Nr.: 156616 - 62 стават ли?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия