Автор Тема: Видове пластмаси при производството на модели  (Прочетена 10434 пъти)

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
молко опит да споделя. скоро лепих едни табели фотоец федер за репетиция върху едни "мечти" и по съвет си взех на Тамя - каноколит гел и съм много доволен. кратко е времето за корекция и хваща бързо. чакам кот минат 12 часа да го тествам колко държи. ще докладвам.

schatsi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 583
  • Рейтинг: 52
...между другото току що в каталога на BIZON прочетох ,че за полипропилен , найлон и тефлон   "няма подходящо лепило"

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цитат на: Vlado link=topic=1781.msg27185#msg27185 date=1248954773
Всичките табели на 14.41 и 07 068 са лепени с каноконлит. Докато върху първия лок се учех още и леко окепазих положението, то при втория нямам никакви бели петна около табелите. С това искам да покажа и докажа, че все пак каноконлитът става за лепене и то добре, с уговорката, че оплескаш ли положението върху повърхността и залепяното засъхне, няма оправия. Други забележки нямам към лепилото.
Браво Владо, ти си късметлия явно ;D. Твойто лепило е правено в някои от добрите дни на Специални полимери. Сега остава да броиш дните до разпадане на връзката, тъй като въпросните "специалисти" спестяват едни съставки, които са 0,25% или 0,1% от общото количество, които са по-важни от останалите 99,8% продукти във въпрсния куриоз наречен канаконлит. Почти не е тайна, че въпросните десети от процента струват толкова ако не и повече от колкото чорбата която се продава в миниатурните шишенца. Там много добре знаят, що е пластификатор, модификатор, стабилизатор, но при положение, че залепеното за момента, замазва положението на конфуз след някои и друг месец когато продукта се разпадне от само себе си, пичовете предпочитат да си ги икономисат. Както се казва икономията на материали си е чиста печалба.
Хората ползвали канаконлит преди 20г, по време на социализма помнят какво беше тогава този продукт и сравнение със сегашния просто не може да се прави, още повече че лепилата лев за кеф(мейд ин Чайна) са масово по магазините. Типично по нашенски, Специални полимери се сурнаха по нанадолнището да поддържат ниски цени, вместо да държат на поне някакво прилично качество. Имаше период от време(преди 10-години) когато къщичките си ги лепях с канаконлит(за мен тогава това си беше символ на качество), и след година две къщичките взеха да се саморазглобяват просто ей така от седенето. Трябваха ми още няколко години, за да почна да работя с лепила, да се полашкама насам на там, за да вдяна какъв точно е бил проблема с канаконлита. За мен в България полимерни продукти не могат да се правят, защото всяка рецептура бива осрана от своеволията на персонала, както и от желанието за печалбарство на ръководствата на съответните фирми или организации. Същото е и с боите, и с пластмасите, каучуковите изделия, лепилата и каквото друго се сетиш направено като продукт на химически синтез.  Пък и не само в областта на химията май за съжаление!

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Цитат на: lubomir link=topic=1781.msg27191#msg27191 date=1248956953
още повече че лепилата лев за кеф(мейд ин Чайна) са масово по магазините.

КъФ лев, кЪф кеф?!  :sorry: :wacko: По 40 гроша са в "цървулските" магазини и са доста по-силни от нашенският роден каноконлит, понеже на мене често ми се налага да лепя разни детайли по вътрешното оборудване на автомобили.  :)
А относно моделарските му качества-нямам наблюдения.  :dirol:

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Видове пластмаси при производството на модели
« Отговор #19 -: 03 Август 2009, 11:20:41 »
Цитат на: Gervasii link=topic=1781.msg27189#msg27189 date=1248956461
молко опит да споделя. скоро лепих едни табели фотоец федер за репетиция върху едни "мечти" и по съвет си взех на Тамя - каноколит гел и съм много доволен. кратко е времето за корекция и хваща бързо. чакам кот минат 12 часа да го тествам колко държи. ще докладвам.
колега какво стана въпреки че съм съвсем сигурен че седи 100% на място Тамя = Качество на добри цени  :spiteful:
колко ти излезе гелчето ( сигурно си го купувал от нирата )

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Видове пластмаси при производството на модели
« Отговор #20 -: 03 Август 2009, 12:55:27 »
Любомир е абсолютно прав - вече и каноконлита не е това което беше...
Въобще някой спомня ли си , че се именуваше "Каноконлит-Е" ?
Ако някой иска да ползва все пак каноконлит, да си намери от оня с буква "А" тоест особено чистият който някой му викат "хирургически" (тук мисля ,че Мунчо може да се произнисе по въпроса...).
Все пак не трябва да се забравя , че каноконлита никога не е могъл да лепи "термоустойчиви" пластмаси - някой да се е опитвал да залепи ютия или нещо от сорта?
А и мнооого малко хора знаят , че каноконлита , за да запази добрите си свойства , се държи при температура не повече от +10 градуса по целзий.моят освен ,че винаги е в хладилника, гледам да го купувам от голям магазин (дори с климатик)  защото там се съхранява сравнително правилно.Това от книжарница или още по-лошо - от сергия на улицата - само си давате парите за развален продукт.
(впрочем същото се отнася и за часовниковите и обикновенни батерий - те пък не трябва да "измръзват" , а по сергийте зимата са на -5/10 грядуса ;)).
Стефан от "сектата" твърди ,че от години лепи къщичките си със "Кале" и до сега не е имал проблеми!
Общо взето , опитите да се намери "универсално" лепило за нашето хоби са обречени на неуспех - трябва да се пробва с различни лепила , за различните неща които лепим , и да си избираме най-оптималният вариант.
 ;D ;D ;D