Автор Тема: Видове пластмаси при производството на модели  (Прочетена 10432 пъти)

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Понеже снощи се видяхме с Ясен, и стана въпрос за това че дръжките по роковските модели като се счупят, не могат да се лепят, се сетих че имам малко литература по въпроса. Та сега пускам във вид на сканирани страниците със съответната информация. Няма да е лошо, някой с по-добри познания от моите по немски, да попреведе това онова, за да се изясни защо не се лепят въпросните дръжки. Аз пък ще опитам да потърся лепило(имам 4-5г опит в тоя бизнес), с което да може да се получи някакъв резултат.
« Последна редакция: 30 Юли 2009, 09:18:47 от lubomir »

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Ето и другите!

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
По-дребните шрифтове - уголемени за да се видят

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
това вече е изяснено лепило на бизон в каталога под номер 30 ...
ама няма кой да пита :yes:
линкче  :)
http://www.bison.net/US/en/view.do?UID=af993e0fc2c7dd2dc07bdc


пп Трябва да благодарите на Best Riper  за информацията
« Последна редакция: 30 Юли 2009, 11:07:02 от piko1 »

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
С тоя бизон, можеш само да фиксираш, но не и да залепиш въпросния материал(РОМ), по простата причина че той има ниска повърхностна енергия, подобно на полиетилена, полипропилена и тефлона. Не ми се спори, но за съжаление това не става за залепване на дръжките!

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Polyoxymethylene (POM) за това става въпрос нали така  и аз започвам да търся
първото което виждам е странно но факт : обикновен каноколид
 :lol:

lokomotion

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Аз не сам се сблъсквал с такъв проблем досега.Дръжки на роковски локомотиви и вагони са ми се чупили но съм ги залепвал без проблем.Сега, понеже контактната повърхност между двете части,понякога е малка те трудно се залепват и трябват няколко опита да се фиксират.Ако са боядисани,боята може да създава проблеми,но не вярвам такива детаили да се боядисват.Аз използвам лепило Model Master и нямам проблеми.Има и лепило на Loctite за гъвкави повърхности но то може да остави бели петна.

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цитат на: piko1 link=topic=1781.msg27168#msg27168 date=1248943578
първото което виждам е странно но факт : обикновен каноколид
Факт ,че освен пръстите тоя каноколит друго не може да залепи.Имах счупен буфер /Жоро не ме е забравил,надявам се :yes:/ на пиковски вагон .Първото което ми дойде на акъла-каноколит.Лепна се,здравина не му требе,ок.Прибрах вагона в кутията и след 1,5-2 месеца го изваждам-и о чудо - буфера паднал а двете повърхности на лепените детаили-побелели.Страшно "лепило ", връИ на лепилата.... :pleasantry:

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цитат на: piko1 link=topic=1781.msg27168#msg27168 date=1248943578
Polyoxymethylene (POM) за това става въпрос нали така  и аз започвам да търся
първото което виждам е странно но факт : обикновен каноколид
 :lol:
Откога, пък канаконлита е лепило! Дори и идея си нямате що за бъркалоч е туй нещо! Даже там, дето го бъркат не са много наясно какво има в него, или по точно са наясно какво би трябвало да има, ама го няма за съжаление по една камара причини! Едва ли във форума има някой който да се е занимавал с лепила за индустрията, колкото мене, тъй че въпрсния продукт(ако това изобщо може да се каже, че е продукт) ми е до болка познат!
Относно Polyoxymethylene-а. Този вид пластмаса се лепи единствено с някои видове гъвкави епоксидни лепила, след предварителна абразивна подготовка на повърхността. На всички ни е ясно че 0,25кв.мм, няма как да се подготвят абразивно(или с коронарен разряд), и още по-малко да се залепят с продукт имащ някаква адхезия към този продукт. Да не говорим че силата на залепване винаги се приема като сила на срязване. Затова и казвам че дръжките са "трудни" за залепване. Виж ако ги поомажеш, външния слой лепило служи за "шлаух", който горе долу държи въпросните дръжки на место, но това не е залепване, а фиксиране. Залепването е успешно тогава, когато детайла е достигнал първоначалната си якост. Това което сте "залепили" едва ли ще издържи такова натоварване. И пак да напомня - става въпрос за дръжките и допълнителните детайли на РОКО, а не за дръжките на други фирми. Пиковските са полистиролни и не е проблем лепенето с лепила съдържащи разтворител. Между другото има обяснение защо Роко ползва въпросния материал - гъвкав е, а като се счупи не подлежи на лепене и трябва да се купуват резервни части. Нищо ново, същото като при автомобилите. Важното е бизнеса да върви.
Инак в нашенско съм се нагледал на какви ли не дивотии свързани с лепилната технология, но нито тук е местото, нито ми се пише толкова за да обяснявам, колко е "изобретателен" в негативния смисъл на думата българина, когато гледа да спести 1-2лв примерно. Важното е да има резултат на момента и да се вземат едни пари, пък след това..... майната му на всичко. Бутафория просто.
« Последна редакция: 30 Юли 2009, 14:01:45 от lubomir »

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
странно аз си лепих единия буфер с Loctite гел и му няма нищо то си има чалъм как се лепи с каноколит за да не оставя бели следи
оставящ го да засъхне лекичко върху станиол от цигари и деиства за пико знам че са от полистерол ама как е темата със
кошовете ми е въпрос (те кое да гледам в таблицата)
Любо благодаря за написаното доста изчерпателен отговор
« Последна редакция: 30 Юли 2009, 14:13:44 от piko1 »

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цитат на: lubomir link=topic=1781.msg27181#msg27181 date=1248951512
Относно Polyoxymethylene-а. Този вид пластмаса се лепи единствено с някои видове гъвкави епоксидни лепила, след предварителна абразивна подготовка на повърхността. На всички ни е ясно че 0,25кв.мм, няма как да се подготвят абразивно(или с коронарен разряд), и още по-малко да се залепят с продукт имащ някаква адхезия към този продукт. Да не говорим че силата на залепване винаги се приема като сила на срязване


Е това е факт  :good: .Аз  споменах за пиковското,щото каноколита него не успя да лепне,пък като чета за роковската пластмаса- ще лепне ама с цъфтежа на налъмите :lol:

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Предпоследния скан е, коя фирма, в кои детайли, какъв материал ползва. Като гледам Лима, че ползва масово полипропилен, това значи че нищо тяхно не става за залепване. Аз подсъзнателно тая фирма винаги съм я заобикалял и сега си обяснявам защо ;D Инак корпусите се водят Lokgehause и може да се види под всяка фирма от какъв материал ги правят. Тъй като АВС-е роднина на полистирола, то би трябвало лепенето да става с цианоакрилатни лепила, и някои други(на които е указано на опаковката) на базата на разтворители. Лечението на побеляването на залепваните детайли  при полимеризацията на цианоакрилатните лепила е, залепвания детайл да се остави на проветриво место след залепването, за да не се позволи побеляване на повърхността. В този случай използването на минимално количество цианоакрилатно лепило е препоръчително. Голямото количество полимеризира по-бавно, а от там се получава по-голямо побеляване.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Всичките табели на 14.41 и 07 068 са лепени с каноконлит. Докато върху първия лок се учех още и леко окепазих положението, то при втория нямам никакви бели петна около табелите. С това искам да покажа и докажа, че все пак каноконлитът става за лепене и то добре, с уговорката, че оплескаш ли положението върху повърхността и залепяното засъхне, няма оправия. Други забележки нямам към лепилото.

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
е Vlado то фотоеца с това си се лепи по принцип както и смолните детайли  :blush2:
сега разбирам защо не съм могъл да залепя глупостта от корубата на тауроса с ревелско лепило
Любо в този случай (пико демек) може да се лепи със бизона защото доста добре лепи мерклинските неща ?

schatsi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 583
  • Рейтинг: 52
...може би с това ще стане :
http://www.bison.net/US/en/index.do