Автор Тема: Заводски локомотиви  (Прочетена 5679 пъти)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Заводски локомотиви
« -: 18 Август 2009, 18:31:29 »
Пичове, помагайте!
Трябват ми снимки, ама по-отблизо, на немски заводски локомотиви, някакви KOF-чета, 60-тици - каквато и да е модификацията, интересуват ме как са оцветени и номерацията им какво представлява.А немската администрация дали има изисквания към такива локомотиви и какви са те?Имам едно флайшманско локче, дето го глася за маневрено в промишлената зона на бъдещият ми макет и искам да си го боядисам и оцветя та да стане колкото се може по-реалистичен.  :hi:

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re:Заводски локомотиви
« Отговор #1 -: 18 Август 2009, 21:25:36 »


















Някои снимки са доста едри.  :yes:
« Последна редакция: 19 Август 2009, 21:39:12 от CaLLlo »

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re:Заводски локомотиви
« Отговор #2 -: 18 Август 2009, 21:32:47 »
Здравей! Погледни и тази тема от форума: http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,369.0.html  :yes:

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Заводски локомотиви
« Отговор #3 -: 18 Август 2009, 22:23:24 »
Супер са снимките, само едно въпросче: На немските заводски локомотиви има ли изискване да носят инициалите на DB или просто това локомотивче си е на тяхната администрация?
Апропо, TheJackal благодаря ти, че се опитваш да ми съдействаш, но българските железници не са в моят ресор.  :hi:

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re:Заводски локомотиви
« Отговор #4 -: 19 Август 2009, 00:33:39 »
Не знам какво наричаш заводски ...

1) Излязал от завода, чисто нов, за нуждите на железниците, т.е. DB, или
2) Частен завод, с частна железница и съвсем други означения по него, или
3) DB-ски локомотив, навлязал на частна територия за определено време и цел ...
4) или ...

а и там тая дума я намат - имат фабрики или фирми, но ако кажеш за кой "завод" става дума, ще стане някак по-ясно.

Щото дори у нас по татово време имаше и други влакове освен тия на БДЖ, например на мините рудниците.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Заводски локомотиви
« Отговор #5 -: 19 Август 2009, 07:59:26 »
Предполагам че нямат, ама не ми идва точното словосъчетание в устата...  :blush2: става дума за локомотив, който обслужва жп трасе, което се намира в рамките на завод, фабрика и т. н. При нас в Ловеч, примерно, бившият завод "Балкан" си имаше отбивка на трасето, имаща си пак портал, който се заключва.Из завода има релсов път, стрелки и маневрен локомотив "шета" с товарни вагони между отделните цехове, където има рампи за товарене на готовата продукция и разтоварване на материали и суровини.Такъв локомотив ме интересува как да надпиша.И боядисването дали подлежи на контрол от някаква немска служба или всеки завод си "пере" каквито си цветове душа му сака?  :spiteful:

Значи, по твоят списък май отговаря на точка 2.  :hi:
« Последна редакция: 20 Август 2009, 00:29:35 от XRISTO »

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re:Заводски локомотиви
« Отговор #6 -: 19 Август 2009, 22:27:41 »
Да, за това и се опитвах да те отдалеча леко от руската дума "завод", щото ние в нея влагаме нещо малко по-различно - навремето имаше само държавни заводи и държавно БДЖ, а по-старата дума "фабрика" беше направена на мръсна дума - фабрикант означаваше враг на народа!
В руския език думата "завод" идва от - предприятие за отглеждане на породисти селскостопански животни, по-късно така са започнали да наричат и големите промишлени предприятия, естествено и у нас тоже.
В немския естествено че има дума за завод - Werke - работилница, цех, фабрика, завод, но не съвсем в нашия смисъл - държавен, а частен, държавни заводи в Германия имаше само в ГДР, а твоят Köf са го карали само в ГФР. Частните "заводи" боядисват и номерират локомотивите си както искат, обикновено по-шаренки и със собствена номерация и с по-едри букви и цифри.

Измежду сминките горе има и на следните "заводи" ;D:

Britischen Rheinarmee im Königlichen Transport-Korps (RCT)
Deusche Bundespost
Mercedes-Benz AG - Werk Sindelfingen

Ето тук всички Köf-ове от Липето на 2 страници, натискай си Zoom за най-големи снимки:

http://www.modellbahnshop-lippe.com/produktsucheneu/0/0-0-0-0-0-K%C3%B6f-0-0-0-0-0-gatt-de-p/produktsucheneu.html
« Последна редакция: 19 Август 2009, 22:50:58 от CaLLlo »

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Заводски локомотиви
« Отговор #7 -: 20 Август 2009, 00:34:18 »
Ами може би от тази пропаганда за която говориш, в моето съзнание се е набило, че фабрика е нещо мъничко, а завод - огромно нещо.Та оттам и предположих, че фабриката едва ли ще има локомотив, та това е само цех в моето подсъзнание, докато завод-това е нещо огромно с нужда от локомотив.  :blush2:
Иначе благодаря много за снимките, някои от тях ме "вдъхновиха" вече.  :good: