Автор Тема: Архивни снимки.  (Прочетена 10602 пъти)

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Архивни снимки.
« -: 16 Септември 2009, 10:33:26 »
Издирвам всякакви архивни снимки на български подвижен състав и инфраструктура. Знам че много хора трудно споделят подобна ценна информация на добра воля, но все пак реших да опитам.

Идеята ми е в крайна сметка да се получи справочен каталог/галерия със снимки на локомотиви и вагони, сгради и т.н, който да обхваща широк период от време (епохи), като включва както и самите реални прототипи, така и моделите на различни производители, които могат да бъдат използвани за преправяне. Т.е. това да е един онлайн справочник по-скоро за моделисти, а не толкоз за почитатели на железниците изобщо.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Архивни снимки.
« Отговор #1 -: 16 Септември 2009, 10:52:48 »
Някъде в темата за парни локомотиви съм качил скан на моя архивна снимка на нашата серия 49 (бивша 3000).
Локомотива е сниман някъде през времето на първата световна война , но не е ясно кога и къде.На фоновите вагони (не цялата снимка съм я качил заради влошеното и състояние)зад него има товарни вагони с означение на румънските железници...ако не бъркам нещо (CFR).
За съжаление обикновенно такива снимки се правят рядко по повод самите машини , а още по-рядко са в услуга на моделиста , ама такъв е живота.
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,237.240.html
е мястото а това е снимката:


Имам още снимка на "баба Меца" - серия 46, снимана на гара Сараньово на 1 септември (или октомври) 1931 г. но за нея за сега се въздържам - причините ще ти ги изложа като се видим лично , но брой че и ти я имаш...
Тя впрочем показва доста по-добре от горната , детайлировката по този страхотен български локомотив!

Това от мен за началото ти...
 :give_rose:

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re:Архивни снимки.
« Отговор #2 -: 17 Септември 2009, 12:10:21 »
Здрасти, Зазо
Не съм ги броил, но сигурно имам над 300 снимки на български подвижен състав, от които не веднъж съм гледал, когато съм си подобрявал моделите. Никога не съм имал намерение да ги крия само за себе си, но не знам и как да ги споделя със всички заинтересовани. Имам снимки на абсолютно всички парни локомотиви, включително отделните доставки от различни заводи за всяка серия, а така също и доста снимки на вагони. Като се видим на някоя сбирка ще си поговорим по въпроса. Апропо, аз пък го закъсах за снимки на стари рейсове - интересува ме около прозорците какъв цвят да ги боядисам - черно или металик? Откъде може да се изкопаят снимки?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Архивни снимки.
« Отговор #3 -: 17 Септември 2009, 12:35:46 »
Готов си - имаш ги , само че в предвид годината на производство (1949) са черно/бели.
Обаче пък стават едва ли не и за плакат с резолюцията си . Имаш поща ... :yes:
ПП.Вече имаш и няколко цветни!
 :hi:
« Последна редакция: 17 Септември 2009, 13:01:10 от pach »

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re:Архивни снимки.
« Отговор #4 -: 17 Септември 2009, 13:54:38 »
Мда, много яки снимки, благодаря ти. А пък каква работа ми отваряш сега :im_so_happy: ще има да си мацкам с клечката за зъби 8)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Архивни снимки.
« Отговор #5 -: 17 Септември 2009, 14:22:31 »
По добре с четка №000 или дори №00000 - при Жоро ги има на Ревел...
 :) ::) ;D

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Архивни снимки.
« Отговор #6 -: 18 Септември 2009, 15:37:11 »
Тано ако си навит хващаш колекцията и идваш в студентски когато съм на работа и ако трябва на порции всички снимки да ги сканираме
това е моето предложение както и на всички които не притежават Скенери  :im_so_happy:

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re:Архивни снимки.
« Отговор #7 -: 23 Септември 2009, 13:30:08 »
Аз незнам защо трябва да се преоткрива топлата вода - при положение, че има сайт/галерия/каталог със всякакви снимки на ПЖПС - от исторически до съвременни и детайлни снимки на адрес http://www.railwaymodeling.com/gallery/ - Няма да е лошо - ако сте автори на снимките за които говорите - да ги качите стига да имате желание.  :yes:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Архивни снимки.
« Отговор #8 -: 23 Септември 2009, 14:09:35 »
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=1861.msg28627#msg28627 date=1253701808
Аз незнам защо трябва да се преоткрива топлата вода - при положение, че има сайт/галерия/каталог със всякакви снимки на ПЖПС - от исторически до съвременни и детайлни снимки на адрес http://www.railwaymodeling.com/gallery/ - Няма да е лошо - ако сте автори на снимките за които говорите - да ги качите стига да имате желание.  :yes:

Приятелю , знам че горе упоменатият сайт ти е любим , и в това няма нищо лошо , аз самият редовно го посещавам и ползвам , само ,че не става въпрос за съвремени снимки , а за архивни - виж поне заглавието на темата.
А на архивните снимки едва ли може да бъде автор който и да е от нас, по понятни причини - никой от нас не е бил роден когато те са правени.
В най-добрият случай може да им бъдем евентуално собственици. И някой от крадците на държавният и тем подобни исторически, музейни и лични  архиви,  ако ти заяви претенции за "авторско" право спокойно можеш да го осъдиш за заблуда и подмяна на информация.
Та става въпрос да намерим колкото се може повече от тези стари архивни снимки и да ги съберем на едно място като в най-добрият случай може да уточним чий са и къде се съхраняват, за да има достъп до тях всеки пожелал.
Надявам се ,че и ти ще помагаш !?
 ;D ;D ;D

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re:Архивни снимки.
« Отговор #9 -: 23 Септември 2009, 14:17:35 »
Що пък ? Под архивни снимки аз не разбирам снимки от преди 10000 години. Архивни снимки могат да бъдат дори снимки преди 2000 година. А ето и архивни от сайта




Тъй, че - хем си прав, хем не.  :good:

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Архивни снимки.
« Отговор #10 -: 23 Септември 2009, 17:01:08 »
Кракомобиле, разбирам аргумента-ти, но в случая не става въпрос за това. Няма да се повтаря това което е railwaymodeling. Става въпрос за каталог/база, който да е най-вече полезен от моделна гледна точка, а снимките ще са само за референция. Ще дам пример с 47-ма серия щото е с дълъг експлоатационен живот. Това което трябва да влючва информацията е: общо инфо за серията, кой модел може да се използва за преправяне със съответните плюсове и минуси и на кои точно представители от серията, в кои епохи как трябва да изглежда, няколко снимки на прототипа и няколко снимки на модела. Като това е един от сравнително лесните случаи: имам експонат на централна гара има и достъпни снимки има и модел, който само трябва да се пребоядиса. Снимките са само част от информацията.


CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re:Архивни снимки.
« Отговор #11 -: 23 Септември 2009, 17:44:56 »
По-точният адрес за мен е тоя: http://www.railwaymodeling.com/photogallery/index.html
--------------------------------

Много хубава тема ще стане!
Никога не е късно да изскочи нова, неизвестна до момента снимка като оная горе на Пач, т.ч. има смисъл от темата.

Има една конкретна(известна) снимка на цял пътнически влак, сниман в искърското дефиле, която погледната под лупа дава много материал за разсъждения - за вагоните у нас, за осите, за реденето на влак, за спиците и епохите - очаквам че ще е една от тановите по-надолу.

И понеже много години вече закъснява книгата за вагоните у нас на г-н Стефан Стоичков, по памет само ще изредя някои факти. Имали сме, естествено, много пъти повече доставки на вагони отколкото на локомотиви, а оттам и голямо разнообразие на видовете и производителите. Имали сме например:

Пътнически и товарни вагони производство на: Германия, Австрия, Унгария, Австро-Унгария, Франция, Белгия, Полша
Товарни вагони производство на: България, Италия, Румъния
Пътнически вагони производство на: Чехия, Швеция

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re:Архивни снимки.
« Отговор #12 -: 23 Септември 2009, 17:55:11 »
Ми и на другия адрес има исторически снимки... Вие ще си ги откриете.

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Архивни снимки.
« Отговор #13 -: 23 Септември 2009, 18:05:47 »
дам има снимки но са малко  :im_so_happy:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Архивни снимки.
« Отговор #14 -: 07 Октомври 2009, 09:19:24 »
Впрочем намерих един сайт (галерия) която позволява качване на снимки до резолюция

Цитат
Available sizes:

Square
(75 x 75) 
Thumbnail
(100 x 67) 
Small
(240 x 161) 
Medium
(500 x 336) 
Large
(1024 x 688) 
Original
(7052 x 4736) 

като това например (не е локомотив а самолет)



тоест които иска да качва снимки в пълната им прелест като Сашо например.., пардон - не тук а въобще за да можа да ги свалим в пълната им прелест може да се логне тук:
https://login.yahoo.com/config/login?.src=flickr&.scrumb=0&new=1&.pd=c%3DE0.GahOp2e4MjkX.5l2HgAoLkpmyPvccpVM-&.intl=us&.logout=1&.direct=1&.done=https%3A%2F%2Flogin.yahoo.com%2Fconfig%2Fvalidate%3F.src%3Dflickr%26.pc%3D5134%26.scrumb%3D0%26.pd%3Dc%253DE0.GahOp2e4MjkX.5l2HgAoLkpmyPvccpVM-%26.intl%3Dus%26.done%3Dhttp%253A%252F%252Fwww.flickr.com%252Fsignin%252Fyahoo%252F
 ;D