Автор Тема: Грамотното писане във форума - от особено важно значение  (Прочетена 16678 пъти)

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Тъй като от известно време във форума се появяват не малко постове, които са пълни с фрапантни правописни грешки и нещо повече, дори са в тотален разрез с азбучни, елементарни граматически правила, предлагам към правилата на форума да се добави и това, че потребителите са длъжни да пишат грамотно. Тъй като това е сериозен форум, а не тийнейджърска спамаджийница, особено неприятно става, когато цъфне някое мнение без точки, без запетаи, без главни букви или например пише "линий" вместо "линии". Не говоря за супер особени и засукани граматични правила, които само филолозите ги знаят, а за елементарна писмена култура. Случва се човек да сбърка от бързане, но имаме много мнения, от които на човек направо лошо ще му стане. Няма да споменавам имена на потребители, системно допускащи правописни грешки, те си знаят кои са, но нека поне малко да си припомнят какво са учили едно време по български. Това е просто предложение в помощ на това форумът да придобие още по-приличен вид, без загрозяващи фактори. В други форуми за системно допускане на такива груби грешки, което е признак на явна неграмотност, изпращат директно в банановата република.
« Последна редакция: 24 Септември 2009, 16:06:45 от IKAR »

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Аз лично съм "ЗА", но кажи ми как ще накараш някого да пише грамотно, ако това е нещо, което си му липсва от детските години? Едва ли някой ще седне да препрочита учебниците по Български език и Литература, преди да седне да пише тук.
Иначе съм съгласен, че граматически и пунктуационно, нивото на форума е под всякаква критика (в тази групичка не изключвам и себе си) :)

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Е, чак толкова зле не е....Но има някои колеги, които пишат наистина безобразно. Достатъчно е да се прегледа целия форум отгоре-отгоре и ще се види кои са. По-тактично не мога да се изразя. Прав си, че който досега не е научил поне основно граматиката, сега тепърва няма да го стори. Според мен вариантът е да се хване някой, който периодично да поправя по-фрапиращите грешки, но едновременно с това за тяхното системно допускане да се раздават наказания.

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
А най-добре е, който види грешка пъври, той да поправи. Все пак не е работа на модераторите да следят и за правопис. Цитат с уголемени и с различен цвят (примерно червен) грешки, ще е напълно достатъчно... Лично мнение...

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2035
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
     Аз лично съм с двете ръце "ЗА"  :agree:
     Считам че тези които пишат безобразно,го правят нарочно, за да се направят на интересни-все още се изживяват като тинейджъри.Никой не е застрахован от грешки,но когато се правят умишлено-дразни.Подкрепям изцяло. :clapping:

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
аз ще си замълча поради това че обикновено такива теми ме карат да избухвам
за това просто ще напиша следното аз пък не съм съгласен

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Твърдо ЗА грамотното писане!
В друга тема се спореше дали всички или не всички, които се занимават с нашето хоби са действително интелигентни. Дори и не всички да са такива (ясно е че всички са различни и е още по-ясно, че нито сме еднакви, нито сме равни), все пак е нужно да има някакъв задължителен минимум (както в училище - ако имаш оценка "Среден 3" - минаваш, ако е "Слаб 2" - оставаш), защото в противен случай, твърденията относно всеобщата интелектуалност на занимаващите се с това хоби изглеждат напълно смехотворни, особено визирайки някои постинги (по правописа ще ги познаете), които изглеждат като написани от някой дебил от училище за бавноразвиващи (или изобщо неразвиващи) се полуидиоти. И вместо да се засягате - научете майчиният си език (освен ако Вашият майчин език не е този от еничарските новини по БНТ)  :spiteful:

bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1012
  • Рейтинг: 257
    • bgrail.info
Твърдо и с две ръце съм ЗА задължително грамотно писане. Има някакви рамки на търпимост към технически и дребни грешки и пропуски, но не бива да се толелира фрапиращо неграмотното писане с неспазени елементарни правила (като на господина, който не е съгласен).

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
ето до къде се стига като изскочи такава тема  :sarcastic:
така мен няма какво да ме сравнявате със каквото и да е важното е да знаете че аз не пиша така
от не знание а защото просто няма как да се случи по грамотно да пиша ако смятат те че го правя нарочно
отново сте в дълбоко заблуждение както и това че съм пропуснал някой клас
та така нека ви запозная с малко факти :
има едно заболяване наречено Дислексия то се проявява по различен начин при всеки който го има
и не може да бъде подравнявано едно към едно всеки пациент (тъй де симптомите се проявяват за всеки по различен начин но по общо се нарича Дислексия ) това не е "болест" която се "лекува" тук може да прочетете този интересен матерял :

Цитат
Дислексията съществува, макар да не се говори за нея
Приемането и не само като проблем, но и като дарба е предпоставка за разработване на по-добри образователни програми, които да подпомогнат засегнатите деца в учебния процес, пише в. 'Форум'
10.09.2005
"Дислексия" е първият и основен термин, който се използва, за да бъдат назовани най-различни проблеми, свързани с овладяването на учебния процес.

У нас обаче се говори малко за проблема, което не означава, че той не съществува, пише информационният седмичник за Северна България "Форум", цитиран от Econ.bg.

В световен мащаб е доказано, че всеки 10-и (а в някои публикации се говори и за всеки седми) човек развива симптоми на дислексия.

Първоначално изследователите са смятали, че хората с дислексия имат някакъв вид мозъчно или неврологично увреждане, или вродена дисфункция, която възпрепятства нормалния умствен процес при овладяване най-вече на четенето и писането.

Всеки случай е различен

Няма двама души, които да развият абсолютно еднакви форми на дислексия. Това, което е важно да се знае, е, че тя не е резултат от умствено или неврологично увреждане, нито е причинено от мозъчна малформация.

Дислексията е продукт на мисленето и на особения начин, по който някои хора реагират на чувството на объркване.

Широко разпространено е мнението, че

хората мислят по два начина:

"словесно" - чрез звука на думите, и "безсловесно" - чрез въображаеми картини и идеи.

Словесното мислене следва структурата на езика и се осъществява със скоростта, с която човек говори - приблизително 150 думи в минута. Безсловесното е еволюционно - картината "се разраства", докато мисловният процес добавя нови детайли.

Този начин на мислене е много по-бърз, може би хиляди пъти по-бърз. То е несъзнателно, човек не може да си наложи да мисли или да не мисли по този начин.

Словесно мислещият всъщност води вътрешен монолог от звучащи в ума му съждения, въпроси и отговори.

Дислектиците обаче не водят вътрешен монолог. Те не могат да "чуят" това, което четат например (освен ако не четат на глас). Вместо това

"рисуват" мислена картина,

добавяйки към нея значението (или образ на значението) на всяка следваща дума, която се появява пред погледа им.

По света има вече множество разработени техники и програми, които да помогнат на хората с дислексия да преодолеят в по-малка или по-голяма степен проблемите си, а децата да се справят задоволително в училище.

Но това, което е важно да се каже, че такива хора не биха се измъчвали в голяма степен, ако тяхното състояние не беше толкова погрешно възприемано и тълкувано от околните.

Ако учителите и родителите не наказват (по какъвто и да е начин) децата с дислексия заради проблемите им, ако останалите деца не им се подиграват заради трудностите с четенето и писането, дислектиците пак ще трябва да работят многократно по-упорито от съучениците си, но няма да страдат.

Няма друга област (освен четенето и писането), където хората да са третирани така презрително заради затрудненията, които изпитват.

Ако не можете да рисувате добре, ако не бягате достатъчно бързо, ако имате проблеми с усвояването на чужди езици, ако пеете фалшиво, никой няма да ви се подиграва за това и да ви третира като "умствено изостанал".

Приемането на състоянието не само като проблем,

но и като дарба,

ще ни даде по-задълбочено разбиране на същността му и е предпоставка за повече толерантност, за разработване (и прилагане!) на по-добри образователни програми, които да подпомогнат децата с дислексия в учебния процес, съветва в. "Форум".

Малко факти

В края на 20-те години на ХХ век д-р Самуел Т. Ортън дава ново определение на състоянието: "разменени (пресичащи се) функции на двете полукълба на мозъка", но много скоро се отказва от тази теория и предлага нова, според която дислексията се дължи на "смесване на функциите на мозъчните полукълба".

Което означава, че понякога дясното полукълбо извършва дейности, присъщи на лявото, и обратно.

Днес вече съществуват множество теории, които описват симптомите на дислексията и се опитват да обяснят какво ги поражда.

Обикновено се свързва с проблеми с четенето, писането и математиката, които детето има в училище; с факта, че дислектиците виждат буквите разместени или обърнати с краката нагоре; или с това, че бавно и трудно усвояват учебния материал. Но трудностите в училище са само част от проявленията на дислексията.

И в миналото, и днес има много

известни личности, които са били дислектици:

Леонардо да Винчи, Ханс Кристиян Андерсен, Алберт Айнщайн, Александър Бел, Уолт Дисни, Нелсън Рокфелер, Куентин Тарантино, Том Круз, Упи Голдбърг, Гуен Стефани, дори американкският президент Джордж У.Буш ...

Гениалността на повечето от тях се е проявила не въпреки дислексията, както смятат някои, а благодарение на нея.

Естествено, състоянието само по себе си няма да направи никого гений, но за самочувствието на дислектиците е важно да знаят, че техните умове действат по същия начин като умовете на много гении.

Важно е също да знаят, че проблемите, които имат с четенето, писането или математиката в никакъв случай не означават, че са тъпи или умствено изостанали.

Преди 20-ина години се появява една нова теория, разработена от американеца Роналд Дейвис (самият той дислектик), според която функцията на мозъка, пораждаща дислексията, е дарба.

Не всички дислектици развиват едни и същи умения, но всички те притежават тази изключителна функция на мозъка.

Качествата, които са им присъщи,

могат, според теорията на Дейвис, да се обобщят така:

1. Дислектиците могат да използват умствените си способности, за да променят и създават възприятия.
2. Те са изключително възприемчиви към заобикалящата ги среда.
3. Много по-любопитни са от обичайното.
4. Мислят основно с картини, вместо с думи.
5. Имат изключително добре развита интуиция и са много проницателни.
6. Мислят и възприемат нещата много планово като използват всичките си сетива.
7. Могат да преживяват мислите си като реалност.
8. Имат живо въображение.

Ако тези качества не са подтискани, омаловажавани и дори разрушавани от родителите и от начина на преподаване в училище, те ще доведат до развиването на две основни характеристики - интелигентност над средната и изключителни творчески способности.


а за по напредничавите има два линка
http://en.wikipedia.org/wiki/Dyslexia
и понеже това горното никога не ходи само
това тук е причината да не пиша много грамотно
http://en.wikipedia.org/wiki/Dysgraphia
за тези които не разбират английски
http://translate.google.com/
Copy и Paste линквете 

едно нещо върху което всеки би трябвало да помисли :

Цитат
Няма друга област (освен четенето и писането), където хората да са третирани така презрително заради затрудненията, които изпитват.
Ако не можете да рисувате добре, ако не бягате достатъчно бързо, ако имате проблеми с усвояването на чужди езици, ако пеете фалшиво, никой няма да ви се подиграва за това и да ви третира като "умствено изостанал".

Приятна вечер  :hi:
« Последна редакция: 24 Септември 2009, 22:47:54 от piko1 »

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Цитат на: Аркадий Кузнецов link=topic=1876.msg28708#msg28708 date=1253817736
Твърдо ЗА грамотното писане!
В друга тема се спореше дали всички или не всички, които се занимават с нашето хоби са действително интелигентни. Дори и не всички да са такива (ясно е че всички са различни и е още по-ясно, че нито сме еднакви, нито сме равни), все пак е нужно да има някакъв задължителен минимум (както в училище - ако имаш оценка "Среден 3" - минаваш, ако е "Слаб 2" - оставаш), защото в противен случай, твърденията относно всеобщата интелектуалност на занимаващите се с това хоби изглеждат напълно смехотворни, особено визирайки някои постинги (по правописа ще ги познаете), които изглеждат като написани от някой дебил от училище за бавноразвиващи (или изобщо неразвиващи) се полуидиоти. И вместо да се засягате - научете майчиният си език (освен ако Вашият майчин език не е този от еничарските новини по БНТ)  :spiteful:

В този стегнат и съдържателен пост виждам своето мнение.  :good: Сам не бих могъл да се изразя толкова категорично(не съм литератор и нямам дар-слово), затова ще се съглася напълно с колегата.  :yes:

VaCo

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 53
  • Рейтинг: 0
  • HO DRG,DB 2 и 3 епохи | Шумен
А на това неграмотно и нагло сукалче "Piko1" няма ли кой да му лепне пожизнен банан !!!!    :angry:

Dispatcher: Този пост нарушава правилата на форума!!!
За грамотно писане и аз съм твърдо ЗА !
И дано нашият, интелигентен форум (поне до преди няколко месеца беше такъв) да не падне в помийната яма като повечето БГ-форуми.
« Последна редакция: 25 Септември 2009, 08:39:16 от Dispatcher »

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
« Последна редакция: 25 Септември 2009, 00:40:46 от piko1 »

bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1012
  • Рейтинг: 257
    • bgrail.info
Цитат на: VaCo link=topic=1876.msg28714#msg28714 date=1253823713
А на това неграмотно и нагло сукалче "Piko1" няма ли кой да му лепне пожизнен банан !!!!   :angry:
Няма да му е първият...
Но ето, че в горния му пост се появиха 2-3 главни букви и някоя друга точка.

VaCo

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 53
  • Рейтинг: 0
  • HO DRG,DB 2 и 3 епохи | Шумен
Цитат на: bdz43r link=topic=1876.msg28716#msg28716 date=1253824900
Цитат на: VaCo link=topic=1876.msg28714#msg28714 date=1253823713
А на това неграмотно и нагло сукалче "Piko1" няма ли кой да му лепне пожизнен банан !!!!   :angry:
Няма да му е първият...
Но ето, че в горния му пост се появиха 2-3 главни букви и някоя друга точка.

Ама аз като казах сукалче, май съм те въздигнал доста високо  :lol: :lol:

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Разбира се, че трябва поне да се стараем да пишем грамотно! Твърдо "ЗА"!!!