Автор Тема: Среща на 31-01-2008  (Прочетена 10820 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Среща на 31-01-2008
« Отговор #15 -: 01 Февруари 2008, 15:21:59 »
Цитат на: eurostar link=topic=192.msg1532#msg1532 date=1201870356
Според мен такова нещо трябва да се направи със съдействието ($$$) на БДЖ или кметството на даден град. Става дума за финансиране поне на помещение, в което да се направи постоянен голям общ макет, достъпен за публика в определен момент - помещение на гарата или читалище, културен дом или нещо такова. За това предлагам да се основе този клуб, да се избере управително тяло и след това да се разговаря с кмет или директор на БДЖ да се отпусне помещение. Сами не можем да се финансираме според мен, а пък и това се прави за широката публика, а не само за няколко човека.
Не е в това въпроса!Повярвай , на грешен път си.Минал съм многократно по него - дори и някой да окаже съдействие каквото ти търсиш - резултата е винаги един и същ !На края просто всичко се разпада по причини повече , от колкото можеш да се сетиш.За съжаление причините за разпад са винаги в пъти повече , от причините да съществува такъв клуб . Става въпрос за клуб на обществени начала. Не си ли помогнем сами - нищо няма дя стане.Никой не се интересува от това. Дори и да се заинтересоват , пак подчертавам - накрая се оказа , че задните мисли на тоя и оня , са на преден план.
За справка - може би знаете какво става при стендовия моделизъм.
Тук има и федерация - със свои си правила , съвет и т.н. обаче никой не ги знае кои са и какво целят - най-малкото ги обвиняват , че искат да прибират пари от Еврофондовете.
Това за тези фондове може да ни помогне - трябва да проверим и разучим...
та при стендовиците има и един официален , и няколко неофициални клуба , и резултата не е за описване...
Стигнали са до там -всеки си прави своя конкурс изложба , всеки е единствения корифей и не търпи критика , всеки си има форум в мрежата , но се оказват доста диктаторски , щот са частни , всеки оплюва всички и всичко ... и резултат - плачевен.
Чак чужденците се дивят - хем са свикнали вече на българския ни манталитет...
Не ме разбирайте грешно , но социализма и това общество дето помагаше по един или друг начин на такива начинания , безвъзвратно си отиде...
Или ако искате , ще го кажа по друг начин - спасението на давещите се е в техните ръце и на никой друг (не че ние се давим - по скоро изплуваме от романтичните дълбини).
Та , на темата - ако искаме да направим нещо смислено и с резултат във времето , моето мнение е , че трябва сами да се оправяме ...
Ама със всичко - и пари , и помещение , и организация и т.н.
Някъде тук бях постнал един линк , на колеги моделисти от Германия май , та те си имат клуб в частен имот , и нещо което ме впечатли - цял списък от спонсори , като подчертавам - нито един от обществените или държавни структури там!!!
За мен това е пътя и "светлината в тунела"
Да , ясно , при нашата родна действителност - това ни се струва недостижимо , но смятам че ако не опитаме , не бихме могли да знаем ...
Ако нищо не става , поне можем да кажем с открити очи - ние опитахме!!!

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Среща на 31-01-2008
« Отговор #16 -: 01 Февруари 2008, 15:26:19 »
хм , нямам предвид обвързване с институции ... нека си е наш , частен клуб ; като за начало да направим модули и да сглобим трасе . Аз съм прагматичен тип и съм свикнал да разчитам на себе си . Мисля обективно и си давам сметка какво е изпълнимо. В тия времена кой ще ти отпуска помещения , ще ти дава пари...наивно! Да направим елементарното - да сглобим трасе . Това го можем , нЪл?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Среща на 31-01-2008
« Отговор #17 -: 01 Февруари 2008, 15:49:02 »
Можем ,можем (поне така си мисля ) !!!
От сутрешното предложение , чета като изоглавен стандартите за фремо модулите, щото за мен това е начина - от всекиго по малко , а резултата е едно голямо и чудно "макетче" за радост и наслада на всички ни...
И тъй като аз съм в ТТ от мнооого отдавна , пък тук масово сте в НО (моя бивш размер ::)), казвам така - ако се организираме като "белите хора" и направите нещо по - въпроса , както със стандартите , така и с реализацията - имате и от мен един модул в "НО".
Защо съм привърженик на тези модули ли?
Ами много просто :
-размерите не са големи , тоест може да се съхранява и на доста тясно място в къщи.(говоря зя отделните модули)
-пак от размерите , произлиза и сравнително евтиното реализиране на такъв модул , при това от сам индивид, със лесното му транспортиране - не на последно място.
- съдейки по опита на чуждите клубове , можем да ги сглобяваме и управляваме един път месечно и в най- обикновен училищен физкултурен салон (те май така и не се ползват активно , съдейки по затлъстелите ученици ;D) което по един или друг начин може да се уреди от всеки втори тук , в този форум .(
-системата на стандартизация позволява , начало с малки и семпли конфигурации , които постоянно ще се развиват и подобряват до достигане на  цифрофизация.Пък и по - нагоре  ;D
И т.н. и т. н.
Ползата е беспорна , смятам за всички ясно!
Сами можем да го направим - въпрос на организация ( и стандартизация разбира се).
Дано някой ден да се срещнем в някой такъв салон , освен да сглобим и покараме и да обминим опит , идей , да привлечем и малките , и новите...
Абе да не усетим как е минал деня в приятелска и творческа атмосфера!
А , какво ще кажете?

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4781
  • Рейтинг: 632
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ

ivo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2006
  • Рейтинг: 558
  • HO - II-III, София
Re: Среща на 31-01-2008
« Отговор #19 -: 01 Февруари 2008, 20:36:18 »
:( никой ли не направи поне една смимка ...

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Среща на 31-01-2008
« Отговор #20 -: 01 Февруари 2008, 23:13:48 »
Цитат на: toniemi link=topic=192.msg1539#msg1539 date=1201881690
Вижте хората в Германия какви клубове с макети имат :o :o :o
Хората в Германия взимат с по една нула повече от нас. Държа на мнението си, че трябва да се търсят спонсори преди всичко. Това е защото искам нашият общ макет да изглежда като този на немските и френските клубове. Другото би било компромис.
« Последна редакция: 01 Февруари 2008, 23:41:08 от eurostar »

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: Среща на 31-01-2008
« Отговор #21 -: 02 Февруари 2008, 01:07:05 »
Тия пусти финикийци и техните пари!!! За спонсори - до някъде си прав, но ко се събира нещо като членски внос, айде да не са по 20 лв. на месец 10 да са , както гледам сме вече 111 човека хобисти ще има за наем на помещение и ще остават и за закупуването на пренадлежностти за макета. Но всичко това трябва да се реши, да се обмисли и чак тогава да се действа!