Автор Тема: Прекалено скъпо  (Прочетена 21338 пъти)

axel

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Прекалено скъпо
« -: 05 Ноември 2009, 13:18:57 »
Здравейте,

Първо искам да отбележа че не съм се занимавал с моделизъм досега и само най - основното ми е що годе понятно.

Та драмата е следната: идеята ми е да започна да се занимавам с жп моделизъм, но искам да наблегна най - вече на релсите стрелките гарите и т.н. Проблема обаче е, че няма смисъл от тях ако нищо не се движи, а едно локомотивче е около 100лв което далеч не е по - моя джоб, а и безсмислено при положение, че не държа на реализма (може би е в разрез с идеите на моделизма, но...). Т.е. искам да изградя някаква инфраструктура и просто нещо да се движи без значение какво. Та въпроса ми е има ли някакви хипер евтини локомотиви и вагони, дори да не съществуват реално?
Ще използвам случая и да попитам какви са цените на релсите и от къде идва токът за влакчето?

Благодаря предвалително и се надявам въпреки глупавите ми въпроси да получа някакъв отговор.

Morpheus

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #1 -: 05 Ноември 2009, 13:53:05 »
И аз съм от скоро в занаята, но ето няколко насоки. Нормално е локомотивите да са около 100 лв., тук във форума се намират от 40-50 лв. до 300 лв., говорим за втора ръка. Цените на вагоните също варират от 5-10 лв. до 70-80 лв. Цените на релсите зависят от профила на самата релса, старите "П" профилни на Piko са по 50-70 стотинки за бройка, "Т" профилните са около 2 лв. за брой. Цените на сградите ти почват от 20-25 лв.,автомобили и подобни почват от 10-15лв, фигурки, дървета и т.н., като цяло това занимание не е евтино. Погледнато в перспектива ти трябват 700-1000 лв. и нагоре за цялостен макет(без да броим дървеният материала за основата), за нови релси си приготви поне 150 лв. Най-вероятно бъркам в цифрите, нека по-опитните споделят мнение.

axel

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #2 -: 05 Ноември 2009, 14:11:36 »
Мерси много за отговорите!

Опитах се да обясня обаче че за сега проектът се състои от релси без сгради дървета и т.н. Като каза цената на релсите говориш в броеве... Колко дълго е един брой?

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #3 -: 05 Ноември 2009, 14:17:02 »
има т.нар. 'флекс' релси дълги почти 1 метър , продават се прави , но могат да се 'огъват' и в радиуси ; цената на брой 6-12 лв ;
 в темата продава се предлагам такива ; смятам ,че ще ти излезе най-евтино да работиш с такива

цък!
« Последна редакция: 05 Ноември 2009, 14:18:39 от Adrian »

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #4 -: 05 Ноември 2009, 14:21:35 »
Рано е още да питаш....Поне 2 седмици разгледай форума,прочети  и разгледай темите за различните мащаби,след това помисли и когато ти се избистри главата от много информация -питай.Разгледай цените на различните фирми,запознай се с дължината на релсите,на всяка една от тях...Всичко има по твоите въпроси,само трябва да почетеш малко.Сега въросите напират като лавина и няма кой да ти отговаря така,като на теб ти се иска.Само да вметна-,че такова животно-евтин локомотив и вагон няма.Един макет може да се прави и 10 години,може и 20,факторите които определят това не са само парите.Ако имаш желание да навлезеш в материала-сам ще се убедиш в това.
Най-евтиния лок от картон,т.е. бутафорен  е 40лв.
А преди всичко-добре дошъл и успех! :good:
« Последна редакция: 05 Ноември 2009, 14:23:16 от muncho »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #5 -: 05 Ноември 2009, 14:33:25 »
Цитат на: muncho link=topic=1972.msg30746#msg30746 date=1257423695
Рано е още да питаш....Поне 2 седмици разгледай форума,прочети  и разгледай темите за различните мащаби,след това помисли и когато ти се избистри главата от много информация -питай.Разгледай цените на различните фирми,запознай се с дължината на релсите,на всяка една от тях...Всичко има по твоите въпроси,само трябва да почетеш малко.Сега въросите напират като лавина и няма кой да ти отговаря така,като на теб ти се иска.Само да вметна-,че такова животно-евтин локомотив и вагон няма.Един макет може да се прави и 10 години,може и 20,факторите които определят това не са само парите.Ако имаш желание да навлезеш в материала-сам ще се убедиш в това.
Най-евтиния лок от картон,т.е. бутафорен  е 40лв.
А преди всичко-добре дошъл и успех! :good:
Бравос, напълно подкрепям Мунчо - те това е колегиално отношение от истински хобист!!! :good: :clapping:

На останалите ще кажа :no: - момчета , нали не забравяте , че децата и неопитните , рано или късно порасват и стават повече или по-малко запознати с хобито!?!?!
Та мисълта ми е малко по-кротко и коректно , да не ни псуват на финала... :pardon:
Просто размисли на глас... :hi:

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #6 -: 05 Ноември 2009, 16:14:47 »
Мисля,че локомотивите на PIKO JUNIOR ще те удовлетворят за момента. Погледни тук:
http://cgi.ebay.de/Piko-H0-Diesellok-a-Junior-Startpackung-Gummiantrieb_W0QQitemZ370275943191QQcmdZViewItemQQptZDE_Modellbau_Modelleisenbahnen?hash=item56362a8317
Тази цена е висока, може да се намери и далеч по-евтино. Пускам линка заради картинката, да добиеш някаква представа за серията PIKO JUNIOR

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #7 -: 05 Ноември 2009, 18:40:28 »
Преди всичко му обяснете на axel, че се захваща с интелигентно и СКЪПО хоби, и каквото и да прави - винаги има добро изваждане. Той самият хубаво се ограничава в началото - спира се само на подвижен състав и релсов път, но и това няма да го облекчи значително... :)

axel

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #8 -: 05 Ноември 2009, 21:27:43 »
Благодаря на всички за отговорите. Трябва да отбележа, че вие сте доста по - дружелюбно настроени от повечето хора по другите форуми.  :hi:

Та добих доста добра представа за нещата. Локомотивчетата Junier са това към което се стремя! Идеята ми е да не се захващам в началото да харча много пари и след това да се окаже, че изоставям макета и парите отиват на вятъра.

Сега ако препоръчате и някой бг магазин с онлайн кталог ще съм ви безкрайно благодарен!

П.П. Преди да пусна следващата тема ще прочета продробно из форума. Просто тези въпроси са ми на главата от дълго време и исках няколко бързи отговора! Благодаря пак на всички!

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #9 -: 05 Ноември 2009, 23:49:38 »
Най-евтиният он-лайн магазин се нарича БИТАКА в Малашевци.. Там търсиш най-евтино.. След това гледаш списъка във форума с магазините, които продават неща и обикаляш. http://www.railwaypassion.com/?cid=36 За началото един старт сет ще ти запълни добре претенциите. Да, идва повече пари накуп, но получаваш известен брой линии /евентуално и стрелки/, захранващ блок и една композиция /един локомотив плюс 2-4 вагона/. На тоя етап не те съветвам да ползваш ebay и подобни екстри. Може да търсиш из форуми и познати неща втора употреба, но добре трябва да ги оглеждаш, за да няма после сръдни - има немалък риск да купиш нещо не дотам читаво. Едно че заводски не е добре било направено, друго - че не се знае предишният собственик какво е правил...  :drinks:

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #10 -: 06 Ноември 2009, 06:59:58 »
Здравей, според мен трябва да започнеш с дигитален локомотив и/или старов дигитален сет. В противен случай ще се укажеш в ситуацията да изкупиш всички боклуци които се продават. Така че помисли върху този казус. Един дигитален сет е от порядъка 300 до 600 лв но започваш от там където малко хобисти са имали тази възможност.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #11 -: 06 Ноември 2009, 07:26:03 »
Може би си мислиш, че се ебава с теб, но Gervasii е прав - започваш с боклуците, които се продават, зарибяваш се и започваш да искаш все по-добро и по-добро.Много хора сме минали по този път.И накрая се оказва, че тези, първоначалните неща, дето ще си купил са напразно дадени пари, па макар и малка сума.По - добро малко повечко, но за някой "Роко" - вски локомотив, гледам Мишо от форума продаваше такъв, май го продаде вече, но попитай го на лична - сигурно ще ти измисли нещичко.Да знаеш, че са много читави като ходови качества и са най-разумното и  най-евтиното решение за начало, защото ще подхождат и на най - претенциозният макет (демек, гаранция, че няма да ти е ненужен и след време), а не са на кой - знае на каква цена, все пак говорим за втора ръка.  :good:
« Последна редакция: 06 Ноември 2009, 10:50:54 от XRISTO »

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #12 -: 06 Ноември 2009, 08:34:13 »
Аз бих ти предложил да дойдеш на някоя наша сбирка. Там на живо ще видиш цифрови локомотиви, ще можеш да питаш и тогава да решиш. В това хоби много важно е началното решение.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #13 -: 06 Ноември 2009, 09:33:09 »
Що не искате да разберете, че човекът НЯМА пари!!! За какви цифрови сетове му говорите??? Що не му купите направо, щом такива акъли му давате???  :fool: Axel се чуди с 50-100 лв. как да си направи някаква работеща система, вие се чудите как да му вземете 300-500 лева за един локомотив!!! Егати снобарското безочие!  :nono:

axel

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #14 -: 06 Ноември 2009, 09:37:48 »
Best Ripper ме е разбрал най - правилно, но идеята със сбирката доста ми допада. Друго си е да го видиш на живо... Та пак да питам какво им е различното и какви са предимствата на цифровите локомотиви?