Автор Тема: Проблем!!!  (Прочетена 17638 пъти)

Vasilev65

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Проблем!!!
« -: 25 Ноември 2009, 12:24:38 »
Здравейте колеги!
Реших и аз да реализирам детската си мечта и да си събера колекция влакчета и да си направя макет. Приблизително два месеца само четях и разглеждах различни сайтове. Накрая се спрях на мащаб Н0, защото в този мащаб като, че ли има по-голямо предлагане на пазара.Свалих си програма - WinRail и там на чертежа всичко изглеждаше добре. Ама нали съм от дълбоката провинция, за всичко се ориентирах само по снимки, писания и чертежи, без да съм видял "на живо" нищо. Поръчах си стартов сет на Пико, а после си купих още малко релсов път и една гара. Направих основата върху която да разположа макета /2,30 на 1,40/ и се оказа, че не ми пасва в хола. Първоначално се инатях като магаре на лед на приказките на жената, но постепенно осъзнавам, че е права  :(
Явно трябва да отида в друг мащаб. Може би ТТ или N. За сега повече ме влече ТТ, обаче не мога да намеря програма с която да се опитам да направя диорама в този мащаб и нищо не виждам в сайтовете на фирмите за ТТ.
Въпросите ми към Вас са:
1. Някой може ли да ми даде връзка към програма, която работи в този мащаб или ако може да настроя по някакъв начин моята?
2. Повече инфо за фирми, които предлагат релсов път и влакчета в ТТ.
Предварително благодаря!
 :)

fyut

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проблем!!!
« Отговор #1 -: 25 Ноември 2009, 12:55:30 »
Цитат на: Vasilev65 link=topic=2018.msg31780#msg31780 date=1259144678
...... Може би ТТ или N. За сега повече ме влече ТТ, обаче не мога да намеря програма с която да се опитам да направя диорама в този мащаб и нищо не виждам в сайтовете на фирмите за ТТ.
Въпросите ми към Вас са:
1. Някой може ли да ми даде връзка към програма, която работи в този мащаб или ако може да настроя по някакъв начин моята?
2. Повече инфо за фирми, които предлагат релсов път и влакчета в ТТ.
Предварително благодаря!
 :)


Pach  ;D ;D ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12281
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Проблем!!!
« Отговор #2 -: 25 Ноември 2009, 13:15:41 »
Ами добре дошъл в "Идеалният мащаб"!!! :clapping:
Той си има свойте недостатъци, своите хубавини и своите различия от другите.
За програмата "WinRail" - трябва само да си смениш папката (директорията) при библиотеките.
Например така:

от тук влизаш в папките за избор на библиотека...


...чрез натискане на зеления бутон отваряш по-горната папка (тоест излизаш от папка "НО" в цялата програмна директория)...



и избираш вече за "ТТ" ...



Като имаш на предвид, за старата система на "П"-профил релсите са в библиотеката "Berliner TT-Bahnen.blb" , а за новият "Т"-профил - съответно в "Pilz TT.blb".
Това са двете най-разпространени у нас системи за релсово развитие ...
Библиотеките не са пълни ... но вършат работа на 90 % (така е и за НО...) та ако ти трябва някой по "екзотична" релса или стрелка , значи , си "нахитрел" достатъчно и сам да си я направиш...като не забравяй да я запишеш към съответната библиотека ;D ;D ;D

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5544
  • Рейтинг: 636
  • Красотата е в детайла!
Re:Проблем!!!
« Отговор #3 -: 25 Ноември 2009, 13:30:29 »
Аз мога ли да вляза в ролята на защитник на размер НО?!  :blind: ;)
Ако макета не пасва в хола, но непасването да е не по причина, че не се побира в хола, а просто не е удобно такава голяма плоскост да се мести, прибира и прочее, най-добре разрежи самата плоскост на две и после изгради (полагане на релсов път, треви, храсти, реки и т.н.) двете плоскости, така че да могат да се съединяват и ползват като едно. Така постигаш двоен, даже троен ефект - не се налага да сменяш мащаба, не се налага да започваш проуванията за новия мащаб от начало и лесно можеш да съхраняваш плоскостите където ти скимне.
Нещо такова...

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re:Проблем!!!
« Отговор #4 -: 25 Ноември 2009, 13:30:52 »
Виж и папки N и Z!
При реденето с тая програма място не ти трябва, всичко е виртуално. :yes:

Най-разпространените мащаби - 1. Като брой фенове, но и 2. Като предлагани артикули - и оттам - нормални(ниски) цени са:

1) H0
2) N
  .
  .
  .
6-66) Всички останали

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12281
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Проблем!!!
« Отговор #5 -: 25 Ноември 2009, 13:57:00 »
Мда, забравих да ти кажа - ако избереш мащаб ТТ (тя жената май вече се е ориентирала - слушай нея  :sarcastic:) трябва да не обръщаш внимание  на повсеместните  и  денонощни подхвърляния, нападки, саркастични забележки , остри реагирания и всичко което се сетиш , които обаче задължително завършват винаги с една и съща фраза ..." така че по-добре ела в мащаб ...тук в зависимост от нападащата те "сврака" , чуваш ... НО...или N, тоест от по-малко но все пак агресивните от сектата на N ...а даааа, напоследък такива призиви се чуват и от "агресорите" в мащаб "І".
Това е едно от предимствата на ТТ - никога не оспорваме със саркастични и неумести забележки избора за мащаб на нашите "опоненти".
Но това е и един от недостатъците - никога няма да те оставят сам в своя избор (ми то завистниците са неизтребими като хл....)!!!! ;)
 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 :pleasantry: :pleasantry: :pleasantry: :pleasantry: :pleasantry: :pleasantry:

Сашооо, не дей въобще лъжи човека , че в НО са най-ниските цени!!!
Ако може да става по какъвто и да е начин сравнение за ниски цени - именно в ТТ са най-ниски все пак!!! ПРичините са предмет на съвсем друг разговор , а ако искате направете един раздел да сравняваме мащабите а .... :sarcastic: :sarcastic: :sarcastic:
« Последна редакция: 25 Ноември 2009, 14:01:02 от pach »

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re:Проблем!!!
« Отговор #6 -: 25 Ноември 2009, 14:02:00 »

Гола статистика - Германия 2006 г.

ТТ диша във врата на Z, 1 и 2, но все пак е след тях:



http://www.modelleisenbahn.info/marktanteile.html

73,7 : 7,3 = 10,1 пъти
« Последна редакция: 26 Ноември 2009, 09:27:29 от CaLLlo »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12281
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Проблем!!!
« Отговор #7 -: 25 Ноември 2009, 14:09:11 »
А ако извадиш статистиката от Чехия, Словакия, Полша и Русия , дали ще е чак такава разликата в съотношенията спрямо населението им???
А пък това да ми даваш за пример Германия , не е съвсем коректно защото там "НО" означава на 85% ...Мерклин!!! :haha: :haha: :haha:
Пък за цените на мМерклин - ами поне с 35 % са по-високи от "нормалните" цени на другите фирми в НО
В Чехия например един от ТТ клубовете наброява 3300 човека!!!
Така че, Айде стига с тия стъкмистики - още повечме , че германците и до ден днешен не могат да простят на американците изобретяването на този перфектен за желанията на моделистта мащаб - ТТ.
Още преди лазерните технологии , ТТ успя да съчетае в себе си детайлността (без лупа в ръка) със нормалното пространство , с което разполага най-често средният статистически моделист.
Човека ви каза , чел е насам натам, отчита , че за мястото което е избрал явно е сбъркал мащаба - що продължавате да граката като "свекърви"???
 :lol: :lol: :lol: :lol:

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re:Проблем!!!
« Отговор #8 -: 25 Ноември 2009, 14:18:31 »

ГДР и Русия там ги има на кръгли баници:



но да не забравяме, че тук става дума само за PIKO и BTTB в лето 1980.

Не съм адвокат на нито един мащаб, просто зяпам статистиките,
зяпайте и Вие!

Vasilev65

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проблем!!!
« Отговор #9 -: 25 Ноември 2009, 14:25:16 »
pach,
Благодаря за изчерпателната информация, но като извърша 1 и 2 стъпка в програмата, в прозореца се показват само папки Н0 и Gleisplane.
Може би ще трябва да я сваля наново?
 :( :( :(

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проблем!!!
« Отговор #10 -: 25 Ноември 2009, 14:25:30 »
Аз мога да помогна само споделяйки личните си причини да предпочета НО пред ТТ (както може би някои от вас си спомнят - преди известно време разпродадох всичко що имах в ТТ и започнах да събирам подвижен състав и да готвя планове за макет в НО). Причините бяха следните:

1. В НО има много, ама много по-богат избор на подвижен състав.
2. Колкото и детайлно да е изработен един модел в ТТ, аз съм достатъчно кьорав за да не мога да го видя.
3. Що се отнася до изработката на макет - аз съм от хората, дето обичат всичко сами да си правят. В НО ми идват твърде дребни и трудни за изработка някои неща, не ми се мисли какво ще е в ТТ. То даже в 1:72 ми идват ситни маса работи (щото съм и стендов моделист), така че...
4. Верно е, в НО макетът изисква повече място, няма спор. Но пък си мисля, че винаги има начин макетът да се измисли по такъв начин, че да обхване неизползвани части от помещението, и вместо да седят празни - да имат неповторим декор.

Така че ако аз бях на твоето място, нямаше да бързам да минавам към по-дребния мащаб, а щях да се опитам първо да помисля за вариант за преправяне на топографията на макета така, че да пасне на наличното място.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12281
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Проблем!!!
« Отговор #11 -: 25 Ноември 2009, 14:48:36 »
Цитат на: Vasilev65 link=topic=2018.msg31793#msg31793 date=1259151916
pach,
Благодаря за изчерпателната информация, но като извърша 1 и 2 стъпка в програмата, в прозореца се показват само папки Н0 и Gleisplane.
Може би ще трябва да я сваля наново?
 :( :( :(
Ако си я свалял от мрежатабез да платиш ...може би е "демо".
Ако е "хакната" може да не е цялата, потърси направо в нейната директория , може би е на друго място папката за N и ТТ...

Щом това ти е НО и глайсплан , трябва "по-нагоре" из папките тоест кликай на зеления бутон , докато не видиш всички папки от програмата ...или не излезнеш в основната инсталационна директория (примерно в с:...).
ПРобвай да заредиш п рограмата не от иконата а от старт менюто (там също може да огледаш)...но в краен случай , ако няма други папки освен за НО, тогава просто ги свали от някъде (библиотеките може само) и ги добави , тогава пак може да ги използваш.

Момчетата са прави - прочети още не само в мрежата , но и тук , за да прецениш още веднъж дали си струва да сменяш мащаба!?!?
Все пак вече си инвестирал в НО (не че няма да го продадеш), тоест както се казва "седем пъти режа ...и все късо мамка му!!!".
 ;D ;D ;D ;D ;D

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Проблем!!!
« Отговор #12 -: 25 Ноември 2009, 15:26:16 »
Мястото е основният недостатък в НО.Почти всеки изпитва подобен проблем.Аз не оставам по - назад, разполагам с 4.10 Х 2.50, а искам да си спретна макет поне 5.50 Х 3.00.Да ти кажа честно, замислям се да отложа с някоя - друга годинка направата, резервният вариант е да го сглобя на модули и след време като се поизчисти апартамента - в хола.  :spiteful:Обаче и през ум не ми минава да сменя мащаба, по-скоро ще сменя апартамента, па макар и да нямам пукнат лев за нов.  :yes:Нашето хоби си е солидна инвестиция, особено ако се гласи всичко както трябва, така че има време.Засега събирам, а един ден може проблемът с мястото да се реши от самосебеси.Същото се отнася и за теб.Щом те пали в НО, то мисли компромисен вариант в НО.Голяма част от красотата в хобито идва от самото създаване на макета с отделните детайли.Оттам идват и подобренията които се внасят от самият хобист, както и саморъчно сглобените сгради, било то готови и само сглобени от моделиста или създадени от нулата.В по-ситният мащаб те уверявам, че ще ти е неимоверно по-трудно.Аз си боядисвам хора, сглабям си сгради, правя си осветление на локомотиви, вагони и сгради с SMD диоди и да ти кажа честно, макар и да съм в НО си е голяма мъка.Виждам перфектно, но съм праснал силна лампа и с пинцетки и други джиджавки се гъзурча с разни дребосъци, не ти е работа.  ;) Ами ако беше  по-ситно?Не, то вече няма да е удоволствие, а мъка.Виж, ако не ти пука за детайлността, а само ще си търкаляш влаковете без да ти дреме дали прилича на това или онова - то карай в най-ситният мащаб, поне е сигурно, че там ще можеш да си позволиш каквото си щеш коловозно развитие и то на малка площ.Успех в избора!  :good:

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5544
  • Рейтинг: 636
  • Красотата е в детайла!
Re:Проблем!!!
« Отговор #13 -: 25 Ноември 2009, 15:54:42 »
Брях тея мащаби каква полемика предизвикаха...  :dance1:
Но всички да знаете, че не така лесно си даваме НО членовете. Не и без бой!!!  :bb:
« Последна редакция: 25 Ноември 2009, 16:00:36 от Vlado »

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Проблем!!!
« Отговор #14 -: 25 Ноември 2009, 16:03:13 »
Според мен предимството на НО не е нито цените, нито предлаганите модели, ами това че в България най-много са представителите именно на този мащаб. Един ден ако решиш да купиш нещо на старо или да продадеш твое, ако си в НО ще имаш повече купувачи/продавачи.