Автор Тема: Проблем!!!  (Прочетена 17635 пъти)

fyut

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проблем!!!
« Отговор #15 -: 25 Ноември 2009, 16:08:12 »
 :) :) :) Пламене недей мъти главата на хорицата с тези пищовни мащаби. Мащаб ТТ го направиха за да се подмажат на руснаците. И да ги зарибят. Нали живееха основно в комуналки. Те не са виновни де. Такива им бяха управниците. Мащаба си е Н0 и това е. Спор нема. Владо е съвсем прав. Прави си макет на модули и си решава въпроса. Така, че чакаме колегата в най- добрият мащаб. Н0!!!!!!!!!!! :pleasantry: :pleasantry: :pleasantry:

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re:Проблем!!!
« Отговор #16 -: 25 Ноември 2009, 18:53:46 »
Цитат на: Vasilev65 link=topic=2018.msg31780#msg31780 date=1259144678
...2. Повече инфо за фирми, които предлагат релсов път и влакчета в ТТ...
Васко, в google-то изписах "tt modellbahn" и излезнаха над 70000 линка. Като имаш време, разгледай, има много полезни неща.
А сега за мащабите и по-точно за ТТ: наскоро говорих с някой, не си спомням с кой, за това , че като разглеждах каталога на Tillig, и се изненадах от сортимента му. Само тази фирма предлага всички модели на дизелови и електрически локомотиви, които мен ме вълнуват. Отделно всички пътнически и товарни вагони, които аз бих желал да имам. Единствената слаба страна са им парните машини. За сега асортиментът им не може да се сравнява с този в НО. Но и там всяка година излиза нещо ново. А тук коментирам само една фирма. Тя разбира се не единствена. Цените в сравнение с най-разпространеното НО са много по-приемливи. Предимството за по-малкото място е ясно и няма да го засягам. С две думи: един много добър във всяко отношение мащаб.

Мащабът N е за хора с много ограничено място и добро зрение :yes:

Както се казва - въпрос на избор. Сега е моментът да сменяш мащаба, докато имаш малко неща. Но ако решиш да останеш в НО, помисли за макет на модулен или сегментен принцип.

Цитат на: fyut link=topic=2018.msg31802#msg31802 date=1259158092
... Мащаб ТТ го направиха за да се подмажат на руснаците. И да ги зарибят....
fyut прощавай, не разбрах, Хамериканците ли са се подмазали на руснаците  :scratch_ones_head:

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Re:Проблем!!!
« Отговор #17 -: 26 Ноември 2009, 09:44:25 »
Оф, доста сериозна дискусия се заформи.....Според моето скромно мнение, най-хубав, поне що се отнася до детайлизацията, е кралският мащаб - Spur 1. Да, ама откъде толкова мангизи и място. Тук разбира се изключвам "произведенията" на "великата" фалирала фирма Мерклин с нейните стрелки с трамвайджийски радиус, на които вече им скроих шапката виждайки какво могат в HO - пътнически вагони, изработени от тенеке, с нарисувани външни детайли. Един такъв екземпляр за 80 лева още преди почти 10 години изхвърлих в кофата. Какво като са на 150 години и имат традиции. Тия май само на това разчитат, за да си продават моделите. Това го казвам по повод че уж в Германия 85% от моделите в HO били на Мерклин. Преди няколко години имаше и представителство в България, с магазин в офис-центъра срещу ЦУМ, но бизнесът им нещо не потръгна. Едно заради високите цени на Мерклин - аналогов стартов сет, аналогичен на който от други фирми като Роко и Флайшман можеше да се намери за 300-400 лева, в този магазин струваше 887.....А цифров стартов сет с две композиции и звук, но отново с тенекиени пътнически вагони - два бона и нещо...Сега нов дигитален комплект може да се намери за 300 лева, а Мерклин предлагат само бебешка история Circus Mondolino и разни от сорта.....Та значи несъмнено най-големият избор е в HO, но пък в ТТ една-единствена фирма предлага почти всичко. Както и да е - човек трябва сам да претегли плюсовете и минусите и сам да реши....Аз например, работейки в HO, съм решил някога, когато има достатъчно средства, да си купя нещо и в Spur 1, просто за да намажа и от кралския мащаб, но в никакъв случай Мерклин. Може би Kiss - времето ще покаже.....Жоро някъде спомена как някакъв моделист, който имал 40 парни локомотива в HO, като видял такъв в единица, разпродал всичкото HO и си купил една-единствена машина в 1, на която се радвал много повече....
« Последна редакция: 26 Ноември 2009, 10:01:25 от IKAR »

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re:Проблем!!!
« Отговор #18 -: 26 Ноември 2009, 10:02:31 »
Цитат на: IKAR link=topic=2018.msg31818#msg31818 date=1259221465
... Това го казвам по повод че уж в Германия 85% от моделите в HO били на Мерклин. ...

Това е било и така някога там отдавна, доста преди кръглите баници по-горе ...

Вижте по-внимателно и останалите графики от линка - съотношението между мащабите се оказва доста динамична величина във времето.

fyut

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проблем!!!
« Отговор #19 -: 26 Ноември 2009, 13:04:12 »
Цитат на: fyut link=topic=2018.msg31802#msg31802 date=1259158092
... Мащаб ТТ го направиха за да се подмажат на руснаците. И да ги зарибят....
fyut прощавай, не разбрах, Хамериканците ли са се подмазали на руснаците  :scratch_ones_head:
[/quote]




Швабеските. Освен това новото строителство в ГДР, което съм виждал с очите си не е много просторно. По тази причина се отвори и една доста голяма пазарна ниша. Трябваше да се заеме. И беше заета. :yes: :yes: :yes:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12281
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Проблем!!!
« Отговор #20 -: 26 Ноември 2009, 13:33:38 »
Фюит-чо, личи си отдалеч - твоят мащаб е НО!!!
Та ти е простено това незнаяние - ТТ мащаба е измислен от американец , на американска територия и то горе-долу в годините когато студената война едва започна!!!
За справка може да прочетеш една моя статиика ( :blush2:) ТУК , както и хронологията ТУК.

Цитат
новите ентусиасти в този мащаб ТТ – името му всъщност е съкратена абревиатура от английския език – „Table Top” , което в превод е „на масата отгоре”. (За това се твърди в моделарския фолклор , че това е мащаба на „аристократите” – на нас никога не се е налагало да лазим на колене и лакти под масата , както практикуват в началото моделистите от НО).
:on_the_quiet: :on_the_quiet: :on_the_quiet:
« Последна редакция: 26 Ноември 2009, 13:37:15 от pach »

fyut

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проблем!!!
« Отговор #21 -: 26 Ноември 2009, 15:21:59 »
 :yes: :yes: :yes: Съжалявам, че подведох колегите!!! :blush2: :blush2: :blush2: Само, че аз направих изказването си само на база, водени разговори с моето другарче по съдба в детската му стая в далечната 1975 г. Все пак както си писал съм върл фен на Н0. Съжалявам още веднъж,че не направих задълбочени исторически справки. Става въпрос за ТТ...  :on_the_quiet: :on_the_quiet: :on_the_quiet: така,че ги игнорирах ;D

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1704
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re:Проблем!!!
« Отговор #22 -: 26 Ноември 2009, 16:15:59 »
Сега, ако дадете и един сайт на американски производител в ТТ 1:120 ще съм Ви много благодарен. Любопитно ми е да видя как изглеждат тяхните модели в тази мащаб. :yes:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12281
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Проблем!!!
« Отговор #23 -: 26 Ноември 2009, 16:32:55 »
Цитат на: TheJackal link=topic=2018.msg31832#msg31832 date=1259244959
Сега, ако дадете и един сайт на американски производител в ТТ 1:120 ще съм Ви много благодарен. Любопитно ми е да видя как изглеждат тяхните модели в тази мащаб. :yes:


Хаха, това е идея ...или както казват в един популярен фантастичен сериал - " Да се светят орайте!!! :angel:"
Ще трябва да изчакаш докато те дойдат (да се чете - докато Пламен си намери старите "Favorites" за ТТ  :search:).

Ама то си е като Файнерт или Микрометакит - екзотика и ....суми , суми , суми... :on_the_quiet:
 :lol: :lol: :lol:

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1704
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re:Проблем!!!
« Отговор #24 -: 26 Ноември 2009, 17:18:12 »
Локомотивите им са интересни като дизаин. Пък не се знае, знае ли се - някой Биг Бой на чело на композиция. :fool:

BoRoco

  • Trade Count: (2)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 159
  • Рейтинг: 57
Re:Проблем!!!
« Отговор #25 -: 26 Ноември 2009, 20:50:42 »
Цитат
Цитат на: TheJackal link=topic=2018.msg31832#msg31832 date=1259244959
Сега, ако дадете и един сайт на американски производител в ТТ 1:120 ще съм Ви много благодарен. Любопитно ми е да видя как изглеждат тяхните модели в тази мащаб. :yes:
http://www.ttnut.com/viewtopic.php?f=12&t=5

BoRoco

  • Trade Count: (2)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 159
  • Рейтинг: 57
Re:Проблем!!!
« Отговор #26 -: 26 Ноември 2009, 21:07:48 »
Цитат
Цитат на: pach link=topic=2018.msg31826#msg31826 date=1259235218
Фюит-чо, личи си отдалеч - твоят мащаб е НО!!!
Та ти е простено това незнаяние - ТТ мащаба е измислен от американец , на американска територия и то горе-долу в годините когато студената война едва започна!!!
За справка може да прочетеш една моя статиика ( :blush2:) ТУК , както и хронологията ТУК.

Цитат
новите ентусиасти в този мащаб ТТ – името му всъщност е съкратена абревиатура от английския език – „Table Top” , което в превод е „на масата отгоре”. (За това се твърди в моделарския фолклор , че това е мащаба на „аристократите” – на нас никога не се е налагало да лазим на колене и лакти под масата , както практикуват в началото моделистите от НО).
:on_the_quiet: :on_the_quiet: :on_the_quiet:
Ето и още малко история, той Пламен вече е писал по този въпрос
http://www.grampas-trains.com/tthistory.htm

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проблем!!!
« Отговор #27 -: 27 Ноември 2009, 08:49:10 »
Понеже гледам доста се е изписало, викам и аз да подхвърля една идея. Защо не помислиш за НОе, имаш релси 9мм, т.е. макети ти е се едно N, и на площ от 1,2м по 0,8м можеш да направиш доста неща, като едновременно с това детайлността си е НО, т.е. няма да имаш проблеми с виждането.
И още един момент - колкото е по-малък мащаба толкова са по-големи проблемите с оксидацията и замърсяването на релсите и от там с конатктуването между колоосите на машината и релсите.
А за накрая бих казал, че не ти е подходящ хола(или по-скоро апратамента). По същата причина съм принуден да си сменя жилището(надявам се да е скоро) с нещо дето е на 1 етаж и ще има място за хобито, като ще е задължително НО+НОе ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12281
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Проблем!!!
« Отговор #28 -: 27 Ноември 2009, 08:53:21 »
Цитат на: BoRoco link=topic=2018.msg31850#msg31850 date=1259262468
Ето и още малко история, той Пламен вече е писал по този въпрос
http://www.grampas-trains.com/tthistory.htm

Аааа, този сайт много ми харесва!!!
(добре че е петък ...следобед с кафе ще го изчета :spiteful:)
 ;D ;D ;D

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Re:Проблем!!!
« Отговор #29 -: 27 Ноември 2009, 11:56:57 »
Може също HOm - по този начин се моделират алпийските високопланински зъбчати железници в Швейцария - немско-швейцарската фирма БЕМО предлага до максимум детайлизирани модели на подходящия за целта подвижен състав - моделите са по-детайлни от Брава.