Автор Тема: лепило  (Прочетена 16489 пъти)

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re: лепило
« Отговор #15 -: 28 Януари 2008, 16:44:02 »
 ;D ;D ;D ;D

krasimirt

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: лепило
« Отговор #16 -: 28 Януари 2008, 19:52:26 »
Здравей!
Забрави за цианоакрилатните(секундните) лепила!
В Плевен няма ли "Бонжур",там също можеш да намериш!
Ако имаш път към Разград ще ти намеря!

krasimirt

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: лепило
« Отговор #17 -: 28 Януари 2008, 19:56:10 »
Адри,на всяко  твое"включване" се кефя.Стилът ти е радост за моите очи! :)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: лепило
« Отговор #18 -: 28 Януари 2008, 20:32:13 »
Цитат
В Плевен няма ли "Бонжур",там също можеш да намериш!
Ако имаш път към Разград ще ти намеря!

Ами аз не съм от Плевен,а в Разград през живота си никога не съм ходил.За сега съм спрял работа-ако mill прочете този пост,нека да прати едно лс с отговор,разбира се,ако е получил съобщението ми,защото нещо ми се бъгва нета.

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: лепило
« Отговор #19 -: 28 Януари 2008, 21:59:13 »
Цитат на: Adrian link=topic=203.msg1372#msg1372 date=1201523527
...иии, яко лепило се диша тук ! Няма ли трева за вас , бре!? ;D
Добре вее пичага ;D
Ицо,как ти беше фамилията  ..Павлов ::)
« Последна редакция: 28 Януари 2008, 22:27:27 от mill »

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Re: лепило
« Отговор #20 -: 05 Май 2008, 23:35:35 »
Първо да кажа здравейте на всички колеги по това прекрасно хоби, тъй като това е първият ми пост в този форум. Та сега по същество. Имам сграда-гара на немската фирма Vollmer, която сглобих с помощта на лепилото Revell-Contacta, за което стана дума. Доволен съм от резултата, като се има предвид, че моделът е от трудните, с повече от 300 детайли, голяма част от които са изключително дребнички. Въпросът ми е има ли начин да се почистят получилите се тук-таме засъхнали петънца от лепило, понеже колкото и да се стараех, на места попадна такова "където не трябва"? Прави впечатление също, че понеже нали още нямам макет, сградата седи в едно кашонче, още понамирисва на лепило, въпреки че я залепих преди почти 6 месеца....Друго нещо интересно-някои от петънцата се махнаха от само себе си, но други с течение на времето получиха по-ясно изражение и именно тях искам да махна...Имат изглед на съвсем миниатюрни "конци".
Благодаря предварително за помощта!
« Последна редакция: 05 Май 2008, 23:38:47 от IKAR »

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4782
  • Рейтинг: 632
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: лепило
« Отговор #21 -: 06 Май 2008, 08:51:22 »
Цитат на: IKAR link=topic=203.msg4554#msg4554 date=1210019735
Първо да кажа здравейте на всички колеги по това прекрасно хоби, тъй като това е първият ми пост в този форум. Та сега по същество. Имам сграда-гара на немската фирма Vollmer, която сглобих с помощта на лепилото Revell-Contacta, за което стана дума. Доволен съм от резултата, като се има предвид, че моделът е от трудните, с повече от 300 детайли, голяма част от които са изключително дребнички. Въпросът ми е има ли начин да се почистят получилите се тук-таме засъхнали петънца от лепило, понеже колкото и да се стараех, на места попадна такова "където не трябва"? Прави впечатление също, че понеже нали още нямам макет, сградата седи в едно кашонче, още понамирисва на лепило, въпреки че я залепих преди почти 6 месеца....Друго нещо интересно-някои от петънцата се махнаха от само себе си, но други с течение на времето получиха по-ясно изражение и именно тях искам да махна...Имат изглед на съвсем миниатюрни "конци".
Благодаря предварително за помощта!
Някой от тях изчегъртай,други мацни с боичка,трети остави като паежини,все пак в реалноста няма съвършенна сграда,може тук -там да я състариш и т.н.Представи си я сложена на макет и прецени ,кое от петната биха се виждали по-фрапиращо и на тях се спри.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: лепило
« Отговор #22 -: 06 Май 2008, 08:55:45 »
Горе-долу и аз ще те посъветвам същото - 'състаряването' скрива недостатъците и придава достоверност .
Аз го правя с тъмно-кафяв спрей , или черен , пръскам по-отдалече :) за трудно достъпните ъгли използвам силно разредена черно-кафява боя и с тънка четчица маскирам - и на мен са ми оставали разливи ;)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: лепило
« Отговор #23 -: 06 Май 2008, 09:12:47 »
мдам,трудно се работи с лепилото а и аз доста поизцапах моите гари,като ги лепих,ама съветът със състаряването и на мен ми допада - ще се възползвам от него. ;)

refil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: лепило
« Отговор #24 -: 06 Май 2008, 12:59:24 »
Бих те посъветвал да си вземеш варианта с четка на "Contacta",но внимавай ,че има едно за прозрачни детаили и то не лепи.
С четката се работи по-удобно(според мен) ;)
Състаряването е удачен вариант
« Последна редакция: 06 Май 2008, 13:33:11 от refil »

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:лепило
« Отговор #25 -: 08 Юли 2010, 16:29:22 »
Прочетох предишните постове в темата. Там се спомена за лепене с каноколит и за характерното побеляване на пластмасата. Интересува ме дали има начин да се заличи това неприятно побеляване след като отдвавна вече е изсъхнало ? Конкретно питам заради един мой тендер лепен от предишния му собственик с каноколит.  :fool: Опитах се изстържа лепилото и да зачистя участъка с АМБ. За съжаление установявам, че пластмасата е по-мека от лепилото. Дали да се примеря, че не може да се изчисти и да не боядисам тендера или има друга възможност ?

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:лепило
« Отговор #26 -: 08 Юли 2010, 17:05:53 »
Вече побелели детайли от цианоакрилатно лепило не могат да бъдат изчистени. Но за да не се получава това характерно побеляване, е достатъчно да се оставят залепените детайл на проветриво место, така че изпаренията да не могат да се отлагат и от там да не се получава побеляване. Вентилатор също би свършил работа!
Така предписват по дебелите книги за лепилни технологии!

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:лепило
« Отговор #27 -: 12 Август 2010, 05:03:11 »
За това се работи много внимателно и е добре корпуса на сградата примерно да се боядиса след като се залепят една към друга страниците и преди залепването на прозорците, водосточните тръби и т.н..
Ползва се макетен нож и фина пила да се отнемат леко ръбовете, където е станало прилепването), така, че да не се забелязват местата на сглобките (преди да е минал(а) четката/аерографа).
Купувате си патина сет и състарявате след боядисването, става сравнително лесно.
Иначе лепилото за мен е Ревелския контакт, който се продава в тубички.
Има и нещо друго - лепенето не е за всеки, иска се сръчност, която не всеки има като даденост. Или другояче казано - от всеки пън свирка не става.
За това фирмите предлагат и готови модели.
Това важи най много за новата серия сгради на аухаген - водосточните тръби са меко казано кошмарни за залепяне - визирам да се залепят така, че да не си личи.
За това може да се ползва много тънка тел - 0,3 - 0,4мм, да се разпробие централно тръбата от задната страна (малко, не от край до край) със свредло със същия диаметър на ръка, да се залепи телчето вътре, да се маркира местото, където би трябвало да "влезе" в стената на сградата и да се пробие в нея същата дупка, след което тръбата да се боядиса.
Боята, особено матовата, скрива всичко.
Като работех като макетчик, често ми се налагаше да правя парапети (корабни леери) от медна тел, където хоризонталната тръба минава през вертикалната, която е по дебела. Прекарването (т.е. да се разпробие дупка напречно на оста) на 0,3мм през 0,6мм тел не е проблем, стига ръцете ти да не са заврени отзад и да не ти е съвсем куха лейката...

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:лепило
« Отговор #28 -: 12 Август 2010, 20:03:52 »
Много добро лепило за пластмаси /всякакви/ е лепилото Бизон Пластик. Продава се в малки тубички, цената му е към 3-4 лв., но го няма във всички магазини, които продават продуктите на Бизон. Просто явно се продава по-слабо и не го зареждат търговците. Лепилото е прозрачно, бързо съхне и е много здраво. За проба в ПЖИ-то сме лепили две плоски парчета от прозрачен полистирол . Залепиха се идеално! Никакво помътняване, никакви шупли, никакви мехурчета - все едно е излято заедно! Лепили сме по вагоните и локомотивите от "единицата" всякакви парчета - ПВЦ, АБС, полистирол и подобни...

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:лепило
« Отговор #29 -: 12 Август 2010, 23:22:22 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=203.msg45050#msg45050 date=1281632632
Много добро лепило за пластмаси /всякакви/ е лепилото Бизон Пластик.....

Това лепило в каква тубичка е, като от капчица или е нещо като ревелското?  :unsure: