Автор Тема: лепило  (Прочетена 16485 пъти)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
лепило
« -: 26 Януари 2008, 15:49:00 »
Аз в темата "Конрад" питах,ама понеже явно никой не я е чел в края(добавих после за лепилото),и отварям нова,понеже съм на зор.Въпросът ми е следният:
Трябва да сглабям сградите,дето си купих от "Конрад",обаче вътре няма лепило и понеже преди,когато си купувах сгради на "пико" освен лепило имаха даже трева,цветя и куп такива дреболии не знам с какво да лепя.Как мислите,дали с някакъв канаконлит или от тези циановите,дето ги продават в магазините за лев ще стане? ???

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: лепило
« Отговор #1 -: 26 Януари 2008, 16:04:02 »
"Contacta" на "Revell"  е за мен лепилото. Друго не ползвам за пластмаса. А иначе Ц200. Целият ми макет е правен с Ц200 - треви, дървета (+ "Contacta"), скали (+ гипс), сгради (понеже са картонени), храсти, път (+ гипс) и т.н.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: лепило
« Отговор #2 -: 26 Януари 2008, 16:27:47 »
Eдно време лепяхме пластмаси с хлороформ, защото не оставя следи за разлика от каноколита. Предполагам, че това лепило Contacta е такова, което не оставя бели следи върху пластмасата (плексигласа). Но от къде се купува?

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: лепило
« Отговор #3 -: 26 Януари 2008, 16:42:50 »
Офффф,то става мнооого сложно.Като зная колко чаках....и колко има да чакам за нищо и никакво лепило.Ще мъча внимателно с канаконлит.Преди години верно че белееше като лепех с него,но напоследък често ми се случва да го ползвам за фини работи и не забелязвам такъв ефект.Да не би нещо да е по-различен от старият?
....или пък да пробвам с "капчица" или онова на "локтайд"?Това "Contacta" не ме устойва,щото няма откъде да си го купя , а ине ми се чака още 1 месец.А с С-200 пластмаси да лепя?Пък и то белее,че повече и от канаконлита.
Чудя се какво да правя.  ???

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4781
  • Рейтинг: 632
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: лепило
« Отговор #4 -: 26 Януари 2008, 18:02:00 »
Цитат на: eurostar link=topic=203.msg1330#msg1330 date=1201357667
Eдно време лепяхме пластмаси с хлороформ, защото не оставя следи за разлика от каноколита. Предполагам, че това лепило Contacta е такова, което не оставя бели следи върху пластмасата (плексигласа). Но от къде се купува?
Навсякъде където се предлагат продукти за лепене-самолети,кораби,сгради в магазините на Жоро,на Тихомир,магазини"Бонжур" и вече не моге да се сетя къде.Не знам как седи въпроса с провинцията.Там където има голями градове,сигурно вкарват Ревел-самолети и кораби.Може да видите в книжарниците,всяко лепило на ацетонова основа става.Аз преди години бях купувал на Ревел,бях го използвал,и скоро го отворих отново,въобще не се е повредило,така че може да си купите и повече,ако нямате достъп често до София например.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: лепило
« Отговор #5 -: 26 Януари 2008, 18:06:50 »
Лепилото "Cotacta" се съхранява в една синя продълговата картонена кутия. Отгоре пише "Revell", а отдолу "Contacta" и с малки букви "Liquid". Както добре каза Тони, може да се намери на доста места. Търсете там, където се продават самолети и кораби за сглабяне или където има продукти на "Revell".

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: лепило
« Отговор #6 -: 26 Януари 2008, 20:40:48 »
Цитат
Лепилото "Cotacta" се съхранява в една синя продълговата картонена кутия. Отгоре пише "Revell", а отдолу "Contacta" и с малки букви "Liquid". Както добре каза Тони, може да се намери на доста места. Търсете там, където се продават самолети и кораби за сглабяне или където има продукти на "Revell".

То да ти кажа,при нас продукти на  "Revell" продават на всеки ъгъл. ;D Ясно,вие от големите градове и от София не живеете в моята България и изобщо не можете да разберете за какво ви говоря.Ще се оправям както мога.Ама поне ме подсетете за някаква марка лепило на ацетонова основа освен "хелметекс",защото то според мен не е подходящо.Дали няма да стане това,дето се лепят с него PVC тръби?То май е на ацетонова основа.
Пък аз в това време ще взема от онези парчета,дето държат отделните панели на макета (като осенъци)и ще пробвам да ги лепна с едно китайско "cartell" - пише,че е cyanoacrylate adhesive , за да видя дали лепеното ще побелее.

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: лепило
« Отговор #7 -: 26 Януари 2008, 20:49:39 »
За да не оставят бели следи цианоакрилатните(секундните) лепила, е достатъчно да ги оставите на проветриво место, или срещу вентилатор. Тогава решавате този наистина неприятен проблем. "Бялото" е резултат на отлагания поради лошо вентилиране на залепваното место. Пробвайте!

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: лепило
« Отговор #8 -: 26 Януари 2008, 21:46:15 »
http://store.picbg.net/pubpic/97/F4/deaaa235d3d297f4.JPG  ,  http://store.picbg.net/pubpic/A7/78/2683210ca9c8a778.JPG  е това лепило го има при Жоро.С една тубичка можеш да видиш  тук  http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=24018&AlbumId=85713   ,колко сгради съм направил и съм изразходил около половината ;).Струва към 5,50-6 лв. :)
Извинявай,забравих,че не си от СФ.Ако кажеш това лепило на снимките което виждаш,ще ти го купя и ще ти го пратя.Не ми е проблем.Всичко с изпращането ще е около 10лв.Ако си съгласен -пиши на л.с. ;)Гарантирам ти,че ще си направиш всички сгради с една опаковка.От една година съм го отворил и нито изсъхва нито нищо.
А секундно лепило ако ползваш от типа на капчица и каноколит-всичко  хвърляш на боклука.И много точно трябва да спазваш -кой чарк къде се поставя,като сглобяваш.Баси и германците -каквото виждаш на опаковката-абсолютно същото се получава.Дори улуците са с посока и номерирани-кой отляво кой отдясно:))
« Последна редакция: 26 Януари 2008, 22:04:50 от mill »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: лепило
« Отговор #9 -: 28 Януари 2008, 09:27:04 »
Ама това го пуснах май на грешното място - айде пак ;)
Освен с ацетон , който съхне със средна скорост , но ако нямаш "трета"ръка , щипки и ластици , понякога се разместват детайлите , изръси се 5-8 лева за моделарско лепило (за стендов моделизъм). Шишенцата или тубичките са или с четчица на капачката или с тясно дозиращо гърло - много удобно е! Имай на пред вид , че всичките лепила са на основата на"агресивни" разтворители от типа ацетон и т.н , "запотяват" непоправимо прозрачните детайли.лично аз ползвам за тях С-300 , съхне бавно така че има време и за корекции , става прозрачно и никога не прецаква прозрачността!
Прояви малко търпение за да получиш добър резултат!

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: лепило
« Отговор #10 -: 28 Януари 2008, 10:34:06 »

Този хлороформ от аптеките дали може да се намери?Едно приятелче ми каза ,че било използвано като някакво лекарство,май даже било упояващо,но го продавали без рецепта.Аз иначе ги подпуках с едно цианоакрилатно,от рода на канаконлита и за прозорците ми е лесно,обаче като взех да лепя "стъклата" на едно местенце по краищата побеля.То зе забелязва от много близко едва-едва , даже да ви кажа се получава по-скоро като ефект на неизчистен прозорец и понеже сградата е склад,даже изглежда по-автентично,но по-нататък не смея,защото като започна да лепя ъглите на сградата и самата нея на основата такива "ефекти" не са допустими.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: лепило
« Отговор #11 -: 28 Януари 2008, 10:48:58 »
Затова недей да експериментираш и си вземи добро лепило. Иначе рискуваш сериозно да зацапаш и така безвъзвратно да повредиш коя и да е сграда или друго нещо, сглобявани така. Прояви търпение и няма да съжаляваш.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: лепило
« Отговор #12 -: 28 Януари 2008, 10:55:00 »
Няма нищо по-лошо от зацапан макет. С нищо не можеш да го оправиш после. Може би само с боядисване, но не винаги става добре. Ползвай качествени продукти и само такива.
Ето това е лепилото, за което ти говоря:

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re: лепило
« Отговор #13 -: 28 Януари 2008, 12:48:13 »
аз ползвам това и нямам грижи


Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: лепило
« Отговор #14 -: 28 Януари 2008, 14:32:07 »
...иии, яко лепило се диша тук ! Няма ли трева за вас , бре!? ;D