1. Продължителния контакт със силни електромагнитни полета променя структурата на ДНК, което респективно води до появата на тумори, рак на кръвта (особено при деца) и др. болестни състояния.
Да, но зависи от силата на електромагнитното поле (ЕМП) и времето на въздействие - тук става дума за много силни полета, които изискват по-специални условия.
Колко силни са електромагнитните полета под и около електрифицираните жп линии? Такива силни електромагнитни полета дали се генерират, само когато пантографа осъществява контакт с мрежата?
Самият влак ако генерира някакви вредни полета, на първо място би убил персонала на влака, всички кантонери, дежурни по прелезите и др. Единствено опасни могат да бъдат захранващите подстанции, само с техните мощни трансформатори, но за да е наистина опасно трябва да си вътре при него, или някъде наблизо! Магнитното поле на трансформатора при честота 50 Hz много бързо затихва с разстоянието.
Вярно ли е, че ако токът е променлив не генерира електромагнитно поле?
Както ти казаха, всеки ток генерира, но на практика полетата около нас са най-често променливотокови - УКВ, ТВ, GSM, микровълнова фурна. При равни условия най-вредни са полетата с честота около 300 MHz, или в интервала (100-600)MHz
Вярно ли е, че силата на електромагнитното поле намалява на квадрат при удвояване на разстоянието?
Да, и от това веднага следва, че много по-вреден се оказва мобилният телефон долепен до ухото, отколкото базовата станция на разстояние поне 50 метра.
------------------------------------
Като обобщение, би трябвало да се разбере, че вредността на ЕМП зависи от следните фактори:
1. Мощност на излъчвателя
2. Честота на полето (0 Hz означава прав ток)
3. Разстояние до източника
4. Време на въздействие
Всички тия подробности и допустими норми са описани в европейските стандарти:
ENV 50166-1 (0 Hz to 10 kHz) -
http://uk.ihs.com/document/abstract/MHCVCAAAAAAAAAAAENV 50166-2 (10 kHz to 300 GHz) -
http://uk.ihs.com/document/abstract/FFLXCAAAAAAAAAAAУ нас все още е в сила
Наредба №9 от 14.03.1991 г. - Д.В. брой 35 от 03.05.1991 г. - с остаряло съдържание и с норми - с пъти по-строги от съответните в ЕС, но тя се отнася само за радио диапазоните - втория стандарт, с който имам дългогдишен опит и наблюдения. Твойто питане обаче се отнася за първия стандарт - (0 Hz to 10 kHz), в който обхват е мрежовата честота - 50 Hz.