Автор Тема: Някой пробвал ли е MRDirect?  (Прочетена 5775 пъти)

bonbonsladuk

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Някой пробвал ли е MRDirect?
« -: 03 Януари 2010, 13:01:01 »
http://www.mrdirect.nl/
Идеята е да се ползва евтино PC, което заменя DCC централата. На мен ми допада като идея, развито е, но езикът направо ме побърква.

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Някой пробвал ли е MRDirect?
« Отговор #1 -: 04 Януари 2010, 09:36:28 »
Идеята е много добра! Още днес ще се обадя за технически превод от холандски. Не мисля, че ще е лесно, а и ще трябва да се плащат най-вероятно не малко пари. Въпреки това на първо време е добре да се хване идеята MRDirect, която струва ми се далеч не е само използването на РС като централа. Да не се окаже, че е по-полезно да си купиш готови, изпробвани в практиката елементи на цифровото управление. Понякога, само привидно е, че нещата са по-евтини, когато си ги правиш сам. Независимо от лекия мой песимизъм, ще се помъча да разбера колкото се може повече по въпроса. Призовавам всеки който разбере или научи нещо, да сподели. Не съм сигурен дали някой тук не беше споменал за MRDirect?

Alex

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Някой пробвал ли е MRDirect?
« Отговор #2 -: 18 Януари 2010, 11:22:50 »
Цитат на: bonbonsladuk link=topic=2103.msg33584#msg33584 date=1262516461
http://www.mrdirect.nl/
но езикът направо ме побърква.
::)

Не забравяйте, че вие също се нуждаят от booster.

http://translate.google.com/translate?js=y&prev=_t&hl=nl&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=www.mrdirect.nl&sl=nl&tl=bg

bonbonsladuk

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Някой пробвал ли е MRDirect?
« Отговор #3 -: 26 Януари 2010, 22:31:19 »
Цитат на: Alex link=topic=2103.msg34230#msg34230 date=1263806570
Цитат на: bonbonsladuk link=topic=2103.msg33584#msg33584 date=1262516461
http://www.mrdirect.nl/
но езикът направо ме побърква.
::)

Не забравяйте, че вие също се нуждаят от booster.

http://translate.google.com/translate?js=y&prev=_t&hl=nl&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=www.mrdirect.nl&sl=nl&tl=bg

Booster-ът е елементарен. Но за съжаление има бъг(ове) в емулацията на intellibox  и  не се свързва с TrainController-а  (последната версия) на Railroad & Co.

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:Някой пробвал ли е MRDirect?
« Отговор #4 -: 01 Февруари 2010, 13:29:12 »
Доколкото разбирам от превода на Гугъл, става въпрос за софтуерно имитиране на сигналите на ДСС, използвайки служебните линии на серийния порт на компютъра. Затова и обясняват, че не биха пробвали на ХР, защото софтуерът трябва да работи в реално време, за да се генерират прецизно тези сигнали. Впрочем, да си призная, и аз ползвах дос-програми до последно за приложения в реално време.
Бустерът представлява едно противотактно стъпало, с двуполярно захранване. Това стъпало има вход за деактивиране, в случай на повреда по релсите да се изключи токът и да не гори нищо.
Същият бустер може да се направи с две такива стъпала, при което ще отпадне необходимостта от двуполярно захранване - ще се получи така нареченият Н-мост. Още повече, че има и такива готови интегрални схеми и с тях можем дори по-лесно да го реализираме.
Най-трудната част тука ще е софтуерът - написан е на холандски. Дори и да си преведем уеб-сайта им, не можем да преведем програмата без да взломим нещо ... Нека някой с добър английски или холандски да се пробва да се свърже и да попита дали ще пускат англоезична версия.

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Някой пробвал ли е MRDirect?
« Отговор #5 -: 01 Февруари 2010, 13:47:40 »
Що не си направите директно DCC command station и не решите проблема?
Поне работещи проекти в нета дал господ.
Примерно мини DCC управлява 4 влака, 120 стрелки, елементарна е, излиза евтино и дефакто добавката към бустера е 16 (4x4) бутонна клавиатура, 2х16 символа дисплей за 11-12 лв и един PIC:

« Последна редакция: 01 Февруари 2010, 13:57:22 от widowmaker »

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:Някой пробвал ли е MRDirect?
« Отговор #6 -: 01 Февруари 2010, 15:03:37 »
Цитат на: widowmaker link=topic=2103.msg34820#msg34820 date=1265024860
Що не си направите директно DCC command station и не решите проблема?
Поне работещи проекти в нета дал господ.
Това също го мислим, споко! :)
Но компютърът ни дава възможност за разширяемост и определено е за предпочитане, когато разполагаме с него.

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Някой пробвал ли е MRDirect?
« Отговор #7 -: 01 Февруари 2010, 16:06:12 »
Има и по сложни системи - команден модул с бустер + мишка, прави абсолютно всичко, въпрос на желание и малко умения е човек да си го направи сам :)
Компа не е лоша идея, но мпбилността не е добра...

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:Някой пробвал ли е MRDirect?
« Отговор #8 -: 01 Февруари 2010, 20:24:10 »
Когато става въпрос за голям и крупен макет, мобилността е нулева и не е от значение.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Някой пробвал ли е MRDirect?
« Отговор #9 -: 02 Февруари 2010, 10:18:28 »
Цитат на: optron link=topic=2103.msg34862#msg34862 date=1265048650
Когато става въпрос за голям и крупен макет, мобилността е нулева и не е от значение.

Това не е точно така - дори напротив , при голями и крупни обекти точно мобилността е от първостепенно значение , най-малкото за осигуряване на видимост при управлението - за справка виж как се управляват най-големите обекти в нашето хоби.
 :yes: ;D

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:Някой пробвал ли е MRDirect?
« Отговор #10 -: 02 Февруари 2010, 20:53:26 »
Аз доколкото разбирам, тази програма позволява да закачиш джойстик към компютъра, а и забелязвам някаква допълнителна периферия за изнесени пултове за управление ... Като говорим за разширяемост, и това имах предвид.

bonbonsladuk

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Някой пробвал ли е MRDirect?
« Отговор #11 -: 06 Февруари 2010, 21:58:15 »
Относно мобилността : лаптопи за дос има много и почти без пари.
Аз се свързах по имейл с автора - има няколко команди за s88 обратната връзка, които не знае как да емулира или не са много ясни от разполагаемата документация. А traincontroller-ът ги ползва. Те ползвали тяхноезичната Koploper, която не издава въпрсоните комадни. Не забравяйте, че протоколът на intellibox не е публичен и има за него само апокрифни спецификации в нета. Аз в тестовете си посвикнах с mrdirect и дори и превод не ми трябва.
« Последна редакция: 06 Февруари 2010, 22:15:44 от bonbonsladuk »

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Re:Някой пробвал ли е MRDirect?
« Отговор #12 -: 07 Февруари 2010, 14:58:28 »
Вижте това клипче. Може би е нещо от сорта.
http://www.youtube.com/watch?v=R0gkfkFUIQ4&feature=related

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:Някой пробвал ли е MRDirect?
« Отговор #13 -: 15 Февруари 2010, 12:08:50 »
Много цифра, много нещо в тоя клип  :swoon: Включително и лайт-компютрите, където забелязах и емулация на лампи с нажежаема жичка - забележете светофорите когато превключват светлините.
Много здрав макет. Много пара е налята в него.
За момент се появи и софтуер, ама беше под уиндоус, не знам дали е обсъжданата програма. Все пак, изглежда доста добре.
ПП: Накрая ще ме ядосате и ще фана аз да напиша някаква програма по въпроса!  :sarcastic:

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Някой пробвал ли е MRDirect?
« Отговор #14 -: 17 Февруари 2010, 08:14:17 »
Цитат на: optron link=topic=2103.msg36024#msg36024 date=1266228530
Много цифра, много нещо в тоя клип  :swoon: Включително и лайт-компютрите, където забелязах и емулация на лампи с нажежаема жичка - забележете светофорите когато превключват светлините.
Много здрав макет. Много пара е налята в него.
За момент се появи и софтуер, ама беше под уиндоус, не знам дали е обсъжданата програма. Все пак, изглежда доста добре.
ПП: Накрая ще ме ядосате и ще фана аз да напиша някаква програма по въпроса!  :sarcastic:
Трябва да напишеш чек със седемцифрена сума! Програмата ще се напише тогава сама! :yes:А, ако трябва да сме точни светофорите не са с лампи, ами светодиоди и няма никакъв лайткомпютер, ами елетролитен кндензатор на всеки диод. :on_the_quiet:Ей, тия електронкаджии все трябва да им е сложно! :drinks: