Автор Тема: Нещо невероятно - как се постига?  (Прочетена 8246 пъти)

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Нещо невероятно - как се постига?
« -: 01 Февруари 2010, 18:01:19 »
Здравейте,

Става дума за ето това; погледайте поне 30 секунди:

http://www.youtube.com/watch?v=TcjmAAzN7LA&feature=related

Сравнително нов съм в ЖП моделизма и съзнавам, че въпроса ми може да е малко не на място - но това филмче само по себе си събужда толкова много въпроси.

ДИМА - как? Имам модел на същия лок на РОКО, идващ към стартов дигитален сет. Разбирасе, самия модел е по-слаб, няма звук, нито дим. Въпроса е принципен (а до някъде и конкретен) - ако искам да го направя като този горе - как? Какво се купува, как се слага и къде, за да има дим?

Осветление на кабината : може ли да се добави и "свърже", ако го няма оригинално?

И най-накрая, но не последно - звука - как да избера подходящ звуков контролер; как може да се постигнат тези звуци от филмчето - примерно ? Имах дигитален седмак на Брава със звук; но локомотивната свика звучеше много по-стерилно; докато тези горе звучат като в реални условия в мъглива гара нощем :)

Моля, не ме санкционирайте грубо за цялостния въпрос; обещавам скоро да се ориентирам и ще оценя вашата помощ. Мерси!

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re:Нещо невероятно - как се постига?
« Отговор #1 -: 01 Февруари 2010, 18:21:20 »
Клипът е за мащаб "1" - 1:32
Фирмата производител е http://www.km-1.de/
За този мащаб такива ефекти са постижими, но при НО е малко по-сложно. Особенно ако се търси реализъм на звука.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Нещо невероятно - как се постига?
« Отговор #2 -: 01 Февруари 2010, 18:32:03 »
брей , 760 мм ще ни разкъса бре !! ;D

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Нещо невероятно - как се постига?
« Отговор #3 -: 01 Февруари 2010, 20:51:13 »
Адриан > да, като се запаля за нещо гранича с досадност; но се надявам въпросите и предложените идеи да са също така оценени; като ще се старая да не прекаля.

Просто наистина мечтата ми е да имам ако ще една права с малко озеленяване; по която да върви дигитализиран лок на бдж (шестица дизел или седмак) с възможно най-много реализъм, обаче.

Знам, че все пак може да се добави дим към ХО модел - ако някой е опитвал или има (вероятно парен лок) с такъв (чип?); да сподели как става, как се зарежда, колко изкарва на едно зареждане и така нататък.

За звука : факта, че е ХО предимно лимитира размера на високоговорителчето; поради което е разбирамо да звучи малко по-пластмасово; но не би следвало да има проблем с качеството на самите семпли, затова въпроса за видове звуков декодер остава.

Нямам идея как се намира списък - с декодери за дизел, за електровоз, за пара; може ли да им се зарежда звук от компютър или идват с готови и така нататък.

Нека обсъдим, ако някой също има познания или интерес (или и двете). Мерси :)

bonbonsladuk

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Нещо невероятно - как се постига?
« Отговор #4 -: 02 Февруари 2010, 00:45:45 »
 Светлине, звукът може да се излъчва и извън модела:

http://www.freiwald.com/pages/sound.htm

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Нещо невероятно - как се постига?
« Отговор #5 -: 02 Февруари 2010, 04:20:15 »
Бонбон, познаваме ли се вече от някъде? Интересно е това със външното озвучаване, но е малко статично ( при пренасяне на локомотива няма да върви с него и ми се струва по-практично за статичен стендов модел; докато за сега моят е временен. Като цяло повече ме привлича идеята звука да идва от самия модел. Какви са добрите звукови декодери за ХО, има ли такива за електрически лок; или само за дизел и парен; има ли ги в бг, звуците как идват - даден декодер е за даден модел на определен локомотив; или се зареждат по някакъв начин допълнително? Възможно ли е да се закупи декодер, разположен в самия лок, който има достатъчно високо качество, като например да тригва звуци в крива, при спиране, подгряване преди палене на двигател и т.н. ?

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:Нещо невероятно - как се постига?
« Отговор #6 -: 02 Февруари 2010, 06:20:12 »
понеже е в мащаб 1:32 ефектите са следните за дима - става с цигара (арда филтър може и шипка) поставена в кабината, за звука-със запис на касетка в предницата на лока. има исикване касетката да е ХромДиоксид примерно на HItachi или BASF. До тук с шегите ама из форума и сайтовете на производителите има всичко което те вълнува, почети и пак питай :dance1: :dance1:

bonbonsladuk

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Нещо невероятно - как се постига?
« Отговор #7 -: 02 Февруари 2010, 07:05:38 »
Цитат на: 760mm link=topic=2161.msg34895#msg34895 date=1265077215
Интересно е това със външното озвучаване, но е малко статично ( при пренасяне на локомотива няма да върви с него
A как като слушаш стерео (например със статични слушалки) звукът "върви" ту наляво, ту надясно :)? Забеляза ли, че в постановката колоните са поне 4 :) ?   

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Нещо невероятно - как се постига?
« Отговор #8 -: 02 Февруари 2010, 08:51:37 »
Теснолинейния младеж, бива да си смениш никнейма - на "напаст божия" примерно...  :lol:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Нещо невероятно - как се постига?
« Отговор #9 -: 02 Февруари 2010, 09:42:41 »
Наистина си се запалил , ама аз вече ти го написах в друга тема - ха почети поне половината теми във форума и ще почнеш да задавашщ по-бавно и нормално въпросите си . Не става за един ден , дори някой да ти държи ръцете и пред тебе да го прави. Жоро вече ти е отговорил - това е голям мащаб и фирмите правят такива супер димогенератори и звекови декодери , щото имат място много! За дима - В НО е еднообразен независимо от скоростта и работата на двигателя (оборотите), защото мястото е малко и димогенераторите не са с "екстри".Но при двука се постига почти на 100 % същото.
Колкото до звука - ми виж нашите клипове от модулните срещи на клуба ни и ще разбереш , че все пак е постижимо както на парни така и на дизелови локомотиви.
Парните озвучени от Васкопф , са най-добрите (той е ненадминат специалист).Има няколко клипа в главата на сайта със "Тайгата" (същият "Машка" или "Сергей") тоест БР120 който го докарва на звук по-добре от твоя примерен видеоклип.
В момента никой не би си зарязал свойта работа , че да те учи кое как се прави - пак казвам да прочетеш форума (то си е като книга-ръководство за работа) и сам ще си отговорииш за 80 % от въпросите си. За останалите 20 % ще знаеш какво точно да попиташ по-знаещите специалисти и те тогава на драго сърце ще ти отговорят, ако не тук във форума то поне на живите ни срещи.Най-удобно е на модулните клубни срещи, щото тогава се слива теорията с практиката.
 ;D ;D ;D

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:Нещо невероятно - как се постига?
« Отговор #10 -: 02 Февруари 2010, 11:20:14 »
Цитат на: widowmaker link=topic=2161.msg34911#msg34911 date=1265093497
Теснолинейния младеж, бива да си смениш никнейма - на "напаст божия" примерно...  :lol:
само поясни теснолинейка - НОе, Ne или Zе?

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Нещо невероятно - как се постига?
« Отговор #11 -: 02 Февруари 2010, 16:00:39 »
Благодаря ви, прави сте, зная, че ви залях с въпроси, но наистина това е само в началото и мисля вече да спра. Все пак ще призная, че с огромен интерес влизам във форума във всеки момент, когато мога и чета с любопитство всичко, което се е появило - както като отговори на моите публикации, така и всичко ново в самия форум.

Да, именно, впечатли ме, че димогенератора работи свързано с оборотите на двигателя. Но и да не е; поне ми е интересно и се чудя - как примерно мога да сложа дори прост такъв на моя бр290 - корпуса няма дупка за дим, вътре сигурно е купчина платки, а аз нямам опит с тях - струва ми се тъмна индия всичко това, а много ме влече и искам да разбера основите поне и малко след тях...

Ще прегледам клипчетата на Тайгата и други още сега.

Теснолинейката ще е HOe :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Нещо невероятно - как се постига?
« Отговор #12 -: 02 Февруари 2010, 16:07:47 »
Цитат на: 760mm link=topic=2161.msg34960#msg34960 date=1265119239
Благодаря ви, прави сте, зная, че ви залях с въпроси, но наистина това е само в началото и мисля вече да спра. Все пак ще призная, че с огромен интерес влизам във форума във всеки момент, когато мога и чета с любопитство всичко, което се е появило - както като отговори на моите публикации, така и всичко ново в самия форум.

Да, именно, впечатли ме, че димогенератора работи свързано с оборотите на двигателя. Но и да не е; поне ми е интересно и се чудя - как примерно мога да сложа дори прост такъв на моя бр290 - корпуса няма дупка за дим, вътре сигурно е купчина платки, а аз нямам опит с тях - струва ми се тъмна индия всичко това, а много ме влече и искам да разбера основите поне и малко след тях...

Ще прегледам клипчетата на Тайгата и други още сега.

Теснолинейката ще е HOe :)

Всъщност вътре има зъбни колела, електродвигател, тежести , пластмаса и мнооого малка (една или две) платка.дупка нямаш но щом си купиш димогенератор се прави , и монтира. декодера ти трябва да има поне една допълнителна функция.
Чети и старото (не само новото във форума) щото там е истината ...
колкото до мащаба НОе - Гервасий е твоят човек (от кога напъва за тая теснолинейка)  :hi: :haha: :haha: :good:
 ;D ;D ;D

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Нещо невероятно - как се постига?
« Отговор #13 -: 02 Февруари 2010, 16:13:45 »
За HOe несъмнено ще става дума; ще се радвам да обсъдя с него в съответен раздел.

За димогенератор - какви са цените, как се зарежда - със силикон или? ; колко дълго може да кара на едно зареждане; струва ми се нерентабилно да се отваря целия локомотив на всеки 10 минути; а почти така си го представям, но вероятно не е точно така... отдавна, по-малкият ми брат имаше едно влакче - детско; но с димогенератор и си спомням, че вътре имаше някаква пластмасова торбичка пълна с нещо, което се подгряваше и даваше дима...

Как мога да разбера какъв ми е декодера и дали има "функции" - взет е целия лок на старо? По принцип с Ф4 му се пуска/спира моментума; а с Ф3 се имитира натоварване от вагони (забавя макс спийд и увеличава акселерейшън делей-я); но не зная могат ли да се препрограмират и с кой CV..

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Нещо невероятно - как се постига?
« Отговор #14 -: 02 Февруари 2010, 17:14:39 »
Цитат на: 760mm link=topic=2161.msg34967#msg34967 date=1265120025
За HOe несъмнено ще става дума; ще се радвам да обсъдя с него в съответен раздел.

За димогенератор - какви са цените, как се зарежда - със силикон или? ; колко дълго може да кара на едно зареждане; струва ми се нерентабилно да се отваря целия локомотив на всеки 10 минути;
Димогенератора се зарежда през кумина и не се разглобява машината. Така е при НО! Не всяка машина може да е с димогенератор. Освен това скоро сменях кумин на заводски направена машина за димогенератор. Просто димогенератора стопи кумина, въпреки че трябваше в зап-частите да има метален такъв(ама нямаше) в случай че се ползва димогенератор. Не помогна дори регулирането на тока на димния генератор от към декодера. Добре че кумина беше стинки някви ;D

 а почти така си го представям, но вероятно не е точно така... отдавна, по-малкият ми брат имаше едно влакче - детско; но с димогенератор и си спомням, че вътре имаше някаква пластмасова торбичка пълна с нещо, което се подгряваше и даваше дима...

Как мога да разбера какъв ми е декодера и дали има "функции" - взет е целия лок на старо? По принцип с Ф4 му се пуска/спира моментума; а с Ф3 се имитира натоварване от вагони (забавя макс спийд и увеличава акселерейшън делей-я); но не зная могат ли да се препрограмират и с кой CV..
Тука дори и аз се обърках! Явно и аз имам какво да науча още ! :)