Автор Тема: Дигитален куплинг - как?  (Прочетена 6358 пъти)

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Дигитален куплинг - как?
« -: 01 Февруари 2010, 18:02:23 »
Здравейте,

Интересувам се - как се постига дигиталното закачане/откачане на вагони/локомотиви, командвано посредством дигиталното управление? От а до я - какво се купува, къде се слага, как работи. Наиситна имам интерес и ще оценя един кратък отговор. Мерси!

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re:Дигитален куплинг - как?
« Отговор #1 -: 01 Февруари 2010, 18:28:35 »
Дигитално закачане няма( не е нужно). Има дигитално разкачващи се куплунзи. Могат да се поставят на почти всички локомотиви:
http://www.roco.cc/index.php?id=17&Anfangsposition=27&artikelnummer=40410

Цената им е 125,80лв за всичко.

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Дигитален куплинг - как?
« Отговор #2 -: 01 Февруари 2010, 21:11:54 »
Жоро,

Благодаря! Имам интерес. Дали могат да бъдат закупени в България; или следва да се търсят по ибей?

След, като човек се сдобие с тях - примерно аз и искам да ги сложа на бр290 на роко - как се процедира - има ли ограничения кои локомотиви ги "приемат"? Всички тези кабели малко ме плашат. Трудно ли се "инсталира"? Изглежда вагоните трябва съответно да имат някакъв специфичен вид плуг; "стандартните" (от едно време/класически - не зная как се дефинират) няма да вървят с това.

И последно - как се командва след това - на отделен адрес; или някак се "връзва" към декодера на лок-а, след което на същия си адрес може да се командват двата куплера; вероятно с function бутоните на мишката?

Мерси! Интереса ми е реален.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Дигитален куплинг - как?
« Отговор #3 -: 02 Февруари 2010, 10:03:05 »
Каква вихрушка от въпроси си оформил - дано и джоба да ти е реален , щото цените на това дето го искаш , не са от най-малките...пък и ти искаш твърде много на куп и веднага. Та за това - дано да не изчезнеш като дим (както и други хора тук) и наистина да станеш хобист от нас.
Поздрави!
 :yes: ;D ;D

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Дигитален куплинг - как?
« Отговор #4 -: 02 Февруари 2010, 16:06:35 »
Няма да изчезвам; но май вече наруших форумното спокойствие. Не искам всичко това на куп и веднага; исках да знам и да си подредя нещата на ум кое, кога... но май вече не получавам много отговори. А е вярно, че няма сайт, където тези неща са обяснени на прост език; нито магазин, в който ти казват ето виж това работи така, това иначе - всичко е скрито зад някаква лека мъгла на "разбиращите"; дори на сайтовете всичко е в схеми като стане дума за декодер; няма къде просто да чуеш звука на един такъв; да прочетеш функциите му като за "потребители" - а за съжаление, не съм на "ти" с електрониката за сега и съм по-скоро любител-романтик отколкото човек, който разбира нещо от схема и технически данни. Мислех, че хобито е и за любители на влаковете, но ще видим :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Дигитален куплинг - как?
« Отговор #5 -: 02 Февруари 2010, 16:13:09 »
Цитат на: 760mm link=topic=2162.msg34963#msg34963 date=1265119595
Няма да изчезвам; но май вече наруших форумното спокойствие. Не искам всичко това на куп и веднага; исках да знам и да си подредя нещата на ум кое, кога... но май вече не получавам много отговори. А е вярно, че няма сайт, където тези неща са обяснени на прост език; нито магазин, в който ти казват ето виж това работи така, това иначе - всичко е скрито зад някаква лека мъгла на "разбиращите"; дори на сайтовете всичко е в схеми като стане дума за декодер; няма къде просто да чуеш звука на един такъв; да прочетеш функциите му като за "потребители" - а за съжаление, не съм на "ти" с електрониката за сега и съм по-скоро любител-романтик отколкото човек, който разбира нещо от схема и технически данни. Мислех, че хобито е и за любители на влаковете, но ще видим :)

Много бързо се отказваш - още при първата "стена"!!!
 ;D ;D ;D Да хобито ни е преди всичко за любителите на влакове, но в сайтовете и магазините идеята е да продават, а не да те учат. но все пак информацията я има , само трябва да знаеш кое , как и къде е. Знай че И ТУК в това хоби царски пътеки няма.
При това е най-всеобхватното хоби -  постепенно ще "прихванеш" и от елекроника, ландшафт (озеленяване) , архитектура, електротехника, вътрешен и външен дизайн, дърводелство, леярство, пластмаси и още куп други неща ...
Само търпение да имаш и мерак да се научиш...
Никога не е късно, но един път захвманал се - рядко ще се пуснеш.
Виж , че всички новодошли във форума , преди са "имали влакче" и сега пак ги сърби...
Успех!

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:Дигитален куплинг - как?
« Отговор #6 -: 02 Февруари 2010, 16:14:01 »
Цитат на: Жоро link=topic=2162.msg34849#msg34849 date=1265041715
Дигитално закачане няма( не е нужно). Има дигитално разкачващи се куплунзи. Могат да се поставят на почти всички локомотиви:
http://www.roco.cc/index.php?id=17&Anfangsposition=27&artikelnummer=40410
(Image removed from quote.)
Цената им е 125,80лв за всичко.
ама човека пита за НОе нали?

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Дигитален куплинг - как?
« Отговор #7 -: 02 Февруари 2010, 16:16:09 »
И аз имах (ще пиша в представяне) :)

Но работата е, точно това, което каза - в магазина намираш "ленз еди колко си", "еди какво си еди кой си каталожен номер" какво ми говори това - нищо - в нас имам един локомотив, а в магазина ме засипват с каталожни номера; как от това неразбиращия си прави извод реално това ще има ли звук и какъв; какви функции поддържа, как ще се държи в реална среда... Липсва един такъв сайт, който на "профански" език да въвежда лаици като мен; които имат реално желание да спрат да са лаици :)

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Дигитален куплинг - как?
« Отговор #8 -: 02 Февруари 2010, 16:37:08 »
Не знам от къде си, но ако си близко до Пловдив, обади се и ела да видиш всичко на живо, пък и да ти обясня това което те интересува. Материята е обемна и не става с два три реда на всеки въпрос. В края на краищата голяма част от информацията няма да я намериш никъде и е на база личен опит, проба-грешка, парични разходи и все работи от такова естество. На теория нещата изглеждат по един начин, ама практиката не винаги е съгласна с това.
Цифровото управление е море от възможности в моделизма и е трудно да се опише в няколко мнения.
Между другото наистина има изписано доста дори и на български във форума, включително и ръководство за локмаус-а благодарение на pach. Всеки тука гледа да допринася с каквото може, тъй като това хоби е скъпо, пък и става все по-сложно с цифровизацията.
Пробвай да прочетеш раздела за DCC първо, и тогава ако имаш въпроси, различаващи се от това което си чел, можеш да питаш или в същата тема или в друга нарочна. Има и видео файлове от сбирки с най-различин машини, влакове, с и без декодери, с и без звук, въобще почти всичко можеш да намериш тук. Просто карай по ред.
Сега, относно куплунзите! Жоро ти е дал цена, в която явно влиза и декодера. Да всичко това трябва да влезе в машината. Но не мисли че това е най големия проблем. Все пак ти си в НО, а не в N, защото има много по-големи проблеми да монтираш нещо допълнително в N-аджийски модел отколкото в НО такъв. Обикновенно допълнителния монтаж изисква: познания, инструменти, материали и достатъчно количество търпение и време. Ако имаш всичко това си готов! На въпросната машина предполагам, че монтажа ще е доста по-лесен, но ако ти е за сефте, е препоръчително някой дати покаже, за да не даде фира декодера или някой от декуплерите.
Това е.

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Дигитален куплинг - как?
« Отговор #9 -: 02 Февруари 2010, 16:45:27 »
Мерси, Любо! А за идеята да се видим - от София съм; но ще дойда специално до Пловдив да се видим през Февруари, как мога да се свържа с теб, за да се запозанем телефонно поне и да се уговорим?

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Дигитален куплинг - как?
« Отговор #10 -: 02 Февруари 2010, 21:32:13 »
Цитат на: 760mm link=topic=2162.msg34963#msg34963 date=1265119595
много отговори. А е вярно, че няма сайт, където тези неща са обяснени на прост език; нито магазин, в който ти казват ето виж това работи така, това иначе
Ужасно си в грешка.Хубаво ще е преди да дадеш оценка,да минеш през магазините,2 за СФ.Ако отидеш при Жоро за 1-ви път,убеден съм ,че ще те "свали" на земята.Щото сега хвърчиш също като мен преди 4 год..Естакади ще правя,подземия,колите и камионите да се движат по асфалта..... :lol: :lol: Само дето забравих ,че Рокфелер не ми е кръвен роднина.Та при Жоро,каквото попиташ,както попиташ ,за което попиташ-ще ти бъде отговорено.Разбираемо и лесно "смилаемо".Бъкел не разбирах от моделизъм.Не се хваля,но благодарение на съветите от хората тук,написаното от тях -постигнах някакво удоволетворение: разгледай ако искаш моя макет :hi:
От два дни  чета как се опитваш да научиш и разбереш всичко за моделизма за 72 часа! Няма как да стане човече.Направи един прост опит:В последните часове получи доста информация -кое,как ,къде...Не влизай във форума 48 часа,някъде другаде сърфирай из нета.Като минат два дена,преди да влезеш тук,пробвай да си спомниш всичко което досега ти казаха Pach,XRISTO,lubomir,Жоро  и другите.Почти убеден съм ,че няма да можеш.Успокой топката ,друже.Аз докато науча къде е раздела с релсите в сайта на Конрад ,3 седмици влизах тук,поглеждах какво ми беше казал един колега и така...Щото не мисля само за релси ,а и за основа,локове,вагони,трасета....не ми се изброява всичко .Това за хобито,прибави и ежедневието към това и мозъка ни трябва да е по- мощен от компа на  Nasa :pleasantry:.
P*S  Спокойно може да демонстрираме дигиталното  управление на моя макет. Я тоже из Майна Сити :pleasantry:

Това е 1/8 от макета ми/приблизително .Сега ще ти предоставя малко калкулация :
Локомотив от фирма  Пико /херкулес/хоби вариант - 118лв ,декодер и звук +150 лв =268лв.
Гара от  Аухаген /малка/ =40 лв
Стълбове 3 бр.= 50лв.
релси 3 бр. Пико = 10 лв
дървета фирма noch 5 бр. /близък план /=30 лв
WC фирма аухаген  =20 лв.
трева noch /тази която виждаш /=30 лв
хора и пейки noch/ = 40 лв./един комплект -20 лв/
Замък auhagen  /на заден план /= 55 лв.
Балстра /чакъл/ = 15 лв.
                      ---------
        всичко       538 лв.

И пак ти казвам 1/8 част от макет НО  с размери 3.00х 1.60 м. :hi:
Не искам да те отказвам,само ти казвам - наистина бавно и полека :good:
« Последна редакция: 02 Февруари 2010, 21:57:42 от muncho »

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Дигитален куплинг - как?
« Отговор #11 -: 02 Февруари 2010, 21:58:51 »
 :hi:


« Последна редакция: 02 Февруари 2010, 22:13:21 от muncho »

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Дигитален куплинг - как?
« Отговор #12 -: 02 Февруари 2010, 23:30:58 »
 :good: