Автор Тема: Добавяне на дигитално осветление към вагон - как?  (Прочетена 4375 пъти)

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Здравейте,

Интересувам се, как мога да направя пътнически вагон, който имам например (от стартов дигитален сет на Роко) да има осветление, което се пали посредством дистанционното командване (в моя случай за сега - локмаус2) на собствен адрес? Може ли и как - какво се купува, как се инсталира, за да стане реално?

В същия ход на мисли, как може да се добави примерно червена мигаща лампичка на товарен вагон; или друг вид осветление, командвано от дистанционното?

Може ли да се добавят външни (извън релсовия път) лампи, примерно осветление на гара, което също да се командва дистанционно?

Възможно ли е плавно контролиране на светлините, може би посредством ротиращия бутон на контролера (дали има стандартно такова нещо) и някой виждал/чел ли е някъде?

Благодаря!

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re:Добавяне на дигитално осветление към вагон - как?
« Отговор #1 -: 01 Февруари 2010, 18:58:37 »
Цитат на: 760mm link=topic=2163.msg34845#msg34845 date=1265040312
...Възможно ли е плавно контролиране на светлините, може би посредством ротиращия бутон на контролера (дали има стандартно такова нещо) ...
Какво искаш да правиш, та ти трябва такова регулиране. Може би летен театър?!?
Защото в действителността това го няма.

ankar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Добавяне на дигитално осветление към вагон - как?
« Отговор #2 -: 01 Февруари 2010, 19:36:00 »
Еее,всичко това ще стане, някой ден.Ще има дигитално осветление на лампите,подвижни мостове, клоните на дърветата ще се мърдат само с едно натискане на копчето,а Жоро ще открива първия от веригата молове Хобистронг. ;D

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:Добавяне на дигитално осветление към вагон - как?
« Отговор #3 -: 01 Февруари 2010, 19:50:27 »
Има си декодери за осветление. Доколкото ми е известно, те се монтират в самите вагони или сгради или там каквото осветяваш и се командват със собствен адрес. Съответно заделяш необходимия брой адреси от капацитета на Локмауса. Не знам дали се командват като локомотиви или като стрелки. Предполагам, че е второто.
Мисля, че е възможно и няколко декодера да ги програмираш с един адрес, при което ще палиш няколко вериги от светлини с един адрес.
Тъпото е, че декодерите струват бая пара ... Вариант е да сложиш един декодер в един вагон и останалите да ги захраниш от него с проводници, но това отменя възможността вагоните да се откачат един от друг.
Друг вариант, който ми хрумва - оптичен сензор на всеки вагон, който да пали осветлението му, когато е тъмно или мрачно. При интерес, ще развия една схема.

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Добавяне на дигитално осветление към вагон - как?
« Отговор #4 -: 01 Февруари 2010, 20:47:17 »
Здравейте отново,

Да, може би чак регулиране на димността на осветеност посредством плавно повишаване на напрежението не е възможна; но зная със сигурност, че може във вагон да се сложи осветление и декодер; като със собствен адрес да се командва с локмауса. Затова попитах за останалите неща - ако някой го е правил/тествал и знае; а и за най бейсик идеята - с осветление във вагон - ако някой знае какво се купува, от къде. Ще се радвам, ако някой подскаже.

Да, ще ми е интересно това със идеята за автоматично палене при ниска осветеност.

Но и въпроса за дигитализиране на вагон остава - как?

Знам, че може да се добави и звуков чип, който да пресъздава зука от потракване на вагона по линията; обикновено се слага на последен вагон - отново, ако някой знае как, какво, от къде - ще съм благодарен.

Не искам да правя летен театър :) Просто всеки хобист набляга на нещо; аз като фотограф и човек на изкуството наблягам на тези детайли - нека е скъпо, не съм "паралия"; просто бавно и с мерак ще стане. Мерси предварително!

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Добавяне на дигитално осветление към вагон - как?
« Отговор #5 -: 02 Февруари 2010, 10:08:11 »
Цитат на: 760mm link=topic=2163.msg34864#msg34864 date=1265050037
Здравейте отново,

Да, може би чак регулиране на димността на осветеност посредством плавно повишаване на напрежението не е възможна; но зная със сигурност, че може във вагон да се сложи осветление и декодер; като със собствен адрес да се командва с локмауса. Затова попитах за останалите неща - ако някой го е правил/тествал и знае; а и за най бейсик идеята - с осветление във вагон - ако някой знае какво се купува, от къде. Ще се радвам, ако някой подскаже.

Да, ще ми е интересно това със идеята за автоматично палене при ниска осветеност.

Но и въпроса за дигитализиране на вагон остава - как?

Знам, че може да се добави и звуков чип, който да пресъздава зука от потракване на вагона по линията; обикновено се слага на последен вагон - отново, ако някой знае как, какво, от къде - ще съм благодарен.

Не искам да правя летен театър :) Просто всеки хобист набляга на нещо; аз като фотограф и човек на изкуството наблягам на тези детайли - нека е скъпо, не съм "паралия"; просто бавно и с мерак ще стане. Мерси предварително!

Вагона си трака достатъчно добре по наставите на моделните релси и е безмислено (и скъпо) да се слага звуков декодер за "тракане".
Да има, роковска композиция която отваря и затваря вратите на три четириосни пътника + озвучаване на гаровите информаторки + сигнализирането на чиновника и началник влака , дори звука от "тряскането" на вратите . цената надминава 750 евро за лока (вдига и сваля пантографите) с трите вагона , така че помисли си все пак, дали иска да правиш сам такова нещо като "театър във вагон"???
 :sarcastic: :sarcastic: :sarcastic:
« Последна редакция: 02 Февруари 2010, 10:11:35 от pach »

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Добавяне на дигитално осветление към вагон - как?
« Отговор #6 -: 02 Февруари 2010, 16:25:11 »
Е, може би "един прост декодер" вързан с лампи ще е доста под 1500 лв :)

А този лок на роко буди интерес - наиситна не реален, но все пак евала..

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Добавяне на дигитално осветление към вагон - как?
« Отговор #7 -: 02 Февруари 2010, 16:30:20 »
Цитат на: 760mm link=topic=2163.msg34864#msg34864 date=1265050037
...Просто всеки хобист набляга на нещо; аз като фотограф и човек на изкуството наблягам на тези детайли - нека е скъпо, не съм "паралия"; просто бавно и с мерак ще стане. Мерси предварително!

Цитат на: 760mm link=topic=2163.msg34974#msg34974 date=1265120711
Е, може би "един прост декодер" вързан с лампи ще е доста под 1500 лв :)

А този лок на роко буди интерес - наиситна не реален, но все пак евала..

Хайде реши все пак какво искаш. :scratch_ones_head:

Колкото до роковският влак, нещо не си разбрал . по реален влак на модел от този не се прозвежда (за сега). :spiteful: