Автор Тема: Имам DC лок, но без книжка - как да го препрограмирам?  (Прочетена 7235 пъти)

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Здравейте,

Преди време закупих на старо стартовия сет на Роко, който идва с BR290 дизелов в синьо-зелено, заедно с кран, платформа и вагон за работниците. Как в една такава ситуация човек може да намери какъв вид декодер има в локомотива и съответно да потърси инструкции със възможните стойности на различните CV кодове за препрограмиране на функциите на декодера? Гугъл нищо не подава. Благодаря предварително!

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Имам DC лок, но без книжка - как да го препрограмирам?
« Отговор #1 -: 01 Февруари 2010, 22:06:13 »
Че щом е Роко, слагай го на релсите,включвай траф и централа на Роко и с мултимауса ще го движиш и препрограмираш както ти дойде наум.В границите на стандартните настройки, разбира се.Щом е дигитален, не е ли с дигиталното управление или е разчастен сета?  :spiteful:

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Имам DC лок, но без книжка - как да го препрограмирам?
« Отговор #2 -: 02 Февруари 2010, 04:33:36 »
Да, с дигитално управление е - локмаус 2. Със задържане на копчето за програмиране и ф1 ми дава да настройвам минимална скорост, с п+ф4 - максимална, може също да се регулира акселерация, деселерация и CV 29. Въпроса ми е насочен към това, че в advanced programming mode мога да променям cv-та от 1 до 99 със стойности от 0 до 99, но този бустер не може да чете стойностите, а само да записва в тях - и търся информация как мога да разбера какъв е декодера в самия локомотив, съответно, за да намеря упътване за това в кое ЦВ какво се съдържа и какви стойности са валидни за него. Търсих в гугъл разни неща като "how to program roco start set digital br290 cv's" и много други опити, но изглежда информацията за разпределението на цв-тата в декодерите е секретна ;)

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:Имам DC лок, но без книжка - как да го препрограмирам?
« Отговор #3 -: 02 Февруари 2010, 06:09:02 »
Чети във форума всичко пише :search: :search:

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Имам DC лок, но без книжка - как да го препрограмирам?
« Отговор #4 -: 02 Февруари 2010, 09:08:57 »
760mm, дай малко по-спокойно наистина, темите дето си ги изпонапускал са обсъждани надълго нашироко, почети първо малко, че нещата заприличват на вица: "чукча писател, чукча не читател".  ;)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Имам DC лок, но без книжка - как да го препрограмирам?
« Отговор #5 -: 02 Февруари 2010, 09:27:17 »
Цитат на: 760mm link=topic=2167.msg34898#msg34898 date=1265078016
Да, с дигитално управление е - локмаус 2. Със задържане на копчето за програмиране и ф1 ми дава да настройвам минимална скорост, с п+ф4 - максимална, може също да се регулира акселерация, деселерация и CV 29. Въпроса ми е насочен към това, че в advanced programming mode мога да променям cv-та от 1 до 99 със стойности от 0 до 99, но този бустер не може да чете стойностите, а само да записва в тях - и търся информация как мога да разбера какъв е декодера в самия локомотив, съответно, за да намеря упътване за това в кое ЦВ какво се съдържа и какви стойности са валидни за него. Търсих в гугъл разни неща като "how to program roco start set digital br290 cv's" и много други опити, но изглежда информацията за разпределението на цв-тата в декодерите е секретна ;)

Няма нищо секретно в декодерите освен програмираният чип(тоест съдържанието му)!
ПРоблема ти е че не знаеш как да търсиш съответната инфорпмация.
Ако си купил сета като нов , той е комплектован с цял куп хартиени носители на които имаш всичката информация , вклучително и за декодера.

Ако нямаш документацията за сета , потърси я в мрежата , чрез каталожният № на сета, кода на кутията и т.н. тоест по чисто техническа иформация.
Това от първият ти пост , че локомотива е част от сет с работен влак в синьо и т.н. е описание за деца. Всеки сет си има номер по фирма прозводител и първо там , при фирмата , по този номер може да потърсиш повече инфо.
То и ние най-вероятно може да ти отговорим , но ако ни дадеш по-точна и техническа информация.
Зазо е прав - в този форум вече се понатрупа доста инфо - просто трябва да го прочетеш и тогава ти гарантирам , чеее дори да не намериш отговор на конкретен въпрос, вече ще знаеш как да го потърсиш в мрежата с успех.
 ;D ;D ;D

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Имам DC лок, но без книжка - как да го препрограмирам?
« Отговор #6 -: 02 Февруари 2010, 16:23:23 »
Прав си, но за да изчета "форума" ще ми трябват 3 седмици; докато да попитам 10 въпроса директни е по-бързо и предположих, че може да има запалени, които да помогнат :) На теб лично благодаря за проявеното разбиране и отзивчивост. Не смятам да прекалявам с тях. Моделя е (51211); но на сайта на роко дава "Gefundene Produkte:0"; а гугъл на сърч примерно за "roco 51211 user manual" или "roco 51211 cv's acceleration speed" (с цел да извади текст от упътването) - дава глупости :(

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Имам DC лок, но без книжка - как да го препрограмирам?
« Отговор #7 -: 02 Февруари 2010, 19:07:07 »
Цитат на: 760mm link=topic=2167.msg34973#msg34973 date=1265120603
Прав си, но за да изчета "форума" ще ми трябват 3 седмици; докато да попитам 10 въпроса директни е по-бързо и предположих, че може да има запалени, които да помогнат :)

Е, да изчетеш, ти пък сега....то си има търсачка.Пишеш "декодер" и ти излиза всичко, относно декодерите публикувано във форума.Трябва да се научиш да отвяваш семето от плявата.Във всеки форум, а и като цяло в интернет се иска правилно търсене, за да достигнеш до това, което те интересува.  :good:
Задавайки недискутирани и по-сложни  въпроси - получаваш отговори, но да питаш във форум за електроника "какво е това транзистор?" естесвено че отговора, който единствено би получил е: "VEF - а на дядо ти"  :spiteful:...ако въобще някой ти отговори.  :hi:

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Имам DC лок, но без книжка - как да го препрограмирам?
« Отговор #8 -: 02 Февруари 2010, 21:16:23 »
И все пак не намирам упътване за стартовия ми сет никъде (което би включвало информация за това какъв декодер точно са бутнали вътре). За локмауса намерих; но въпроса не е как да работя с локмауса; а какъв декодер има в самия лок ;/

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Имам DC лок, но без книжка - как да го препрограмирам?
« Отговор #9 -: 02 Февруари 2010, 22:16:31 »
Пиши на lubomir ,характеристиките на локомотива.Виж какво пише по него и кутията.Ако той не може да ти отговори,значи и от Роко ще се затруднят,много. :yes:

BateYavko

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Имам DC лок, но без книжка - как да го препрограмирам?
« Отговор #10 -: 15 Декември 2010, 07:47:47 »
760mm, виждам че темата е позамръзнала, но тази малка играчка на ESU е точно за тази цел.

http://www.esu.eu/en/products/lokprogrammer/

Работи през RS232 или USB и разсъблича декодера чисто гол :), чете и пише, с него си променям и звуците.
Накрая още на програмната релса тестваш лока напред-назад.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Имам DC лок, но без книжка - как да го препрограмирам?
« Отговор #11 -: 15 Декември 2010, 09:03:45 »
Защо не мога да му намеря цената на това нещо?  :hi:

Tatcho

  • Trade Count: (17)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 308
  • Рейтинг: 29
  • БДЖ, DB, Privat Bahn

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Имам DC лок, но без книжка - как да го препрограмирам?
« Отговор #13 -: 15 Декември 2010, 10:50:33 »
Не е лоша цената.Замислям се за едно такова нЯщо.  ;)

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Имам DC лок, но без книжка - как да го препрограмирам?
« Отговор #14 -: 15 Декември 2010, 17:46:38 »
Работи само с декодери на ESU, а пък знам че си фен на декодерите от Любо.