Автор Тема: И моят ред дойде...  (Прочетена 5417 пъти)

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
И моят ред дойде...
« -: 03 Февруари 2010, 15:53:05 »
Чудя се и се мая и аз какви да ги свърша, за да не седят нещата само в кутийки...
Както всеки от Вас, почти не разполагам с излишно място...
Затова реших да си направя една диорамка като наблегна на нещо конкретно (в случая товарна гара или някакво депо) която ще е неподвижно монтирана към стената и с отворени краища + още няколко мънички модула, които ще затварят контура, само когато реша да правя кръгчета.
Вариантите с които разполагам като място са тези:

Вариант 1:


Вариант 2:


Сега, най-големият минус идва от това че искам радиуси на криви не по-малки от 500мм... евентуално, ако нещо много ми хареса може и да посмаля... но за сега толкоз.

Ето какво ми хрумна на мен, но някак па не съм доволен:

Като горе дясно ще има кран, горе ляво някакво мъничко хале и долу някаква товарна гаричка... нещо от сорта.

Обаче приемам всякакви идеи за коренно различно железопътно развитие!
Мерси предварително!

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:И моят ред дойде...
« Отговор #1 -: 25 Февруари 2010, 14:06:56 »
Темата е разделена. Останалата част се намира на:
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,2281.0.html

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:И моят ред дойде...
« Отговор #2 -: 25 Февруари 2010, 14:42:47 »
Някой сръчко ще помогне ли с идеи?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:И моят ред дойде...
« Отговор #3 -: 25 Февруари 2010, 14:49:46 »
Дай още инфо, щото идеи за шкафното оформление те затрупахме!!!
Например , какъв е смисъла да имаш минимален радиус 500 мм , след като така или иначе нито имаш затворен контур, нито място за ІСЕ? :blink:

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:И моят ред дойде...
« Отговор #4 -: 25 Февруари 2010, 14:51:56 »
Аз не искам идеи за шкафно оформление, а за леко коловозно развитие...
А 500мм искам поради факта, че карам дълги парни машини и дълги пътнически вагони и не искам да се извиват неестествено по трасето.
Иначе пак не си разбрал... затворен контур ще има, но на подвижни модули. А това ще си седи постоянно на стената.

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:И моят ред дойде...
« Отговор #5 -: 25 Февруари 2010, 16:48:42 »
Незнам, упражнявам се върху почти същата задачка, кажи речи с подобни размери и не ми се получава и не ми се получава.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:И моят ред дойде...
« Отговор #6 -: 25 Февруари 2010, 16:56:51 »
Ако тази вечер се прибера по...навреме (четвъртък е) , ще се пробвам - записах си файла с размерите на Лъчо, и ще се пробвам (това напоследък май пак ми стана любимото занимание...).
Очаквайте в ...тръпка :spiteful: :spiteful: :spiteful:
(Ако стане нещо де...че много таковка ви е мястото... :blush2:)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:И моят ред дойде...
« Отговор #7 -: 26 Февруари 2010, 13:02:52 »
Лъчо, не съм те забравил ама вчера се прибрах доста по-късно от очакваното. :angel:
Ето какво спретнах докато сега чаках обяда си:

Това бе първоначалната идея, като исках гаровата сграда да е в средата с гръб към зрителя , но така хем не ме кефи , хем орязва празното място там за ...една сграда с паркинг, освен ако не сложиш и Фалер кар система там - тогава има някакъв смисъл да се примирим с естетиката...


Но както казах плана не ми хареса , при дължината на тия коловози , защо де не се развие все пак и ...едно депо!!!

Накак си  ще се примириш че е в лек страничен ракурс , но въпрос на гледна точка от ...оператора.Става както за ревю на локомотиви, така и за снимки, кефене на моделиста с моделите му (извън витрините) и обръщане на локомотиви...да , сега се сещам ,че ти си привърженик на "ракетите", та за това депото не е по класическата схема (два изхода и един вход) но поради недостиг на място, поне можеш да сложиш освен административната сграда и цистерните с гориво и т.н.
Това е плана в крайният му вид - ползвал съм релсова система РОКО - 2,5 мм, тъй като не каза ти каква ползваш (пък в програмата намерих тази за най-подходяща за НО).

Ето и 3D -варианта на същият план...


А това и същият план с няколко поясния които ме накараха да си развихря фантазията докато го приключвах. О тук натам ти си наред да си развихриш мечтите и ...например да изпаднеш в мегаломания.
Двата разменни коловоза за със направо страхотна полезна дължина (обичам гари на "Г") като един малък недостатък е излаза от депото, но при 30 см полезна ширина и това е достатъчно.
Третият проходен коловоз всъщност служи за всички отклонения за маневриране  към пощенската станция, хладилното хали, площадката с порталният (или контейнерен) кран, без да пречи на основните два коловоза по трасето.
най-близкият до депото се явява транзитен, докато вторият (в средата от трите проходни) е отклонение за спиране до перона. В десният край има и един глух коловоз , от който (в зависимост дали ще сложиш перон или шосе) може да е за потеглящи мотрисни (локални) влакове или за разтоварване на вагони върху камиони (и хамалите трябва да живеят).


Най-малкият радиус (изпълних твоето желание) е 542 мм, средният проходен коловоз е на 604 мм, а третият обслужващ глухите коловози и на 826 мм.Всички релси са стандарти от масовото производство на РОКО с височина 2,5 мм.Въобще кодовете на артикулите се виждат на плана.
Това е от мен...ти си на ред!
 :hi: ;D ;D ;D

luci

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:И моят ред дойде...
« Отговор #8 -: 26 Февруари 2010, 14:14:43 »
brao pach .. добро е , на мене ми харесва предложението ти , макар да няма много място за неща с денивелация и скали и тн .. ама за релсова структура е изпълнено яко !

не може ли задната страна на една от двете части да е денивелирана в + (хълм с покачени на него релси по наклон - склон)..може част от трасето да мине под него (във високата част) с къс тунел просто за идеята дори

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:И моят ред дойде...
« Отговор #9 -: 26 Февруари 2010, 14:29:29 »
Цитат на: luci link=topic=2176.msg37027#msg37027 date=1267186483
brao pach .. добро е , на мене ми харесва предложението ти , макар да няма много място за неща с денивелация и скали и тн .. ама за релсова структура е изпълнено яко !

не може ли задната страна на една от двете части да е денивелирана в + (хълм с покачени на него релси по наклон - склон)..може част от трасето да мине под него (във високата част) с къс тунел просто за идеята дори
ПРинципно има възможност да се изпълни (дори при правилото 40</1000) обаче има едно но...
това не е трасе , а една сравнително малка (до средна) гара!
При гара "повдигнато трасе" има само на гърбични инсталации.
Тунел пък не му е съвсем мястото, в района на гарата.
Та така...
 ;D ;D ;D
Има една малка вероятност, ако се премахне мотрисният коловоз, и на негово място се прибере третия дето извежда всички глухи релси, тогава от завоя по посока (и на мястото) на хладилното хале, да се започне едно издигане с цел , на следващият модул вече де се сложи и тунел ама , той следващият модул ще е по -вероятно мост, защото се пада срещу входната врата на стаята (виж горе скиците на Лъчо).
та пак ...тц. :nono:

А ако Лъчо "отпусне" още малко място около депото, може (макар и доста сбито) да си стане абсолютно пълноценно - с трите вход/изхода, зарядките за въглища , вода , пепелници, пясъчни бункери и всичко каквото му се полага.
Тези неща така или иначе ще се сложат, но при сегашната теснотия , ще са "попиляни" по третият обслужваш глехите отклонения, коловоз.
 ;D ;D ;D
А Лъчо го нямааааа... :scratch_ones_head:
« Последна редакция: 26 Февруари 2010, 14:36:32 от pach »

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:И моят ред дойде...
« Отговор #10 -: 26 Февруари 2010, 14:56:22 »
Тука съм аз и обмислям предложението ти :)
Просто не е лесно... хем няма място, хем искам да е нещо интересно... знам че ще трябва да се направи компромис...
Иначе използваните релси ще са Tillig Elite Code 83 иначе казано 2,1мм...
Аз евентуално се чудя дали да не отпусна още място и да си направя поставка за монитор на 4 крачета и един плот на 20см височина над макета... по този начин северната част на макета от първата картинка си става 250х100 по цялата дължина...
Иначе Пламене много благодаря за отделеното време и за старанието  :good:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:И моят ред дойде...
« Отговор #11 -: 26 Февруари 2010, 15:25:34 »
Ммммм...да ... :lol: :lol: :lol:
Почва се..... :scratch_ones_head: :scratch_ones_head: :scratch_ones_head:
Не изпадай в мегаломания , както се самокритикува Зазо. :haha: :haha: :haha:
В тази стая трябва и да живееш, както казва пък Тодор (бдж43). :sarcastic:
ПХри това ако северната страна стане 250 х 100 , променя коренно нещата , но пък няма да стигне за един завой с радиус над 500мм...
А плота с монитора и т.н. не си е работа - ни влаковете ...ни компютъра...не е добре като идея, щото нали се сещаш , че макета под компютъра няма да стане за един ден и ...става "манджа с грозде" - примък/отмък компа, монитор , клавиатура и то постоянно разменяни с инструментите и материалите по изработката на макета...
Не знам , седем пъти режи /един път мери (не не съм сбъркал - тук в моделизма е ...така :spiteful:).
 :lol: :lol: :lol:

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:И моят ред дойде...
« Отговор #12 -: 26 Февруари 2010, 16:02:50 »
Цитат на: pach link=topic=2176.msg37037#msg37037 date=1267190734
А плота с монитора и т.н. не си е работа - ни влаковете ...ни компютъра...не е добре като идея, щото нали се сещаш , че макета под компютъра няма да стане за един ден и ...става "манджа с грозде" - примък/отмък компа, монитор , клавиатура и то постоянно разменяни с инструментите и материалите по изработката на макета...

Значи какъв е извода?
Купи си лаптоп!  :lol: