Автор Тема: Почистване токоснематели BR290 на Роко - как?  (Прочетена 3655 пъти)

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Хайде, поне този път не се заяждайте!

Локомотивчето ми, стояло доста дълго време под леглото преди да се сетя, че имаше такова хоби, е събрало доста прах! Всъщност от начало работеше, но започва да отказва и прекъсва - като го бутам (клатя (!) наляво-надясно тръгва). Вижда се, че има прах в токоснемащата уредба, но нямам идея как се отваря! Има един винт отдолу - нищо не пада, като го махна и това е. Купено е в сет; без книжка и съм в почуда как да стигна до почистване на "талигите" където са токоснемателите.

Ще подивея! Трябва да върви :)

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Почистване токоснематели BR290 на Роко - как?
« Отговор #1 -: 08 Февруари 2010, 10:36:41 »
сега ще ти снимам упътването на моя и ще ти го пусна да го видиш  ;D

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Почистване токоснематели BR290 на Роко - как?
« Отговор #2 -: 08 Февруари 2010, 16:10:16 »
Благодаря! Ей-и, един човек да даде нормален отговор! Моя се отваря явно по някакъв друг мистичен начин; но така и така ще е от полза. Намерих и тази онлайн книга http://books.google.bg/books?id=rnO8g-_AgOUC&pg=PA27&lpg=PA27&dq=repairing+ho+locomotive&source=bl&ots=Ycq0SskwjE&sig=7dx4D4UOvKXWhpT2pkuFCPRofVo&hl=bg&ei=4YNvS5jSEaiqmwOsxLT9BA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=7&ved=0CCQQ6AEwBg#v=onepage&q=repairing%20ho%20locomotive&f=false, която казва много интересни неща, но все пак пусни го, защото книгата не ме доведе то решение :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Почистване токоснематели BR290 на Роко - как?
« Отговор #3 -: 08 Февруари 2010, 16:44:03 »
В линка дето си дал се съдържат още 44 книги - все някъде ще пише и отговорите на твойте въпроси.
Лично аз почвам да ги чета една по една , за да намеря това което до сега съм пропуснал.
Благодаря за линка!
 :hi: :hi: :hi:

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Почистване токоснематели BR290 на Роко - как?
« Отговор #4 -: 08 Февруари 2010, 16:45:50 »
Да, интересно е, че толкова материал е сканиран. Дали следва да се пусне линка другате? Ще го сложа в "помощ при макетирането", дано не ме изядат. Пач  :hi:

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Почистване токоснематели BR290 на Роко - как?
« Отговор #5 -: 08 Февруари 2010, 16:51:06 »
760мм, най-добре внимателно разгледай локомотива и отговорът на въпроса ти сам ще изкочи отнейде. По принцип възможностите са ограничени - с винтче (винтчета) някъде по рамата или чрез едни щифчета дето дискретно са скрити между коша и рамата или и двете заедно. Затова най-добре огледай и ще видиш, че нито е толкова трудно, нито толкова мистично каквото го изкарваш.
« Последна редакция: 08 Февруари 2010, 16:54:12 от Vlado »

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Почистване токоснематели BR290 на Роко - как?
« Отговор #6 -: 08 Февруари 2010, 16:54:47 »
Владо, благодаря за отношението ти, това е отношението, което наистина ме кара да се замисля и да вляза в час с нещата и да можем един ден взаимно да си помагаме и да се радваме винаги на хобито.

Гледах го като един от ония пъзели, дето имат трудност от 1 до 6, ама този ми се стори с трудност 10. Свалих винта, който е отдолу на тежестта; махнах отгоре едно капаче, но целия кош не ми дойде, махах буфери (на 7-цата на Брава така ставаше), но нищо. Явно някъде се стиска-бута-натиска наистина, но ме е страх да не го потроша, все пак до сега не съм отварял и нямам основното how-to. Е, върви все още прилично; може да го донеса на сбирка и може някой да подскаже идея за отваряне.

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re:Почистване токоснематели BR290 на Роко - как?
« Отговор #7 -: 08 Февруари 2010, 16:57:56 »
Цитат на: 760mm link=topic=2193.msg35514#msg35514 date=1265640887
... да го донеса на сбирка и може някой да подскаже идея за отваряне...
Много правилно решение :good:

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Почистване токоснематели BR290 на Роко - как?
« Отговор #8 -: 09 Февруари 2010, 00:08:51 »
ето как да стигнеш до контактите

трябва ти отверка
е ето как да го отвориш