Автор Тема: Идея - как да караме влакове на макет с "цел"  (Прочетена 5739 пъти)

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Мисля си и премислям за система, която може да се използва дори и на много малък макет (пък дори и на две прави с разклон); която би направила карането/маневрирането в участъка забавно за един или повече човека. Споделям го, защото зная, че на някой ще им е забавно, а също така - и най-вече, защото ще се радвам да чуя и вашето мнение като хора, притежавали дълго време модели/макети и знаещи дали има логика в следното:

Да кажем, че се съберат трима моделиста, които искат да покарат влакове. Взимат си бира, вино, чай, каквото искат. Имат макет на "разположение" и правят следното:

1.Определят пет обекта (точки) на макета, които ще служат за пътнически+товарни гари, набелязват ги с номерца/имена, написват също така тези номера/имена на листчета и ги пускат в една шапка.

2.Набелязват пет индустриални обекта (нефтена база, варница, дърводобив, хранителен комбинат и т.н.) - маркират и записват и тях в шапката.

3.Във втора "шапка" слагат картончета с номера от 1 до 10.

След което:

Всеки поред си тегли от първата шапка поред две картончета - първото е "От", второто - "До"; след което от втората си тегли число, показващо колко вагона със суровината, която се добива в поле "От" трябва да се доставят до поле "До". Записва си полученото в пътен лист и тегли другия. Всички теглят по няколко "задачи" и след това карат, консумирайки количеството напитки.

Има ли логика такава идея в очите на хората, които разбират повече от мен от железница?

gts.best

  • Trade Count: (56)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 702
  • Рейтинг: 8
  • N(1:160)
Re:Идея - как да караме влакове на макет с "цел"
« Отговор #1 -: 11 Февруари 2010, 07:44:56 »
 :drinks:Влаковете си тракат по макета, а хобистите си поркат съзерцавайки ги! :drinks:
Просто и ефикасно. Какви номерца, точки, трасета, шапки.............
Поздрави!

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re:Идея - как да караме влакове на макет с "цел"
« Отговор #2 -: 11 Февруари 2010, 07:50:48 »
Логика винаги има! Те за това с цифровите управления (лично аз все още не съм им фен), задаваш на всеки локомотив адрес, хващаш в ръка управлението и си ти, стига да позволява трасето на макета.;D
Но, както казва gts.best, по - добрия вариант е::drinks:Влаковете си тракат по макета, а хобистите си поркат съзерцавайки ги!:drinks:

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Идея - как да караме влакове на макет с "цел"
« Отговор #3 -: 16 Февруари 2010, 14:10:31 »
Теснолинейния колега, много ти е развинтена фантазията, човече :)
Напълни форума с теми за какви ли не приумици...
Вземи се поспри с писането и потъркаляй малко влака, ей така, безцелно, просто за кеф :)
« Последна редакция: 16 Февруари 2010, 18:35:06 от widowmaker »

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Re:Идея - как да караме влакове на макет с "цел"
« Отговор #4 -: 19 Февруари 2010, 17:10:25 »
Приветствам идеята, но с леки корекции. Тъй като не става въпрос за плетена шапка от 2-3 лева, а за филцова такава тип "Бомбе", идеята идва нерентабилно, понеже дори и най-евтината джентълменска шапка в магазин за дрехи втора злоупотреба идва на цена от поне 5 лева, след това имаме и други разходи като например 3-4 листа картон на стойност да кажем 1 лев, на които да бъдат изписани номерчетата и задачките (а за този картон са вероломно изсечени дървета, помислете за бъдещето на планетата), а освен това ще трябва и флумастер тип маркер от 1,80 лв чрез който с дебели букви/цифри изписаното да бъде видимо за всички.
Затова предлагам следната идея - групово посещение на "Бинго" зала по избор или букмейкърски пункт на играта "Еврошанс" - и на двете места по системата на тотализатора се изтеглят числа от 1 до 80, минималният залог е 20 стотинки, при което се запомнят изтеглените числа и след това се управляват само немски парни локомотиви, чийто серии съответстват на изтеглените печеливши числа. При реализирана евентуална печалба от бингото/еврошанса - в последствие в зависимост от размера на печалбата тя се изпива дружно в ресторант "Терасата" или пък ако е по-голяма се закупува клубен локомотив от Микро Метакит  :good: :spiteful:

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Идея - как да караме влакове на макет с "цел"
« Отговор #5 -: 19 Февруари 2010, 17:16:30 »
Това явно е сериозна разлика между западните и бг моделисти - в друга тема пишеше и как те си правели често макетите само с челна гара; без да има кръг - също така наистина в голям и сериозен клуб, предимно с членове от 45 нагоре годишни правеха всеки месец тази игра. Явно там им харесва и да мислят; а в България веселото е просто да се "въртят" влаковете; докато моделистите пият/говорят, без да се отдават и вживяват толкова в моделчетата.

Взимам си урок, темата е за изтриване :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Идея - как да караме влакове на макет с "цел"
« Отговор #6 -: 20 Февруари 2010, 18:37:28 »
Чакааааааай , бегай в "продажби" - там Марио продава трейн симулатори - направо се е утепало за "листчета със задачи" , притова нали си в ІТ областта - перфектно за теб, докато ти "отеснее" пианото с "макета".
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,2102.msg33581.html#msg33581

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4781
  • Рейтинг: 632
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:Идея - как да караме влакове на макет с "цел"
« Отговор #7 -: 20 Февруари 2010, 18:49:36 »
Цитат на: 760mm link=topic=2215.msg36407#msg36407 date=1266592590
Това явно е сериозна разлика между западните и бг моделисти - в друга тема пишеше и как те си правели често макетите само с челна гара; без да има кръг - също така наистина в голям и сериозен клуб, предимно с членове от 45 нагоре годишни правеха всеки месец тази игра. Явно там им харесва и да мислят; а в България веселото е просто да се "въртят" влаковете; докато моделистите пият/говорят, без да се отдават и вживяват толкова в моделчетата.

Взимам си урок, темата е за изтриване :)
Не се отчайвай,идеята е добра.Просто хората на запад могат да си го позволят.Огромни клубове,площи,макети,финанси и т.н.Тук винаги сме на опашката.Сега едва започваме,сигурно ще достигнем някога и техните възможности,едва тогава ще използваме и тази идея.Аз съм ЗА :good:Обичам и карането и маневрите. :drinks:

fyut

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Идея - как да караме влакове на макет с "цел"
« Отговор #8 -: 21 Февруари 2010, 09:54:05 »
Цитат на: toniemi link=topic=2215.msg36477#msg36477 date=1266684576
Цитат на: 760mm link=topic=2215.msg36407#msg36407 date=1266592590
Това явно е сериозна разлика между западните и бг моделисти - в друга тема пишеше и как те си правели често макетите само с челна гара; без да има кръг - също така наистина в голям и сериозен клуб, предимно с членове от 45 нагоре годишни правеха всеки месец тази игра. Явно там им харесва и да мислят; а в България веселото е просто да се "въртят" влаковете; докато моделистите пият/говорят, без да се отдават и вживяват толкова в моделчетата.

Взимам си урок, темата е за изтриване :)
Не се отчайвай,идеята е добра.Просто хората на запад могат да си го позволят.Огромни клубове,площи,макети,финанси и т.н.Тук винаги сме на опашката.Сега едва започваме,сигурно ще достигнем някога и техните възможности,едва тогава ще използваме и тази идея.Аз съм ЗА :good:Обичам и карането и маневрите. :drinks:



 :good: :good: :good:

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Идея - как да караме влакове на макет с "цел"
« Отговор #9 -: 21 Февруари 2010, 15:13:31 »
Благодаря, Тони :)

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:Идея - как да караме влакове на макет с "цел"
« Отговор #10 -: 21 Февруари 2010, 18:23:27 »
Хайде, стига сте спорили. Ние вече си караме релсите, болтчетата и инструментите с нашите влакчета. Мисля е добро начало. :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Идея - как да караме влакове на макет с "цел"
« Отговор #11 -: 22 Февруари 2010, 08:37:05 »
Цитат на: optron link=topic=2215.msg36606#msg36606 date=1266769407
Хайде, стига сте спорили. Ние вече си караме релсите, болтчетата и инструментите с нашите влакчета. Мисля е добро начало. :)

...dispatcher....
Къде видя спор тук??????
Ако обмяна на мнения за теб е спор, защо въобще влизаш в тая тема - или предложи нещо ,или кажи мнението си....но по темата.
Ама да търсиш под вола теле?!?!~?!?!?!
 :fool: :fool: :fool: :nono:
« Последна редакция: 22 Февруари 2010, 10:12:47 от Dispatcher »

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:Идея - как да караме влакове на макет с "цел"
« Отговор #12 -: 22 Февруари 2010, 15:02:53 »
Ами едните искат да карат, другите искат само да гледат и като че ли от това се зароди този ... разговор. Не съм имал за цел да закачам някого.
А последното ми изречение в предишния ми пост си е точно мнение по темата ...
Ако трябва да изкажа общо мнение ... Колегата описва как играят колегите ни от чуждестранните клубове. Според мен, не е задължително точно по същите правила и процедури да го правим и ние, може да измислим друг начин да генерираме задачи.
Или ако трябва да се усложни "кашата", може направо да се организира някаква дейност и съобразно нея да се карат материали и стоки. Само не знам доколко това е реализируемо на наличните макети...
Такива работи.
Peace!  :victory:

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Идея - как да караме влакове на макет с "цел"
« Отговор #13 -: 22 Февруари 2010, 15:04:28 »
Е, сега, реализируемо, малък ли е макета във ВТУ-то :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Идея - как да караме влакове на макет с "цел"
« Отговор #14 -: 22 Февруари 2010, 15:12:10 »
Къде са тия дето искат само да гледат?
Такива хора ни трябват на нас , щото в клуба , общо взето спокойствието се нарушава, само от ...кой да кара влака!?!?!?! :haha: :haha: :haha:
Ама дори и така да е , не разбирам  :scratch_ones_head:
Ако едни искат само да се къпят, а други само да гледат , значи ли това че топлата вода не е открита вече???????
Колегата 760 така и не си направи труда да почете малко повече по-въпросите с които напълни форума (против правилата за дублиране на теми и повтаряне на въпроси) и реши отново да "открие топлата вода".
От там и впечатлението у теб за спор , а всъщност този разговор ТУК го поддържаме от добро възпитание. Има достатъчно изписано по темата (ама не тази) и ако искате , нас ни бройте от "зяпачите" , та да спрем да си мътим главите с разни идеи на "новооткрилите" (се за) хобито.
Всичко ново е добре забравено старо...
 :hi: :victory: