Автор Тема: Лок-а не закача вагони - настройка на куплери?  (Прочетена 4744 пъти)

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Здравейте,

Куплерите (куплунзи?) на локомотива ми (бр290 на Роко) са с една идея (половин мм) по-високо разположени от тези на всички вагони. Всички вагони се закачат безпроблемно; но локомотива не се закача (т.е. се - с мъка) към кой да е вагон. Как могат да се настроят тези неща?

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re:Лок-а не закача вагони - настройка на куплери?
« Отговор #1 -: 14 Февруари 2010, 05:39:27 »
Логично е куплунзите на локомотивите да са малко по - високи, все пак те са теглещите в цялото звено на един влак. Огъни ги леко и работата ще стане, само внимавай да не ги изкъртиш от леглата.:)

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Лок-а не закача вагони - настройка на куплери?
« Отговор #2 -: 15 Февруари 2010, 03:47:35 »
Колеги, БЕСЕН СЪМ на тоя лок! По-високи са да - няма огъване; говорим за стандартните куплери на РОКО - масата е пластмасова, само пиридвижката дето пада отгоре е от метал. Вадих ги, гледах тая пуста шахта - няма никаква врътка или чалъм да се регулира - това е ФАЛИТ! Аз адски обичам маневрената дейност (+ като единствена възможна на моят "макет" 1.38м х 0.24м) - какво е решението? Искам като дам лок-а с умерено-бавна скорост в права да ЗАКАЧА 100/100 вагона а не два от 15 пъти и да се налага да го засилвам нереалистично бързо и да избива вагоните от линията и ПАК ДА НЕ СЕ ЗАКАЧАТ!!!!!!

Да добавя - чета в гугъл за куплери - но намирам все за някакви "КАДЕЕ" куплери и "КНЪКЪЛ" куплери, нищо за този "КУРЦ". От къде идва "КУРЦ" и как се изписва и защо го няма никъде освен в този форум  :diablo:
« Последна редакция: 15 Февруари 2010, 04:23:52 от 760mm »

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Лок-а не закача вагони - настройка на куплери?
« Отговор #3 -: 15 Февруари 2010, 06:24:19 »
Защо търсиш в Гугъл?! Те още не правят влакчета. Кат. №40270 за 4бр. и 40271 за 50бр. от каталога на РОКО разбира се! В БГ веднага ги получаваш в магазина на Жоро. А, ако слушаш мога да ти дам за проба. Проблема ти според мен обаче не е в куплунзите, а в неравности по пътя. Освен това за тази маневрена дейност по-важно е разкачането, а не закачането. Ти как ги разкачаш? 

hristo

  • Trade Count: (15)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 233
  • Рейтинг: 18
  • HO-София
Re:Лок-а не закача вагони - настройка на куплери?
« Отговор #4 -: 15 Февруари 2010, 12:36:15 »
В такъв случай просто доближавай локомотива до вагоните буфер до буфер и ги закачи на ръка леко.Те и истинските влакове ги закачват на ръка. Така ще си и по-близо до реализма.

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Лок-а не закача вагони - настройка на куплери?
« Отговор #5 -: 15 Февруари 2010, 14:02:21 »
Разкачам ги с прът (отвертка); това съм го приел до някъде, макар, че чета и за такива, които се разкачат посредством магнити, поставени на линията.

Но и закачането е проблем, когато не става направо никога. "курц" куплунзите закачат ли се лесно?

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re:Лок-а не закача вагони - настройка на куплери?
« Отговор #6 -: 15 Февруари 2010, 18:37:41 »
Цитат на: 760mm link=topic=2226.msg36050#msg36050 date=1266235341
Разкачам ги с прът (отвертка); това съм го приел до някъде, макар, че чета и за такива, които се разкачат посредством магнити, поставени на линията.

Но и закачането е проблем, когато не става направо никога. "курц" куплунзите закачат ли се лесно?
Обикновено да - и то доста по-лесно от останалите куплунзи.

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4781
  • Рейтинг: 632
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:Лок-а не закача вагони - настройка на куплери?
« Отговор #7 -: 15 Февруари 2010, 19:50:19 »
Цитат на: 760mm link=topic=2226.msg35991#msg35991 date=1266198455
Колеги, БЕСЕН СЪМ на тоя лок!
За да те отърва от мъките те,готов съм да го приема като дарение за детският макет :spiteful: :spiteful: :spiteful:

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Лок-а не закача вагони - настройка на куплери?
« Отговор #8 -: 15 Февруари 2010, 20:04:29 »
Тонка, по-скоро може скоро да се подаряват роковски куплери - от ГЛУПАВИТЕ  :diablo:

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re:Лок-а не закача вагони - настройка на куплери?
« Отговор #9 -: 15 Февруари 2010, 20:16:06 »
Първо - не ми е ясно, от къде дойде тая нова дума "куплер". Общоприетата дума е "куплунг". Вярно, идва от немския, но и повечето технически термини в нашето хоби са от там.
Второ - защо трябва да превръщаме в инфарктна драма чисто технически проблем. Светльо, до колкото предполагам, твоите вагони са от старото Пико. Ако е така, приеми, че височината на Роковската машина е вярната, а тази на куплунзите на вагоните - не. Тогава юстирай нивото на вагоните, към това на локомотива. Това поне става лесно. :yes: