Автор Тема: Фотоец в домашни условия.  (Прочетена 14882 пъти)

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Фотоец в домашни условия.
« -: 24 Февруари 2010, 15:52:04 »
Понеже получих лични съобщения с молба да обясня как става това в домашни условия, мисля, че ще е по добре да пусна тема.

Най важното е да сме наясно какво всъщност правим, т.е. да си изясним процеса, за да можем да разберем каква е причината ако нещо не става като хората.
Процесът е доволно прост (като за аборигени), но си има и някои тънкости.
Първото и най главно нещо е да си набавим материалите, а те са:
Фотопозитивен спрей на Kontakt Chemie Positiv 20:



UV лампа, за предпочитане пура, защото по лесно се работи с нея (тия малките, с които се проверяват парите не стават!)
Ето ориентировъчно какви са стандартите, обикновено се ползват като бактерицидни за поддържане на стерилни помещения, аз ползвам 15 W Tungsram, 436мм,
но пък времето за светене е около 15-20 мин, с 30W засветката ще е от порядъка на 8-10 мин:
15W / L. 436mm Diam. 25mm


Железен трихлорид за ецване на платки, обикновено е воден разтвор, продава се в магазините за електроника.

Стъкло, правоъгълно, горе долу колкото лист А4, дебелина 3мм, става и с 4мм, но да се има предвид, че дебелината "яде" ултравиолета.

Натриева основа (сода каустик), става както и твърда на люспи, така и водния разтвор, който се продава по железариите също.


Със спрея се покрива подготвената като за боядисване заготовка от месинг/бронз, т.е. ошкурена, обезмаслена повърхност и т.н.
Важно условие е листа да е водоравен, да няма кривини, дъги и т.н., ако не е прав, подлепете го преди пръскане на нещо водоравно и гладко с двойнозалепващо тиксо.
Подгответе си чиста картонена кутия без капак, с отвор по голям от месинговата заготовка.
Напръскайте повърхността на метала със спрея (все едно боядисвате), не се старайте да постигнете равномерност на слоя, така ще изпръскате целия спрей без никакъв резултат.
Ако е нивелирана основата и не е крива заготовката, фотопозитива ще се разлее равномерно 2-3 минути след като го оставите в покой.
Покрийте внимателно с катонената кутия и оставете 24 часа да изсъхне при стайна температура.
Внимавайте за прашинки, трябва да се работи много чисто! Също проблем е, че спрея е чувствителен към светлина,
за това по добре пръскайте в помещение без прозорци и оставете материала да изсъхне на тъмно.
Да се избягва продължителната  директна светлина още при пръскането! Да не се окаже, ще сте направили копие на волфрамовата жичка на лампата :)

Краят в следващото издание (утре), така и така трябва да изчакаме 24ч да изсъхне фотопозитива по заготовката :)




« Последна редакция: 27 Февруари 2010, 15:24:49 от widowmaker »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Фотоец в домашни условия.
« Отговор #1 -: 24 Февруари 2010, 16:19:15 »
 :good: ;D

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Фотоец в домашни условия.
« Отговор #2 -: 24 Февруари 2010, 20:21:17 »
Благодаря ти, чакам с нетърпение - все пак и аз съм един от хората, които те помолиха да направиш тема.Прави ти чест, че се отзова на молбата ми, е, и на молбите на други, явно.  :hi:

luci

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Фотоец в домашни условия.
« Отговор #3 -: 24 Февруари 2010, 21:36:06 »
аз ползвам Повреден ненужен вече скенер, дори купен от битака или от Realvision би свършил работа..

3 пури UVC 15W, инсталирани в тялото на скенера (отвътре шпод стъклото) (и важно е кристалното стълко да не е прашно.. или издрано.)

хинтове и още улеснителни идейки: черен двоен найлон за чували за боклук залепени на махащия се капак на скенера (двоен найлон най-добре.. ).
пръска се и се оставя да изсъхне рърху стъклото, след 24ч. отваря се скенера с найлона, обръща се елемента към лампите, пускасе на просветка, тя е разномерна и от всякъде.. дори да е обемен елемент..

при платките пък се получават (ако е достатъчно тънко фолиото и добре изгладен-равен и лъснат материала) писти от порядъка на 0,2мм и DPI добър и за ситните СМД-та..

но да не прекъсвам човека.. :) *(аз предпочитам за метални елементи все пак стария метод с Ютия, тоннер и лислол перхидроли и тн .. макар и по смрадливо и отровно е 20мин.)

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Фотоец в домашни условия.
« Отговор #4 -: 25 Февруари 2010, 06:28:36 »
С колегата бяхме направили А1 формат с лампи за солариум с конструкция, подобна на скенера,
но в случая е добре да минем с минимум инвестиции, все пак, няма да произвеждаме табелки,
а ще си правим такива за лични нужди. Една лампа е напълно достатъчна за целта,
предвид, че табелките са малки, с една засветка могат да се направят десетки.
Продължението по темата довечера (по китайски довечера).

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Фотоец в домашни условия.
« Отговор #5 -: 25 Февруари 2010, 14:28:09 »
Така, готови сме със заготовката, имаме огледална разпечатка на паус, имаме лампата (за нея вместо дросел и стартер,
можем да използваме електрониката от стара енергоспестяваща лампа с приблизително идентична мощност).
Нужна ни е плоска гладка повърхност, на която да поставим парчето заготовка (имайте предвид, че 2-3 мм по края на заготовката са неизползваеми,
там се получава удебеляване при нанасянето на фотолака.
Също така парчето заготовка трябва да е съразмерно със лампата, т.е. парчета, по широки от 5-6 см не е добре да се използват,
защото няма да се получи добра засветка по краищата, при положение, че лампата се поставя на 6-10 см над заготовката.
Поставя се заготовката с фотолака нагоре, върху нея се поставя разпечатката с тонера надолу (затова трябва да е огледална!)
Най отгоре се поставя стъклото, като се внимава да не се размести нищо отдолу и се затиска по краищата с някакви компактни и тежки предмети.
Като казвам тежки, визирам наистина тежки, общата тежест трябва да е поне 5-6 кг, за да се осигури добро прилепване на разпечатката към заготовката,
за да стане всичко "на фокус". Затова също е добре да се пускат няколко серии от по няколко еднакви детайла, ако единият се е прецакал от недобро притискане, прашинка или нещо подобно,
все някой от другите ще е излязъл добре.
Слага се отгоре лампата, на известно разстояние от стъклото - 6-8 см за 15 ватова пура е добре, (може да се използва огъната стойка от тел, на която да се сложи лампата)
и лампата задължително се покрива отгоре с огънат на дъга лист бяла хартия, така, че той да играе роля на рефлектор и освен това да ви пази очите от изгаряне
(по малко от минута пряко гледане в лампата е достатъчно да не можете да спите през нощта - същото е като осветяване с електрожен)

Светвате, измервате нужното време (можете да използвате черна хартия за закриване на вече засветените участъци и да си пуснете проби на парче заготовка с разлика 2-3 минути,
така ще намерите нужното време за засветка доста лесно. (ориентировъчно времето е около 10-15 минути при тия условия,
като времето до известна степен зависи и от това колко дебело е пръснат лака, преди колко време е пръскан - стар, пресен и т.н.
След засветяването ненужният (засветен) фотопозитив се измива във ваничка с воден разтвор на натриева основа - 0.7% е препоръчителното от производителя,
но обикновено работи добре с малко по висока концентрация около 1%.
След измиването на засветения позитив заготовката се изсушава и се защитава задната и страна с боя или се облепя добре с тиксо и се пуска в железния трихлорид със страната,
която ще се ецва надолу, така, че да не опира обаче в дъното. Може да се ползват парчета от коркови тапи,
набити в ъглите така, че да не позволяват на заготовката да легне с обработваемата страна на дъното на ваничката.
Внимаваме заготовката да се омокри добре в трихлорида и да не останат въздушни мехурчета между страната за ецване и разтвора.
Обратният вариант (с ецваната страна нагоре) не е добър заради значително по големия фактор на подецване в тоя случай.
Проверяваме докъде сме я докарали от време на време и като дълбочината на релефа ни устройва, вадим.
Ако правим детайли, ецваме до тогава, докато не остане свързващ метал между тях.
След това измиваме с коресилин.

luci

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Фотоец в домашни условия.
« Отговор #6 -: 25 Февруари 2010, 14:33:46 »
снимай после нещо :) много ми е любопитно как се получава при тебе ..
да се навия и аз да пробвам нещо различно от платка. че ми се карат като умивиша наоколо с мойте химии

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Фотоец в домашни условия.
« Отговор #7 -: 25 Февруари 2010, 16:44:10 »
Цитат на: luci link=topic=2275.msg36949#msg36949 date=1267101226
снимай после нещо :) много ми е любопитно как се получава при тебе ..
да се навия и аз да пробвам нещо различно от платка. че ми се карат като умивиша наоколо с мойте химии

Човека е в Китай, така че за това нищо не качва като снимки сега...
Пък в светлината на новините от китайското правителство за "суперрегистрацията"  :bad:на местни мераклии да имат сайт и дори мрежа, направо си е чудо че все още ни пише от там!!!

 :lol: :lol: :lol: :hi:

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Фотоец в домашни условия.
« Отговор #8 -: 25 Февруари 2010, 17:38:10 »
Ами аз си правех табелите на ЛАМПОВИТЕ УСИЛВАТЕЛИ по тоя начин,
а като работех като професионален макетчик, правех детайли във фирмата на фотоец по тая технология,
че те ги правеха със сито, пък за единични бройки не си струваше.
То ако човек има цинкови клишета, може спокойно да ецне и да печата пари,
резолюцията на материала все пак е "аналогова",
ако си прецизен няма проблем да извадиш невероятен детайл.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Фотоец в домашни условия.
« Отговор #9 -: 24 Март 2010, 17:14:07 »
Здравей!
Не знам дали се прибра по българско , но ме гложди един въпрос... :scratch_ones_head:
Тук един принтер&скенер ми изпадна , та се чудя дали да го разглобя за механиката (най-вече зъбните ролки и зъбният ремък ми трябват, е и двигателя разбира се...) или да си направя един домашен набор за фотоец!?
Та в  тази връзка да те питам де:
От къде си купуваш месингов листов материал?
 Ако може дай размери , дебелина и ориентировъчни цени?
 :hi: ;D

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Фотоец в домашни условия.
« Отговор #10 -: 25 Март 2010, 09:14:13 »
Цитат на: pach link=topic=2275.msg38377#msg38377 date=1269443647
Здравей!
Не знам дали се прибра по българско , но ме гложди един въпрос... :scratch_ones_head:
Тук един принтер&скенер ми изпадна , та се чудя дали да го разглобя за механиката (най-вече зъбните ролки и зъбният ремък ми трябват, е и двигателя разбира се...) или да си направя един домашен набор за фотоец!?
Та в  тази връзка да те питам де:
От къде си купуваш месингов листов материал?
 Ако може дай размери , дебелина и ориентировъчни цени?
 :hi: ;D
Всичко за всякакви метали - "Металснаб", Илиенци

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Фотоец в домашни условия.
« Отговор #11 -: 29 Март 2010, 10:27:15 »
Е, аз се прибрах, ама за много малко, после ходих до Гърция за 3 дни и оттам пак в чайна за 1 месец...
Ама те са ти отговорили де :)

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:Фотоец в домашни условия.
« Отговор #12 -: 29 Март 2010, 10:48:41 »
http://mgirginov.snimka.bg/other/razni.396154.17973091.big
ето какво натворих по припоръките в домашни условия

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Фотоец в домашни условия.
« Отговор #13 -: 29 Март 2010, 11:43:22 »
Отговора за металснаб е подвеждащ...
Аз сериозно питах,като очаквах и сериозен отговор...
Ма забравих , че тук не всеки е сериозен и коректен...
Както и да е , мир да има... пообиколих мрежата , както и складовете не само в Илиянци но и на гара Искър и още някой места на мой познати от бранша - НИКОЙ не продава листа с размери по-малки от 1000 х 2000 мм и то на цени на едро...на едно място пък даже на рулон ми предложиха , сякаш ще правя облицовка на НДК-то наново!!! :sarcastic:
Никъде не обръщат внимание на малки заявки и мераци от моделисти.
Пък все ми се струваше далече и скъпо да ги купувам от Конрад... :nyam:

Но който търси намира...вече имам перфектното листче 500 х 300 х 0,3 и 0,5 мм...
Очаквам още 500 х 300 х 0,2 / 1,0 / 2,0  по десетина бройки...при това на приемливи цени.
 :yes: ;D ;D ;D
 

fyut

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Фотоец в домашни условия.
« Отговор #14 -: 29 Март 2010, 11:44:55 »
Цитат на: Gervasii link=topic=2275.msg38598#msg38598 date=1269848921
http://mgirginov.snimka.bg/other/razni.396154.17973091.big
ето какво натворих по припоръките в домашни условия


АЗ фен САМО на снимка 1!!!!! :yahoo: :yahoo: :yahoo: