Автор Тема: За ламповите усилватели  (Прочетена 70034 пъти)

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: За ламповите усилватели
« Отговор #60 -: 02 Април 2014, 01:58:29 »
Както вече споменах, при ниски напрежения линейността не е проблем за транзисторите - това зависи от правилния избор на работната точка и нейния обхват. Лампите обаче се справят по-дборе при претоварване, където при високи напрежения имат по-голям запас от биполярните транзистори, които просто се насищат. Това е описано напр. тук http://www.butleraudio.com/tubesvstrans3.html: The basic cause of the difference in tube and transistor sound is the weighting of harmonic distortion components in the amplifier's overload region. Но това далеч не прави ламповия звук по-верен, както ти твърдиш - просто хармониците, които генерират лампите сa по-малко дразнещи и в повечето случаи субективно се възприемат по-добре, когато volume-то е на max.

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: За ламповите усилватели
« Отговор #61 -: 02 Април 2014, 02:49:24 »
Цитат на: Mixy link=topic=2289.msg94359#msg94359 date=1396393109
...просто хармониците, които генерират лампите сa по-малко дразнещи и в повечето случаи...

Ей това също е нова физика!
Стига глупости, няма дразнещи и недразнещи хармоници, просто лампата генерира много скромен спектър
от хармоници, като след 3-ти всичко нагоре е с пренебрежимо малко ниво, докато полупроводниците
генерират хармоници с добра амплитуда дефакто до граничната си честота.
Говорим за поставянето им в еднакви условия, при които се получават изкривявания и от там генерирането на хармонични.
Големите амплитуди, т.е. крайните стъпала в НЧ усилвателите са мястото, където се получават най големите изкривявания.
Неприятната част е, че ухото усеща звук на -70дБ по слаб от основния, т.е. около 3160 пъти по слаб.
Усилването на транзисторите е функция от честотата, наличието на обратна връзка освен, че замазва нещата заради
различният път на сигналите - основния и тоя от обратната връзка е и честотно зависима,
т.е. дълбочината и намалява с увеличаване на честотата. Най осезаемо това личи при средночестотния диапазон в един
запис, независимо дали е цифров или аналогов, при средните честоти като честотите с най високо енергийно ниво
полупроводниковият усилвател няма достатъчен резер по усилване за обратната връзка, която е единственият начин за
линеализиране на характеристиките му, което води до генериране на широкоспектърни хармоници,
лежащи във високочестотния диапазон. Не случайно повечето половинпроводникови усилватели имат коректори,
т.е. се налага да усилим високите, за да ги извадим от мармалада, който са изгенерирали по мощните средни.
Лампите нямат такива недостатъци, усилването им НЕ Е функция от честотата, не генерират широкоспектърни хармоници,
а напротив, бързозатихващи, от там са и твърденията за "мек лампов звук", което изобщо не е вярно, но явно върши работа
като обяснение за неспециалистите. Лампите не искат ток при управлението им, докато транзисторите задължително се управляват с ток.
 Това означава, че високолинеен еднотактен усилвател в клас А може да бъде изпълнен само с два активни елемента -
входен и краен триод без използването на обратна връзка, нещо недостижимо с полупроводници.
Възможно е реализиране на мощен усилвател дори с един активен елемент, примери за такива има доволно в нета.

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: За ламповите усилватели
« Отговор #62 -: 02 Април 2014, 08:53:39 »
Цитат на: widowmaker link=topic=2289.msg94360#msg94360 date=1396396164
Ей това също е нова физика!
...
Лампите не искат ток при управлението им, докато транзисторите задължително се управляват с ток.

И MOSFET транзисторите ли се управляват с ток ?!? Не знаех, честно  ::)



Иначе, мерси за лекцията, беше ми полезна ;)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: За ламповите усилватели
« Отговор #63 -: 02 Април 2014, 08:54:34 »
Вай, вай, ваааайййй...какво рошаво спорещо кълбо сте направили тук!!!  :haha:

Ей момчета, този спор няма да се реши докато не се запознаете и не пиете по една бира (или сок)
на обща маса! Ама без да драскате по нея - за това си има салфетки.
Не знам доколко е "измислен" за хората тъй нареченият лампов звук,
нито съм такъв теоретик като вас (просто знам къде да си намеря теорията когато опра до нея),
 но чисто практически съм си правил "извадково проучване на тема
Кой, звук ви по харесва да слушате любимата си музика?".
За целта на експеримента в моя хол (преди много години в една друга галактика) бяхме побили с момчетата от махалата
един усилвател Маранц (май все още е на тавана ми), един Пайнер, два Сони, един Техникс ((още работи в приятелчето съдед тук)
 и един самоделен лампов усилвател като сублимат на схемата от радиола "Хармония 103 - СТЕРЕО",
 (шкафа му впрочем още е у нас -перфектна дамска тоалетна масичка стана от него -  с плъзгащи се врати и отделения),
 производство на ТПК" РадиоСлава" - подразделение на завод "Ворошилов" тогава в някакво софийско село.
(такива бяха въможностите на соц.времената).

Източник на звука ни бяха грамофонно шаси Унитра-ХАЙФАЙ (за лудите 240 лв и тегло да диска - 3,5 кг!!!)
един ролков магнетофон Грундиг (оригинал с 19 см скорост) и касете дек Сони-TSK-555.
Музиката я имахме всякаква, защото правихме и продавахме по-малко, записи според желанието на клиента
(Пайнера от Димитровград още не се беше усетил да вземе бизнеса в свой ръце на тамошния битак...).

От 12 човека и пет жени (тоест 17 броя) само две кифли предпочетоха неламповия усилвател.
Всички заставаха с гръб към колоните и аудиостената за да не виждат какво включваме
и им пускахме по две минути някое от любимите им "парчета" музика от диско, през хард рок
 та дори и сръбско/гръцка чалга (тогава не и викахме така) каквато някои предпочитаха.
Тоест дали беше субективно или не, дали имаше "лампов звук" и "транзисторно звучене" не знам, но тогава
15 човека предпочетоха да слушат музиката си през ламповия усилвател (какъвто бил тогава - такъв).
И това не беше теория, ами само и единствено - практика!!!  :drinks:

На вас оставям да обясните чисто практически получените резултати от това "проучване".
Впрочем освен ламповия сандък...бяхме го сглобили в една кутия направена от летвички за зеленчукови щайги
 и така го бяхме кръстили впрочем - носеше гордо алумуниевия си  надпис "Selfmade-STAIGA`84" ( :yes: :lol:)
само Техникса успя да извади близък до неговия звук - дори волумето на мах.
при него не ни пречеше да си чуваме приказката без да крещим!!!!!!
Това го могат само ламповите усилватели - собствено наблюдение колкото и да е субективно.

В крайна сметка и до ден днешен се оказа че доста хора предпочитат да слушат през лампи своята музика,
съдейки по широко развития вече пазар на такива усилватели - направо си е ренесанс за тях!!!
Като трябва да се отбележи и че цените им варират в границите от 100 долара до 15 000 евро
което определя липсата на чиста проба "снобария" в отношението на хората към тях.
даже има и такива - лампов усилвател за вашия компютър!!!!!!!!!!  :haha: :lol:

ПРосто те наистина (субективно или не) се харесват повече на човешкия дух и слух!!!

...но нямам теоретично и техническо обяснение, за което ...въобще не съжалявам!!!
 :hi: :lol: :lol: :lol: :hi: :on_the_quiet:
 ;D ;D ;D

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: За ламповите усилватели
« Отговор #64 -: 02 Април 2014, 09:04:42 »
Сутринта погледнах няколко пъти н календара - и все едно и също - 1-ви април отмина ...

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: За ламповите усилватели
« Отговор #65 -: 02 Април 2014, 11:05:50 »
Цитат на: Mixy link=topic=2289.msg94362#msg94362 date=1396418019
И MOSFET транзисторите ли се управляват с ток ?!? Не знаех, честно  ::)

(Image removed from quote.)

Иначе, мерси за лекцията, беше ми полезна ;)

Ами при входни капацитети от порядъка на 1 нано и нагоре и 20кХц дали не тече ток, а?
Все пак пускаш сигнал с променлива съставка, а не го държиш в статичен режим постоянно отпушен, нали?
И то токът от порядъка на 0.5-1мА. При лампите той е поне с 1 порядък по малък.
Какво означава това? Ами означава, че дори с една лампа на входа не е проблем
да управляваме мощен триод, докато при мосфет транзистора при същите условия
на входното стъпало се налага да се работи с 10 пъти по голям ток.
Така, че не ми казвай, че това няма значение. Малосигнален JFET при ток от порядъка
на 5-6мА вече е в нелинейната си област, а захранването на входното стъпало също оказва влияние.
Другото важно преимущество е, че входната лампа, дефакто работеща със сигнали със същите амплитуди,
има около 10 пъти по високо захранване, което означава, че използваш 10 пъти по къса отсечка от
характеристиката и. А това допълнително вдига линейността и то чувствително -
с толкова, с колкото е по високо напрежението при равни други величини.
И не ми пускай това IRF250, я го виж, че до 10А е жестока кривиня и има 3.5nF входен капацитет.
Кво, трябва да го пуснем в клас А с начален ток поне 10А, че да е линеен ли и да го клати котлон,
че да може да му насмогне на входен ток с тия 3.5нФ входен капацитет ли?
BUZ900 е LMOS, той пък страда от други болежки и има много високо вътрешно съпротивление.
Иначем, да, единствено LMOS транзисторите се доближават като линейност към лампите.
Не забравяй и една много важна подробност - говорителите нямат фиксиран импеданс за
целия честотен обхват, т.е. ако говорителят е 4 ома, то за резонансната честота импеданса е от
порядъка на 32 ома, а за високи честоти е поне над 12-14 ома, което води до съвсем друго АЧХ при реални
условия и няма нищо, ама нищо общо с декларираното (което е мерено с фиксиран активен резистор).
Системата със съгласуващ трансформатор е много по толерантна и много по нечувствителна към импеданса на товара.
Лампите преимуществено работят много по добре с реактивни товари, отколкото половин проводниците.
А говорителят е точно такъв.
Спорът е абсолютно безмислен, при положение, че хората отдавна са си казали тежката дума и тя е в полза на вакуумните прибори.
Така, че си вярвай в каквото си искаш, но не вкарввай околните, които не са на ти с материята в заблуждение!

« Последна редакция: 02 Април 2014, 11:18:41 от widowmaker »

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: За ламповите усилватели
« Отговор #66 -: 02 Април 2014, 11:58:02 »
Още една чудесна лекция, мерси за което – велик си ;)

Цитат
Спорът е абсолютно безмислен...

Прав си, дори когато седиш!

Цитат
...при положение, че хората отдавна са си казали тежката дума и тя е в полза на вакуумните прибори.

Ма верно ли?! Кога го решиха тоя спор, че аз не разбрах... как ли съм пропуснал...  :(

Между другото... понеже спомена за съгласуващия трансформатор при лампите... би ли светнал мен, невежата, като как влияе той на изходния сигнал? Дали се наблюдават някакви загуби, изкривявания, дефазиране или други подобни негативни ефекти? И как влияе това на верносттa на звуковия сигнал в изхода?

Всъщност, това няма значение, нали и без това колоните накрая омазват всичко ;)

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: За ламповите усилватели
« Отговор #67 -: 02 Април 2014, 12:11:47 »
Цитат на: Mixy link=topic=2289.msg94370#msg94370 date=1396429082
Още една чудесна лекция, мерси за което – велик си ;)

Прав си, дори когато седиш!

Ма верно ли?! Кога го решиха тоя спор, че аз не разбрах... как ли съм пропуснал...  :(

Ми чети бе, интересувай се :) Или четеш само това, което ти изнася, а?  ;)
Всъщност колко годишен си? Че е възможно да не си можел да четеш по това време,
когато за пръв път се публикуваха резултати от сравненията.
После в името на добрия бизнес и лансирането на конвейърната конфекция
малко изманипулираха нещата, все пак продажбите трябва да вървят, нали?

Цитат на: Mixy link=topic=2289.msg94370#msg94370 date=1396429082
Между другото... понеже спомена за съгласуващия трансформатор при лампите... би ли светнал мен, невежата, като как влияе той на изходния сигнал? Дали се наблюдават някакви загуби, изкривявания, дефазиране или други подобни негативни ефекти? И как влияе това на верносттa на звуковия сигнал в изхода?

По повод съгласуващия трансформатор няма да мине с едно изречение,
та след като ида до гъбарите да си взема вагоните,
ще видим какво може да се направи по въпроса с обясненията.
« Последна редакция: 02 Април 2014, 12:19:04 от widowmaker »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: За ламповите усилватели
« Отговор #68 -: 02 Април 2014, 13:23:02 »
Към момчетата които следят тук темата............


Следва - РЕКЛАМАааааааааа!!!  :haha: :haha: :haha:

Докато трае почивката на  полувремето, аз ще тичам до магазина да си купя повече бира
и пуканки, че току виж имало и продължения,  с дузпи!!!!!


 :yes: :lol: :lol: :lol: :lol: :hi:
 :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks:


Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Re: За ламповите усилватели
« Отговор #69 -: 02 Април 2014, 15:16:56 »
Аз от другото не разбирам много, ама да Ви питам, понеже като бях много малък и у нас имахме телевизор "Опера" и от време на време го изключвахме за да си почине, та въпроса ми е тия лампи не загряват ли много или си имат някакъв вентилатор като тоя на компютъра да ги охлажда?  :wacko:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: За ламповите усилватели
« Отговор #70 -: 02 Април 2014, 15:38:50 »
Операта я спирахме когато спираше предаването. Така постигахме най-вярно възпроизвеждане - има предаване - операта работи, няма предаване - операта си почива...

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: За ламповите усилватели
« Отговор #71 -: 02 Април 2014, 16:30:42 »
Цитат на: Der Hetzer link=topic=2289.msg94377#msg94377 date=1396441016
Аз от другото не разбирам много, ама да Ви питам, понеже като бях много малък и у нас имахме телевизор "Опера" и от време на време го изключвахме за да си почине, та въпроса ми е тия лампи не загряват ли много или си имат някакъв вентилатор като тоя на компютъра да ги охлажда?  :wacko:
Естествено, че грееха яко! То и принципът им е подобен на електрическите крушки с нажежаема жичка /грубо сравнено/. На старите ТВ най-тежките части бяха кинескопа и 1-2 яки трафа с мощност 300-500 вата! Които реално се товареха юнашки от има-няма 20-тина лампи и кинескопа /оставям настрана "модерните съветски хибридни телевизори" - лампи с интегрални схеми/. Грееха зверски, консумацията им беше огромна за работата, която вършеха - това го уточнявам, защото от по-горния пост на widowmakera някои хора сигурно ще останат с напълно погрешното мнение, че лампите са по-икономични от транзисторите.
Цитат
При лампите той е поне с 1 порядък по малък.
В компютъра се налага вентилатор с цел намаляване размерите на захранването - може да се направи и без вентилатор, но тогава трябва цялата кутия да бъде радиатор /има и такива алуминиеви кутии за пасивно охлаждане/. Консумацията на транзисторите е безброй пъти по-малка, но просто техният брой в съвременен компютър е несравним с някаква лампова техника. получава се образно казано следното: в ТВ с лампи има 20 лампи с консумация по 0,5-1 А ток всяка, а в компютъра един транзистор хаби някакви нано- и пикоампери, обаче транзисторите са примерно 1,5-2 млрд.! /основен процесор и графичен процесор на видеокартата... Съответно си прави сметка какво място ще ти трябва /и каква електроцентрала/, за да захраниш 1,5 млрд. лампи /дори миниатюрни и най-модерни/, за да направиш компютър по "класическа" технология...  :spiteful:
« Последна редакция: 02 Април 2014, 16:32:21 от Best Ripper »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: За ламповите усилватели
« Отговор #72 -: 02 Април 2014, 16:50:31 »
Всъщност първият признат официално компютър е бил само с 45 000 лампи иработен от американците
в триетажна сграда, по идея и ръководство на Джон Атанасов (българин по произход)!!!
Едва ли е имал възможностите на днешните телефони, но поне е смятал по-бързо от механичните сметачни машини.

А тов,а че в днешните процесори и интегрални схеми има милиони транзистори, не е кой знае какво голяма предимство.
Често ми се налага да сменям цял ултрапроцесор например, само защото някой от милионите транзистори се е претоварил
и изгърмял. Имам памет, образ и управление но нямам звук по тази причина. Впрочем лампата е по-държелива на претоварване,
но това не е индикатор за предимство пред транзисторите по здравина де...
...та броя на компонентите участващи в електронната техника е критерии...на дявола  :lol: :lol: :lol: в общи линии!

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: За ламповите усилватели
« Отговор #73 -: 02 Април 2014, 21:05:24 »
Греят ами. Нали си имат отопление. Иначе студени не работят.За разлика от транзисторите и ИС, лампите обичат топлината.То това е основно и повредата  - изгаря им отоплителната решетка.  :yes:
« Последна редакция: 02 Април 2014, 21:09:21 от XRISTO »

urko

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: За ламповите усилватели
« Отговор #74 -: 02 Април 2014, 23:07:47 »
Ако не им е изгоряло отоплението, се изтощават почти като батерия (след много години работа) защото електроните напуснали електродите,не се въстановяват и матерала изтънява/натрупва което разваля емисионната способност и лампата спира да работи.В Операта първо си заминаваше висоволтовата лапма за управление на кинескопа например.