Автор Тема: POLA 674 Wagenbauhalle Freilassing  (Прочетена 22380 пъти)

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
POLA 674 Wagenbauhalle Freilassing
« -: 08 Май 2010, 16:18:49 »
Станах собственик на един от най добрите китове на Pola (1995г.), който дебна от доста време в ибей.
Както знаете, Pola беше купена преди повече от 10г. от Faller, след което Pola остана да произвежда само в мащаб G,
а Faller си сложиха логото на всичко, което произвеждаше Pola в Н0. И сега се произвеждат все още част от въпросните модели...
Впрочем те са и  по-хубавите неща на Faller...
Половинката от въпросния кит се е произвеждал 6 години по късно като артикул на Фалер с каталожен номер 130966
(Faller 130966 Exklusivmodell 2001 Wagenwerkstatt), но според хората,
които са виждали и двата модела, вариантът на Pola е направен по добре и е с оригиналните цветове.
Моделът е с впечатляващите размери 700х175мм (Д/Ш) и е за междурелсие 58мм, т.е. вързва се идеално с Brawa Schiebebühne (кат.н. 1180):



Може да се сглоби и във вариант за 6 коловоза (в действителност сградата е малко по различна, виж линка по долу):

Линк към Google Maps, където се вижда също и ринг депото с обръщателя

Депото в оригинал:



и като модел (Pola 670), произвеждано след това от Faller, кат.н. 120218 (вече спряно от производство):



А иначе Freilassing е немско градче на границата с Австрия (срещу Залцбург)

Понеже съм в Китай вече втори месец, ще постна снимки като се прибера след две седмици, засега разполагам само с това:


« Последна редакция: 08 Май 2010, 16:23:43 от widowmaker »

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re:POLA 674 Wagenbauhalle Freilassing
« Отговор #1 -: 09 Май 2010, 03:50:55 »
Честито, поздравления !

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:POLA 674 Wagenbauhalle Freilassing
« Отговор #2 -: 10 Май 2010, 09:26:56 »
Хах, браво - поздравления!!!
 :clapping: :clapping:
Малко се обърках - трансбордьора ли си купи или и кръговото депо (а може би обръщателя за него)?
Впрочем трансбордьора е с "гадна" ;) зъбна рейка като на принтер или скенер , тоест значи че би трябвало да има и характерният звук при придвижване на рампата. Не че това не е преодолимо, но пък се и вижда на място дето рядко има нещо по трансбордьорите. Ама няма как  :scratch_ones_head: - условностите на някой моделистки приоми понякога са "ненадминати"...

Хайде бре, човек - кога най-сетне ще се прибиреш от Китай! ;D
(или работиш по изкупуването на контролният пакет акции на фирма производителка на жп.модели - та  да им покажеш какво могат!!!) :pleasantry: :lol: :lol: :lol:
« Последна редакция: 10 Май 2010, 11:54:25 от pach »

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:POLA 674 Wagenbauhalle Freilassing
« Отговор #3 -: 10 Май 2010, 14:17:30 »
за колко го взе?

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re:POLA 674 Wagenbauhalle Freilassing
« Отговор #4 -: 10 Май 2010, 15:48:48 »
Цитат на: pach link=topic=2439.msg40902#msg40902 date=1273472816
Хах, браво - поздравления!!!
 :clapping: :clapping:
Малко се обърках - трансбордьора ли си купи или и кръговото депо (а може би обръщателя за него)?
Впрочем трансбордьора е с "гадна" ;) зъбна рейка като на принтер или скенер , тоест значи че би трябвало да има и характерният звук при придвижване на рампата. Не че това не е преодолимо, но пък се и вижда на място дето рядко има нещо по трансбордьорите. Ама няма как  :scratch_ones_head: - условностите на някой моделистки приоми понякога са "ненадминати"...

Хайде бре, човек - кога най-сетне ще се прибиреш от Китай! ;D
(или работиш по изкупуването на контролният пакет акции на фирма производителка на жп.модели - та  да им покажеш какво могат!!!) :pleasantry: :lol: :lol: :lol:

И аз се подведох от първите снимки. Но мисля, че става дума за артикула от последната снимка- вагонно депо 3+3 клетки.

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:POLA 674 Wagenbauhalle Freilassing
« Отговор #5 -: 10 Май 2010, 16:03:09 »
Купих си вагонното депо, не кръговото, то кръговото е на 7.5 градуса, не ме устройва, иска голяма дължина,
а при размерите на проекта, ако туря огромно депо с обръщател, става манджа с грозде...
Трансбордьора няма да го купувам, все си мисля, че в първа епоха не са ползвали такъв точно :)
Герваско, купих го за 126Е с транспорта, в това число и 4% горница заради таксите на Пейпал (гада искаше да му ги платя).
Предвид, че половинката, произвеждана от Фалер скача около 100Е, цената не мисля, че е лоша.
Над 260 детайла има кит-а, сигурно ще брадясам, докато го събера...



А иначе от Китай се прибирам след 2 седмици, тук съм вече месец и половина.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:POLA 674 Wagenbauhalle Freilassing
« Отговор #6 -: 10 Май 2010, 16:12:04 »
Цитат на: widowmaker link=topic=2439.msg40943#msg40943 date=1273496589
...
Трансбордьора няма да го купувам, все си мисля, че в първа епоха не са ползвали такъв точно :)
...

Не съм убеден - понякога срещам такива "изпълнения", че ми увисва ченето и си казвам "що пък съм решил , че не е открита топлата вода!? :haha: :haha: :haha:".

Цитат на: widowmaker link=topic=2439.msg40943#msg40943 date=1273496589
...
Над 260 детайла има кит-а, сигурно ще брадясам, докато го събера...
...

Еееее, това си е за завиждане - егати часовете с хобито (и изплезен език)!!!
 :dance1: :dance1: :dance1: :dance1: :dance1:

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:POLA 674 Wagenbauhalle Freilassing
« Отговор #7 -: 10 Май 2010, 17:18:21 »
супер е да ти е честит :drinks:

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:POLA 674 Wagenbauhalle Freilassing
« Отговор #8 -: 17 Април 2011, 12:05:07 »
Дойде му времето и за допълнението към вагонното депо.
След много умуване кое как да стане (първоначално идеята ми беше да ползвам късото ринг депо на Фалер 15 градуса),
се стигна до решението, че като съм почнал с вагонното депо, трябва да имам и кръговото Фрайласиг:



Китът (120218), който Фалер продаваше дълги години на 5 клетъчно 7.5 градусово депо, всъщност е наследство от
Пола, но предвид, че е спрян от производство, а в ибей върви на цени от по близо 200 евра, реших да мина
на вариант В, т.е. да купя 2 броя от сета, който се продаваше до миналата година от Фалер (190186) и от двата да
сглобя едно 5 или 6 клетъчно депо (за справка - в ибей се продават на цени м/у 30 и 60 евра) .
Реално сетът е правен със същата матрица за Фрайласинг, но е само с 3 клетки. Отделно включва 2 водни
крана и дървен козлови кран:



Ето го и в сдвоен вариант:




Намерих и начин да намаля дължината на коловозите, които правят "ветрилото".
Тъй като мисля да ползвам обръщателя на Роко 42615, който е с диаметър 253мм,
(в пруската администрация най дългите локомотиви са S9 и S10.1, съответно 251
и 241 мм в 1/87, т.е. диаметърът ме устройва напълно) но пък градусите,
на които се върти въпросното съоръжение:



са съответно 1, 3, 6, и 9, т.е. няма начин за 7.5, наложи се да направя ей това:



Изходите са през 9 градуса. Средната клетка е с прави релси, двете прилежащи
започват с 1.5 градуса крива (R4580mm), двете крайни в началото с 3.0 градуса
(R4580mm).
Засега разполагам само с един сет 190186, но надявам се скоро да има и втори.
« Последна редакция: 26 Април 2011, 15:26:46 от widowmaker »

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:POLA 674 Wagenbauhalle Freilassing
« Отговор #9 -: 17 Април 2011, 12:46:09 »
Това беше полезно. Аз още го умуван какво да права с тия ветрилообразни депа. Обръщателя съм го предвидил, но не ми достига дължина за коловозите към депото. В краен случай ще го оставя без депо.

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:POLA 674 Wagenbauhalle Freilassing
« Отговор #10 -: 17 Април 2011, 13:19:57 »
Аз измерих 73см от центъра на обръщателя до края на средната клетка, т.е. най дългата отсечка.
Множко е, но пък по ширина е по-компактно. С депо на 15 градуса ще е по късо (около 60 см),
но пък на ширина ще е поне 62см (спрямо 52 за 7.5 градуса).
Все си мисля, че ширината на макета е по-критична като размер.
Аз специално гледам да се вместя в 100см, като имам разширения (125см) в двата края заради завоите.
Завоите са на 90 градуса R866мм, като все още не е ясно дали ще обикалят стаята или ще ги връщам
обратно с уши.

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:POLA 674 Wagenbauhalle Freilassing
« Отговор #11 -: 17 Април 2011, 15:08:24 »
Обиколката на стаята май е по-добрия вариант ако имаш такава възможност. Аз го разигравах с уши при мен и хич не ми хареса. Отива много място, лоши (малки) радиуси, и единствената съмнителна полза, че влака си е сменил посоката, но все пак зависи много и от конкретното разпределение де.

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re:POLA 674 Wagenbauhalle Freilassing
« Отговор #12 -: 17 Април 2011, 15:50:55 »
Дани, точно същите терзания имах преди година, когато планирах моето депо с обръщател. Аз също избрах депо на 7,5 градуса и обръщателя на Роко. Дни и нощи си играх c Wintrack-а, докато установих, че най-оптималния вариант е релсите от обръщателя да излизат на 15 градуса, след което следва крива релса 7,5 градуса! По този начин депото стои най-близо до обръщателя, т.е. това е най-икономичния от към пространство вариант. В твоя случай ти препоръчвам от двете депа да сглобиш една петица. От обръщателя да изкараш 5 релси на 15 градуса. средната влиза направо в трета клетка, 2-ра и 4-та клетка с 7,5 гадусови релси, а 1-ва и 5-та клетка с 15 градусови релси!



 Ако не ти харесва така, тогава използвай обръщателя на Fleischmann, там изходите са на 7,5 градуса, и всички релси ще влизат прави в депото.



widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:POLA 674 Wagenbauhalle Freilassing
« Отговор #13 -: 18 Април 2011, 10:23:35 »
Аз нямам терзания. Ако го направя с изходи на 15 градуса и криви както казваш,
ще спестя около 15см от дължината, но пък гледай какво се получава (има ги и двете версии за сравнение):



Грозна картинка с тия малки радиуси, нали? Налага се използването на 866 и 543мм радиуси.
Първият се преглъща, но другото нящо (543мм) не.
Заради по-доброто вписване в завой на 4 осни пътнически вагони мисля да не падам под 866 радиус.

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:POLA 674 Wagenbauhalle Freilassing
« Отговор #14 -: 18 Април 2011, 10:33:42 »
Това второто наистина е гадно :bad:.