Автор Тема: Нещо изключително интересно - контрол на макет през PC с този кит  (Прочетена 5248 пъти)

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Здравейте,

Разглеждах днес един магазин наблизо до нас (В Бостън) и случайно попаднах на нещо, което в последствие разучих по интернет и ми се видя много интересно и напълно приложимо в хобито ни. Първо ще там два линка, за тези, които нямат време да четат:
Самото нещо е описано като стока тук, http://www.active-robots.com/products/parallax/basic-stamp-programming-kits.shtml а тук и на филмчетата, които ютюб предлата във връзка, можете да го видите в действие (но това показва много семпло възможностите му, от линка) http://www.youtube.com/watch?v=_XrEEp2Tc_8&feature=related

Става дума за "направи си сам" тип кит, който включва опътване от 350 страници, PIC контролер с USB връзка и даунлоад на PBASIC, с който контролера се оперира.

В кита има светодиоди, панели, които могат да показват числа чрез седем светоелемента, сензор за сила на светлина, сервота, бутони, детектор за разстояние (инфраред), говорител и други елементи. Ако човек изучи работата с PBASIC и връзката към PIC-а, може спокойно да забута pic-а под макета и да си изведе от него много интересни, компютърно контролирани ефекти на макета. И целия сет струва 99 долара. Какво мислите?

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Ето и един пример за приложение в HO http://www.youtube.com/watch?v=vb8_sJLmrgY

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Поразучих в подробности стандартното упътване, което идва с комплекта - показва се в гугъл, ако се напише "what is a microcontroller pdf". Изглежда наистина интересно, на платката има 16 адреса, които могат да изпълняват команди, както и да четат стойности (I/O). Стойностите могат да се четат от светлинния сензор, който идва в комплекта, от потенциометър или бутони, които също са включени в стартовия сет. Изхода може да се подава към светодиоди/осветление, серво моторче, (в комплекта има едно), дигитален потенциометър, дигитално табло, показващо число и други. Продават се също сензори за вода, гас, фотоклетка, засичаща разстояние до най-близък обект и други.

На картата има 2 км памет, в които може да се зареди програмата, а каквото остане от тях, може да се използва от самата програма, за да се записват и данни в нея. Програмата може да работи и без платката да е свързана с компютър - заредена ли е програма, написана от оператор, след като се рестартира платката без връзка с компютър, тя изпълнява програмата. С други думи, човек може да си програмира 5-6 кръга осветление, които да се палят в определени часове на денонощието, или да реагират когато навън се стъмни посредством светлинния сензор, може да си задвижи серво - едно или повече по дадена програма, да командва различни елементи на макета. Всичко това доста лесно става - макар да звучи комплексно.

Платката може и да работи бивайки свързана с компютър, като може в процеса на програмата да извежда стойности на екрана на комютъра, както и да очаква команди и да ги интерпретира - може да се програмира така, че с клавишите на клавиатурата да се активират различни елементи на макета или да се задават примерно стойности на дисплейчето.

Ако някой има мнение по отношение за това до колко това би била интересна инвестиция в управлението на макета, ще се радвам да сподели. Аз може би ще си взема едно да го тествам.

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Тази платка е една от многото развойни платки, предназначени за изучаване на микроконтролери. Съответно и микроконтролерите са много. Аз конкретно работя с микроконтролери - http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,132.msg42121.html#msg42121 и http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,1723.msg39750.html#msg39750
Когато овладееш езика им на програмиране, става лесно, но дотогава си е играчка - все едно да учиш чужд език почти. За щастие, специалността ми е такава. ;)

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Оптроне, точно за тебе си мислех, като пусках инфото ;) Да, прав си, платката е за обучение - но какво ми пречи да се обуча, като си програмирам макета? Всъщност имам дълга история с QBASIC и GWBASIC, това се програмира на PBASIC и ще ми е по-скоро забавно, от колкото чуждоезично ;) А ти на какъв език програмираш микроконтролерите? Каква е професионалната алтернатива на тази платка, която показвам?

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Аз лично програмирам на машинен език (асемблер). Така лесно знам какво точно прави моят микроконтролер.
И аз програмирах на Бейсик навремето, на една машина Правец 8С. И тази машина я познавам в детайли.
Професионалната алтернатива е вече специфична платка за конкретното изделие, със същия микроконтролер вграден в нея. Сътветно и необходимите придружаващи компоненти - транзистори, светодиоди, сензори и т.н.
Не е лошо като идея, още повече, че се програмира с език, който познаваш. Остава само да разучиш особеностите на Рбейсик спрямо останалите бейсици и си готов. Благо, компютър имаш, само не знам конкретно за тая джаджа дали няма да ти трябва програматор.
А щом имаш и подготвено приложение, още по-добре! Дерзай, стискам ти палци. После да се похвалиш. ;)

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Отрицателно, не трябва програматор. На сайта си има 320 страници въвеждащо упътване и още 350 за самия език, имат си и версия на PBASIC специално за чипа с дебъгер. Пускаш и почваш, всички команди са доста ясни и езика не е от орязаните варианти на бейсик, има си богата гама оператори и функции.

Може спокойно да се направят 4-5 кръга от светлини, един лагерен огън от примигващи светодиоди, магазин, който затваря в 8 вечерта със сервото,а и други неща.

Може дори да се направи локомотив, който да върви в ПЖИ-то ;)

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)

n_sirakov

  • Гост
  • Trade Count: (0)

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Готина е! Браво на този, който я е превел вкл. и текстовете в програмния ред на Български!