Автор Тема: Баласт и баластриране  (Прочетена 121825 пъти)

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 533
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Re:Баластиране
« Отговор #45 -: 03 Май 2008, 01:25:34 »
  Една спретната страничка с нагледно обяснение как се прави баласт http://www.mist5.de/seiten/tipps/KSchottern/K_gleis.html .

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Баластиране
« Отговор #46 -: 03 Май 2008, 04:00:38 »
Цитат на: ilian link=topic=25.msg3953#msg3953 date=1208802643
Пак по въпроса за баластирането. От къде мога да си купя ленти на  Noch? Вторият ми въпрос е към тези,които ги използват- как да се справя със стрелките и тези ленти, защото ако правилно съм видял продават само за стрелки Maerklin, а моите са на Piko. Благодаря.

Ако не се лъжа от "Конрад".

ilian

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Баластиране
« Отговор #47 -: 07 Май 2008, 08:38:29 »
Благодаря,още днес отивам.

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re:Баластиране
« Отговор #48 -: 15 Май 2008, 12:59:06 »
Аз се спрях на метода да за чакълиране, взаинстван от Bush! Ефекта е подобрен. Там се използва само двойнолепящо тиксо. Т. е.   Лепиш тиксото, лепиш линията и чакълираш. И аз го тунинговах малко метода. Правя си пирамидата от корк (проверена, изрязана и съобразена с плана). Облепвам я с двойнолепящо тиксо, и от долу. (продава се на кадрат в магазините за рекламни материали). Премахвам втория пласт на тиксото, само от долу на пирамидата, позиционирам я внимателно, след което притискам към макета силно с помоща на една дъсчица, за да залепне равномерно и здраво. След това премахвам и горната част на двойнозлепващото тиксо и залепвам релсата. Накрая ръся предварително смесения чакъл (кафяв и бял от Auhagen, стават чудни пропорции на цветове)  Чакъла, както е затрупал релсата го притискам хубаво за да залепне. после с прахосмукачката и с помоща на лепилото на Henkel - kraftkleber moment доуформям непокрилте хубаво места и подробности.     

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Баластиране
« Отговор #49 -: 17 Май 2008, 01:00:20 »
А мислите ли, че може да се комбинира лента от Нох покрай ръба на която към тревата е насипана и залепна съвсем малко допълнителна баластра подбрана в съответния цвят, така че да "отнеме" малко от перфектния вид на лентите?

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Баластиране
« Отговор #50 -: 13 Ноември 2008, 20:53:20 »
А, точно същото ми светна и на мен... хем отстрани по наклона да се "развали" перфектния вид, хем да не се ръси абразив между и около релсите, хем при нужда да може да се демонтира... А и ако трябва 5 години да си играя за баластиране - *бем ти хобито тогава - то си става чист ГУЛАК!

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Баластиране
« Отговор #51 -: 13 Ноември 2008, 21:08:06 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=25.msg12895#msg12895 date=1226602400
то си става чист ГУЛАК!

К`во е това Гулак?!Някаква манджа ли?  :)

Tatcho

  • Trade Count: (17)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 308
  • Рейтинг: 29
  • БДЖ, DB, Privat Bahn
Re:Баластиране
« Отговор #52 -: 13 Ноември 2008, 21:39:26 »
ГУЛАГ  съкращение на Главное Управление Лагерей (Централно управление на лагерите) и описва работещото от 1923 Главно управление на наказателните лагери към НКВД.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Баластиране
« Отговор #53 -: 13 Ноември 2008, 21:55:20 »
Е-е-е-е,та ти сега пък...От Гулаг , до гулак балкан разлика!  ;D ;D ;D

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Баластиране
« Отговор #54 -: 10 Декември 2008, 16:43:37 »
Струва ми се, че открих нов материал за баластиране, утре се надявам да получа малко от него за проба. Нарича се "клингерни гранули".... Представлява ситни парченца печена глина, нещо като надробена тухла... На цвят - само кафяво. Три размера има - 1. 0 - 4 мм ; 2. 4-8 мм ; 3. 8-16 мм... Един приятел си е купил за проба за други неща една торба от 5 кг от най-ситния, като е платил някъде около 6 лв за всичкото... Видимо обаче около половината е съвсем ситно - до 2мм... Имало и торби по 20 кг, продавали се и в "Бриколаж"... Така че ще има нужда от пресяване за подбор на по-едрите камъчета за нашето хоби, както и да се помисли за някакъв начин за оцветяването им.
Производител на материала: http://www.isiklar.com.tr/index-en.asp
« Последна редакция: 10 Декември 2008, 16:47:17 от Best Ripper »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Баластиране
« Отговор #55 -: 10 Декември 2008, 16:58:42 »
По - скоро за по дребните камъчета в нашето хоби защото по стандарт размера на камъчетата за мащабите е както следва:
"I"  ----------- 1,0 до 2,0 мм
"О" ----------- 1,0 до 3,0 мм
"НО" --------- 0,5 до 1,0 мм
"N" и "ТТ" --- 0,2 до 0,6 мм

Съответно и ситото трябва да ти е с тези размери на дупките.Обаче все повече хобисти от НО купуват и ползват баластра за ТТ , че била по реалистична  ;)
На времето когато стържех коркови тапи на домакинско ренде , за да си правя баластирането , си бях направил три сита с различен размер на дупките пробити според силата на удара по шилото и твърдоста на подложката  ;), от алуминиево фолио  с дебелина 0,5 мм , скрепени едно над друго , окачени в четирите ъгъла на пружини и целият пакет се "тръскаше" от едно ексцентрично колело , което ги пляскаше по борда , свързано с три зъбни предавки от детски конструктор (сега от Лего стават) към двигателче от чистачки.
Абе голяма изобретателност проявявахме - не бяхме чували за нещо повече от Пико и Веро.
 ;D ;D ;D
Оцветяването най-бързо (пак опит от корковият грис  ;)) става в днешно време със спрей (или аерограф) върху разстлано на много тънък слой  на вестник то материала ,с последващо няколкократно разбъркване , разстилане , боядисване , съхнене и пак... става много по реалистично - не всички "камъчета" се оцветяват отвсякъде , тъй като боята неминуемо ги слепва .
Аз ги "мелех" на ново преди поредното разстилане , през найлон с търкаляне на стъклена бутилка върху найлона при слаб , но достатъчен натиск на шишето...
 ;) 
« Последна редакция: 10 Декември 2008, 17:04:56 от pach »

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re:Баластиране
« Отговор #56 -: 10 Декември 2008, 20:44:36 »
 :D Не се занимавайте с глупости - стъргане, сита,  пък и после оцветяване. Аuhagen предлагат чудесна баластра, може да се миксира има три основни цвята. Става страхотно. Спестете нерви и цвета на косата си.   

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Баластиране
« Отговор #57 -: 11 Декември 2008, 08:41:38 »
Цитат на: jopeto link=topic=25.msg14668#msg14668 date=1228934676
:D Не се занимавайте с глупости - стъргане, сита,  пък и после оцветяване. Аuhagen предлагат чудесна баластра, може да се миксира има три основни цвята. Става страхотно. Спестете нерви и цвета на косата си.   

Не си разбрал за какво става въпрос?

Аухаген ----- 30 х 200 гр = 6 кг или на обща стойност , около 300 лв
клингерит ------ 1 пк х 6 кг = 6 кг на обща стойност около 6 лв.
Да кажем след пресяване (и оцветяване) ~~~ 1,5 - 2,0 кг = ~ 20 лв !!!

...??? .... е да трябва да се пресее и оцвети (стъргането бе спомен - не съвет да се прави...) , ама мисля че има смисъл , като освен изгодата остава и удовлетворението от нещо направено от собствените ръце !!!
Ти най-добре го знаеш - доколкото си спомням , сградите сам си правиш , а не купуваш всичко от Аухаген - що си губиш времето!?!?!
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re:Баластиране
« Отговор #58 -: 11 Декември 2008, 09:56:06 »
 ;) Щом искате по трудния начин, добре !  Требе ли ви,  или ви не требе джокер !?  ??? Понеже аз първо си мислех за корк, после за няква алтернатива на чакъл, та накрая си купих две кутийки Auhagen. Оказа се, че  използвайки прахосмукачка ,разхода на баластра не е голям и имам останал по полувин кутия от всеки цвят.    И сега джокера !!!!   Има една мазилка, която изглежда нанесена  на стена като морски пясък. Тази мазилка се предлага във всякакви нюанси (тоест няма нужда да я миксираш за да получиш цвят). има червеникава, жълтеникава, сивкава, зеленикава-всяква. Едно чувалче струваше май към 25-30 лв.! Свържи се с Адри от форума той е собственик на железария, мисля че при него бях гледал. А иначе 20 кг чакъл това ще е бая макет  :o !?       

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Баластиране
« Отговор #59 -: 11 Декември 2008, 10:24:26 »
 :o :o :o
Какви 20 кг???
Къде видя ? Кой ще слага 20 кг. чакъл на макет ?
Чия е тоз макет?
Хм това за мазилка тип "морски пясък" си е идея , но само ако е с някоя от горе изброените едрини.
Мен ме устройва 0.2 - 0.6 мм!
 ;)