Автор Тема: LEGO жп моделизъм  (Прочетена 19323 пъти)

MetroiD

  • Гост
  • Trade Count: (0)
LEGO жп моделизъм
« -: 30 Юни 2010, 01:11:55 »
Както обещах, в тази тема ще се постарая да ви запозная с ЛЕГО жп моделизма. Ще се радвам на всякакви мнения и коментари, тъй като ми е искрено интересно да разбера какво мислят 'праволинейните' жп моделисти, занимаващи се с TT, H0, N и т.н., за ЛЕГО клона на общото ни хоби. В първия ми пост ще ви представя по-обща информация за фирмената история на LEGO влаковете, а при интерес от ваша страна по-нататък може да ви демонстрирам и някои от по-успешните модели на жп ЛЕГО хобисти.


Като за начало, така нареченият "L Gauge" (LEGO скала) е в мащаб от приблизително 1:38, ако за основа се вземе междурелсието на ЛЕГО релсите. Тъй като обаче ЛЕГО влаковете все пак са съставени от стотици/хиляди части, създалите им (най-често фенове, правещи собствени модели) могат да изберат различни размери, в които да строят. Разграничават се три основни размера в зависимост от широчината на моделите, като мащабът може да достигне от 1:24 до 1:70.




История на влаковите ЛЕГО системи

Компанията LEGO предлага влакове като част от продуктовата си гама от 1966г. насам. В 99% от случаите предлаганите сетове са ориентирани само и единствено към деца, поради което не са особено детайлни или реалистични. Въпреки това, през годините влаковете на ЛЕГО са предлагали както прекрасна функционалност, доближаваща ги до нивото на реалния жп моделизъм, както и официални сетове, ориентирани към възрастните фенове на ЛЕГО и направени с повече внимание към детайлите. Всички влакови системи на LEGO са "backwards compatible", т.е. новите модели винаги могат да се движат по стари релси, независимо от епохата. Обратното обаче не е възможно предвид разликите в задвижването.


Първата система за задвижване на влаковете от ЛЕГО е 4.5V - използва батерии и се отличава с ниско ниво на реализъм. Допълнението й, въведено през 1974г., e системата 12V, която залага на електричество вместо батерии. За тази цел 12V добавя допълнителна (отделна) централна релса, която играе ролята на проводник (похват, познат от О скалата). До края на съществуването си, двете системи остават напълно съвместими. Локомотивите се задвижват от талига-мотор, която се монтира на мястото на немоторизираните колела, а системата за контролиране на функционалността по трасета включва голям набор от контроли. Въпреки че произведените от ЛЕГО влакове през този период са разнообразни, по-голямата част от тях представляват детски версии на влаковете на Deutsche Bahn. Характерен за епохата на 12V влаковете е реализмът при управлението на влаковите композиции, по който критерий те се доближават максимално до стандартния жп моделизъм. 12-волтовата система дава възможност за пълен контрол над скоростта и посоката на движение, светлините и звуците по трасето, превключване, работа на семафори и контролни точки.


Един от първите "сериозни" представители на моторизираните влакове от ерата на 4.5V.


Не толкова типичен, но затова пък рядък и ценен представител на 12V от края на епохата.

Видео, онагледяващо функционалността на 12V системата.


Въведена през 1991г., системата 9V опростява ЛЕГО влаковете, като за съжаление премахва голяма част от функционалността им. Остава само възможността за регулиране на скоростта и посоката и добавяне на светлини към влаковете, както и ръчно превключване на стрелките по трасето. За сметка на това, моделите от тази серия стават една идея по-комплексни въз основа на разширения набор от ЛЕГО части, поради което през този период излизат някои от 'легендарните' за ЛЕГО феновете влакови сетове, включително и монорелсови комплекти, които и до днес са огромна рядкост. Системата 9V е официално прекратена през 2006г.


Смятаният и до днес за основополагащ по отношение бъдещото развитие на ЛЕГО влаковете 'Metroliner' - ръбат и осезаемо нереалистичен, но любим на всички ЛЕГО жп моделисти.

9v Системата в действие - 95% от влаковете в двата видео клипа са собствени модели, като същото се отнася и за сградите по макетите.


След кратък период на използване на батерии и инфрачервена връзка през 2006г., от 2009г. насам ЛЕГО използват своята нова универсална система за моторизиране, наречена "Power Functions", и за задвижване на влаковете. Отново директното електрическо захранване става невъзможно, като вместо това се използват презареждащи батерии. Системата премахва използването на еднакъв мотор-талига за задвижването на всякакви влакове, като така позволява по-реалистично задвижване, особено що се отнася до локомотивите с парна тяга.

Power Functions задвижване на един от най-новите модели ЛЕГО влакове.



Ключови влакови модели на ЛЕГО

ЖП моделизмът, основан на ЛЕГО, има две измерения. От едната страна са феновете, предпочитащи да използват оригинални ЛЕГО модели в своите диорами и макети, а от другата са тези, при които хобито е задвижвано предимно от личното творчество и се основава на собствените творения. Разбира се, мирното съжителство не е проблем, като сивата зона в това отношение за много хобисти подлежи на лична преценка. През годините компанията е пускала на пазара някои сетове, които се смятат за особено успешни от гледна точка на придвижването на ЛЕГО влаковете към по-сериозна аудитория - поради това те често биват включвани в макетите дори и на най-заклетите customizer-и. Четирите най-сериозни такива сета са пуснати в специални серии от ЛЕГО в рамките на последните 8 години.


Легендарният Super Chief на Atchinson, Topeka & Santa Fe е първият 'ексклузивен' влак на ЛЕГО, който официално е базиран на съществуващ модел.


EMD GP-38 на Burlington Northern Santa Fe, пуснат на пазара след успеха на Super Chief.


Комплект, предназначен специално за ЛЕГО жп хобисти, чийто основен модел е клас ÖBB 1089 na Австрийските федерални железници.


Така нареченият "Emerald Night", очевидно базиран на Летящия Шотландец - LNER Клас А3 Pacific.


Разбира се, всички от гореизброените модели търпят доста 'доизпипване', за да се доближат максимално до оригиналните си първообрази. Въпреки това, пускането им на пазара представлява решително нова стъпка в маркетинговата политика на ЛЕГО, която е възприета като жест към възрастните ЛЕГО жп хобисти - и допълнителен стимул за развиване на хобито и доближаването му към сериозния жп моделизъм.
« Последна редакция: 30 Юни 2010, 01:21:07 от MetroiD »

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re:LEGO жп моделизъм
« Отговор #1 -: 30 Юни 2010, 01:50:02 »
Ти ни разби бе човек! :swoon:
Кой да подозира, че хобито и любовта към железницата има и такова изражение!
На мен поне ми стана интересна темата. Поствай още неща, ако имаш време и желание. :good:

П.П. Добре дошъл и от мен! И приятни моменти с хобито!

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:LEGO жп моделизъм
« Отговор #2 -: 30 Юни 2010, 06:15:29 »
еййййййййй супер!!!!!!!!! нямам думи. давай смело с темата :nyam: за мен и предполагам за всички останали е много интересно, тъй че сподели и за вашият Лего клуб, а и да научим повече :hi: :hi:

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:LEGO жп моделизъм
« Отговор #3 -: 30 Юни 2010, 07:35:06 »
Ееее, страхотно описание си направил!!!  :clapping:
Аз за ЛЕГО влаковете знам още от дете.
Тогава ходихме до битака и продаваха сет с влак,
обаче нямахме пари и не можаха да ми го купят.
Когато отидохме другата седмица, вече беше продаден...  :(

Приветствам идеята, да погледнем под друг ъгъл на хобито с влаковете.  :good:
Тази тема ще ми бъде интересна. :yes:
« Последна редакция: 02 Юли 2010, 12:48:12 от bategojko »

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:LEGO жп моделизъм
« Отговор #4 -: 30 Юни 2010, 09:11:58 »
Мда, и тия влакове на ЛЕГО си имат своя чар... Най-малкото че сам си ги правиш...  :haha: Впрочем някъде из ДВД-тата с макети и влакове, които се търкалят из нета и сигурно ги имаме, гледах рекламка на тия влакове покрай основните модели. Ама изобщо не мога да си спомня в кое ДВД бяха.

MertoiD, ако имаш нещо на междурелсие 45 мм, ще имаш възможност много да го караш... Само се обади...  :drinks:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:LEGO жп моделизъм
« Отговор #5 -: 30 Юни 2010, 09:30:24 »
Цитат
Важното е влаковете да се карат
:hi: :hi: :hi:

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Re:LEGO жп моделизъм
« Отговор #6 -: 30 Юни 2010, 11:17:58 »
Страхотно! Ако има и къщи към тия влакове, ще е много интересно да покажеш и тях.  :clapping:

MetroiD

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:LEGO жп моделизъм
« Отговор #7 -: 30 Юни 2010, 12:33:05 »
Нямате представа колко се радвам на реакцията ви, първоначално бях притеснен дали LEGO ще бъде приемлива за вас част на общото ни хоби, но сега съм повече от ентусиазиран!  :yahoo:


След като по-горе направих мини(?) разборче и въведение от класическата гледна точка в света на ЛЕГО влаковете, тук ще пусна няколко снимки и видеота на влакове, създадени от възрастни фенове. Въпреки че ЛЕГО жп моделизма се развива като хоби, все още общността не е грамадна, но хубавото е, че чрез сайтовете и форуми за възрастни фенове на ЛЕГО имаме възможност за постоянен контакт и обмен на опит. Както и при всяко друго хоби, и тук си има корифеи, чиито творения редовно обират точките. Ето няколко примера:


The Lindbergh Special, задвижван от локомотив E6s Atlantic #460.


Още един красавец на същия строител, този път от братска Русия, но с американско обозначение.


Влакът на генерал Панчо Вия, който със сигурност е познат на феновете на Индиана Джоунс сред вас.


#1602 Allegheny 2-6-6-6, "Планинският бегач".


Директно от Копенхаген - четвърто поколение на местния метро транспорт.


Добре познатият локомотив от Baureihe 103, този път в ЛЕГО изпълнение.



Разбира се, ЛЕГО дава възможност и за много повече, отвъд самото правене и задвижване на влаковете. Така например огромна част от майсторите на ЛЕГО влаковете обръщат и сериозно внимание на пресъздаването на реалистична обстановка за техните модели. За разлика от жп моделизма, тук по традиция не се използват никакви други материали, освен самите ЛЕГО части - независимо дали става въпрос за сгради, мостове, баластра или даже околна природа:


Пресъздаването на цели депа с нужната автоматизация и механизация по тях е техническо (че и финансово!) предизвикателство за всеки ЛЕГО фен, затова подобни творения рядко фигурират в личните колекции. Но пък по изложенията на ЛЕГО клубове съвместни проекти за строежи на реално съществуващи депа и гари са една от централните атракции за посетителите.




За щастие, с въвеждането на Power Functions системата, ЛЕГО влаковете отново имат възможност да възвърнат част от загубената си през ерата на девет-волтовото задвижване функционалност. Начините за това са неограничени, тъй като ЛЕГО предлагат различни по размер моторчета, които могат да бъдат използване за моторизиране на какви ли не функции. Ето два добри примера.


Що се отнася до сградите - те представляват сериозна част от всеки макет и именно поради това разграничението между феновете на ЛЕГО град и ЛЕГО влаковете често пъти се оказва невъзможно. През последните години, ЛЕГО въведоха нов стандарт за строеж с няколко сета, отново ориентирани към възрастната аудитория, и оттогава насам броя на привържениците на подобни сгради расте главоломно. Към тях спадам и аз - в някои от следващите ми постове ще ви представя по-интересни от гледна точка на жп моделизма сгради, а засега само прилагам снимки на две постройки, създадени наскоро от мен и приятелката ми. Видът им не е 100% завършен и ще има още промени по тях, но би трябвало да ви дадат ориентировъчна представа какво представляват сградите в ЛЕГО макетите.




Както може би си личи по горните снимки, пресъздаването на превозни средства от LEGO в мащаба на малките ЛЕГО човечета също е чудесен елемент от това хоби, който - както и ЛЕГО жп моделизма - може да има стотици различни измерения. Но повече за това - друг път.


Като food for thought (;D) ви предоставям два полезни линка във връзка с ЛЕГО жп моделизма - там можете да видите още много неща, които сигурно ще ви заинтригуват:
Група във flickr с огромен набор от чудесни ЛЕГО влакове и модели
Списанието за ЛЕГО жп ентусиасти Railbricks

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:LEGO жп моделизъм
« Отговор #8 -: 30 Юни 2010, 13:03:55 »
 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Разбих се от смях на вторият пример за задвижени врати (също доста интересно) как влака догони "ръчната" дрезина на релсата!!!
Зле сте с блок сигналите!!! ;) :pleasantry: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Сградите са по своему красиви, а и предполагам че (без чертеж ?) трудно се реализират.
Освен части, фантазия и доста време, какво още ви трябва?
Може би по парични знаци сме в една категория (нямам понятие какви са цените на Лего конструкторите) но вече виждам и едно предимство за вас - лего ентусиастите.
Та вашите модели като паднат на пода , само се разглобяват  и най-много някой (явно лесно заменяем) детайл да се счупи! :ok:
Щастливци... :scratch_ones_head: :lol: :lol: :lol:

Впочем колко тежи (приблизително) един локомотивен модел от типа на "Панчо Виля"?
Какви зъбни колела и т.н. използвате.
Дай , ако искаш малко инфо по този въпрос, защото имам странното предчувствие, че някой ваши чаркове , могат да навлезнат в нашия клон на железопътния моделизъм , особено при задвижването на врати по депата или обръщателни кръгове и подобни.
Има ли някакви конструкторски сетове със зъбни колела, задвижки и двигатели (също колко са големи) или всичко ви е на готови талиги и механизми?

А, да... :scratch_ones_head:  и непременно не забравяй да ни информираш, кога ще е следващата ви изложба на лейаута (макета  ;)) - може да се изтърсим колективно, защото и ни е сме
"Юнаци с неугасващи мераци!"
 ;D ;D ;D

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re:LEGO жп моделизъм
« Отговор #9 -: 30 Юни 2010, 13:17:53 »
Невероятно!!! От малък съм фен на ЛЕГО конструкторите, но не предполагах, че има такова развитие и в жп-моделизма. Поздравлния :)

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:LEGO жп моделизъм
« Отговор #10 -: 30 Юни 2010, 13:39:22 »
Обръщателя и гарата по-долу направо ме разбиха!  :blink:

bobi_sf

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:LEGO жп моделизъм
« Отговор #11 -: 30 Юни 2010, 19:18:56 »
Определено ЖП гарата си я бива,направо е супер!

MetroiD

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:LEGO жп моделизъм
« Отговор #12 -: 30 Юни 2010, 19:46:29 »
pach, и аз много се хилих на горката дрезина, ама такъв е живота... Когато те догони експреса - няма къде да бягаш ;D
Относно въпросите ти - да, прекрасен елемент от хобито е, че такова нещо като счупване и трошене рядко се случва. Въпреки това, колкото и стабилни да са, и ЛЕГО 'тухлите' не са 100% дуракоустойчиви, а и има някои части, които лесно могат да се строшат/изкривят (зъбни колелца, релси), да не говорим че едно евентуално падане на по-комплексен модел би го разпиляло на толкоз чарколяци, че сглобяването после да се окаже адски тежка задача. Що се отнася до теглото - ЛЕГО влаковете са леки, все пак това е пластмаса, голяма част от теглото се придава от задвижващите талиги или мотори/ приемници. Локомотив (евентуално с тендер) принципно тежи под 500 грама, но колко точно зависи от сложността и размера му. Именно заради лекотата на моделите понякога (макар и рядко) се използват специфични плътни тухли, използвани по-традиционно при ЛЕГО корабите, които да натежат и пооправят центъра на тежестта на модела, ако се налага да взима по-остри завои.

Що се отнася до чарколяците и задвижването - до скоро (при ерите 9V / 12V / 4.5V) задвижването беше в резултат само и единствено на талигата, която е универсална и не подлежи на промяна. Нямаше и възможност за монтиране на много функционалност по самия модел, тъй като ЛЕГО не предлагаха системи за дистанционен контрол. Въпреки че принципно чарколяците от серията Technic на ЛЕГО дават възможност за по-сериозни технически творения, при влаковете това не намираше приложение. С въвеждането на Power Functions и пускането и на такава система за задвижване на влакове това през миналата година това се промени. В момента се предлагат 2 PF (Power Functions) мотора с различна мощност и размер, като примерно влаковете от последните 2 видео клипчета използват един XL за задвижване на самия локомотив/ влак, както и един стандартен, който поема функциите по отварянето на вратите.

А с юнаците с неугасващи мераци се надявам да се видим в края на юли, когато разбрах, че събирате да покарате влакове :drinks: Тогава ще разправям за клубни дейности и такива чудесии, пък може даже и да донеса някой и друг модел, за да не съм голословен. Иначе за клуба ще пусна отделна тема, че да стане ясно кои сме ние и за какво се борим :)

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:LEGO жп моделизъм
« Отговор #13 -: 30 Юни 2010, 20:21:50 »
Къщите, мостове и подобни допълнения са най-малкият проблем на ЛЕГО-то. Там те са царе. Доколкото имам спомени май край Копенхаген има цял парк като Дисниленд, направен само от части на ЛЕГО! Цял град от тухличките на ЛЕГО!
Иначе истинското оригинално ЛЕГО е бая дебела цифра - големите сетове са по няколкостотин кинта! Преди време бях мярнал някъде из магазините голям модел на кола от F1 с акумулаторна батерия и май беше и с радиоуправление. Беше някъде 600-700 кинта по спомени. И на Запад хич не са евтини, не е да кажеш, че тук някой се бъзика с пазара и клиентите. Има си официален вносител на ЛЕГО от много години, сигурно не внасят всичко, но при заявка /стига да го има в складовете на завода/ като нищо могат да го доставят.  :drinks:

MetroiD

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:LEGO жп моделизъм
« Отговор #14 -: 30 Юни 2010, 20:35:39 »
Ripper - да, хобито не е от най-евтините, факт. Колекционерските сетове са на доста 'интересни' цени, а за да построиш модела, който ти е в главата, рядко стигат частите в десетина комплекта. Но при всяко хоби е така. Хубавото е, че феновете по цял свят могат да използват сайт, който представлява нещо като eBay, само че само за ЛЕГО. Не се наддава, но може да се намери всичко - почти всяка една част и сет, излизал някога - на съответната цена. Това улеснява неимоверно набавянето на точните части за проекти и модели.

Що се отнася до наличността в България - аз лично като малък (края на 80те/ началото на 90те) никъде не бях виждал LEGO влакове, а LEGO навремето се продаваше само в Кореком. От 1991г. има официален представител за България, който си е същия и до днес, но предпочитам да не ги коментирам. Само ще се огранича с информацията, че определено няма възможност за доставка или поръчка на всичко, даже и директно през дистрибутора - но пък нали и затова го има клуба, за да се чуе гласа на ЛЕГО феновете в България...

Аз лично използвам разнообразни канали за поръчка и доставка на сетове - който търси, намира 8) Доскоро, както сигурно и вие самите знаете много добре, доставката до България беше някакво табу за европейските фирми, камо ли за американските, но откак сe поевропейчихме, нещата са доста по-човешки :)