Автор Тема: On30 - мащаб О на междурелсие НО  (Прочетена 12095 пъти)

MetroiD

  • Гост
  • Trade Count: (0)
On30 - мащаб О на междурелсие НО
« -: 30 Юни 2010, 19:21:07 »
Както споделих по-рано, в момента се ровичкам за влакове в O Scale за нашия Коледен град. Благодаря на Жоро от Хобисвят за инфото - поогледах гамата на Lionel, след това и тази на MTH, но най-ме грабнаха продуктите на Bachmann. Фирмата е (очевидно) сред малкото, произвеждащи в мащаб О, както и в "теснолинейния" On30, а няколко модела техни влакови композиции са специално създадени с Коледни мотиви. Падна ми ченето, като видях това:



Автоматично обръщане с престой от 5-10 секунди - check, осветление - check, депо за трамвая - check; че даже и цената е ОК! Няколко допълнителни релси и решението на транспортния проблем в Коледния град ще е налице. Остава само да изчакам до септември, когато ще се поднови производството... Та покрай чакането реших да се допитам до вас дали някой има наблюдения върху марката - ще съм благодарен за всякакви мнения и коментари. Също така - надявам се, че един трансформатор ще бъде достатъчен за преобразуването от US в EUR волтаж, но все пак си признах и преди - по техническата част не съм много напред с материала, та може и сериозно да се бъркам... Ако някой сподели информация относно този аспект при купуването на влакове от Хамериканско, ще си измервам благодарността в бира!
« Последна редакция: 31 Юли 2010, 13:49:22 от MetroiD »

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:Bachmann - мнения?
« Отговор #1 -: 30 Юни 2010, 21:43:54 »
За трансформаторите никакви дертове - само съблюдаваш да ти покрива консумираната от макета мощност и си готов. Още повече, че има и стабилизирани преобразуватели от 220 на 110 волта за всякакви мощности по магазините за електроника.
За Бахман (сори, малко грубо звучи  :haha: ) трудна работа - тази марка не съм я чувал и ми се струва, че не е особено известна тук. Тоест, не се знае много за нея. Нека който знае да каже.

MetroiD

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Bachmann - мнения?
« Отговор #2 -: 30 Юни 2010, 23:10:09 »
Намерих видеo на модела. Изглежда доста добре, и е тъкмо в нужния ми мащаб. С преобразувателите ще го мисля, щом ми попадне в ръчичките... вече засърбяха!!

Имам обаче друго питане: моделите в мащаб On30 работят на релси HO, тъй че се чудех дали не би било по-добра идея вместо целия сет да поръчам само трамвайчето, а релсите и допълнителното оборудване да взема от тук... Забелязах, че досега никой не е разправял впечатления от On30, та надали може да очаквам много инфо, но по-скоро търся мнение дали тази идея е добра. Модел от Америка, на нормални "местни" HO релси. В това видео, направено директно от Bachmann, човечецът обяснява, че няма проблем да се изкарат старите НО релси за такива модели, но все пак второ мнение от вас би ми било много полезно. Най-малкото дали ще има проблеми с мощността, осветлението и т.н....? Пак мерси предварително и пак за проявилите се - обещавам бири!!

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:Bachmann - мнения?
« Отговор #3 -: 01 Юли 2010, 23:38:11 »
Аз не ща бири, на мен ми дай кебапчета!  :on_the_quiet:
Ако няма проблем със съвместимостта на релсите, става, само не знам как можем да го проверим това. При нас например се е случвало модели в G да не стават на релси в I, заради височината на релсите. Иначе междурелсието е еднакво до части от милиметъра. Ако могат да се намерят някъде характеристики на релсовите глави на On30, да можем да ги сравним, ще е добре.
Друга особеност са радиусите на завоите - може да са други стандарти.

MetroiD

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Bachmann - мнения?
« Отговор #4 -: 02 Юли 2010, 02:16:00 »
optron, кебапчета да са, че и с гарнитура! ;D Хелп мииии, дет се вика, пък месо винаги ш'намерим ;)

Релсите, които принципно са включени в сетове с тоя трамвай, са някакъв специален Е-Z модел на Bachmann, които му позволят да се движи и в двете посоки ('auto-reversing'). Не съм примрял за тях, честно казано, защото сетът много оскъпява модела, включеното в него "депо" не отговаря напълно на мащаба на трамвая, а и, както казах, предпочитам релси, захранване и т.н. да си взема от тук - затова и цялата дандания. За радиуса на завоите пише, че е 18", което май си е съвместимо с НО? Иначе можел да търкаля officially и на ей такива Ресо релси, пак със стандартното НО междурелсие от 16.5мм. Ама за релсовите глави инфо - йок :/ Надявам се поне, че тази информация за съвместимостта с НО Ресо релсите води нанякъде - нали те са по-известни от тая страна на света?

Това, че не споменаш проблеми с мощността, значи ли, че тя не би трябвало да е повод за притеснение?
« Последна редакция: 02 Юли 2010, 02:23:25 от MetroiD »

refil

  • Trade Count: (14)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 550
  • Рейтинг: 43
  • Клуб BG TT
Re:Bachmann - мнения?
« Отговор #5 -: 02 Юли 2010, 08:26:55 »
То си пише на първите реслси Code 100-демек взимаш си релси на Piko  и пей сърце  ;D :good:

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Re:Bachmann - мнения?
« Отговор #6 -: 02 Юли 2010, 10:34:46 »
Браво! Много хубаво си се ориентирал! Два часа не ми стигнаха да разгледам каталозите. Най-напред чест прави на фирмата, че пълните каталози са публикувани за свободно теглене. Е, който иска, ще си поръча хартиено копие срещу 8 долара. Не се сещам за европейска фирма, която да е направила това. Конкретно трамвайчето, като му гледам характеристиките, е чудесно! Аз също бих си го взел по-нататък, но първо ще изчакам ти да споделиш своите реални впечатления. Но друга ми беше мисълта. Колкото и да не им се иска на някои колеги, които смятат, че нашето хоби е аристократично, скъпо, за богати хора и на който не му уйдисва, да ходи да събира салфетки и кутии от цигари, това е поредното доказателство, че категорично не са прави. Ако разгледаме по-внимателно каталозите, ще видим, че американските локомотиви и вагони, дето ги наричаме "сандъци" и прочие, имат дори повече детайли и джвъчки от европейските. Това, че са коренно различни от тия, които сме свикнали да виждаме из Европа и у нас е отделен въпрос. Но гледайки цените, за пореден път се убеждаваме, че в САЩ стандартните модели струват поне на половина по-евтино от тези в Европа, същото се отнася и за цифровизираните със звук. А при по-високите категории за същите пари, които даваме за Роко, Флайшман или Брава, получаваме много повече детайли и функции - вътрешно осветление, възпроизведен салон и т.н. А в по-едрите мащаби, разликите и като цени, и като детайлност, са фрапантни. Преди известно време коментирахме една друга американска фирма - Arthean, когато колега донесе от САЩ перфектни модели на локомотив и двуетажни вагони. И при нея положението е същото. Е как тогава в Америка може да се произвежда и продава по-евтино и достъпно, а в Европа не? Или европейските фирми се управляват от абсолютни катили, за които ж.п. моделизмът не е нищо повече от крава, или ние сме будали, като държим изключително на немските и австрийски модели. Демек не е луд тоя, дето яде баницата, а тоя, дето му я дава. Е във втория случай сами сме си виновни, че си трошим главите и им пълним гушите. Същото се отнася и за немските/австрийски моделисти.
« Последна редакция: 02 Юли 2010, 10:37:04 от IKAR »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Bachmann - мнения?
« Отговор #7 -: 02 Юли 2010, 11:24:17 »
Цитат на: IKAR link=topic=2546.msg43536#msg43536 date=1278056086
.... Демек не е луд тоя, дето яде баницата, а тоя, дето му я дава. Е във втория случай сами сме си виновни, че си трошим главите и им пълним гушите. Същото се отнася и за немските/австрийски моделисти.
:yes:
Именно! :yes:
Пък и е въпрос на гледна точка... ;D
От гледна точка на английският паунд :bb2:, европейските модели също са сравнително евтини. :lol:

А за аристрократизма не си прав - лафа произлиза не САМО заради цената на моделите, а заради всеобхватността на хобито (архитектура, ландшафт, електротехника, електроника, бояджийство, дърводелство, екс/ин-териор и всичко което се сетиш още) + най-голямата предимство , задвижването на този комплекс ги прави още по атрактивни.

Кой някога се  е занимавал със строежи, градоустройства,пътища, пощи, армия, крепости и т.н.???
Всички умни и развиващи своя ум хора, но не и обикновенния френски или немски селянин - той най-много бунт да направи за "общото дело". :spiteful:
 Или да открадне нещо за себе си ,
 подобно на днешните политици - нали не ги смяташ за аристократи!?!!!
 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ПП. Ах, дааа...Икар имаш една качествена бира от мен по твой избор :yes:, когато напишеш нещо тук с положителна насоченост. :hi:
Само не ми казвай , че няма и хубава бира... :sarcastic:


MetroiD

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Bachmann - мнения?
« Отговор #8 -: 02 Юли 2010, 16:07:43 »
Хехе, така като гледам, ще имаме какво да си разправяме, като се видим - разбрах, че правите сбирки последният четвъртък от месеца, т.е. 29. юли? Имам доста неща да слушам, но пък и да разправям - че даже такива, дето може да ви заинтересуват на клубно равнище. Но за тях в детайли - по-нататък, като станат (още) по-ясни.

Колкото до Америка / Европа - факт е, че много неща в САЩ са по-евтини. В края на краищата там играят много фактори, сред които т.нар. economies of scale, потребителската психология (американецо обича от всичко по много), както и чистият размер на общия пазар. Затова винаги, когато някой тръгне да сравнява цените там и тук, трябва да се замисли, че паралелите просто не са на място, колкото и на нас, 'европейците', да не ни е приятен тоя факт. Пазарът там прави цените по-ниски, докато пазарите в Европа (щото никой не може да ме убеди, че е един общ...) вършат точно обратното. Което не значи автоматично, че там е потребителски рай де. Но това е безкрайна тема...

Щях да казвам - трамвайчето ще го взема; само уточнявам детайли, както и откъде да го заръчам. Ще го пробвам на наши НО релси (Piko, примерно) и се надявам да си тръгне без проблем. Ако не - тогава ще му мисля.

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:Bachmann - мнения?
« Отговор #9 -: 02 Юли 2010, 16:27:35 »
Цитат на: MetroiD link=topic=2546.msg43575#msg43575 date=1278076063
Хехе, така като гледам, ще имаме какво да си разправяме, като се видим - разбрах, че правите сбирки последният четвъртък от месеца, т.е. 29. юли?
правим срещи всеки четвъртък в ресторант "Терасата" на ул. "Цар Симеон" след 17-17,30 часа

http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,1674.0.html

и разбира се денят на отворените врати на клуб "Железопътен моделизъм - България" всяка последна събота на месеца, където сте доре дошли и двете сбирки разбира се

http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/board,33.0.html

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:Bachmann - мнения?
« Отговор #10 -: 02 Юли 2010, 18:38:50 »
Цитат на: MetroiD link=topic=2546.msg43522#msg43522 date=1278026160
Това, че не споменаш проблеми с мощността, значи ли, че тя не би трябвало да е повод за притеснение?
В случая да, макар че нищо конкретно не съм казал.
Релсите в НО могат да понесат ток, достатъчен да захрани десетина локомотива. Не без загуби, разбира се, но просто ти давам ориентация. А като това трамвайче сигурно ще могат и 20-на да вървят...
Проучи как стои въпросът с управлението му - аналогово ли е, цифрово ли е, за да знаеш какво ще ти трябва, за да го управляваш.

Икар, фактор за цените е и цената на труда. За пример ще ти дам BMW, които произвеждат някои от моделите си в Щатите. И то модели, които не са само за америкаския пазар. Това в добавка към разсъжденията на Метроида.

MetroiD

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Bachmann - мнения?
« Отговор #11 -: 02 Юли 2010, 19:10:15 »
Цитат на: optron link=topic=2546.msg43598#msg43598 date=1278085130
Проучи как стои въпросът с управлението му - аналогово ли е, цифрово ли е, за да знаеш какво ще ти трябва, за да го управляваш.
Ъм... нямам идея :search: Споменах ли, че още съм гол и бос в жп моделизма... :/

Към края на това видео се вижда контролерът и т.н. - по това може ли да се съди?

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:Bachmann - мнения?
« Отговор #12 -: 02 Юли 2010, 19:17:57 »
Този контролер е аналогов, защото локомотивът е аналогов.
Кой точно артикул е този трамвай, да му прочета спецификациите?

MetroiD

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Bachmann - мнения?
« Отговор #13 -: 02 Юли 2010, 19:36:26 »
Цитат на: optron link=topic=2546.msg43605#msg43605 date=1278087477
Този контролер е аналогов, защото локомотивът е аналогов.
Кой точно артикул е този трамвай, да му прочета спецификациите?
Мерси много за инфото!! Трамваят е артикул номер 25128 (или 25155 - друга разцветка, същият трамвай).

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:Bachmann - мнения?
« Отговор #14 -: 02 Юли 2010, 20:09:19 »
Намерих го. Много оскъдна информация, изобщо не ме ориентира. Лошо за сайта им! Не съм проверявал в каталога какво е написано.
Като за твоя случай май ще ти трябва едно такова устройство - http://www.bachmanntrains.com/home-usa/products.php?act=viewProd&productId=1542 То следи трамвая (или влак също) и обръща посоката, когато стигне някой край на линията.