Автор Тема: Помощ за макет  (Прочетена 27458 пъти)

gongalov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Помощ за макет
« Отговор #15 -: 13 Октомври 2010, 00:54:31 »
Съвсем вярно, но не виждам друг начин да получа повечко гари на малко място. Може би, ако късата страна се увеличи с една права, ще се получи по-добре.
« Последна редакция: 13 Октомври 2010, 00:59:08 от gongalov »

topalov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Помощ за макет
« Отговор #16 -: 13 Октомври 2010, 01:07:30 »
Цитат на: gongalov link=topic=2707.msg47019#msg47019 date=1286920471
... повечко гари на малко място.

Аз виждам 4 (четири) гарови участъка... вярно ли е? Дали са нужни толкова много? Губи се ефекта на една "красиво заминаваща" или "красиво пристигаща" композиция, няма да можеш да й се насладиш. Според мен трябва да елиминираш поне 2 от гарите и да направиш основна гара на долното ниво и малка гара (разменна или спирка) на второ ниво; да откриеш малко повече основни видими коловози и да ги удължиш с още една идея... (пак не спомена нищо за размерите на това творение). Ако идеята е да се вложат максимален брой релси, това е една друга бира!  :drinks:

gongalov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Помощ за макет
« Отговор #17 -: 13 Октомври 2010, 01:43:04 »
Относно размерите, редактирах си поста от предната страница, но ето какво получих при увеличение на първия етаж с по една права релса откъм късата страна:



Ще се поозоря с мястото, но пък се отвори първият етаж. Гарите всъщност са 5, като тази на level_1 вдясно трябва да завършва с депо и съм я замислил като малка товарна гара, може би към някакъв индустриален район, примерно бирена фабрика :drinks:. Основната трябва да е тази с английската стрелка, мисля си от вътрешната страна между наклона и първия коловоз да сложа гарова сграда. На level_2 са две гари. Още не съм решил как точно ще ги оформя, но мисля да движа около 10 композиции, затова съм ги направил с по 3 коловоза, че да останат и свободни за разминавания. Между другото, на баща ми на макета схемата е почти същата, само дето при него коловозите са по-малко и той сега се чуди как да ги разминава 10 композиции. Обещал съм да му направя представяне, само трябва да намеря малко време да направя снимки.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Помощ за макет
« Отговор #18 -: 13 Октомври 2010, 08:47:10 »
Цитат на: gongalov link=topic=2707.msg47017#msg47017 date=1286916856
... Сори, Pach, WinTrack-а ми е тъмна Индия, не можах да се оправя...

???????????
 :scratch_ones_head: :blink:
Всеки се оправя сам и както му е най-удобно. Това, че превеждам ръководството за работа и самия WinTrack, по никакъв начин не ме обвързва с него...Нито съм му автор или собственик, нито пък търговски представител! :sarcastic:

Колкото до "макета" ти - според мен е пълен АБСУРД!!!!
Може би в началото (преди да почнеш да "твориш") трябва да решиш (пък и на нас да опишеш) какво би искал да прави  един (...и/или повече) влак(ове)?????
На творението ти има, не четири гари, а една с нахвърляни безразборно коловози.
Може би всичко тръгва от големият ти мерак, но малкото пространство с което разполагаш... :wacko:
За наклоните г-син Топалов (виден чеТТник) е прав - не само са абсурдни, но направо невъзможни. Ти си успял да задминеш дори фирмата "Нох" с техните детски силуети които се опитват да представят за макети!!!!!!  :scratch_ones_head: ...то и за това се иска ум!!!  :lol: :lol: :lol: :pleasantry:
Опитваш се в рамките на един метър коловозно развитие, да изкачиш най-малкото 8 см - не е възможно да бъде превзето от какъвто и да е моделен локомотив (а за влак зад него, просто забрави.)!!!!!
И на практика втория етаж изцяло скрива каквото и да е развитие на първия (дори докато четях, си мислех че подземното невидимо ниво е твърде сложно за управление на сляпо.) та там би се виждала частта с английската стрелка в рамките на около 0,5 кв.м - а останалата част????????????
Е след "удължаването" ще се виждат още три коловоза....
Има един вариант , при така проектирания макет - вторият етаж да ти е изцяло на мостови конструкции (нещо като Ню-Йоркската градска надземна железница) но тогава пак остава проблема с невъзможните наклони...
Мой не поискан съвет.
Не бързай! Прочети тук - има достатъчно теми в които сме описвали какви ли не макети, коловозни развития, идеи и схеми,мераци и възможностти. И всичко описано е малко или много коментирано, така че става, да ти помогне да изясниш и себе си и кое, как и защо е така, а не ...
Поздрави! :hi:
 ;D ;D ;D

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Помощ за макет
« Отговор #19 -: 13 Октомври 2010, 08:49:24 »
Май ще имаш големи проблеми с наклоните към втория етаж. От най горната гара тръгва наклон към втория, но както си го дал се движи над линия която остава на първо ниво. Как мислиш ще се вдигне горната линия, така че да не пречи на долната?
Другото което мисля, че ще е проблем - многото гари. Разбирам те, че искаш да направиш смислено движение, а не само въртене в кръг, но тук може да се окаже нещо друго - края на влака да не е излязал от гарата, а локомотива да влиза в следващата. Както каза Топалов ще загубиш реалистичното движение.
Отговори си на въпроса как искаш да караш влаковете - да правиш много маневри или да караш дълги влакове. Ако е първото направи една голяма гара и примерно една малка на горния етаж или спирка. Ако е второто направи една малка гара и голямо трасе за дълги влакове.

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Помощ за макет
« Отговор #20 -: 13 Октомври 2010, 09:26:40 »
gongalov, приветствам ентусиазма ти, обаче нещо не те разбирам...  :blink:
Искаш да направиш макет на 2 нива с размери 2500х1620?
Замислял ли си се колко ще тежи този макет в завършен вид?
Аз не мога да си представя как ще виси на въжета от тавана!!!
Нали това беше идеята ти? Или си се отказал, и тези схеми са за неподвижен макет?
Моля, дай повече информация какво мислиш да правиш...
 :hi:

gongalov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Помощ за макет
« Отговор #21 -: 13 Октомври 2010, 09:42:23 »
Амиии... относно влаковете, не смятам да закачам повече от 3 вагона на композиция и искам да има движение между гарите, а не да правя маневри

gongalov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Помощ за макет
« Отговор #22 -: 13 Октомври 2010, 09:44:20 »
не съм се отказал от идеята за висящ макет (то това е единственият възможен вариант при мене) и да, мисля да използвам максимално наличното място, защото иначе просто няма смисъл да правя каквото и да е. Това за съвпадащите релди лесно може да се промени, като на най-горната гара добавя една къса права, примерно G119. Тогава няма да съвпадат.

Нека се пробвам да обобщя дали правилно съм разбрал

1. да разделя релсите на наклона от релсите на level_1
2. на level_2 да е само 1 гара с по-малко коловози
3. на level_1 да се откажа от втората гара

А така, вкарах се в приключение. Ми то като махнах горните гари и кво остана... да си взема един стартов сет на Пико и да си бръмча щастливо на паркета в хола... Ще си направя тунелче от томовете на Вазов и ето ти макет
« Последна редакция: 13 Октомври 2010, 23:40:08 от gongalov »

topalov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Помощ за макет
« Отговор #23 -: 10 Ноември 2010, 10:22:49 »
Илиане, докъде стигна с проекта?
Нищо не казваш!

gongalov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Помощ за макет
« Отговор #24 -: 10 Ноември 2010, 13:48:16 »
Хе-хе, сетихте се за мен, значи, аз рекох че след такава яка критика на схемата сте ме зарязали

Еми не, не съм се отказал от макета, напротив, даже вече имам плота готов. В момента обаче съм на работа и не мога да кача снимки. В крайна сметка реших засега да зарежа схемата и да импровизирам, поне като за начало. Тъй като още не съм си купил никакъв релсов материал, засега съм се концентрирал върху това, как да окача плота за тавана (а той, плота де, излезе бая големичък - 2,65x1,70м). Освен това все още съм пред дилемата за мащаба - ТТ или Н0. За ТТ тези размери ми се струват направо огромни, за Н0 не чак толкова (поне няма да мога да движа композиции от 6-8 вагона, както тук някои се бяха размечтали  :)), а все пак май повече съм склонен да остана на Н0, понеже както вече знаете, баща ми има макет в този мащаб.

Довечера ще метна тук снимките от началото на моя макет и няколко от този на баща ми.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Помощ за макет
« Отговор #25 -: 10 Ноември 2010, 14:14:19 »
Аааа, не че съм пристрастен, но щом сега почваш - ела си в ТТ!
Сам казваш - огромна площ (не че ще ти стигне) позволява по-доброто развитие от НО.
При това сега новите `убавини в ТТ не отсътъпват на бащиното НО, че са и по-хубави.
Седем пъти мери и...един път избери ----> "ТТ - идеалният мащаб!!!"

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re:Помощ за макет
« Отговор #26 -: 10 Ноември 2010, 15:38:50 »
Цитат на: pach link=topic=2707.msg48993#msg48993 date=1289391259
Седем пъти мери и...един път избери ----> "ТТ - идеалният мащаб!!!"

Подкрепям!  :good:

gongalov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Помощ за макет
« Отговор #27 -: 10 Ноември 2010, 23:01:54 »
Ето и обещаните снимки:

Това е моя плот за макет





а това е таванът, където трябва да го окача



Това пък са снимките от макета на баща ми в Н0 на PIKO:
Започваме от централната гара





следва наклонът към втория етаж



двете гари на него



и преходът между тях.



Това е спускането обратно до първия етаж



а тук това, което не се вижда много под първата планинска гара, е подземна гара или гара в тунел, и аз не знам точно :unsure:



Е те това е
« Последна редакция: 10 Ноември 2010, 23:09:24 от gongalov »

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re:Помощ за макет
« Отговор #28 -: 11 Ноември 2010, 11:14:53 »
Ако ще го качваш на тавана, трябва да махнеш лампата и да сложиш напр. плафони по стените.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Помощ за макет
« Отговор #29 -: 11 Ноември 2010, 11:18:56 »
И ти и баща ти имате още много работа докато нещата заприличат на нещо.
Успех!  ;)

п.п. Имам предвид да заприличат на завършени макети! :)
« Последна редакция: 11 Ноември 2010, 15:23:00 от Vlado »