Автор Тема: SCARM - софтуер за опростено планиране на моделно ЖП трасе  (Прочетена 139090 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12283
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Микси, трудът ти е "отчетен" и оценен и тук (3 точка от ревюто):
http://modellbahntechnik-aktuell.de/tipp/geniale-modellbahn-gleisplaene-mit-kostenlosen-freeware-tools-entwickeln/

един превод без редактиране
Цитат
SCARM: Вашият безплатен 3D плановик и симулатор за перфектната мини-жп света
SCARM 3D оформление коловозен редактор.
Тя е в SCARM (Simple Computer Aided Railway Modeller) е сравнително нова програма, тъй като първата версия беше в май 2010 година., създателят на програмата, Милен Пеев от София (България), има SCARM лесен за използване приложение, софтуер създаден, потребителят може да насрочи план коловози и модел жп.

Не знам дали го знаеш, щото и не виждам дата на публикацията, ама си наравно с другите!
 :clapping: :clapping: :clapping: &bgflag &bgflag &bgflag :hi: :hi: :hi:

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Да, видях го това малко след като излезе и наистина ми стана топло на душата  :yes:

Но по-интересното е една анкета от началото на годината за най-ползван софтуер за планиране в stummi-forum.de:

http://www.stummiforum.de/viewtopic.php?f=31&t=104322 (иска регистрация за да се види)

Ето и картинка с резултатите:



Мисля си, че хич не е зле ;)

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Е-е-е, страхотно се радвам като прочета нещо подобно! Една от малкото причини все още да съм мъничко доволен, че съм българин!
Респект!!!  :hi:

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Цитат на: Mixy link=topic=2720.msg95081#msg95081 date=1400188439
......Мисля си, че хич не е зле ;)

Направо е перфектно! Поздравления

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Вчера пуснах новата версия на SCARM - 0.9.25 с две нови фигури и множество нови и обновени библиотеки. Вижте повече за новостите тук:

SCARM е обновена до в. 0.9.25

Надявам се, че ще ви допадне ;)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12283
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Милене страшен си. Предвиждаш ли и по-новата система на Faller car system
да вкараш някой ден в библиотеките?  И още един въпрос - с вкарването на "кръгли" обекти
като кръга и двата цилиндъра, предвиждаш ли и изчертаване на дъги, части от кръг и цилиндър
и въобще "криви" обекти с които да може да се чертаят по-особени обекти?
Не знам дали съм задал въпроса ясно...например с такива "криви" обекти да може да се изчертае
фасадата и стрехата на гара Копривщица например!
 ;D ;D ;D

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
3D системата на SCARM поддържа всички основни графични примитиви, както и пълен набор от съставни обекти, ефекти и т.н.
Проблемът е, че няма как да се направи прост интерфейс за изчертаването им, ако се работи само в 2D, гледано "отгоре". А тръгна ли да правя по-сложни неща, като вторични изгледи, разрези и т.н., ще изям хляба на момчетата от AutoCAD и SolidWorks  :pleasantry:

SCARM и сега може да работи с по-сложни обекти (всъщност те пак са си примитиви), но те трябва да се "програмират" на ръка директно в библиотечните файлове. Така например са направени обектните библиотеки с българските светофори и немските семафори, където има козирки, завъртулки и др. подобни.

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Като продължение на горното, следва и това тук - наскоро попаднах на страницата на един индиец във Facebook, който доста си е поиграл със SCARM. Вижте повече за неговите творения тук:

Farrukhabad и още от Индийските железници в SCARM

Ето само 3 от снимките:







Всички те са създадени със старата v.0.9.24, а с новата ще могат да се създават и още по-реалистични виртуални макети :)

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Миналата седмица обнових сайта на SCARM, тъй като старият вариант беше споделен с помощната система и си беше доста постничък, да не кажа смотан... :)

Новият дизайн изглежда по-модерно, скалира се добре на таблети и телефони и най-важното - съдържа много нови и обновени теми в помощната система за някои от функциите в последните версии на програмата. Вижте заглавната страница и обновения хелп тук:

SCARM - безплатен софтуер за опростено планиране на моделно ЖП трасе

Помощ и често задавани въпроси за SCARM

Имам да добавям още доста работи по сайта и хелпа, но и това ще стане с времето. Надявам се да успея да пусна следващата версия скоро ;)

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Вече е готова и пусната и новата версия 0.9.26 на SCARM. Сега вече с интегрирана пoмощна система директно от сайта и с възможност за работа със слоеве. Повече за новостите тук:

SCARM е обновена до в. 0.9.26

Надявам се, че ще ви хареса ;)
« Последна редакция: 01 Декември 2014, 15:20:35 от Mixy »

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
ВАЖНО!

В последната версия SCARM v. 0.9.26 има проблем с преименуването на слоевете, както и със записването и възстановяването на вече променените им имена.  Моля свалете поправената SCARM v. 0.9.27 от www.scarm.info и я инсталирайте за да поправите предишната версия.

Вижте повече за това както и за промените в новата версия в следната статия от блога – SCARM е обновена до в. 0.9.27

Съжалявам, ако съм причинил проблеми и неудобства с тази грешка, но се случва дори и на най-добрите (нямам в предвид себе си, нито Microsoft) ;)

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Нова година - нова версия на SCARM :) Вижте повече тук:

SCARM е обновена до в. 0.9.28

Вече са налични и първите детайлни виртуални модели на локомотиви в SCARM, благодарение на Ian Donohoe. Ето повече инфо и за тях:

Прецизни 3D модели на америскански дизелови локомотиви в SCARM

Скриншотове на два от моделите:





И тъй като са направени с обектния интерфейс в SCARM, могат да се ползват във всеки един мащаб със стандартно междурелсие:



Библиотеката с виртуалните модели е налична за сваляне в блога на SCARM.
Ако има виртуални моделисти, които са потребители на SCARM и любители на американския подвижен състав - ми може да почерпите  :spiteful:  :drinks:  :good:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12283
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Милене радвам се, че SCARM е включена на официалната страница на една
 уважавана на изток фирма, която работи доста прилично в нашия мащаб  ;)

- Фирма "KUEHN" представя твоето творение "SCARM",
на страницата си с препоръчвани проектански програми за релсови планове:

http://www.kuehn-digital.de/gleisplanung.html
 :clapping: :clapping: :clapping:

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
KUEHN са пичове. Май те са единственият производител в момента, дето е сложил линк към SCARM направо на сайта си. Преди време, едни бразилци - Frateschi - също бяха сложили линк към програмата, при това направо в заглавната анимация, но сега не го виждам там, може да е някъде навътре по страниците им или въобще да са го махнали.

По-натам вероятно ще има и други - както се казва, "засега на сайта на KUEHN, скоро и по други сайтове" ;)