Автор Тема: SCARM - софтуер за опростено планиране на моделно ЖП трасе  (Прочетена 137382 пъти)

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Pach ми подсказа, че релсите PIKO N са описани в книгата на Ю. Ботев, което е достатъчно за направата на библиотека:

http://www.scarm.info/temp/PIKO-N.zip

Файлът трябва да се свали, разархивира и библиотеката да се копира в папка Lib на програмата. В описанието в книгата липсват номенклатурните номера на релсите, затова и в библиотеката ги няма. Възможно е да има и други релси, които не са дадени в книгата.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Когато е събирана книгата номенкратурните номера бяха ...3/1 ; 1/2 или 1/1.
Така впрочем се означаваха и в трите мащаба, като на самите траверсни скари отдолу имаше това + радиуса в мм.
В последствие (но нямам понятие от къде и кога) бяха добавени номенкратурни номера, та в Н0 например
"П"-профирлните релси на пико започват с числата 68хх и т.н.
За N - ---> да кажат мъNиците като най-близко до материята...
Какви са им номенклатурните номера в днешно време???

topalov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Браво, Милене!

Вече си международно разпространен!  :hi: :hi: :hi: :good:

Продължавай в същия дух!

http://forum.modelarstwo.info/viewtopic.php?f=1&t=9943

Обаче не мога да го преведа и само разбрах, че търсят библиотека с релси на "PECO N Code55".

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма


Поздравления - полските колеги са доста образовани точни моделисти.
Радвам се за теб Милене!!! :hi: :hi: :hi: :hi:

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Ооо, това беше отдавна. Програмата вече е изцяло преведена на полски, заедно с хелпа и сайта от Artur Schwartz и постепенно набира последователи в Полша :)

Но най-много потребители има в Англия и Щатите, тъй като повече от половината сваляния са от UK и US локации.

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Доста време мина от последното обновление и ето, че новата версия SCARM 0.9.0 е готова :)

Най-важните промени са свързани с работата с 2D/3D фигури и аксесоари. Чрез фигурите (най-долу в менюто с библиотеките) всеки ще може да си направи прост модел на сграда, перон, път и др. подобни направо в редактора на SCARM. Новите 3D аксесоари представляват предефинирани в библиотеки тримерни обекти и служат за прецизно пресъздаване на почти всичко, което може да се сложи на макета – сгради, механизми, семафори и светофори (вече има няколко такива библиотеки), дървета, лампи, стълбове и т.н. Сложил съм и библиотека с няколко наши светофора, която е достъпна от менюто с библиотеките, под-меню “Обекти”. Постарал съм се да изглеждат максимално реалистично в 3D :)

Приготвил съм и един примерен макет: Sample1_HO.zip. Свалете го, разархивирайте го и го отворете в SCARM за да добиете представа за новите възможности на програмата.

Вижте също и новите теми във FAQ секцията на документацията относно работата с новите функции.

Ето и няколко снимки от примерния макет (щракнете за уголемяване):



Надявам се, че нововъведенията ще са ви от полза :) Ако срещнете проблеми или грешки, пишете за да ги оправя. И винаги запазвайте файловете след съществени промени с ново име, напр. “layout_1.scarm”, “layout_2.scarm” и т.н. (за всеки случай) ;)

Mixy

rccreator

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Обаче аз имам проблем. Не мога да го снимам. Имам предвид натискам снапшот и ми излиза само бял екрах после на снимката. Знае ли някой как да го поправи? :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Опитай през Рrint Sceen...След това го копирай в Paint и го запиши като снимка.

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Цитат на: pach link=topic=2720.msg69513#msg69513 date=1325074631
Опитай през Рrint Sceen...След това го копирай в Paint и го запиши като снимка.

Да, това е начинът, тъй като има бъг в 3D енджина, който се проявява при някои видеокарти с празен screenshot.

-----

Отдавна не съм обновявал статуса на SCARM тука, защото имах доста други ангажименти, но и не съм спирал работата по програмата в малкото ми свободно време. Затова се надявам, че скоро ще мога да пусна и поредното обновление :)

Дотогава, ето малко “международни” новини от феновете на SCARM по света ;)

trissa от Италия е пуснал един примерен макет с доста 3D картинки - всичките можете да видите на http://trenoincasa.forumfree.it/ защото форумът им не позволява директно използване от други сайтове.

Jimmy от Дания е използвал 3D обектите “до дупка” за да представи макет с цялостна основа (http://www.bechers.dk/train/?Planl%E6gning:Jimmys_sm%E5_anl%E6g:SCARM):



Gary от Канада е проектирал интересен макет с водопад и контейнерен терминал на товарната гара (http://www.modelrailroadforums.com/forum/showthread.php?t=20667&page=7):







А ето и един “японски” макет, проектиран със SCARM, реализиран от ospen и показан в www.nscale.net:

Клипче с японския макет в N: http://www.youtube.com/watch?v=2Xa8i6eN3g0 – много е яко :)

Има и още много други, най-вече в Щатите, Англия, Испания, Холандия, Полша, Италия, Германия и Австралия. Дори има професионалисти в САЩ, които ползват SCARM в своята работа по създаването на макети за други хора. Преведена на 12 езика, с 116 фена във Facebook, над 40000 посещения в сайта за миналата година и около 2500 сваляния само на v. 0.9.8, SCARM започва да придобива все по-голяма популярност сред жп-моделистите по света. А това може само да ни радва, тъй като и ний сме дали нещо на моделния свят в глобалното Internet село :)

Mixy
« Последна редакция: 12 Януари 2012, 02:14:20 от Mixy »

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Браво!  :clapping: :clapping: :clapping: :clapping:. Много се радвам за теб че трудът ти се цени извън границите на милата ни родина. Страхотно наистина. Продължавай в същия дух с развитието на програмката  :good:

anubis

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 327
  • Рейтинг: 28
  • HO
Гордеем се с теб, Микси  :hi:

mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък


Човече , цепиш мрака !  :hi:

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Направо си велик.  :hi: :hi: :hi:

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
The Master..
You must feel the Force  around you.
May the Forece be with You!