Автор Тема: Национална среща на ЖП моделистите в България - Мнения и впечатления  (Прочетена 14563 пъти)

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Здравейте на всички.

Понеже не видях такава тема, реших да я отворя от мое име.

Първо искам да благодаря на организаторите, които според мен се справиха перфектно от организационна гледна точка. Мястото на срещата беше прекрасно, в много приличен хотел, сред изключително красива природа, а явно и бяха поръчали на Дядо Боже, както вика моя син, и хубаво, топло и слънчево време ... ако добавя и безоблачно ще прозвучи глупаво на фона на слънчевото.

Присъствието на Посланика на Италия -  Негово Превъзходителство Стефано Бенацо, беше вероятно от най-голяма значимост на семинара. Това показва, че хобито ни не е отживелица и се развиваме в правилна посока.

Самият факт, че присъства и един от учредителите на фирма A.C.M.E. - г-н Алесандро Буонопане, както и огромната радост за всички БГ ЖП моделисти - новопредставения модел на БЪЛГАРСКИЯ ЛОКОМОТИВ 46-ТА СЕРИЯ, производство на A.C.M.E., показват, че фирми-производители на ЖП модели проявяват интерес към българския подвижен състав и виждат перспектива в производството на български ЖП модели. А това лично мен ме кара да се чувствам горд, че съм БЪЛГАРИН, и че съм любител на ЖП моделизма. Даже проведохме разговори с г-н Буонопане, който определено прояви интерес към българските локомотиви 6-та и 42-ра серии, както и към пътническите "В" вагони, които, както Ясен подчерта, са се търкаляли в 5 европейски страни. Това от своя страна може да доведе до значително по-ниска цена на вагоните, които ще могат да се продават на любители в Германия, Полша (Ясен да ме извини, ако съм объркал държавата), Унгария, Румъния и България.

Бяха представени едва ли не всички мащаби, популярни в България. Да не говорим, че имаше представени изцяло ръчно изработени модели в мащаб 1:20 (ако не ме лъже паметта). Миниатюрният (за мен) макет в N направо издави рибата. Аз лично останах с впечатление, че този макет бе на пиедестал заедно с БДЖ локомотива на A.C.M.E.

М/у впрочем, днес гледах снимките, към които ми изпрати линк Томислав Попов. Една ме накара да се размажа от кеф:



ДАЛ ГОСПОД ПОВЕЧЕ БГ-МОДЕЛИ - било изработени професионално от фирма като A.C.M.E., така и излезнали изпод чевръстите пръсти на наши моделисти. За мен това е гордост. Аз може и да съм калпав в ръцете, малко да ми треперят като след ... тежко натоварване да речем, но като видя такива произведения на изкуството, където е вложено много творчество, труд, сръчност и всеотдайност на моделиста, и се размазвам тотално.

**************************

Аз имам една единствена забележка към организаторите.

Според мен темите за теснолинейките в България, както и темата за незавършения проект Враца - Оряхово, не бяха на място. Осъзнавам, че целта вероятно е била популяризирането на теснолинейките и на БГ железниците като цяло. Но все пак трябваше да се наблегне на тънки моменти, касаещи ЖП МОДЕЛИСТА - основни похвати при макетирането, използването на материали при създаването на макети, създаването на фремо модули, стандарти, които се следват, цифровизиране на аналогов модели, озвучаване на подвижни и стационарни модели, наклони на трасета, радиуси на завиване, епохи, които епохи и как могат да се съвместят и на какви етапи ... ето такива неща, които ми изскачат на прима виста.

Като първо такова мероприятие, осъществено от Сдружение „Клуб Железопътен моделизъм – България”, такива грешки са простими. Но трябва да се имат предвид при следващи такива мероприятия.

Благодаря отново за перфектната организация, която не забуксува нито един път.

*************************


Аз не знаех, че Ясен освен, че че чевръст в пръстите и може да свири, се изявява и като певец ... Станслав и той бил скрита лимонка.... Мисля заедно със Ясен и Станислав да създадем трио МЯС, или МиСтЯс .... може пък да пробием някъде, да популяризираме ЖП моделизма в България и чрез песни ... да вземем да създадем химн на българските ЖП моделисти ... а? :dance1:
« Последна редакция: 27 Октомври 2010, 09:42:30 от misho_tabakoff »

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Аз съм изклютилно доволен от срещата. Запознах се и говорих със страхотни хора, които на друго място няма кога и как да срещна. Това за мен беше най-ценно. Останалото мисля беше на много добро ниво като за сефте. За Враца - Оряхово ми беше много интересно, макар и темата наистина да не беше съвсем моделелна. Следващия път програма от два дена, в които наистина да може да се обърне внимание на повече и по-разнообразни неща. Абе супер беше  :clapping:

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Аз, да си призная, бях толкова превъзбуден от цялото мероприятие, че освен хубави спомени, друго не остана (не че и имаше нещо лошо). Всичко беше страхотно, но най-вече фактът, че за първи път се събираме цялото моделистко войнство на едно място.
Относно лекциите мога да кажа, че обсъждахме с Марио доколко тези теми са подходящи за конференцията, но в крайна сметка искам да напомня, че една от целите, които преследва Клубът е: събиране и представяне в документиран вид на историята на железниците (чл. 4, т. 5 от Устава), тъй че в тоя смисъл си бяха на място и двете презентации, а и мисля си, ако ви е било интересно представянето, значи последните са оправдали съществуването си.
А като цяло за форума във Велико Търново показахме, че сме на прав път, че можем и заедно, че стига да искаме нещо - го постигаме и че ако продължаваме и в бъдеще в тоя дух, ще има и още постижения. Затова подхождам изцяло позитивно към мероприятието и си пожелавам лично на себе си, а и на всички ни, да има още много такива събития.
Благодаря на всички ви, че ви има!
« Последна редакция: 25 Октомври 2010, 15:37:53 от Vlado »

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цитат на: zazo link=topic=2752.msg47633#msg47633 date=1288006554
... Следващия път програма от два дена, в които наистина да може да се обърне внимание на повече и по-разнообразни неща. Абе супер беше  :clapping:
:good: :clapping: :clapping: :clapping:

ivo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2006
  • Рейтинг: 558
  • HO - II-III, София
Кога ще покажете снимки от купона? :) Който аз най-безсрамно изпуснах ....  :fie:

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цитат на: ivo link=topic=2752.msg47644#msg47644 date=1288012481
Кога ще покажете снимки от купона? :) Който аз най-безсрамно изпуснах ....  :fie:
:nono: :nono: :angry: :angry: :angry: :diablo: ВИНОВЕН!!!!!!

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Кой бил - пил, кой не бил - плакал  :lol:

Относно организацията да вметна, че и аз съм много доволен. Много приятно беше и мястото и хората и като цяло направихме първата копка на новия национален частен превозвач - "Обединени хобисти"  :good:

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цитат на: ivo link=topic=2752.msg47644#msg47644 date=1288012481
Кога ще покажете снимки от купона? :) Който аз най-безсрамно изпуснах ....  :fie:
Верно изпусна, да ти е за урок другия път! ;D То не беше купон, ами направо шоу! Песни и таци на народите, бисове,  лакърдии и моабети. И най-важното всички си говорехме сякаш се знаем от време оно! Самия факт, че изпразнихме кухнята и накрая нямаше вече какво да поръчваме за мезета, мисля че говори достатъчно. ;D

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Мен само ме е яд, че изпуснахме Звук и Светлина на Царевец .... я шоуто си заслужава, вЕрвайте ми.

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Е някои го изпуснахте, ама други не го изпуснахме! Наистина си заслужаваше! Благодарение на Владо, пристигнахме на светлинното шоу 5-10 сек преди да почне. Просто прекъснахме едното шоу и отидохме на другото, после пак на основното и така, от шоу на шоу та накрая почти закрихме заведението, изядохме и изпихме ресторанта им ;D!
Вечерта беше пълна от всякъде! ;D

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Вярно е! Няколко човека ходихме до Царевец. Дори Силвето записа на видео шоуто, но картината е много лоша. Ако ви се слуша само звук и лошата картина не ви притеснява, ще го прибавя към видеото от конференцията, за да го гледате всички. Казвайте?

choveka_vlak

  • Trade Count: (0)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 107
  • Рейтинг: 8
  • човек докато е жив се учи!,...
Всъщност, колкото и да разказваме декиш няма да хване, ама правилно!, "Който бил, пил и се веселил!, " а който не е де чете, редовете из форума и да събира суха материя...  :lol: :lol: :lol:

mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София
Всичко вървеше по план  :drinks: до 23 ч. вечерта на банкета, когато крехката и нежна душа на Председателя беше хвърлена в див потрес. Онези маскари и проклеТТници от чеТТата, използвайки млада сервиТТьорка, явно и тя участваща в комплоТТа, набутаха в честните ръце на Председателя ето това :



Председателят, без очила и учуден, че не е искал сметката, първо видя крайната сума, получи шок с приклек и ...  :blink: :wacko: :swoon:
И когато посегна за очилата, видя насреща си пасминаТТа, захилена като нилски крокодил на припек, да документира с камера случващото се.
 :fie: :fie: :fie:
Мискини...
Добре, че имам блага душа, та ви се размина "кървавата баня" :wild:  :bb: :bb2:

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Лелеееее щяло е да стане пернишката трагедия.  :lol:

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
 :lol: :haha: жестоко , т'ва е много идейно !! :good: