Автор Тема: Изключително интересна идея, нужда от помощ (програмиране, електроника)  (Прочетена 3893 пъти)

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Здравейте!

Аз, както много от нас на този етап имам само една елипса, по която да си пускам влака. Но използвайки SCARM и премервайки, че дължината на която тази елипса отговаря в реалността е 465 метра; ми дойде на ум следната идея:

Със помощта на микроконтролер (а може и по друг начин който както може); мога да направя устройство, което да мери всеки път, когато влака мине през него (ще използвам инфраред емитер и инфраред приемник, за да засека прекъсването на лъчението).

И от там става интересно. Този микроконтролер може да се свърже към компютъра и да ми мери колко км е изминал влака в реално време.

А най-интересното е това и се чудя : как да го свържа това към гугъл земя; като на земята да ми дава визуално като GPS движението на влака по измисленото трасе, което съм му задал.

Хайде да си помечтаем, а може би и да излезем с идеи - като цяло е съвсем възможно - и човек може, въртейки по кръга, да пътува от София до Варна например, спирайки на различни гари.

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Това наистина е една чудесна идея, аз също дълги безсънни нощи съм разсъждавал над подобен проект, който за мое огромно съжаление до момента така и не съм осъществил, поради редица трудности и неочаквани пречки и проблеми, които се появиха в процеса на изпитанията... Отказах се от инфраред технологията, поради това че е морално остаряла и издъхнала и в момента правя нова Блутут разработка по маршрут Мездра-Кардам-Белово-Септември (която фактически се явява четвърти железопътен пръстен)  :hi:

... а ти знаеш ли че всеки ден градският транспорт в Берлин изминава  разстояние равно на шест обиколки на земното кълбо по екватора?

 :spiteful:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Абе ти нямаш ли си друга работа, че все такива бляскави идеи ти идват в главата. Мисля, че е по разумно да използваш Блутуут и GPS приемник. Тогава Гугъла ти е в кърпа вързан. :yes:

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
И аз за това казах с Блутут, понеже си купих едно тунелче на Пико от готовите (много е яко, има езерце и водопад) и си го слагам на завоя, ама като ми влезне машинката вътре и инфрареда прекъсва. Освен това с последната версия на Гугъл Земля системата е несъвместима, понеже има бъгове и специална защита, трябва да си изтеглиш по-стара версия на Гугъл Земя, това са тънкостите в разработката ми до момента, ще се радвам да си споделяме и да обменяме опит  :yes:

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
E, чак подигравки не очаквах. Извинявам се. Накой като Оптрона би могъл да схване, че идеята ми далеч не е абсурдна...

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Дори и Оптрона би ти завидял на гениалноста. А пък БДЖ направо ще фалира. Всеки ще си врътне една такава елипса в къщи и през Гугъла ще си фантазира, че пътува от Сф. до Вн. Давай в тоя дух, технологиите явно са твоята стихия.  :good:  ;D

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
В близко бъдеще може да се окаже, че не е абсурдна идея. Мисля, че за миналата година в каталога на конрад имаше стартов сет с IC в кабината на което имаше камера. В сета имаше очила, като ги сложиш виждаш през камерата - т.е. все едно си в кабината на локомотива. Беше към 800 евро.
Технологиите напредват с все по-бързи темпове.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Павка това за което говориш Боби (BoRoco),
 го представи още миналата година в тяхната,
на американска територия от среща на клуба им.
Така че и технологията не нова, но пък и не става по евтина...
 :yes: :scratch_ones_head: ;D

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Не мисля, че идеята ми е толкова забутана. Чрез инфраред детектор се приема един импулс при всяко минаване на влака. По честотата на импулсите се разбира скоростта на влака (впредвид дължината на елипсата). Скоростта се влага в приставка на гугъл (апи) за гпс и се използва като скорост подавана от гпс за движение по зададен трак (линията сф-вн).

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Даже не е нужно да се пресмята скорост - като се знае дължината на елипсата, просто се броят импулсите от сензора и останалото е едно умножение.
За Гугъл Земя трябва да се напише програмка, която симулира ГПС-приемник, завързан към Земята и да бълва точка при всяко прекъсване на лъча на сензора, която точка е част от предварително зададен или записан трак.
Друг вариант, по-лесен според мен е програмката да генерира и опреснява KML-файл, който лесно се импортва в Земята, дори през Интернет.

Малко встрани от темата - по-интересна задачка е скоростомерът, който видях на една от снимките в американския клуб. ;)

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
:)))

Да, трябва да ги питам този скоростомер дали е купен или са си го правели. За него само зная, че е "Временен"; тоест идеята е да не седи на сред макета; но са го оставили, защото всеки му се радва. Може би ще го маскират като някаква индустрия за да си остане. Интересно е, че ако "мина" само с пръст през него не зачита. Явно трябва да е по-плътно/дълго тяло като локомотив и вагони. Най-вероятно мери дупките между вагоните, или пък има два сензора и мери разликата между прекъсването на двата лъча по продължение.

А за моята идея там е работата, че не съм добре с програмирането иначе си прав. А още по-лесно би било да е предварително зададен трак, а програмата само да премества позоцията с 450 метра - така няма да трябва да се създава ръчно файл с толкова кмл-та. Може да ви се вижда щуро, ама нямате идея колко ми липсва България и затова.

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Ако е заради това, Гугъл Земя предлага и виртуални пътувания ... Само ти трябват тракове ... Ако желаеш, имам записи от пътувания с влак на ГПС, мога да ти пратя траковете ... Последния ми трак е от Септември до Банско. ;)
Все пак, уважавам патриотизма ти! Все по-малко хора обладават такива чувства към Родината ни.