Автор Тема: Софтуер за планиране?  (Прочетена 39910 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Софтуер за планиране?
« Отговор #15 -: 18 Септември 2008, 16:21:20 »
Хайде за наште "американци" един линк към техен "американски" софтуер за планиране на макети и модули , също с 8-ма  ;) версия и вече работещ и в 3-D вариант.Който си го дръпне в демо варианта да пише тук , дали става или не е лесен за усвояване и употреба!?
http://www.trackplanning.com/download.htm
 ;D ;D ;D

staff123

  • Trade Count: (1)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 473
  • Рейтинг: 2
    • LinkedIn
Re: Софтуер за планиране?
« Отговор #16 -: 18 Септември 2008, 23:51:45 »
Аз вече използвам Wintrack 8.0 и съм много доволен. А пък и е лесна за използване (поне за мен така, предполагам, че за повечето от вас ще е така). Има всички видове релси на водещите марки, а освен това има и доста голям асортимент от сгради и други постройки, семафори, светофори и т.н., но има 1 малък проблем: малко от тези последните имат 3D модел. Не знам защо, може би не е пълна версия.

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: Софтуер за планиране?
« Отговор #17 -: 19 Септември 2008, 10:30:27 »
за Винтрака мисля, че като си я напазаруваш всичките 3д модели пристигат на цд.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Софтуер за планиране?
« Отговор #18 -: 24 Април 2009, 10:28:46 »
Помоооооооощ! :shout: :shout: :shout:

Наложи се да влезна на място дето не ми е по сърце :( ,
(та си направих и  регистрация , която веднага ми се иска да я изтрия но не знам как :blush2:) ,
 едвам се оправих с всички въпроси ,
инсталации на някаква спец програмка за данлоуд,
с която също се оправих по интуиция,
 дадох отговорите по интуиция ииии ... Ооооо , да :dance1: :dance1: :dance1: ,
 вече си имам инсталирана
Wintrack 3D 8.0 или нещо такова !!!
Малко беше зор докато я намеря къде в компютъра ми се е записала , но и с това се преборих... :spiteful:

Прииска ми се да се пробвам тази програма , тъй като във WinRail-а , с която работя , за да си направя хълмовете и планините ,се изисква мноооого писане по трите координати за всяко камъче и точка  :bad:(по-лесно бих ги издигнал на живо - па дори да са колкото Витоша :bb2:) ,та се надявам във Wintrack  това да става по-лесно (например само с мишката и пет/шест команди) обаче имам проблем.
:search:
Библиотеката с ТТ релсите успях да я намеря някак и да я заредя , но по никакъв начин не мога да намеря самите релси и да направя първо, коловозното развитие на макета ми (пък после планини , сгради и т.н.) .
Да ама не виждам как става  :search:, а придружаващият хелп е на немски , въпреки уверенията  :swoon:,че съм свалил от .............. англоезичната версия (не че английският го разбирам , но все пак имам проблясъци... :sarcastic:).

Та зова ми за помощ е такъв:
 
Някой ако има кратко ръководство , или ми напише тук , основните  бутони като за начало , ще съм му много благодарен!
 :hi:
И воъбще споделете опит - знам ,че повечето предпочитат тази програма , а аз се надявам ,че не е толкоз сложна в частта си за планинните. :wild:

Впрочем в сайта от който я записах , някой от вас я е качил най-вероятно , защото в краткото и описание е даден и адреса на нашият сайт тук , като сайта за железопътен моделизъм в България!!!!

Кой ще помогне????

 :search: :search: :search:

(ако стане и я хвана в движение тази програма , някой ден може да и направя кратко превеждане /ръководство за работа на български език , както стана с МултиМауса на РОКО)

VaCo

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 53
  • Рейтинг: 0
  • HO DRG,DB 2 и 3 епохи | Шумен
Re:Софтуер за планиране?
« Отговор #19 -: 24 Април 2009, 10:52:32 »
Ето едно ръководство на английски:

http://89.215.233.4/disk_e/Railway/Wintrack%208.0%20Tutorial%20(Eng).pdf

Не зная от къде си изтеглил програмката, но за пълноценна работа в 3D трябва да имаш библоотеки с 3D модели, които обикновено се добавят допълнително в инсталационната директория.
« Последна редакция: 12 Март 2013, 12:44:58 от VaCo »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Софтуер за планиране?
« Отговор #20 -: 24 Април 2009, 10:57:59 »
Ще се пробвам отново!!!
Мерси!
А кракнатата версия била заредена с три библиотеки за 3D модели , ама да стигна до там...
Други някой - де го Мишо , той май работеше с таквази програма !?!?!
И Зазо знам ,че я предпочита !!!

Къде се скрихте бре  :search: :search: :search:

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re:Софтуер за планиране?
« Отговор #21 -: 24 Април 2009, 11:21:17 »
Най-добре става с тази програма:
"Kle4eneiredenenapodaiposlemereneirezane.bg"
Знам го от опит :yes:
« Последна редакция: 24 Април 2009, 11:25:04 от TANO »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Софтуер за планиране?
« Отговор #22 -: 24 Април 2009, 11:32:52 »
Цитат на: TANO link=topic=282.msg23766#msg23766 date=1240561277
Най-добре става с тази програма:
"Kle4eneiredenenapodaiposlemereneirezane.bg"

Тия компютри съвсем ме затъпиха Стояне!!!
 :good: :good: :haha: :lol:
Какво ровене стана в Гугъла , докато се усетя да прочета по внимателно кво търся -"Kle4eneiredenenapodaiposlemereneirezane.bg"
 :blush2: :blush2: :blush2:

А колкото до WinTrack , се оказах не толкова тъп!!!! :angry: :angry: :angry:
Тъкмо хвърлих едно око на краткото ръководство от по-горе , и реших да се пробвам !
Заредих програмата и що да видя :swoon: , под библиотеката си излезнаха всички релси , вече и с мишката мога   :bb2:...
Та се оказа , че като съм заредил библиотеката за ТТ , трябва да "опресня" програмата , което стана с повторното и отваряне - вече поне това съм наясно...

Въпреки хумора на Стоянчо , очаквам помощ , щото това с "Клеченередененаподаипослемеренеирезане.бг" съм сигурен , че няма да го избягна съдейки по опита си с WinRail.
Там грешката бе от порядъка на 5/6 см които в ТТ са си още един коловоз (или по-точно липсата на място за още един).
 :nono:
Та така ...
 :haha: :haha: :haha:
В тоя навъсен , сив , световно безпаричен петък , Стоян ме разсмя искрено!!!
 :good: :good: :good:

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Софтуер за планиране?
« Отговор #23 -: 24 Април 2009, 13:14:32 »
Пламене, аз съм с  Wintrack8.0 и ми е на английски.Работя само с мишката ( аз клавиатурата я ползвам само за чатене ;D).Колко е точна - не знам, но се работи лесно и за мене е по-лесна от Rail-а - с нея се мъчих известно време и се отказах.  ;)
« Последна редакция: 24 Април 2009, 13:16:22 от XRISTO »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Софтуер за планиране?
« Отговор #24 -: 24 Април 2009, 13:38:43 »
За сега , ако не беше проблема с планините във WinRail-а , WinTrack-а губи по две точки (до тук и без опит , както и ръководството под ръка...)
1.Не лепи сама релсите една за друга и е по-тромава...
2.Всеки път трябва да и указвам точно какво искам!(не е толкова интуитивна) .

Още ... за сега чертежа става по груб и неточен от другата програма , ще видим при разпечатката как ще излезне.
И още...WinRail-а го хванах за десет минути , без да знам немски и да ми трябва ръководство - много по - интуитивна е!!!

Пусто щот искам да го представя тук бъдещият ми макет и в 3D варианти , та за това е толкоз зор...

В ТТ онази полската програмка и най-готина , но пък тя няма релсите от новата система!!!

Към Христо  :thank_you:

Цитат
Пламене, аз съм с  Wintrack8.0 и ми е на английски.Работя само с мишката ( аз клавиатурата я ползвам само за чатене ).Колко е точна - не знам, но се работи лесно и за мене е по-лесна от Rail-а - с нея се мъчих известно време и се отказах. 

Благодаря , ама знам как да работя с мишка - аз търся напътствия и съвети за програмата , не за мишката!!!

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Софтуер за планиране?
« Отговор #25 -: 24 Април 2009, 13:49:22 »
Аз съ мъчих с хелп-а дето си идва с нея, ама е на немски и голяма мъка да го прекарвам през бабелфиша. Иначе ми е по-удобна в пъти от винрейл-а. А това дето разправяш, че не лепи релсите една за друга ме изумява, как ги слагаш изобщо?

В ляво от менюто си избираш библиотеката. Точно под това имаш бързи бутони за прави, криви, стрелки и т.н. Отдолу от списъка като избереш дадена релса, тя се появява на големия сив бутон, като го натиеснеш релсата се закача към избран от теб край, на вече сложена релса. За да сложиш първата релса, след като си избереш каква да е, цъкаш върху работното поле с десния бутон на мишката и избираш "New Start".

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Софтуер за планиране?
« Отговор #26 -: 24 Април 2009, 13:57:49 »
... :blush2: :blush2: :blush2:

Това го разбрах , ама чак преди малко , инак , всяка нова релса през "New Start" , въртене , влачене , наставяне и чак тогава с бутона за "лепене"!

Да те питам , точността на задаване на ъглите каква е - мен ми требва 0,5 градуса , но за сега отказва , бачка само с цели единици!

Във WinRail-а  само кликвам на новата релса от "графичната" библиотека и тя се лепва на последната с която съм работил - за това казвам ,че е по-бърза тази програма - лепя релсите с едно кликване!!!

Планини правил ли си в обемният вариант - дай инфо , щото ако и тази е сложнотия , да не я уча поне... :no:

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Софтуер за планиране?
« Отговор #27 -: 24 Април 2009, 14:10:39 »
Да правя си и планини ама ще го покажа как става с картинки, че иначе много писане.

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Софтуер за планиране?
« Отговор #28 -: 24 Април 2009, 14:41:35 »
Та за релефа ей така го мъча аз:

1. От менюто най-вляво избирам "Insert freehand лине"



2. нацъквам с мишката някакъв контур



3. При затварянето на контура, цъкам два пъти за да се появи менюто за дадения елемент, избирам отгоре "3D" и цъквам "freehand line as contour line" и задавам някаква височина, може и отрицателно стойности да се дават.



4. Нащраквам повечко контури всеки с различна височина



5. и това е резултата в 3D. може да стане доста по-добре тука съм действал доста грубиянски колкото да покажа


pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Софтуер за планиране?
« Отговор #29 -: 24 Април 2009, 14:50:23 »
Супееееер!!!
Ще го пробвам , изглежда ,лесно и бързо , а точно това ми трябва!!!
Благодаря ти колега!!! :hi: :hi: :hi: :hi:

...хм , това с контура ще го видя дали не е така и във Винрейла , че там всяка една точка , трябва да се описва с трите координати , ама ако се прави чрез контур (за сега не съм открил такова дживотно) ще е в пъти по-бързо ...

Може пък и да ми хареса и Винтрака!!! :spiteful:

ПП.Това с контура си е като истинска карта на планина -като малък (пък и сега) мнооого обичам географията ...и....!!!офтоп :blush2:
« Последна редакция: 24 Април 2009, 14:51:55 от pach »