Автор Тема: Представяне на frosthero  (Прочетена 8228 пъти)

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Представяне на frosthero
« Отговор #15 -: 31 Декември 2010, 17:09:19 »
Цитат на: nilfe link=topic=2885.msg51522#msg51522 date=1293798376
...BRAWA е мерцедеса на пластмасовите модели...

Те повечето им (на Брава) локомотиви са железни...
 :yes:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Представяне на frosthero
« Отговор #16 -: 01 Януари 2011, 14:21:10 »
Здравей и от мен и за много години...  :drinks:
Общо взето вариантите в хобито са два: моделизъм и колекционерство. В първия - за прилична сума купуваш средноскъпи релсов път и подвижен състав, но по-голямо количество и си ги КАРАШ практически - било на пода, било на масата, било на макета... Във втория - купуваш за същите пари едва 2-3 неща, купуваш си едно кръгче, правиш витрини и ТРУПАШ разни красотии със силно съмнителни експлоатационни качества... Имай предвид следното: по-евтините модели в повечето случаи са здрави за експлоатация - може да не са съвсем изпипани, може да шумят повече, може да не върха на технологията, но ще ти изкарат много повече, ако ги търкаляш по трасето. В другия случай - изключително скъпите модели в повечето случай имат отличен вид, гонят някакви микроскопични подробности, но почти винаги имат заредени здрави бомби в трансмисиите - изобщо не стават за продължително каране... Така че си избери към кои са ти приоритетите... Е, ако имаш достатъчно пари, може да съчетаеш и двете неща, но едва ли ще ти бъде това първа грижа, докато не си изясниш самият какво те кефи...
Иначе един съвет за ПИКО - вземи си по-скъп старт сет /ако имаш пари естествено/ - с цифрово управление. Както каза някой по-горе - пътническите вагони от старт сетовете на ПИКО не струват /повечето/ - вземи с товарни вагони. Примерно http://piko.de/produkt_db/check.php?page=detail&grand_id=3&parent_id=2&child_id=0&id=57120 или http://piko.de/produkt_db/check.php?page=detail&grand_id=3&parent_id=2&child_id=0&id=57155 или http://piko.de/produkt_db/check.php?page=detail&grand_id=3&parent_id=2&child_id=0&id=57185

gts.best

  • Trade Count: (56)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 702
  • Рейтинг: 8
  • N(1:160)
Re:Представяне на frosthero
« Отговор #17 -: 01 Януари 2011, 17:45:42 »
 :good: :good: :good:
 :good: :good: :good:

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Представяне на frosthero
« Отговор #18 -: 01 Януари 2011, 17:58:11 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=2885.msg51576#msg51576 date=1293884470
...В другия случай - изключително скъпите модели в повечето случай имат отличен вид, гонят някакви микроскопични подробности, но почти винаги имат заредени здрави бомби в трансмисиите - изобщо не стават за продължително каране...

офтопик:
Повечето скъпи фирми използват мотори на фирми като Faulhaber (даващи лайфтайм гаранция, между другото),
метални зъбни колелета и бронзови плъзгащи лагери за колоосите, които осигуряват в пъти по голям ресурс и прецизност,
сравнени с ширпотреб фирми като Пико например.
А че колекционерите на скъпи модели не ги търкалят не е поради това,
че те (моделите) нямат добри ходови характеристики...


Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re:Представяне на frosthero
« Отговор #19 -: 01 Януари 2011, 21:06:37 »
Добре дошъл и от мен :)

mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София
Re:Представяне на frosthero
« Отговор #20 -: 02 Януари 2011, 09:22:18 »
Добре дошъл! Нека хобито те радва много!  :drinks:

NoHaB

  • Trade Count: (7)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 260
  • Рейтинг: 11
  • N-Scale-Плевен-Стремеж към 5-та и 6-та епоха...
Re:Представяне на frosthero
« Отговор #21 -: 02 Януари 2011, 16:34:43 »
 :yes: :yes:
 :good: :good: :good:
 :clapping: :clapping: :clapping:

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Представяне на frosthero
« Отговор #22 -: 02 Януари 2011, 21:32:58 »
Понеже си питал за машина, ето ти една добра на Роко за прилични пари (при Жоро е около 270лв.):


XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Представяне на frosthero
« Отговор #23 -: 02 Януари 2011, 22:17:04 »

Аз бих му препоръчал нещо втора ръка като за начало.И предварително да уточня, че в обявите няма нищо мое, да не си помислите, че си правя реклама. :yes:
Просто, с по - малко средства ще си вземе повечко неща.И от евтината стока има хубави и качествени неща.Пък и след 2000 година, както е писал един колега се предлагат предимно неща сглабяни в Китай.Верно, и там се прави хубава стока, но аз лично си падам по европейското, пък било то и по - старичко.Ще се пипне тук - там, да, така е, но пък нали това си е част от радостта от хобито? Може и някоя лоша сделка да направи човек, но и това го има.В крайна сметка всичките ли нови локомотиви се оказват точно това което е на снимката? И там понякога има разочарования, но пък този начин за трупане на опит е по - скъп, не по - малко от 250 лева.От хобистите са малко хората, които могат да отделят такива пари на месец дори.Пък ако трябва да си правя максимум по 12 покупки в годината...б@си и заспалата работа е това.  :(
Та нали има сгради, релсов път, пътни превозни средства, хора, ландшафт и какво ли още не....а макет кога?В друг живот?  :blink:
Аз препоръчвам да си вземе човекът един такъв лок, няколко вагона, захранване и релсов път - за него може да помисли повечко, аз лично му препоръчвам "Тилиг" "Елит" или "Стандарт".Ако не разполага със много средства (като мене  :spiteful:) ще му е по - изгодно със "Стандарт", по мое мнение е по - евтин от "Пико", а качеството не мога да съпоставя, защото не съм имал пиковски път, но съм чувал от други колеги, че "Тилиг" е по - добър.Баузатц "Стандарт" стрелките  нямат аналог по цена.Нещо като "П" профилните пиковски втора употреба, а тук говорим за нови.Естествено, ако е по - състоятелен нека си избере "Елит", елитен, но и по - скъп .Относно захранването, също не е лошо да се помисли предварително, защото взимането на траф те изпраща по пътя на аналоговото захранване или те връща назад с 50 - тина кинта след като вземеш цифрово захранване и се окаже, че трафчето ти е в излишък. Е,винаги можеш по - късно да го продадеш на някой "аналогов" колега. :hi:


Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Представяне на frosthero
« Отговор #24 -: 02 Януари 2011, 22:50:56 »
Frosthero, добре дошъл! Пожелавам ти много приятни мигове с прекрасното ни хоби!

И за да не остана по-назад, и аз също ще ти дам съвет: Не бързай да купуваш, не бързай да продаваш! Първо се спри, огледай се, ослушай се, но не за идващ влак, а за да се ориентираш в обстановката, да видиш какво е, що е в хобито, кой ще е първият ти избор, към какво ще се насочиш и т.н., и т.н. Но за да не се биеш после в главата, трябва първо мераците да се избистрят, ориентацията да е ясна. Затова първо попрочети из форума (има адски много информация!), виж какво се купува и продава тук, кой продава ново, кой старо, какви са цените, кое е качествено и кое не и чак тогава с голям мерак и без никакво колебание се нахвърли върху жертвата... пардон моделите!
И кефът от хобито винаги ще е на макс!
Успех!  :good:
« Последна редакция: 02 Януари 2011, 23:39:49 от Vlado »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Представяне на frosthero
« Отговор #25 -: 03 Януари 2011, 09:02:57 »
Здравей!
Доста конструктивни мнения и съвети са ти дали колегите,
 но заети да спорят по между си,
 са пропуснали основното.

Ти си написал - искаш нещо малко и с това смяташ да спреш. (пък и в светлината на другите ти "хобита")

Така, че си купи това което ти харесва на теб,
пък ако не спреш, тогава може и да ти кажа "Добре дощъл при нас".
Но тогава ще трябва наистина да прочетеш много (и не само в този форум),
 за да навлезнеш в "дебрите" на този вид моделизъм.
Успех!!!

ПП.Да уточня - теченията в хобито не са само "витрини" и "макети", както смятат някой хора.
Липсата на информация, не "заковава" нашето хоби в тези две групи,
 най-малкото защото има достатъчно хора които съчетават и успешно и двете в едно.
Да не говорим за другите производни (например знам поне трима човека които освен макетите си,
 имат цели витрини отделени за "спомагателни аксесуари" - пълни с
автобуси, пожарни, камиони и автомобили в съответният мащаб,
 които също дори са разделени на епохи...).
 ;D ;D ;D

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Re:Представяне на frosthero
« Отговор #26 -: 03 Януари 2011, 10:39:41 »
Добре дошъл и от мен! Виждам, че колегите общо взето са ти обяснили основно как да се ориентираш. Само ще допълня, че наистина много трябва да се внимава, когато се купува. Не са редки случаите, когато скъпи, месингови и ювелирни модели, без кавички, като дойдат се оказват пълен боклук и огромно разочарование за камарата пари, които си пестил в продължение на цяла година. Колкото и да е гадно и неприятно, е факт. Аз например, заради подобни грешки, в рамките на десетте години вътре в хобито съм натрупал по груби сметки абсолютен зян 1300 лева. Това не са лев и два и поради тази причина вече съм изключително взискателен към нещата, които вземам. Все пак заплатите на повечето от нас не са по 5-6 бона на месец, каквито хора има в този форум, и подобни зяносвания са абсолютно недопустими. Затова трябва да се внимава. Още повече, че съвременните тенденции в каквото се сетиш са, като не прави изключение нито ширпотреба, нито "месинговите" фирми, да се произвежда по-некачествено, да се влагат износващи се детайли, за да може и бизнесът с резервни части да върви, защото ако не е това "перо", фирмите ще фалират. Голяма част от локомотивите на Брава например, имат много хубава бомба със закъснител в задвижването си, която в един момент със сигурност ще докара купища главоболия. Обратно, за някои от нещата на Пико, въпреки не особено доброто реноме на тази фирма, има само положителни отзиви. Следователно има много Москвич на цената на Ферари, но също и обратното.

Затова не се притеснявай да питаш преди да си дадеш парите. По-добре да зададеш глупав въпрос, отколкото после да се разочароваш. И запомни едно - ж.п. моделизмът в никакъв случай не е "снобизъм", "надувкаджийство" и "гъзария", въпреки наличието на колеги с подобни наклонности. Това е начин човек да си направи кефа и поне за малко да се отдели от ежедневието.
« Последна редакция: 03 Януари 2011, 10:56:07 от IKAR »

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re:Представяне на frosthero
« Отговор #27 -: 03 Януари 2011, 21:12:48 »
Добре Дошъл сред нас!

Аз ли не виждам или си пропуснал да си кажеш името?!? :scratch_ones_head:

frosthero

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Представяне на frosthero
« Отговор #28 -: 03 Януари 2011, 21:21:27 »
Благодаря ви за поздравите и за всички съвети  :drinks: Името пропуснах,да - Явор съм  ;D

lubo_gumata

  • Trade Count: (9)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 265
  • Рейтинг: 12
  • HO,4-5 еп.СЛИВЕН
Re:Представяне на frosthero
« Отговор #29 -: 29 Януари 2011, 00:46:09 »
Добре дошъл! :drinks: