Автор Тема: Избор и сглобяване на рамка или как да направим така, че макетът да е здрав  (Прочетена 4532 пъти)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Видове рамки и начини за тяхната направа.

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4781
  • Рейтинг: 631
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
За макета ми в мащаб Z съм използвал за рамката винкел 2на2см.След като направих рамката,която е широка само 50см залепих с ц-200 стириопор с дебелина 3см.Стана много здраво и леко за предназначението си.Може би сте видяли че макета ми,той е с дължина 140на340см и широчина50см,направен е на модули,неразглобяеми и тези рамки са напълно достатъчни като здравина да държат тешките шпертплатови капаци-защита от прах и деца.Самият макет лежи в/у шкафове и няма нужда от крака.За макета в НО,който е 4на2 метра съм използвал квадратна тръба.След направата на рамката я оребрих със същата тръба на квадрати100на100см.Захванах отгоре 4 шпертплата100на200см,а в/у тях залепих 3см стириопор в/у който градих макета.Самата рамка е в/у крака от същата тръба.Според мен така става най-бързо и ефтино.Чувал съм и за модули от дърво специално оребрини,доста слажно изработени,но те сигурно са за подвижни или прибираеми макети.

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Ми рамката е най-евтино,но ако си имате материала. Също  трябва да сте опитен  дърводелец. да имате задължително циркуляр-пендел и гайковерт. Ако трябва да си купите готовите летвички от Бриколаж или от дърводелец, ще ви излезе солено. Най разумно е ако ви се наложи да купувате материал за масата на макета да се направи от листове дебел 8-10 мм. шперплат.  Моя макет е направен върху две чертожни дъски.(такова намерих) За радиусите на ТТ-то се оказаха перфектни. 

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма


Комбинация от дърво и алуминии...













 :scratch_ones_head: ;D ;D ;D