Автор Тема: Релсов път HO?  (Прочетена 12804 пъти)

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Релсов път HO?
« -: 28 Февруари 2008, 12:07:04 »
Бях гледал преди време в сайта на някой от производителите релсов път с бетонни траверси. От една седмица обикалям пак и не откривам подобно нещо. Попадам на отделни артикули, а си спомям, че бях гледал доста широка гама. Някой дали може да помогне?

ivo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2006
  • Рейтинг: 558
  • HO - II-III, София
Re: Релсов път HO?
« Отговор #1 -: 28 Февруари 2008, 13:06:59 »
Ами виждал съм при Жоро на фирма Roco.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5538
  • Рейтинг: 631
  • Красотата е в детайла!
Re: Релсов път HO?
« Отговор #2 -: 28 Февруари 2008, 13:12:20 »
Със сигурност и Tillig произвеждат.

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: Релсов път HO?
« Отговор #3 -: 25 Март 2008, 17:47:11 »
От бетонните траверси се отказах.
Но сега имам друго двоумене, какви релси и на кой производител? Код 100 или код 83? Само на старите неща на Piko ли му идват ниски 83 или и на други фирми?

Другото, което ме притеснява e, че "А" релсите на Piko са с доста удобни размери и варианти за комбиниране, но доколкото успях да разбера са код 100.

http://piko.de/produkt_db/check.php?page=Geometriebeispiele&grand_id=4&parent_id=3

Навсякъде много хвалят tillig HO elite, но ако нещата в програмката, с която си играя са верни (а те по-скоро са), поне откъм редене на релсите Piko печелят:

 

Всичко това е все още на фаза обмисляне с цел правенето на макет в бъдеще, но ще се радвам по-опитните да споделят виждане по въпроса.

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Re: Релсов път HO?
« Отговор #4 -: 13 Май 2008, 20:56:42 »
Коя фирма произвежда в момента туй нящо и как мога да се сдобия с подобно?



Това на снимката е Tillig ТТ (pach не злорадствай тържествуващо  ;D ) , спомням си по време на детските ми години че Pilz го правеха, те нали сега са към Tillig... Гледах в сайта им - йок :( а може би Roco? ...въпреки че и там не го виждам :(
Мили хора, помогнете да си затворя гарата и от другата страна и да спестя малко пространство  :'(

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: Релсов път HO?
« Отговор #5 -: 13 Май 2008, 22:50:38 »
Да, това е така наречената "Английска стрелка". В моментта и аз не знам кой го прави, но може да си го направиш сам по следния начин: 2 леви и 2 десни стрелки + съединителни релси + малък хикс - ефекта е същия, с разлика 2-4 сантиметра. Опитай! Късмет! ;) 

vania85

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Релсов път HO?
« Отговор #6 -: 13 Май 2008, 23:33:36 »
Имам един стар каталог на ПИКО от 80та г. в който това нещо го има ;D Би трябвало и сега да го произвеждат ;)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12273
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Релсов път HO?
« Отговор #7 -: 14 Май 2008, 08:46:56 »
Цитат на: TheJackal link=topic=292.msg5158#msg5158 date=1210708238
Да, това е така наречената "Английска стрелка". В моментта и аз не знам кой го прави, но може да си го направиш сам по следния начин: 2 леви и 2 десни стрелки + съединителни релси + малък хикс - ефекта е същия, с разлика 2-4 сантиметра. Опитай! Късмет! ;) 
Не е това ,а ето това е английска стрелка:

Но пък това дето го показвате горе успешно я заменя , но и то иска доста площ в сравнение с нея!!!

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: Релсов път HO?
« Отговор #8 -: 14 Май 2008, 08:53:13 »
Благодаря pach за поправката. Пак бързане и недоглеждане, но принципът е същия.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12273
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Релсов път HO?
« Отговор #9 -: 14 Май 2008, 09:06:55 »
За колегата дето го търси - Пико произвеждат англиска стрелка , система "А":
http://www.piko.de/produkt_db/check.php?page=detail&grand_id=4&parent_id=4&child_id=0&id=55224
 ;D
Би трябвало да го имат и в Система "G" , поне го имат в геометрията (виж фигура 8):
http://www.piko.de/produkt_db/check.php?page=g-geometriebeispiele&grand_id=6&parent_id=3
но го намат в производство (или пък в наличнаст :D):
http://www.piko.de/produkt_db/check.php?page=detail&grand_id=6&parent_id=4&child_id=0&id=35226
Та така...

lok45111

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Релсов път HO?
« Отговор #10 -: 14 Май 2008, 09:26:13 »
Горното показано е двоен бретел, долното е английска стрелка. При мен съм се спрял на варианта с бретела и комбинацията от 4 стрелки + кръстачка.

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: Релсов път HO?
« Отговор #11 -: 14 Май 2008, 11:09:33 »
Това което се оказа, че се казва двоен бретел, с пиковски релси можеш да го постигнеш по следния начин:


само трябва да подмениш 15 градусовата кръстачка и английската стрелка отдясно, съответно с още по една лява и дясна стрелка.

Предполагам, че и при други производители има подобни решения.
« Последна редакция: 14 Май 2008, 11:11:19 от zazo »

lok45111

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Релсов път HO?
« Отговор #12 -: 14 Май 2008, 11:17:25 »
Приложената схема не е лоша като идея, но в случая ще се получи дефакто един бретел и една английска стрелка. При мен ще е по - просто. След бретела ще има пак по една лява и една дясна стрелки за съответните отклонения, като първото отклонение от лявата стрелка ще води към локомотивно депо. В другия край гарата се се събира в един текущ път.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12273
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Релсов път HO?
« Отговор #13 -: 14 Май 2008, 12:39:00 »
Показаната от zazo система с 1 бретел (1/2 от двоен бретел  :D) + английска стрелка и кръстовище , на практика осигурурява с минимални средства и средна площ чудесно разклоненията от двоен входен път.Осигурява се достъп от всяка входна стрелка WR или WL до три коловоза!!!По надолу условно север е горната част на екрана ви.

За WR това са - през G107/север към DKW и съответно от нея към R9/север или G231/север - тоест тук са два .
Третия за WR  е през К30 - К15 право в R9/юг.

За WL също са достъпни три коловоза :
1.ви и 2-ри са през К30 в DKW от където съответно в R9/север или G231/север
и третия е през G107 - през К15 в G231/юг.

Идеята както казах е при двоен път освен достъпа до три коловоза от всяка входна стрелка , да имат общ коловоз в близост до евентуално основният перон.При гара с перон на север от R9/север което е І-ви перон , основен перон ще се води този между R9/север и G231/север (или ІІ-ри перон).

Тази система е приложима в този си вид и когато WR е входна стрелка от основно трасе . Тогава R9/север и G231/север осъществяват разменни коловози по основното трасе. В такъв случай третият път от WR към R9/юг се явява трети (може и глух коловоз) за "паркиране" или спирането за изчакване (ако не е глух) на товарен влак , когато по разменните коловози се разминават два пътнически влака.
В продължение на горното - WL се явява входна стрелка от второстепенно трасе което има достъп до по-преден коловоз спрямо гарата (пътя през К30 - DKW - R9/север го извежда на І-ви коловоз : съответно пътя през DKW - G 231/север го отвежда на ІІ-ри коловоз ) или пък "паркира" на G231/юг (ако е глух) а евентуално преминава транзит през гарата без да навлиза в основните коловози (през G231/юг ако не е глух)=

Това е възможно най-доброто развитие на тази схема от тези части.
 ;) ;) ;)
Ако на мястото на К15 се сложи още едно DKW/юг става абсолютно пълноценна гара с четири коловоза достъпни от всяка от входните две стрелки WR и WL!!!
Те това вече е трепач !!!
 ;D ;D ;D

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Re: Релсов път HO?
« Отговор #14 -: 14 Май 2008, 19:26:26 »
На мене точно това ми е идеята - достъп до всички коловози. Ето че научих и думичката "Бретел", което също ми е от полза  ;D
Знам че може да се сглоби от 4 стрелки и кръстачка, просто се присетих как въздишах когато видях на снимка цял неделим бретел на Пилц  (лошото е че кръстачки нямам никакви, още от ония мизерни времена, когато бяхме с ламаринени релси и стрелките бяха кът - кръстачките ме дразнят, но сега поне една ще се наложи да си купя :)
Е, не ме дразнят съвсем, някаква идея коя фирма произвежда кръстачка на 90 градуса?

а по темата за бретела, сега друга идея ми дойде - ще си го правя сам, но с английски стрелки, е така още малко място спестявам (тоест може още малко да си удължа коловозите  8)