Автор Тема: Как получих пратка от Германия м.12.2010 г.  (Прочетена 22305 пъти)

koly-03

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Започвам тази тема защото не видях във форума описание на подобни премеждия! От сайта http://www.modellbahnshop-lippe.com заявих елементи за моя макет , които платих с кредитна карта.Транспорта струва 9.5 евро с DHL. И започна голямото чакане. Платено бе на 18.11.2010 г.След 2 седмици изпратих имейл със запитване какво става с пратката ми. Дадоха ми код за проследяване на пратката в сайта на DHL . Докато разбера че DHL е голяма фирма , и там където търся няма да го намеря , минаха 2-3 дни. В офисите на "българският" DHL нямаха никаква идея какъв е този 12 цифров код за проследяване.Оказа се, че този DHL, който ми трябва е специална програма наречена "пакет".Проследявах движението на пратката до израза - пратката е транспортирана до страната- цел на дестинацията.И там всичко замря до 26.12.2010 г. , със съобщение че не могат да я доставят. И т.н. и т.н. В края на краищата връщат пратката в германия, още имейли,въпроси - отговори , и се оказа че пратката е дошла, но нашата родна българска поща я проспала , не ми изпратила съобщение да си я получа, и я връща в Германия.То добре че са германци, че ми я върнаха отново и на 20.01.2010 г. Благополучно си я получих в Български пощи. ЕВАЛЛА !!! Малко дълго обяснение, но и чакането не беше малко  javascript:void(0); .А сега как трябваше да го направя още първият път. :
1.След плащането в рамките на 2-3 работни дни би трябвало на имейла да се получи код за проследяване
2. Ако не се получи ги подсетете - акуратни са и ще ви го изпратят - 12 цифров е кода
3. В сайта http://www.dhl.de/content/de/de/paket/privatkunden/national/paket.html ,въвеждате този код и си следите пратката.
4. След като влезе в родната ни държава DHL губят следите на пратката
5. Затова пък му задават втори код UPU/matchcode изглеждащ така CL - - - - - - - - - DE
6. С този код влизаш в сайта на Български пощи - проследяване на пратка - http://www.bgpost.bg/IPSWebTracking/IPSWeb_submit.htm
7. Проверяваш в пощенският клон за по-сигурно след 2-3 дни
8.Ако до 20 дни не си получиш пратката, я връщат обратно

Това беше моят опит, и реших да го споделя.Добре че германците са си германци, и изтърпяха десетките имейли и уточнения.Успех на всички!!!


pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Как получих пратка от Германия м.12.2010 г.
« Отговор #1 -: 24 Януари 2011, 14:03:50 »
Показателно, точно, споделено! :hi: :hi: :hi:
Благодарности!!!

ПП.Най-добре си разменете телефонните номера с вашия пощальон - винаги се свързва с вас и съобщава, че имаш пратка и кога да мине да я остави.По-удобно е да не се ходи през три дена до пощата за проверка, особено като закъснеят с доставката...
 Все пак и ние си имаме своя "дан" в развитието на пощите.

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Как получих пратка от Германия м.12.2010 г.
« Отговор #2 -: 24 Януари 2011, 14:08:27 »
"5. Затова пък му задават втори код UPU/matchcode изглеждащ така CL - - - - - - - - - DE"

Този код не се задава тук, а е от Германия.
Тъпата система на идиотите от DHL (собственост на немските пощи в Германия) има 2 кода.
Един за пратката и един за проследяване.
Трябва да се искат и двата от този, който праща колета.
И да се проверява  през няколко дни в пощата.
В нашият клон ме познават много добре.

koly-03

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Как получих пратка от Германия м.12.2010 г.
« Отговор #3 -: 24 Януари 2011, 14:53:15 »
----------------------------
"5. Затова пък му задават втори код UPU/matchcode изглеждащ така CL - - - - - - - - - DE"

Този код не се задава тук, а е от Германия.
Тъпата система на идиотите от DHL (собственост на немските пощи в Германия) има 2 кода.
Един за пратката и един за проследяване.
-------------------------------------

Не искам да споря но при мен беше така:
Получих един код наречен shipment number :- - - общо 12 цифри
С него следих пратката от 19-22.11.2010 и тя влезе в БГ.
Тогава се появи вторият код и той проследяваше само в рамките на БГ
Успехи отново

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Как получих пратка от Германия м.12.2010 г.
« Отговор #4 -: 24 Януари 2011, 15:00:36 »
Тогава как аз извадих кода от сайта на DHL в германия, след като кода е български?
(при мен беше написан грешен адрес)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Как получих пратка от Германия м.12.2010 г.
« Отговор #5 -: 24 Януари 2011, 15:10:37 »
Тогава се появява и на двете места (само че ако някой не го е въвел коректно - чакаш  :bad:).
...и едно уточнение - струва ми се, че Германските пощи станаха собственостна DHL, щото те едва ли могат да купят DHL...

Както и да е - май всички вече ни познават в съответния клон и се "грижат" за нас.
Това е особено валидно за мен, тъй като основният клон в който получавах пратките поради ремонт е "пребазиран" в централна поща (с удължено работно време) и за сега ако аз не отида да си ги взема, пощальона ме търси на третия ден по телефона.
И в двата случая се справят много точно, бързо и добре, като имам на предвид, че се местиха и са на "чуждо" място все пак.
Дано клона да си подобри работата след ремонта като се върне на мястото си... :yes:

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Как получих пратка от Германия м.12.2010 г.
« Отговор #6 -: 24 Януари 2011, 15:25:38 »
Не е ясно кой кого е купил, водят се Deutsche Post DHL.

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Как получих пратка от Германия м.12.2010 г.
« Отговор #7 -: 24 Януари 2011, 15:28:16 »
DHL купи Deutsche Post и за съжаление всички пратки от Германия към България минават през ГЪРЦИЯ... така за по-пряко...  :sarcastic:

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Как получих пратка от Германия м.12.2010 г.
« Отговор #8 -: 24 Януари 2011, 15:36:08 »
Минават през Гърция, щото идват с ферибоота от Италия, по евтино е...

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re:Как получих пратка от Германия м.12.2010 г.
« Отговор #9 -: 24 Януари 2011, 15:41:31 »
Цитат на: EMPEROR link=topic=2940.msg53072#msg53072 date=1295875696
DHL купи Deutsche Post...

Обратно, Deutsche Post през 2002 купи DHL.
http://en.wikipedia.org/wiki/DHL_Express

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Как получих пратка от Германия м.12.2010 г.
« Отговор #10 -: 24 Януари 2011, 15:54:23 »
Цитат на: Жоро link=topic=2940.msg53074#msg53074 date=1295876491
Обратно, Deutsche Post през 2002 купи DHL.
http://en.wikipedia.org/wiki/DHL_Express

 :good:

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:Как получих пратка от Германия м.12.2010 г.
« Отговор #11 -: 24 Януари 2011, 16:40:38 »
само да кажа, че Липето са изключително коректни и проблема е пощенските услуги!

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Re:Как получих пратка от Германия м.12.2010 г.
« Отговор #12 -: 24 Януари 2011, 17:24:36 »
Не проблема е в това, че е имал нещастието да купува по коледа. Тази коледа галимацията по немските летища беше максимална и много хора останаха без подаръци по празниците. Получиха си ги след близо месец през новата година. Т.е. проблема не е в Липето а в пощите (Български и Немски) както каза Гервасий :yes:.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Как получих пратка от Германия м.12.2010 г.
« Отговор #13 -: 24 Януари 2011, 18:40:25 »
Цитат на: widowmaker link=topic=2940.msg53056#msg53056 date=1295870907
И да се проверява  през няколко дни в пощата.
В нашият клон ме познават много добре.

Ха, нашите пощальони като ме видят и се обриват.  :haha: :haha: :haha:
Досаждам им през ден, щом наближи време да получа пратка.Ама то така и трябва, защото се бях увъртял така един път и съвсем случайно (по друга работа) се отбих и се наложи да си покажа личната карта.Та тъкмо това спаси един мой лок от връщането му към немско - жената каза, че от 10 дена ме чакат да си го получа.Да, ама на мене никой не ми изпраща покана.Да се влиза в конфликт с тях е безсмислено - няма да станат по - любезни и да си вършат по - добре работата, само може да те намразят и да ти прецакат някоя пратка.Пък и започват да гледат начумерено и да се сопат - досущ като служителки от КАТ (за мен това са най - арогантните и невъзпитани държавни служители)  ::)

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re:Как получих пратка от Германия м.12.2010 г.
« Отговор #14 -: 25 Януари 2011, 10:50:50 »
На мен ми липсават, вече общо три пратки на стойност дето не ми се споменава. Българската поща е една голяма черна дупка. Тука се краде губи или се връща обратно, защото забарвят пратки. Каквот съм гледал по тракера до сега съм получвал точна информация, какво тегло влиза и излиза и в кой пощенски офис по света е в момент, докато не дойде в България. От там на татъка край! Мрак! Остава само да чакаш една седмица известие, ако не дойде почваш да си търсиш пратката сам. И  като я намериш се надяваш всичко да е вътре или пакета да не ти го предадът, дебел колкото пощенски плик. Веднъж за една пратка видях, че вече е трябва да е  тук.  Беше понеделник.  Бележка не получих. Известието се появи чак в неделя(ден в който пощалйоните, май не са на работа) . Когато отидох да си взема пакета ми заявиха, че е върнат защото не съм си изтървал срока. Не дай си боже да чакате пакет над 3 кг тогава оивате да си го вземете от митницата. Там давате пари за таксички горе долу колкото взима DHL за малка пратка от средата на Европа, и     това е за да си "вземете" пратката. Хита на деня  е когато, за да видите къде точно е пратката ви вкарат 3-те ви имена в един "Правец 16" и ви искат пари за тази "съвременна компютърна услуаг". Взимат ви  4 лв. такса на едно гише дето за тия  4 лв. седи една лелка и блъска цял ден с един печат. Като я питате, защо ги плащате тя не знае. Прави впечетление, че там се минава през 4 гишета с 4 лелки и отнема полувин работен ден да си вземете пратка от пощата при митницата. С нетърпение чакам да влезнем в 19 век!